Ometepe Island Genel Bilgiler / Rehber

Nikaragua Gölü üzerindeki en büyük ada olma özelliği taşıyan Ometepe, kelime anlamı olarak “iki dağ” anlamına gelmektedir. İki adet volkanın oluşturduğu bir ada olan Ometepe, hayvancılık, tarım ve turizm üzerine temellenen bir ekonomiye sahiptir. Kahve ve tütün başlıca ürünlerdir. “Huzur Vahası” olarak nitelenen ada, dünyanın geri kalanından uzak bir yerde konumlanıyor hissi uyandırmaktadır. Tarihsel süreç içerisinde de bir yeri bulunan adanın manzarası ve aktif hayatı da dikkat çekmektedir. Nikaragua’nın görülmesi gereken yerlerinden biri olarak değerlendirilmesinin yanı sıra Ometepe Adası ülkenin ortasında bir kaçış yeri olması dolayısıyla da ayrıca cezbedicidir.
Ometepe Adası’nın eski sakinleri Kızılderili yerliler, bu coğrafyayı vaat edilmiş topraklar ve kutsal bir ada olarak görmüşlerdir. Kolomb öncesi dönemde ise Mayalar, Chorotega ve Nahuatl toplulukları adanın her tarafında yayılmış olarak bulunan birçok eser bırakmışlardır. Dünyanın en büyük kaya sanatı alanlarından biri olarak kabul edilen bölgeye ev sahipliği yapan Ometepe Adası’nda, arkeolojik resim sanatları ve taş putlar ortaya çıkarılmıştır. Konkistadorların bölgeyi işgali ile birlikte, Kızılderililer Katolik olmaya yönlendirilmiştir. Bu sebeple bölgedeki Katolik kültürün içinde eski kostümler ve inanışlar da yer edinmiştir. Günümüzde Ometepe halkı, Nikaragua’nın herhangi bir yerinden daha fazla dini ve halk festivali kutlaması yapmaktadır.

Ometepe Adası eşsiz bir bitki ve hayvan varlığına ev sahipliği yapmaktadır. Bu önemli varlıklar, dünyanın dört bir yanından gelen öğrenci ve bilim insanları tarafından inceleme altına alınmaktadır. Örneğin beyaz başlı capuchin maymunu ve mantolu uluyan maymun türlerinin popülasyonu Ometepe Adası’nda varlık gösterebilmektedir. Bu hayvanların korunması için özel çaba harcanmaktadır.
Adanın her yerinden görülebilen volkanlar, birçok uygun fiyatlı konaklama imkânının yanı sıra konforlu oteller, arkeolojik, doğal ve tarihi varlıklar; yüksek biyolojik çeşitlilik, güzel plajlar, misafirperver halk ve cenetvari manzara; Ometepe Adası’nı çekici kılan özelliklerdendir.

Ometepe Adası Nerededir?

Ometepe Adası, Orta Amerika’nın en büyük ülkesi olan Nikaragua Cumhuriyeti’nin, Nikaragua Gölü üzerinde yer alan iki adet volkanik dağın, ince bir kara şeridi ile birleşmesinden meydana gelmiş bir toprak parçasıdır. Nikaragua Gölü üzerindeki en büyük ada olan Ometepe Adası, 276 kilometrekarelik bir alana sahiptir.

Ometepe Adası’na Nasıl Gidilir?

Adaya, Granada veya San Jorge şehirlerinden tekne veya feribotla ulaşmak mümkündür. San Jorge’dan bir tekne vasıtası ile ulaşım en hızlı yoldur ve yolculuk Moyogalpa’daki ana limana yaklaşık 1 saat sürmektedir.
Rivas şehrinde bir havalimanı bulunmaktadır. Rivas otobüs terminalinden San Jorge’ye ulaşmak için ise taksi tercih edilebilir. Rivas’taki Costa Esmeralda Havalimanı’nın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok şehir ile bağlantısı mevcuttur. 
Gölün su seviyesindeki düşüşten dolayı 2015 yılından bu yana birçok su ulaşım araçları süresiz olarak durdurulmuştur.


Ometepe Adası’nda Yapılacaklar

Ometepe Adası ziyaretinde, insanın tek başına da yapabileceği birçok aktivite imkânı mevcuttur. Adanın büyüleyici doğası, açık hava faaliyetleri için son derece motive edici bir özelliktir.  Bisiklet kiralayarak gezintilere çıkılabilir veya ATV aracı kiralanarak yörenin doğası ve canlı çeşitliliği keşfedilebilir.
Ometepe Adası volkanları ile meşhur olduğundan Volcán Concepción’a tırmanış, popüler aktivitelerden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda yorucudur. Zirveye ulaşan üç yolun ikisini rehber eşliğinde kat etmek gerekirken, geriye kalan bir diğeri oldukça düz ve kolaydır.
Maderas’ın güneyinde yer alan, 35 metre yüksekliğe sahip San Ramon Şelalesi’nde yürüyüş yapılabilmektedir. Giriş için Omtepe Biyolojik İstasyonu’na gitmek gerekmektedir.
Bir tepenin üzerinde bulunan Mirador del Diable (Şeytanın Bakış Açısı) olarak adlandırılan noktaya yürüyüş yaparak tırmanıp, güzel manzaranın tadını çıkarmak da tavsiye edilmektedir.


Ometepe Adası’nda Görülecek Yerler

Moyogalpa ve Altagracia şehirleri, Ometep Adası’nın başlıca önemli yerleşim yerleridir. Moyogalpa, küçük ve sakin bir şehirdir. Burada birçok konforlu oteller ve hostellerin yanı sıra restoranlar da hizmet vermektedir. Misafirperver bir yapıya sahip Moyogalpa’da birçok imkân mevcuttur. Altagracia şehri ise rahatlamanın adresi olarak nitelenmektedir.
Kolomb Öncesi Müzesi, Altagracia şehrinde bulunan oldukça ilgi çekici bir kurumdur. Hepsi adada bulunan Kolomb öncesi seramik, heykel ve petroglif (arkeolojik kaya resim sanatı) örnekleri müzede görücüye açılmıştır.
Ometepe Adası’nın birçok kişi tarafından en güzel plajı olarak değerlendirilen Santo Domingo Plajı’na asfaltsız bir yoldan geçerek ulaşılmaktadır.
Harika bir gün batımının izlenebileceği ve kamp yapılabilen bir yer olan Punta Jesús María, adanın en batı noktasında bulunan dar bir uçtur. Bölgeyi saran yeşil yapraklı ağaçların gölgesindeki Punta Jesús María, Moyogalpa şehrine beş kilometre mesafededir. Moyogalpa’nın kuzeyi ise zor erişilen bir nokta olduğundan turistler tarafından pek sık ziyaret edilememektedir. Bu bölgede küçük kırsal yerleşimler ile güzel fakat nadiren ziyaret edilen plajlar yer almaktadır.
 

Ometepe Island ile İlgili

Ometepe Island Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 26oC
  • Mar 27oC
  • Nis 28oC
  • May 27oC
  • Haz 26oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa