Google+

Arama formu

Amasra

Mavi ve yeşilin buluştuğu Amasra, Batı Karadeniz’in en güzel...
Devamı oku
  Amasra Yağlı Direk Şenlikleri: Her sene temmuz ayının ilk haftası...
Devamı oku
Amasra, ülkemizde Batı Karadeniz’de yer alan Bartın şehrinin denize...
Devamı oku
  Amasra’nın oldukça küçük bir yer olduğunu hatırlamakta fayda var....
Devamı oku
  Amasra gece hayatıyla ön plana çıkan bir belde olmasa da özellikle...
Devamı oku
  Konumu sebebiyle Amasra’ya Karadeniz iklimi hakimdir. Yılın on iki...
Devamı oku
  Amasra küçük bir belde olduğundan, belde içindeki ulaşımı özel...
Devamı oku
  Amasra’da uzun uzadıya keyif yapabileceğiniz restoranlar genelde...
Devamı oku
  Amasra’nın gözbebeği Çekiciler Çarşısı, buradan hediyelik olarak...
Devamı oku
İtfaiye: 110 Polis: 155 Ambulans: 112
Devamı oku
  Batı Karadeniz’in en güzel beldelerinden biri olan Amasra’nın...
Devamı oku
  Eğer kendi aracınızla yola çıkıyorsanız Amasra’ya ulaşmak daha...
Devamı oku
  Batı Karadeniz’in en özel beldelerinden biri olan Amasra, hem...
Devamı oku
caddekaradeniz.com Karadeniz Mutfağı Türkiye’nin en özel  lezzetlerine ...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4℃
Şub 5℃
Mar 7℃
Nis 11℃
May 15℃
Haz 19℃
Tem 21℃
Ağu 21℃
Eyl 18℃
Eki 14℃
Kas 10℃
Ara 6℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 14.984 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası / İklim: Soğuk iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Amasra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amasra Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Batı Karadeniz’in en güzel beldelerinden biri olan Amasra’nın bilinen tarihi neredeyse üç bin yıl öncesine dayanıyor. Daha önceki isimlerinin Sesamos, Amastris, Samastro olduğu bilinen belde tarihi boyunca birçok medeniyete başkentlik yapmıştır. Belde görüldüğü üzere oldukça küçük ve dar bir arazide kurulduğu için her yeni gelen medeniyet bir öncekine ait yapıları yıkarak veya üstüne inşa ederek var olmuştur. Milattan önce bu bölge Kraliçe Amastris tarafından 16 yıl boyunca yönetilmiş ve ilk ad Sesamos’u almıştır, aynı zamanda Symoikismos Siteler Birliği’nin de başkenti olmuştur. Kraliçe Amastris bağımsızlığını ilan ettiğinde şehre de adını vermiştir. Kraliçenin egemenliğinde bu şehir oldukça görkemli bir hale gelmiş; tapınaklar, agoralar, akropol ve şehir surları ile bambaşka bir kente dönüşmüş.
MÖ 70 yılında bölge Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiş. Satraplıklarla yönetilmeye başlayan bölgede Amasra, eyaletin Pontus bölümümün başkenti olmuş. MS 98-117 yılları arasında, İmparator Traianus döneminde, Amasra’yı Roma yollarına bağlamak adına büyük imar çalışmaları yapılmış. Tiyatro, tapınaklar, eyalet sarayı yapılarak şehir dönemin modern kent görünümüne kavuşmuştur. MS 395 yılında Roma İmparatorluğu Doğu-Batı (Roma-Bizans) olarak ikiye ayrıldığında Amasra Bizans sınırları içinde kalmıştır. Bizans egemenliğiyle birlikte en iyi dönemine girmiştir. Haçlı Savaşları’nda da arada kalan bu küçük belde en son tekrar Bizans hâkimiyetinde kalmıştır. Bizans İmparatorluğu’nun zayıflamaya başladığı dönemlerde kentteki Cenova etkisi görülmektedir. İmparator Cenovalılarla bir antlaşma yaparak güçlerinin kendisine katılması karşılığında Amasra’yı onlara bırakmıştır. Cenova hâkimiyetine girdikten sonra kent aynı zamanda bir liman ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Tam bir koloni haline gelen kentin stratejik konumu da oldukça iyi değerlendirilmiş, hem askerî üs, hem de esir ticaretinden kereste ihracatı için kullanılmıştır.
 

Tanıtım Videosu:
 

Amasra Gezilecek Yerler

Amasra Gezilecek Yerler

Batı Karadeniz’in en özel beldelerinden biri olan Amasra, hem tarihî ve dinî yapılar görmek isteyenlere hem de burayı sokaklarında gezerek tanımak isteyenlere hitap ediyor. Amasra, Karadeniz kıyılarındaki saklı masallar diyarı gibidir. Denizi, kent merkezi, görmeye değer koyları ile Amasra’yı tanımak için 2-3 günün yeteceğine inanıyoruz. Herkesin görmesi gerektiğini düşündüğümüz turistik noktalar Amasra’nın merkezinde yer aldığından, birinden diğerine geçmeniz de oldukça kolay olacak.Yukarıda adı geçen yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Amasra Nerededir?

Amasra, ülkemizde Batı Karadeniz’de yer alan Bartın şehrinin denize uzanan ucunda yer alan ilçesidir. Kendine bağlı adacıkları vardır.

Amasra’ya Ne Zaman Gidilir?

amasra.jpg
 

Konumu sebebiyle Amasra’ya Karadeniz iklimi hakimdir. Yılın on iki ayı ziyaret edilebilen bir bölge olmasına rağmen kış aylarının soğuk geçtiğini hatırlatmakta fayda var. Özellikle ocak ayında sıcaklık -3’e kadar düşebilir. Amasra, diğer Batı Karadeniz şehirleri gibi mart ayından itibaren gezmek için daha elverişli hale gelir. Bahar ve yaz ayları Amasra’nın en çok ziyaretçiyi ağırladığı dönemdir. Hele yaz aylarında sıcaklığın 35 derecenin üzerine bile çıktığı görülmüştür. Tarihî dokusu kadar denize girilebildiği için de tercih edilen Amasra’ya, bu sebepten dolayı gelmek isteyenler tabii ki yaz aylarını tercih etmeliler. Temmuz, ağustos ve eylül ayları deniz suyu sıcaklığını da düşünerek, denize girmeye en elverişli üç aydır. Balıkçılığın da yaygın olduğu Amasra’ya özel Amasra balığını ve salatasını tatmak, yeşilin en güzel tonlarını görmek ve havanın en temiz halinin keyfini çıkarmak isteyenlere mart, nisan, mayıs ayları tavsiye edilir. Sonbahar döneminde de yine havalar soğumadan ve daha az kalabalıkla gezmek de keyifli olacaktır. Temmuz ayında ise Barış Akarsu Festivali (Temmuz Günleri Festivali) adıyla bir ay boyunca bölgede konserlerden belgesel gösterimlerine çeşitli etkinlikler gerçekleşiyor. İlgilenenler bölgede gerçekleşen etkinlikleri araştırarak seyahatlerini bu tarihlere denk getirebilirler.

Amasra’ya Nasıl Gidilir?

Amasra.jpg
 

Eğer kendi aracınızla yola çıkıyorsanız Amasra’ya ulaşmak daha kolay olacaktır. Amasra’ya geçebilmek için öncelikle Bartın il sınırına gelmeniz gerekmektedir. İstanbul-Amasra arası yaklaşık 6 buçuk saat, Ankara-Amasra arası yaklaşık 4 buçuk saat, Bursa-Amasra arası da yaklaşık 6 buçuk saat sürmektedir. Ayrıca Türkiye’nin bir çok yerinden hareket eden otobüs seferleriyle de Amasra’ya ulaşabilirsiniz.

Amasra şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Amasra’da Nerede Kalınır?

Amasra’da Nerede Kalınır?
 

Amasra’nın oldukça küçük bir yer olduğunu hatırlamakta fayda var. Yani ne kadar uzaklaşırsanız uzaklaşın, muhtemelen kendinizi merkeze hep yakın hissedeceksiniz. Amasra farklı konaklama seçenekleriyle genel olarak bütçe dostu bir belde. Öğrenciler, sırt çantalı gezginler ve daha çok doğayla iç içe bir konaklama tercih edenler Amasra’da oldukça kolay kamp yapabilirler. Kendi çadırınızı kurmak için Amasra’da iki seçeneğiniz var. Bunlardan ilki Amasra Otogarı’nın hemen altında, deniz kenarıdır. Merkezde olacağınızdan ihtiyaçlarınızı karşılamanız da kolay olacaktır. İkinci seçenek ise Boztepe’dir. Merkezin biraz dışında kalan, yüksek bir noktadadır. Rüzgar aldığı için serin mevsimlerde kamp kurmak daha zor olacaktır. Amasra’dan biraz uzaklaştıkça kamp kurmak için seçenekleriniz de artacaktır. Bozköy, Akkonak, Çakraz, Çötlük Plajı ve Göçgün alanlarında da kamp kurabilirsiniz.

Kampın yanı sıra daha konforlu bir konaklama isteyenler için Amasra’da günlük kiralık evler, apartlar, pansiyonlar ve oteller de mevcut. Kiminle seyahat ettiğinize ve bütçenize göre size en uygun olanı seçebilirsiniz. Dilerseniz manzaralı odası, havuzu ve lüks kahvaltısıyla büyük otelleri, dilerseniz de ev sıcaklığında ve rahatlığında hissedeceğiniz apart ve pansiyonları tercih edebilirsiniz. Amasra Diamond Hotel ve Ceylin Otel Amasra bütçesi yüksek olanların tercih edebileceği otellerdir. Bunlar merkezden biraz uzak oteller olup, Amasra’yı araçla gezmeyi düşünenler için daha uygun olacak otellerdir.

Amasra pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Amasra Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Amasra Otelleri
En Uygun Fiyatlı Amasra Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Amasra Otelleri
Amasra Ev Kiralama

Amasra Şehir İçi Ulaşım

amasra-22305-1920x1080.jpg
 

Amasra küçük bir belde olduğundan, belde içindeki ulaşımı özel araçla hatta yürüyerek bile yapabilirsiniz. Bartın’dan Amasra merkezine ulaşım vardır. Özel aracınız yoksa Bartın Eski Terminal’den kalkan minibüslere binerek Amasra’ya ulaşabilirsiniz. Bu minibüsler yarım saatte bir hareket ederler ve yaklaşık 20 dakikada Bartın’dan Amasra’ya gelirler. Amasra içinde de her iki yönde yine bu minibüs hattını kullanarak gitmek isteyeceğiniz çoğu yere ulaşabilirsiniz.

Amasra Mutfağı


 

Amasra’da uzun uzadıya keyif yapabileceğiniz restoranlar genelde deniz manzarası, kendinden iskelesi olan veya tarihi kaleye bakan, bahçe içindeki aile işletmeleridir. Bir liman beldesi olarak elbette Amasra’da yenilmesi gereken ilk şey balık. Balığın en tazesini bulabileceğiniz bu Batı Karadeniz beldesinde mevsimine göre her cinsi bulabilirsiniz. Sezonunda en güzel hamsiyi, kalkanı, mezgit ve tekiri burada yiyebilirsiniz. Balığınıza eşlik etmesi için yöresel bir lezzet olan ama ünü sınırları aşmış Amasra salatasını da öneririz. 27 farklı malzemeyle; genelde altlarda marul, roka, maydanoz, soğan gibi yeşillikler üzerine de havuç rendesi, olabildiğince çok turşu çeşidi, süslemek için de en üste şekil verilmiş salatalıklar, havuçlar konuluyor. Malzemenin taze ve doğal olduğu tadından hissediliyor. Yine ilçenin adıyla özdeşleşmiş bir diğer lezzet Amasra pidesidir. Bu pide de ününü sebzelerin taze ve günlük olmasından alıyor ve genelde her çeşidinde peynir bulunuyor. Sıra tatlıya geldiğine göre Amasra’ya her uğrayanın denemesi gereken ballı yoğurt tatlısını tavsiye edelim. Manda yoğurdu üzerine fındık ve bal ile servis edilen tatlı, herkesin damak zevkine hitap edebilir. Bartın ve Amasra’ya özgü bir diğer lezzet de çöven ekmeğidir Yemek yerken sofranızda koymak üzere Amasra’dan çıkmadan hemen önce satın alıp yola koyulabilirsiniz. Galla Pazarı’nda bulabileceğiniz, köylülerin günlük meyvelerden yaptıkları organik reçeller de mutlaka tatmaya değer.

Amasra’da Gece Hayatı  

amasra5.jpg
 

Amasra gece hayatıyla ön plana çıkan bir belde olmasa da özellikle yaz akşamları oldukça canlıdır. Sahil her zaman kalabalık ve hareketlidir. Genelde canlı müzik performanslarının olduğu mekanlar ön plandadır. Genelde merkez bölgesi Amasra’nın diğer noktalarına göre daha canlıdır. Burada her cuma ve cumartesi canlı müzik yapan Özüm Bar ve Amasra Plajı’nın hemen yanında hem manzarası hem yemekleri hem de özel gün ve hafta sonu programlarıyla çok sayıda müdavimi olan Sesamos Cafe gece dışarı çıkmak isteyenler için en iyi alternatifler olabilir. Hamam Cafe ise sakin bir akşam geçirmek isteyenler ama aynı zamanda farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerin gidebileceği eşsiz bir mekan. 1890 yılında yaptırılan aile hamamı daha sonra şehir hamamı olarak kullanılmış. 2002 yılında da restore edilmiş ancak tüm orijinal yapıları (göbek taşı, soğukluk ve benzeri bölmeleri) korunmuş ve kafe bu şekilde hizmete girmiştir. Nostaljik bir deneyim yaşamak isteyenler burayı tercih edebilir, nargile içebilir ve yöresel lezzetleri tadabilirler. Bofa Cafe & Bar ‘da hafta içleri karaoke yapabilir, hafta sonları da canlı müzik dinleyerek eğlenebilirsiniz. Farklı kokteylleri ve genç atmosferiyle Amasra’nın en çok eğlenen mekanlarından birisidir. Kupa Pub’da sakin bir akşam geçirerek bir şeyler içmek isteyenlerin tercih ettiği mekânlardan. Amastris Otel’in altındaki YaVo Bar da her akşam canlı müziğiyle konuklarını eğlendiriyor.

Amasra’da Alışveriş


 

Amasra’nın gözbebeği Çekiciler Çarşısı, buradan hediyelik olarak alınabilecek her şeyin bulunduğu yerdir. Amasya merkezde yer alan bu çarşı sakinleri yüzyıllardır ev ve mutfak için küçük malzemeler yaparak ahşap işçiliğiyle geçiniyorlar. Doğallığa, el emeğine önem verenler Amasra’dan geldikleri yere geri dönerken hediyelik eşya almak için burayı tercih ediyorlar. Yörenin kendi üretimi olan baharatlık, tuzluk, nihale, peçetelik gibi mutfak gereçlerinin yanı sıra kalemlik, anahtarlık masaj aletleri, şimşir kaşık da buradan en çok alınan hediyeliklerdir. Bölge ekonomisine katkıda bulunmak ve nesilden nesile aktarılmış ama fabrikasyon sebebiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan ahşap işlemeciliği ve oymacılığını korumak adına siz de burayı tercih edebilirsiniz. Çarşıda aynı zamanda atölyeler de olduğundan, aldığınız hediyeliklerin geçtiği üretim süreçlerini bir bir inceleme şansına sahipsiniz. Fiyatların genel olarak uygun olduğu Amasra’da ve Çekiciler Çarşısı’ndaki Kuşkayası Hediyelik Eşya Dükkanı, aradıklarınızı bulabileceğiniz, yüzlerce ürün çeşidi olan bir dükkandır. Çarşıdan çıkarken mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Galla Pazarı da daha çok süs eşyası, takı ve kıyafet almak isteyenler için gidilmesi gereken bir adrestir. Yöresel kıyafetlerin yanı sıra örtü ve yemeni gibi el yapımı ürünleri burada bulabilirsiniz. Semt pazarlarından da doğal ve taze meyve, sebze bulabilir, el yapımı salça reçelleri de satın alabilirsiniz. Bozulmaması adına bu alışverişi son gün yapmanızı öneririz.

Amasra Festivalleri


 

Amasra Yağlı Direk Şenlikleri: Her sene temmuz ayının ilk haftası düzenlenen bu şenlikler oldukça ilginçtir. Denizcilik Bayramı’nın kutlandığı güne denk getirilmeye çalışılır. Hava şartlarına göre 1-5 gün ertelenebilmektedir. Şenlik kapsamında yağlı direk yarışı düzenlenir. Tekneye bağlanan yağlı direğin ucundaki Türk bayrağını alan yarışmanın kazananı olur.

Amasra Temmuz Günleri: Barış Akarsu’nun da çok sevdiği Amasra’da önceleri onun adıyla düzenlenmiş sonra da Temmuz Günleri olarak daha genel bir isim almış kültür sanat festivalidir. Artık gelenekselleşmiş bu festival, tüm temmuz ayı boyunca devam eder. Festival kapsamında ünlü konuklar ağırlanır, konserler verilir ve belgeseller gösterilir. Birçok kültürel etkinliğin gerçekleştiği bu dönem Amasra’nın en çok eğlendiği dönemdir. Amasra Belediyesi tarafından düzenlenen bu festivale katılım ücretsizdir.

Amasra İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 110

Polis: 155

Ambulans: 112