Metropolitan Sanat Müzesi Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük sanat müzesidir. New York’ta bulunan bu müze, dünya üzerinde en fazla ziyaret edilen sanat müzelerinden birisidir. Müze Central Park’ın doğu ucunda yer alır. Dünyanın en büyük sanat galerilerinden birisi olma özelliğini de elinde bulunduran müze kapsamında Ortaçağ Avrupası’nın sanatı ve mimarisi üzerine çok derinlikli bilgiler elde edilebilir. Bu anlamda çok sayıda eser sergilenmektir.

Bunun yanı sıra Mısır’dan gelen eserler, Afrika, Asya, Bizans, Hint ve tabi ki İslam sanatının da yer aldığı devasa bir sanat koleksiyonu bu müzenin duvarları arasında tarihe ışık tutmaktadır. Metropolitan Sanat Müzesi’nde kostümler, aksesuarlar, müzik aletler, antik silahlar, ve daha pek çok çeşit eşya sergilenir. Sanatın ve tarihin dünya üzerindeki en önemli bekçilerinden birisi olan bu müze, 1870 yılında yapılmıştır. Müzenin temel kuruluş amacının Amerikan toplumunun sanat eğitim seviyesini geliştirmek olduğu söylenir.

The Met olarak da ün salmış olan Metropolitan Sanat Müzesi, kuruluş olarak 13 Nisan 1870 tarihine dayanır. Bu tarihte New York Eyaleti Yasama Meclisi güzel sanatların teşviki ve geliştirilmesi amacıyla bir sanat müzesi ile kütüphanesinin kurulması yönünde ilgilileri yetkilendirir. Günümüzde de adından çokça söz edilen dönemin sanatçıları, sanatın halk genelinde yayılması ve halkın belli bir sanat seviyesinin üzerine çıkabilmesi amacıyla bu girişimlerde etkili bir rol sahibi olmuşlardır.

Bu çabalar neticesinde 20 Şubat 1872 tarihi itibariyle Metropolitan Müzesi ilk kez kapılarını açmıştır. Müzenin ilk başkanı koleksiyoner John Taylor Johnston’dır. Eastman Johnson gibi sanatçıların da önemli rol oynadığı müzenin kuruluşunda Howard Potter gibi sanayicilerin de katkısı vardır. 1879-1904 arası süreçte müzeye çok sayıda eser getirilmiştir. Avrupa resminden getirilen 174 eser bunların önemli bir kısmıdır. Müzenin tarihinde en fazla katkıda bulunan kurumlardan birisi Robert Lehman Vakfı’dır. Vakıf Metropolitan Müzesi’ne 3.000’e yakın eser bağışlamıştır.

1975 tarihinde halka açılan önemli oranda Lehman Vakfı’nın finanse ettiği eserler, Birleşik Devletlerde en kapsamlı ve en özel sanat koleksiyonları arasında gösterilir. Metropolitan Müzesi, her yıl milyonlarca turistin akın ettiği New York’ta en fazla turistin ziyaret ettiği ilgi odaklarından birisidir. Açıldığı tarihten bu yana sanatın dünyadaki mihenk taşlarından biri olmayı başarmış olan bu müze, dünya tarihine ve sanatına dair bilgiler edinmek ve yüzyıllardır insanlığın geçirmiş olduğu evreleri bütün estetik ve güzelliği ile görmek isteyenler için en doğru adres olacaktır.

Ziyaret Bilgileri: Müzeyi Pazar – Perşembe 10:00 – 17:30 Cuma – Cumartesi 10:00 – 21:00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretleri yetişkinler için 25 dolar, öğrenci 12 dolar, 6 yaş altı çocuklarsa ücretsiz.

Adres: 1000 5th Ave, New York, NY 10028, Amerika Birleşik Devletleri.

Yol Tarifi: Otobüs: BXM11, BXM4, M2, M4, M79-SBS, M86-SBS; Tren: PATH; Metro: 4, 5.

Yakın Yerler: Central Park, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, Asia Society and Museum.