Sokakları ağaçlarla dolu olan Greenwich Village, 1960'larda New York şehrinin karşı kültür hareketinde öncü olmuş, merkez üssü niteliğine sahip bir bölgedir. Tarihte önemli bir kırılma noktasını temsil eden bu yer günümüzde popüler kafelerin, restoranların, barların bol miktarda bulunduğu işlek bir hal almıştır.

New York'un pek çok yeri gibi Greenwich Village da gün boyu canlılığını kaybetmeyen, yaşamın çok hızlı aktığı yerlerden birisidir. Modanın, teknolojinin ve sanatın hızlı şekilde gelişimini hemen her yerinde gördüğümüz New York şehri, Greenwich Village'ta da bu doğrultuda bir imaj sergiliyor. Bu bölgede New York Üniversitesi'ne ait binaların arasında meşhur Broadway haricinde kalan tiyatrolar ile çeşitli caz kulüpleri bulunabilir. Bu semtin merkezinde bulunan Washington Square Park bölgesi, Greenwich Village halkının sıklıkla tercih ettiği semtin en işlek yeridir.

Greenwich Village tam konum olarak 14. caddenin aşağısı ile batı Broadway arasında kalmaktadır. Bu aralıkta kalan küçük bölge, bir asırdan fazla bir süredir sanat ve eğlencenin merkezi olan konumlardan birisi olmuştur. Geçmişten bu yana insanların en çok uğradığı yerlerden biri olan Greenwich Village, her türden insanı barındıran çok kültürlü bir yapıdadır. Yine bu yönüyle de New York ve Manhattan tarzını sonuna kadar yansıtıyor. Semtin en meşhur yapıları arasında sayılacak Washington Meydanı ile Nes York Üniversitesi, yoğunluğun her geçen yıl daha da artmasında önemli etkenlerdir.

Şehir halkının yaşamak için çok tercih ettiği Greenwich Village, 20. yüzyıl Amerika'sında bohemyanın başlangıç noktası olmuştur. Bölge avangard ve eklektik sakinleri ile döneminin ve şimdinin de bir sanatçı mahallesi olarak nitelendirilmiştir.

Adres: 14th Street and West of Broadway, New York City, NY.

Yakın Yerler: New York Üniversitesi, Halk Tiyatrosu, Cherry Lane Tiyatrosu, SoHo, Aziz Patrick Katedrali, Color Factroy, City Winery, New York City İtfaiye Müzesi.

Yol Tarifi: Otobüs: M11, M20, SIM34; Tren: PATH; Metro: 1, C, F, M. Otobüse binenler; 61 Local’den B61’e binin. Sonra SIM34’e binin. Diğer bir seçenek Shake Shack’ten M7’ye binin. Sonra M20’ye binin.