Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nin yapımına 1800'lerin başında başlanmıştır. Bu muazzam proje, yapıldığı dönemden bu yana en eşsiz mekanlar arasında yer almaktadır. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nin inşa edilen ilk binası ilk yapıldığı zamanlarda bugünkü ölçülerde değildi. Gotik mimari çizgileri taşıyan bina, müze olması amacıyla inşa edilmiş ilk bina olma özelliğine de sahiptir. Her geçen yıl giderek gelişen kompleks, yeni binalar ile beraber çok daha geniş bir alana yayılmıştır. 

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, günümüzdeki hali ile 25 binadan oluşmaktadır. Müze o denli geniş ve kapsamlı bir yapıya sahiptir ki tekrar tekrar gidenler dahi kaybolmadan turu tamamlayamazlar. Bundan dolayı uzmanlar ziyaretçilerin kaybolmamaları için teknolojiden yararlanarak bir uygulama geliştirmişlerdir. Kaşif aldı bu uygulamayı akıllı telefonunuza indirebilirsiniz. Uygulama ziyaretçilere bulundukları noktayı mavi telefonda mavi nokta ile göstererek kaybolmamalarının önüne geçer.

Ziyaretçiler tur esnasında nerede olduklarını ve nereye gideceklerini rahatlıkla fark edebilirler. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nde görebilecekleriniz hayal edebileceğinizin de ötesinde. Bu müzede neredeyse her şey var. Fosil ve dinozorlardan gezegenlere, okyanus hayatından insan biyolojisi ve evrime kadar pek çok şeye bu müzede şahit olacaksınız. İnkalar ve Mayalar gibi günümüzden çok daha eski zamanlarda yaşamış medeniyetlerin kalıntılarından, ömrü 1300 yılı aşan ağaçlara kadar çok inanılmaz şeylerle karşılaşacaksınız. Özellikle dinozorlar ile alakalı bölüm müzede hem çocukların hem de büyüklerin çokça ilgilisini çekiyor. Yapılan çalışmalar ile adeta gerçek dinozorlar, müzede ziyaretçileri bekliyor. Görsel şölenin yanı sıra eğitici üsluba da çok önem verilen Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nde, her bölümde bilgilendirici tanıtımlar, görüntüler ve programlar bulunuyor.

Bu programlar müzeyi ziyarete gelen kişilerin, özellikle çocukların şahit oldukları şeylerin ihtişamının yanı sıra onların gizemini de çözmelerini ve kapsamlı şekilde bilgi almalarını sağlıyor. Gezmek için bir günün bile yetersiz kalabileceği bu müzede, girdiğiniz andan itibaren kapanışa kadar duracağınız aşikar. Bu süreçte doğal olarak beslenme ihtiyacı duyacak olan ziyaretçiler için Museum Food Court ve Starlight Cafe adlı mekanlar müze yönetimi tarafından düşünülmüş.

Eşsiz geziniz esnasında bu yerlere uğrayıp atıştırmalık bir şeyler alabilirsiniz. Uzun gezi sırasında iyice acıkıp atıştırmanın ötesinde bir ziyafet çekmek isteyen ziyaretçiler ise Cafe on One ve Cafe on Four seçeneklerini değerlendirebilir. Tarihte çıkılacak bu uzun yolculuğun tüm ziyaretçileri acıktıracağı kesin. Tarihe, bilime daha pek çok şeye doyacağınız Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, kapılarını tüm ziyaretçilerine açmış olarak bekliyor.

Ziyaret Bilgileri: Müze Noel Günü ve Şükran Günü haricinde her gün 10:00 – 17:45 saatleri arasında hizmet veriyor. Giriş ücretleri yetişkinler için bilet 23 dolar, 2-12 yaş arası çocuklar için 13 dolar, öğrenciler içinse 18 dolar.

Adres: 79th Street, Central Park West, New York City, NY 10024.

Yol Tarifi: Otobüsle ulaşım için BXM2, M104 ve M11 no’lu otobüsleri kullanabilirsiniz. Tren için NC adlı hattı, metro içinse B ve C hatlarını tercih etmelisiniz.

Yakın Yerler: Baresford, Manhattan Çocuk Müzesi, More and More Antiques, Beacon Tiyatrosu, Shakespeare Garden, Delacorte Tiyatrosu, Central Park, The San Remo.