Google+

Arama formu

New York Gezilecek Yerler

New York Gezilecek Yerler

New York City (NY) lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Prime location in West Village 3 bedrooms with 4 baths, Bridgestreet at Centria, Three Bedroom Apartment - Upper West Side. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Central Park Apartment with Backyard, Hotel Marrakech gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz East Village: Newly Renovated 2 Bedroom, The Sherry Netherland, GRAMERCY PARK SPACIOUS 1 BR APT otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un New York City (NY) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yılda 40 milyon turistin ziyaret ettiği New York City düzenli sokakları, görülmeye değer yapıları, alışveriş bulvarları, önemli tarihi eserlerinin sergilendiği müzeleri ve hoş vakit geçireceğiniz yeşil alanları ile görülmesi gereken bir rüya şehridir. Şehre gittiğiniz zaman özellikle Özgürlük Anıtı’nı, Central Park’ıTimes Meydanı’nı, Brooklyn Köprüsü’nü, Göçmen Müzesi’ni ve Emrpire State Binası’nı gezmeli şehrin düzenli sokaklarında yürümeli ve bol bol fotoğraf çekilmelisiniz. 

Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli

Liberty adasında yer alan ve Amerika’nın simgesi olan Özgürlük Heykeli; şehirde görülmesi gereken yerlerin başında gelir. 1984’te Unesco Dünya Kültür Mirası liltesine giren heykel aynı zamanda bir gözlem kulesidir ve Fransızların Amerika’nın kuruluşunun 100. yıl dönümü hediyesidir. Roma tanrıçası Libertas'ın heykeli olan bu anıt bir eliyle başının üstünde bir meşale, diğer elinde ise üzerinde Amerika Bağımsızlık Bildirgesi'nin tarihi olan 4 Temmuz 1776 yazan bir tablet taşır. Ayağında ise kırılmış bir zincir durur. Politik özgürlük ve ülkeler arası dostluğun simgesi olan bu yapı Liberty adasında yer almaktadır.

Anıta New York ve New Jersey'den kalkan botlarla ulaşabilirsiniz. Anıtın taç kısmına tırmanmak isteyenlerin özel bir giriş bileti alması gerekmekte. 
 

 • Giriş Ücretleri:

Yetişkin: 18.50 $
Çocuk: 9.00 $

 • Gezilebilecek Saatler:

8.30 – 16:00 arası
Yılbaşında Kapalı

 • Sizi adaya ulaştıracak botların çalışma saatleri:

09:00 – 15:30 (saatler değişebiliyor.)
**Anıta çıkmak için yaklaştığınız sırada uzun bir kuyrukla karşılaşmadıysanız kendinizi şanslı hissetmelisiniz.
 

Ellis Adası (Ellis Island)

Ellis Adası (Ellis Island)

Umudun ve gözyaşının adası Ellis Island  Hudson Nehri ağzında yer almaktadır. 1892’den 1954’e kadar 12 milyon göçmenin ülkeye ilk ayak bastıkları yerdir. Bu göçmen sayısının içerisinde 200.000 ‘i ise Osmanlı vatandaşıdır. Amerika'ya gelen göçmenlerin bu adada kontrolu yapılır ve ona göre geçip geçemeyeceklerine karar verilirmiş. Ada daha önceleri ise donanma cephanelik deposu olarak kullanımıştır. 

1950’lerden sonra ada göçmen müzesine dönüştürülmüştür. Müzede “umudun adası, gözyaşının adası” adlı film gösterisini izleyebilir, yeni bir yaşam umuduyla adaya gelmiş göçmenlerin hem korku hem de ümit dolu fotoğraflarını görebilirsiniz. Müzeye ve Ellis adasına giriş biletleri, Özgürlük Adası'na ziyaretin de içinde olduğu paketler halinde satılmaktadır.

Immigration Museum (Göçmen Müzesi) Giriş Ücretleri:

 • Yetişkin: 25.50 $
 • 4 – 12 yaş arası için: 16.00 $
 • 62 yaş üstü: 21.00 $

Central Park

Central Park

Huzurun ve sakinliğin New York’taki adresi Central Park; yılda ortalama 35 milyon kişi tarafından ziyaret edilen çok büyük bir yapay parktır. Manhattan bölgesindeki park içerisinde çekilen dizi ve filmler sayesinde büyük bir üne kavuşmuş ve herkesin bildiği bir yer haline gelmiştir. ABD’nin ilk peyzaj ve düzenleme çalışmaları sonucu oluşan parkı; Central Park yapımına 1850 yılında başlanmış 1853 senesinde açılmış fakat 15 sene gibi bir süre üzerinde çalışılmaya ve geliştirilip, güzelleştirilmeye devam edilmiş büyük ün sahibi bir parktır. Yapıldığı alan bataklık bir toprak yapısına sahip olduğu için sürekli bakım halindedir.Toplamda 3700 dönümlük bir alana sahiptir. İlk yapıldığı zamanlarda insanların şehir hayatından uzaklaştıklarını hissetmeleri için binalar gözükmesin diye bir çok ağaç dikilmesine rağmen, günümüzde gökdelenler artık parkın içinden de görülebiilir durumda. Gene de dünyanın en ünlü bu parkı insanların stres atmak için uğradığı en önemli lokasyon olması özelliğini koruyor. Hollywood yıldızlarının çoğu buraya yakın yerlerde yaşamaktadır. 

Parkta yapabileceğiniz çok çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Fayton ve bisiklet turu
 • Uzun bir yürüyüş
 • Hayvanat bahçesi gezisi
 • Göl kıyısı molası
 • Bethesda Terası’nda seyir keyfi
 • Belvedere Kalesi gezisi
 • Delcorate Tiyatrosu’nda sanatsal aktivitede yerini alma
 • Dikilitaş önünde fotoğraf
 • Great Lawn (büyük yeşil alan)’da güneşlenme keyfi.
 • Strawberry Fields’de John Lennon’ı anma
 • Buz pistinde kayma deneyimi
 • Gizli noktada bulunan Shakespeare Garden (Shakespeare Bahçesi)’ni keşfetme
 • Kafe ve restoranlardan birinde manzara eşliğinde güzel bir yemek

Central Park-1

Times Meydanı (Times Square)

 Times Meydanı (Times Square)

New York’un kalbinin attığı yer olan Times Meydanı şehrin en hareketli ve en canlı caddesidir. Günde 360,000 kişi buradan geçmektedir. Broadway ve Seventh Avenue kesişiminde yer alır. Lüks otellerin, restoranların, Broadway müzikallerinin, film stüdyolarının yer aldığı ışıltılı cadde dünyanın en ünlü meydanlarından biridir ve özellikle yaz aylarında yabancı turistlerin akın akın geldiği bir yerdir. Bir çok film ve dizi bu meydanda çekilmiştir. Işıklı reklam tabelaları, devasa ekranları ve panolarıyla Times Meydanı 18. yy.da at meydanı olarak kullanılırken 20 yy. itibariyle bugünkü görünümünü elde etmeye başlamıştır. 2008 yılında meydana yerleştirilen kırmızı basamaklar, insanların oturduğu, fotoğraf çektirdiği, yemek yediği bir nokta olarak kullanılmaktadır. Yeni yıl kutlamalarının en önemli noktalarından biri olan Times meydanında 1907 yılından beri yapılan geleneksel New Year's Eve ball drop kaçırılmaması gereken bir etkinliktir.

Brooklyn Köprüsü (Brooklyn Bridge)

Brooklyn Köprüsü (Brooklyn Bridge)

Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan iki katlı yapı alt tarafı arabaların üst tarafında ise bisikletli ve yayaların geçişi için inşa edilmiş bir muhteşem köprüdür. Yapımında bir çok talihsizlikle karşılaşılan Brooklyn Köprüsü’nün açılışından 6 gün sonra ortaya çıkan köprünün yıkılacağı söylentisi paniğe yol açmış ve 12 kişinin ölmesine sebep olmuştur. Bu olayın ardından, insanların korkularını dindirmek adına köprünün üzerinden P. T. Barnum'un ünlü gösteri hayvanı Jumbo eşliğinde 21 fil geçirilerek sağlamlığı test edilmiştir. Köprü yapıldığı zaman rüzgar testleri yapılmamış olmasına rağmen, aynı zamanda yapılıp da yıkılan köprülere rağmen halen ayakta kalmasını, olması gereğinden 6 kat daha güçlü yapılmasına ve kullanılan çelik halatların kalitesine borçludur. Bir çok geçiş ve kompartmanla dolu olan köprünün büyük olan alanları, köprüye kaynak olması için kiralanmıştır. Bu alanları bazıları, sürekli 16 derece oldukları için şarap saklamak için de kullanılmıştır. Özellikle fotoğrafçılar tarafından ilgi gören yapıdan şehrin silüetini izleyebilir bu uzun köprü üzerinden yürüyerek Manhattan’dan Brooklyn’e geçebilirsiniz. Ayrıca Brooklyn pek çok Amerikan dizisinden hatırlayacağınız evlerin bulunduğu bir yer. Bölgeyi gezip görebilirsiniz. 

Empire State Binası

Empire State Binası

Empire State New York’un en yüksek binası ve en ünlü gökdelenidir. Art Deco mimari akımında inşa edilmiştir. 1931 yılında Fifth Avenue üzerinde inşa edilmiş olan gökdelen 381 metre yüksekliğindedir. 1931 yılından 1970 yılına kadar New York'un en uzun binası olan Empire State, bu ünvanınını Dünya Ticaret Merkezi binasına kaybetmiştir. 11 Eylül 2001'de geri aldığı ünvanını, 2012 yılında Dünya Ticaret Merkezinin yerine yapılan Özgürlük Kulesine tekrar kaybetmiştir. 34$ gibi bir ücret karşılığında yapının 102. katına çıkıp müthiş bir New York manzarasını izleyebilirsiniz. Empire State’e çıkmak için sıra bekleyen uzun bir kuyruk gördükten sonra geri dönmemenizi öneririz. Yukarıda karşılaşacağınız manzara beklediğinize değecektir.
Her sene yapılan Empire State Run Up yarışmasında binlerce sporcu 86 katlı binayı, toplam 1576 basamağı en hızlı çıkmak için mücadele etmektedir. Ziyaretçiler aansörle en tepe noktaya 1 dakikadan az sürede ulaşırken, 86 katı tırmanma rekoru erkeklerde 9 dakika 33 saniye, kadınlarda ise 11:23 saniye. New York'un ikonik yapısı Empire State, görmeden geri dönülmemesi gereken bir yer. 

Chinatown

Chinatown

Günümüzde ikinci ya da üçüncü kuşak Çinlileri barındıran bu mekân, eski zamanlarda sadece Çin’den ithal edilen malların satıldığı bir bölgeydi. Eski mağazaların yerini şimdi turistik restoranlar almış durumda. Arabesque adlı restoranın favorimiz olduğunu ve buradaki Asya yemeklerini mutlaka denemeniz gerektiğini belirtelim. Chinatown'un hemen yanında bulunan Liberty Park ise Incheon vatandaşları için General MacArthur'un heykelini barındırdığı için de önemli bir lokasyon.

Greenwich Village

Greenwich; 1800’lü yıllarda köy olan günümüzde ise jet sosyetenin adresi konumundaki efsanevi New York mahallesidir. Eğlence ve sanat merkezi olan bu yer, modern LGBT hareketinin de çıkış noktasıdır. Çok şık butikler, ünlü markalara ait mağazalar ve rengarenk binalarıyla sosyetenin tercihi olan Greenwich, yaşayanlar tarafından "the Village" olarak anılır. New York’un sakin ve bohem hayatının yanında The Meatpacking Disrict ve Bleecker caddelerinde ise şehrin en canlı gece hayatını deneyimleyebilirsiniz.
New York özel üniversitelerinden New York University ile The New School University de Greenwich'de ​bulunmaktadır.
Greenwich Village
 

Little Italy

Chinatown gibi ABD’de yaşayan yabancı azınlığın bir diğer mahallesi olan Little Italy bir İtalyan mahallesidir. Daha çok yemek yemek, hediyelik eşya almak ve şarap içmek için gelinen küçük İtalya, Chinatown’a da komşu mesafededir. Bölgede eylül ayında San Gennaro Festivali düzenlenmektedir.Bölgede yaşayan İtalyan ailelerin New York’un farklı bölgelerine taşınmasıyla Little Italy daha çok turistlerin gelip gezdiği ve Çinli nüfusunun da arttığı bir yere dönüşmüştür. Günümüzde sadece bir kaç İtalyan restoranı ve mağazası bulunmakta. İtalya’yı deneyimleyebileceğiniz bu yerde çok lezzetli bir İtalyan yemeği yiyebilir yanında da ev yapımı bir şarap yudumlayabilirsiniz. 

Little Italy

Rockefeller Center

Manhattan’ın ortasında 19 binalık bir kompleks olan Rockefeller Center; en yüksek binası 266 metre yüksekliğindeki, 70 katlı bir gökdelen olan ticaret merkezidir. Alt katı alışveriş merkezi, orta ve üst katları ise iş merkezi olan gökdelen 360 derecelik şehir manzarasını izleme keyfi yaşamak isteyen turistlerin gelip gezdiği bir yerdir. Aynı zamanda ünlü filmlerin çekildiği bir yer olan Rockefeller Center’ın bahçesinde buz pateni yapmak için bir alan bulunuyor. Ayrıca gökdelende ünlü NBC stüdyoları yer almaktadır. Noel zamanında gökdelenin öününe konan yılbaşı ağacı süslemeleri de çok ünlüdür. Kompleks halen eski sahipleri olan ünlü Amerikan ailesı Rockfeller'ların adı ile anılsa da, şu anda Amerika'nın en büyük emlak şirketlerinden biri olan Thisman Speyer'e aittir.

 • Rockefeller Center’ın gözlem noktasına 28 $.ödeyerek çıkabilirsiniz. Gözlem katı 360 derecelik bir New York manzarası sunmakta.

Rockefeller Center