Google+

Arama formu

New York Gezilecek Yerler

New York Gezilecek Yerler

New York City (NY) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Deluxe Economy in Upper NYC, Loft with Central Park View, East Village Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Chrismarene Apartment, Manhattan Guest Suites, Home NYC. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Jazz on the Park Youth Hostel, Best Western Bowery Hanbee Hotel, Park West Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Private Apartment Manhattan, Broadway Hotel & Hostel, Jazz on the Park Youth Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un New York City (NY) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yılda 40 milyon turistin ziyaret ettiği New York City düzenli sokakları, görülmeye değer yapıları, alışveriş bulvarları, önemli tarihi eserlerinin sergilendiği müzeleri ve hoş vakit geçireceğiniz yeşil alanları ile görülmesi gereken bir rüya şehridir. Şehre gittiğiniz zaman özellikle Özgürlük Anıtı’nı, Central Park’ıTimes Meydanı’nı, Brooklyn Köprüsü’nü, Göçmen Müzesi’ni ve Emrpire State Binası’nı gezmeli şehrin düzenli sokaklarında yürümeli ve bol bol fotoğraf çekilmelisiniz. 

Özgürlük Heykeli

Amerika Birleşik Devletleri’nin simgesi olan Özgürlük Heykeli, dünyanın en çok tanınan anıtları arasında yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan heykel 1884 - 1886 yıları arasında inşa edilmiştir. Heykel aynı zamanda gözlem kulesi olarak da kullanılmaktadır. Bir kadın heykeli olan Özgürlük Heykeli’ne modellik yapan kişinin kim olduğu konusunda farklı iddialar mevcuttur.

Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşunun 100. yılında Fransa’dan aldığı bir hediyedir. Bakır ve çelikten yapılma heykelin sağ eli bir meşale, sol eli ise bir kitabe tutmaktadır. Bakır malzemenin zamanla oksitlenmesinden dolayı heykelin rengi yeşildir. Sol eldeki tabletin üzerinde Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi olan July IV, MDCCLXXVI (4 Temmuz 1776) yazmaktadır. Bağımsızlık Bildirgesi’nin heykel üzerindeki bu temsili ile hukukun üstünlüğüne de bir gönderme yapılmaktadır. 46 metre uzunluğa sahip heykel, kaidesi ile birlikte 93 metredir. Ağırlığı ise yaklaşık 205 tondur. Heykelin başındaki 7 sivri uçlu taç; 7 kıtanın ve 7 denizin sembolüdür. Amerika kıtası güney ve kuzey olmak üzere 2 adet sayıldığından kıta sayısı 7 kabul edilmektedir. Heykelin içinde 168 adet merdiven bulunmaktadır. Bu merdivenler tırmanılarak, heykelin meşale tuttuğu sağ eline çıkılabilmektedir.

Osmanlı Devleti’nin Süveyş Kanalı’nın girişine böyle bir heykel sipariş ettiğine dair kimi kaynaklar mevcuttur. Sipariş edilen söz konusu heykelin Özgürlük Anıtı ile ortak özelliğinin elinde meşale tutuyor olmasıdır. Fakat Osmanlı, halktan gelecek tepkilerden endişe duyduğu için bu heykeli yaptırmaktan vazgeçmiştir.

Özgürlük Heykeli’nin yapımında kimi sıkıntılar yaşanmış, inşasına bir süreliğine ara verilmiştir. Tamamlanabilmesi için bağış kampanyaları düzenlenmiştir. Özgürlük Heykeli’nin yapımında, Eyfel Kulesi’nin tasarımcısı Gustave Eiffel de yer almıştır. Heykelin Paris, Pekin, Bordeaux, Priştine ve Osaka’da küçük boyutlu kopyaları yer almaktadır.

Yüzüncü yılını geride bırakan devletin istikrarını ve gücünü simgelemek üzere dikilmiş olan Özgürlük Heykeli’nin, sağ elinde tuttuğu meşale ile ilerleme ve gelişmeye model olması amaçlanmıştır. Kadının aşağılanması ve yok sayılmasına karşı da kadın bir figür seçilmesi, cinsiyet eşitliğine vurgu yapmaktadır.

Birçok metaforu bünyesinde barındıran, sanat dünyasında yankıları bulunan, dönem dönem para üzerine bastırılan ve popüler bir sembol olan Özgürlük Heykeli, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Özgürlük Heykeli, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Eyaleti’nde, New York şehrinde (New York City), Liberty Adası üzerinde yer almaktadır.

Özgürlük Heykeli’ni ziyaret etmek için önceden bilet alınması gerekmektedir. Adaya genellikle New York şehrinin beş ana bölgesinden biri olan Manhattan’dan ulaşım tercih edilmektedir.

Özgürlük Heykeli-1

Özgürlük Heykeli’nin bulunduğu adaya çıkmaktansa, Hudson Nehri’nden feribot ile heykeli uzaktan izlemek tercih edilebilmektedir. New York- Staten Island seferi yapan ücretsiz feribotlar ile böyle bir seçenek değerlendirilebilir.

Özgürlük Heykeli’nin bulunduğu adaya ulaşmak için ise birçok farklı tur şirketinin düzenlediği seferlere katılmak mümkündür. Kimileri çok lüks araçlarla yemekli turlar sunarken kimileri daha uygun fiyatlı programlar sunmaktadır. New York ve New Jersey’den iki durağa sahip ve en ekonomik seçenek olan Statue Cruises, Liberty Adası ve Ellis Adası’na uğramaktadır. Tur şirketinin New York’taki durağı Battery Park South Ferry’de; New Jersey’deki durağı ise Libertty State Park’ta yer almaktadır.

Ellis Adası (Ellis Island)

Ellis Adası (Ellis Island)

Umudun ve gözyaşının adası Ellis Island  Hudson Nehri ağzında yer almaktadır. 1892’den 1954’e kadar 12 milyon göçmenin ülkeye ilk ayak bastıkları yerdir. Bu göçmen sayısının içerisinde 200.000 ‘i ise Osmanlı vatandaşıdır. Amerika'ya gelen göçmenlerin bu adada kontrolu yapılır ve ona göre geçip geçemeyeceklerine karar verilirmiş. Ada daha önceleri ise donanma cephanelik deposu olarak kullanımıştır. 

1950’lerden sonra ada göçmen müzesine dönüştürülmüştür. Müzede “umudun adası, gözyaşının adası” adlı film gösterisini izleyebilir, yeni bir yaşam umuduyla adaya gelmiş göçmenlerin hem korku hem de ümit dolu fotoğraflarını görebilirsiniz. Müzeye ve Ellis adasına giriş biletleri, Özgürlük Adası'na ziyaretin de içinde olduğu paketler halinde satılmaktadır.

Immigration Museum (Göçmen Müzesi) Giriş Ücretleri:

  • Yetişkin: 25.50 $
  • 4 – 12 yaş arası için: 16.00 $
  • 62 yaş üstü: 21.00 $

Central Park

Büyük şehirlerde, karmaşadan bir kaçış noktası olarak tasarlanan şehir parkları niteliğinde olan Central Park, sakin ve huzurlu bir atmosfere sahiptir. New York şehrinin tüm hareketi ve karmaşası Central Park’a adım atıldığı anda silinmekte ve park sükûnetiyle ziyaretçilerini kucaklamaktadır.

Central Park

Central Park, 4 kilometre uzunluğa ve 800 metre genişliğe sahiptir. Park, 120 farklı bitki, 26 binden fazla ağaç ve 130 hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde 21 oyun alanı, 51 heykel ve 36 tane de köprü ve kemer bulunmaktadır.

Central Park, Amerika Birleşik Devletleri’nin peyzaj düzenlemeleriyle oluşturduğu ilk park olma özelliği taşımaktadır. 1850 yılında Manhattan konutları için bir dinlenme noktası ve New York zenginlerini salonlardan açık havaya çıkarma amacıyla tasarlanmaya başlanmış olan parkın açılışı 1853 yılında gerçekleşmiştir. Parkın kuruluş hedeflerinin arasında Avrupa’daki benzerlerini yakalamak da bulunmaktadır. 1853’te açılış yapılmış olsa da çalışmalar 15 yıl boyunca devam etmiştir. 1870 yılında park alanı, New Yorkluların aktif olarak kullandıkları öncelikli yer konumuna gelmiştir.  

Central Park’taki tüm öğeler, merkezdeki nehir de dâhil, insan yapımıdır. 1881 yılının Ocak ayında, Metropolitan Müzesi’nin tam arkasına gelecek şekilde konumlandırılan 21 metre yükseklikte ve 200 ton ağırlığındaki obelisk ise Central Park’ın en eski tarihli eseridir. Milattan önce Heliopolis’te Güneş Tapınağı için inşa edilen bu obelisk, halen orijinal halini korumaktadır.

Central Park yalnızca dinlenme amaçlı kullanılmamaktadır. Parkın içinde spor yapılabilmekte, festivaller düzenlenmekte, oyunlar sergilenmekte ve daha birçok aktivite gerçekleştirilebilmektedir. Park, bugün yaşanan gelişmelerle birlikte kendini yenilemekte ve gelişmektedir.

Central Park, spor alanları, yürüyüş parkuru, buz pateni pisti ve konser alanları ile şehir içinde farklı nitelikte vakit geçirmek için eşsiz olanaklara sahip bir yerdir. Şehre ekonomik ve sosyal açıdan büyük katkıları bulunan, 150 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan Central Park, günümüzde milyonlarca kişiyi ağırlamaktadır.

Central Park-1

Central Park, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde, Manhattan ilçesinde, Yukarı Batu Yakası ile Yukarı Doğu Yakası arasında yer almaktadır.

Central Park’ı gezmenin en popüler yollarından biri bisiklet kullanmaktır. Park içinde bisiklet turunu farklı şekillerde yapma imkânı mevcuttur. Şoförlü bisikletlerde, bisikletin arkasında iki kişi oturmakta ve bir sürücü parkı gezdirmektedir. Bir diğer bisiklet turu ise bisikletli grupları rehberlerin gezdirdiği seçenektir. Burada herkes kendi bisikletini kullanmakta ve rehberi takip etmektedir. Üçüncü seçenek ise, bisiklet kiralayıp bireysel olarak parkı keşfe çıkmaktır.

Central Park’ta rehberler eşliğinde yürüyüş turları düzenlenmektedir. Bu turlardan birinde parkın bahçeleri ve kaleleri gibi yerleri gösterilmektedir. Bir diğer tur ise Central Park’ta çekilen dizi ve filmlerde gösterilen yerlere odaklanmaktadır.

Central Park’ın merkezindeki göl, ziyaretçilerin en fazla ilgisini çeken bölümdür. Burada fotoğraf çekimleri yapmak için çok güzel kareler yakalanabilmektedir. Gölde kiralık sandallarla gezinti yapılabilmektedir. Ayrıca çevresinde yaban ördekleri ve kaplumbağa gibi canlılar da görülebilmektedir.

Central Park’ta buz pateni yapmak da mümkündür. Buz pisti, kış mevsiminde gerçekleştirilecek bir ziyaret esnasında kullanılabilir. Parkın iki farklı noktasında kurulan buz pistlerinde kayarken New York manzarası izlemek ayrı bir keyiftir.

Times Meydanı (Times Square)

 Times Meydanı (Times Square)

New York’un kalbinin attığı yer olan Times Meydanı şehrin en hareketli ve en canlı caddesidir. Günde 360,000 kişi buradan geçmektedir. Broadway ve Seventh Avenue kesişiminde yer alır. Lüks otellerin, restoranların, Broadway müzikallerinin, film stüdyolarının yer aldığı ışıltılı cadde dünyanın en ünlü meydanlarından biridir ve özellikle yaz aylarında yabancı turistlerin akın akın geldiği bir yerdir. Bir çok film ve dizi bu meydanda çekilmiştir. Işıklı reklam tabelaları, devasa ekranları ve panolarıyla Times Meydanı 18. yy.da at meydanı olarak kullanılırken 20 yy. itibariyle bugünkü görünümünü elde etmeye başlamıştır. 2008 yılında meydana yerleştirilen kırmızı basamaklar, insanların oturduğu, fotoğraf çektirdiği, yemek yediği bir nokta olarak kullanılmaktadır. Yeni yıl kutlamalarının en önemli noktalarından biri olan Times meydanında 1907 yılından beri yapılan geleneksel New Year's Eve ball drop kaçırılmaması gereken bir etkinliktir.

Brooklyn Köprüsü (Brooklyn Bridge)

Brooklyn Köprüsü (Brooklyn Bridge)

Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan iki katlı yapı alt tarafı arabaların üst tarafında ise bisikletli ve yayaların geçişi için inşa edilmiş bir muhteşem köprüdür. Yapımında bir çok talihsizlikle karşılaşılan Brooklyn Köprüsü’nün açılışından 6 gün sonra ortaya çıkan köprünün yıkılacağı söylentisi paniğe yol açmış ve 12 kişinin ölmesine sebep olmuştur. Bu olayın ardından, insanların korkularını dindirmek adına köprünün üzerinden P. T. Barnum'un ünlü gösteri hayvanı Jumbo eşliğinde 21 fil geçirilerek sağlamlığı test edilmiştir. Köprü yapıldığı zaman rüzgar testleri yapılmamış olmasına rağmen, aynı zamanda yapılıp da yıkılan köprülere rağmen halen ayakta kalmasını, olması gereğinden 6 kat daha güçlü yapılmasına ve kullanılan çelik halatların kalitesine borçludur. Bir çok geçiş ve kompartmanla dolu olan köprünün büyük olan alanları, köprüye kaynak olması için kiralanmıştır. Bu alanları bazıları, sürekli 16 derece oldukları için şarap saklamak için de kullanılmıştır. Özellikle fotoğrafçılar tarafından ilgi gören yapıdan şehrin silüetini izleyebilir bu uzun köprü üzerinden yürüyerek Manhattan’dan Brooklyn’e geçebilirsiniz. Ayrıca Brooklyn pek çok Amerikan dizisinden hatırlayacağınız evlerin bulunduğu bir yer. Bölgeyi gezip görebilirsiniz. 

Empire State Binası

Empire State Binası

Empire State New York’un en yüksek binası ve en ünlü gökdelenidir. Art Deco mimari akımında inşa edilmiştir. 1931 yılında Fifth Avenue üzerinde inşa edilmiş olan gökdelen 381 metre yüksekliğindedir. 1931 yılından 1970 yılına kadar New York'un en uzun binası olan Empire State, bu ünvanınını Dünya Ticaret Merkezi binasına kaybetmiştir. 11 Eylül 2001'de geri aldığı ünvanını, 2012 yılında Dünya Ticaret Merkezinin yerine yapılan Özgürlük Kulesine tekrar kaybetmiştir. 34$ gibi bir ücret karşılığında yapının 102. katına çıkıp müthiş bir New York manzarasını izleyebilirsiniz. Empire State’e çıkmak için sıra bekleyen uzun bir kuyruk gördükten sonra geri dönmemenizi öneririz. Yukarıda karşılaşacağınız manzara beklediğinize değecektir.
Her sene yapılan Empire State Run Up yarışmasında binlerce sporcu 86 katlı binayı, toplam 1576 basamağı en hızlı çıkmak için mücadele etmektedir. Ziyaretçiler aansörle en tepe noktaya 1 dakikadan az sürede ulaşırken, 86 katı tırmanma rekoru erkeklerde 9 dakika 33 saniye, kadınlarda ise 11:23 saniye. New York'un ikonik yapısı Empire State, görmeden geri dönülmemesi gereken bir yer. 

Chinatown

Chinatown

Günümüzde ikinci ya da üçüncü kuşak Çinlileri barındıran bu mekân, eski zamanlarda sadece Çin’den ithal edilen malların satıldığı bir bölgeydi. Eski mağazaların yerini şimdi turistik restoranlar almış durumda. Arabesque adlı restoranın favorimiz olduğunu ve buradaki Asya yemeklerini mutlaka denemeniz gerektiğini belirtelim. Chinatown'un hemen yanında bulunan Liberty Park ise Incheon vatandaşları için General MacArthur'un heykelini barındırdığı için de önemli bir lokasyon.

Greenwich Village

Greenwich; 1800’lü yıllarda köy olan günümüzde ise jet sosyetenin adresi konumundaki efsanevi New York mahallesidir. Eğlence ve sanat merkezi olan bu yer, modern LGBT hareketinin de çıkış noktasıdır. Çok şık butikler, ünlü markalara ait mağazalar ve rengarenk binalarıyla sosyetenin tercihi olan Greenwich, yaşayanlar tarafından "the Village" olarak anılır. New York’un sakin ve bohem hayatının yanında The Meatpacking Disrict ve Bleecker caddelerinde ise şehrin en canlı gece hayatını deneyimleyebilirsiniz.
New York özel üniversitelerinden New York University ile The New School University de Greenwich'de ​bulunmaktadır.
Greenwich Village
 

Little Italy

Chinatown gibi ABD’de yaşayan yabancı azınlığın bir diğer mahallesi olan Little Italy bir İtalyan mahallesidir. Daha çok yemek yemek, hediyelik eşya almak ve şarap içmek için gelinen küçük İtalya, Chinatown’a da komşu mesafededir. Bölgede eylül ayında San Gennaro Festivali düzenlenmektedir.Bölgede yaşayan İtalyan ailelerin New York’un farklı bölgelerine taşınmasıyla Little Italy daha çok turistlerin gelip gezdiği ve Çinli nüfusunun da arttığı bir yere dönüşmüştür. Günümüzde sadece bir kaç İtalyan restoranı ve mağazası bulunmakta. İtalya’yı deneyimleyebileceğiniz bu yerde çok lezzetli bir İtalyan yemeği yiyebilir yanında da ev yapımı bir şarap yudumlayabilirsiniz. 

Little Italy

Rockefeller Center

Manhattan’ın ortasında 19 binalık bir kompleks olan Rockefeller Center; en yüksek binası 266 metre yüksekliğindeki, 70 katlı bir gökdelen olan ticaret merkezidir. Alt katı alışveriş merkezi, orta ve üst katları ise iş merkezi olan gökdelen 360 derecelik şehir manzarasını izleme keyfi yaşamak isteyen turistlerin gelip gezdiği bir yerdir. Aynı zamanda ünlü filmlerin çekildiği bir yer olan Rockefeller Center’ın bahçesinde buz pateni yapmak için bir alan bulunuyor. Ayrıca gökdelende ünlü NBC stüdyoları yer almaktadır. Noel zamanında gökdelenin öününe konan yılbaşı ağacı süslemeleri de çok ünlüdür. Kompleks halen eski sahipleri olan ünlü Amerikan ailesı Rockfeller'ların adı ile anılsa da, şu anda Amerika'nın en büyük emlak şirketlerinden biri olan Thisman Speyer'e aittir.

  • Rockefeller Center’ın gözlem noktasına 28 $.ödeyerek çıkabilirsiniz. Gözlem katı 360 derecelik bir New York manzarası sunmakta.

Rockefeller Center