New York

Yılda 40 milyon turistin ziyaret ettiği New York City düzenli sokakları, görülmeye değer yapıları, alışveriş bulvarları, önemli tarihi eserlerinin sergilendiği müzeleri ve hoş vakit geçireceğiniz yeşil alanları ile görülmesi gereken bir rüya şehridir. Şehre gittiğiniz zaman özellikle Özgürlük Anıtı’nı, Central Park’ıTimes Meydanı’nı, Brooklyn Köprüsü’nü, Göçmen Müzesi’ni ve Emrpire State Binası’nı gezmeli şehrin düzenli sokaklarında yürümeli ve bol bol fotoğraf çekilmelisiniz. 

Özgürlük Heykeli

Amerika Birleşik Devletleri’nin simgesi olan Özgürlük Heykeli, dünyanın en çok tanınan anıtları arasında yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan heykel 1884 - 1886 yıları arasında inşa edilmiştir. Heykel aynı zamanda gözlem kulesi olarak da kullanılmaktadır. Bir kadın heykeli olan Özgürlük Heykeli’ne modellik yapan kişinin kim olduğu konusunda farklı iddialar mevcuttur.

Özgürlük Heykeli, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşunun 100. yılında Fransa’dan aldığı bir hediyedir. Bakır ve çelikten yapılma heykelin sağ eli bir meşale, sol eli ise bir kitabe tutmaktadır. Bakır malzemenin zamanla oksitlenmesinden dolayı heykelin rengi yeşildir. Sol eldeki tabletin üzerinde Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi olan July IV, MDCCLXXVI (4 Temmuz 1776) yazmaktadır. Bağımsızlık Bildirgesi’nin heykel üzerindeki bu temsili ile hukukun üstünlüğüne de bir gönderme yapılmaktadır. 46 metre uzunluğa sahip heykel, kaidesi ile birlikte 93 metredir. Ağırlığı ise yaklaşık 205 tondur. Heykelin başındaki 7 sivri uçlu taç; 7 kıtanın ve 7 denizin sembolüdür. Amerika kıtası güney ve kuzey olmak üzere 2 adet sayıldığından kıta sayısı 7 kabul edilmektedir. Heykelin içinde 168 adet merdiven bulunmaktadır. Bu merdivenler tırmanılarak, heykelin meşale tuttuğu sağ eline çıkılabilmektedir.

Devamını Oku

Ellis Adası

Umudun ve gözyaşının adası Ellis Island  Hudson Nehri ağzında yer almaktadır. 1892’den 1954’e kadar 12 milyon göçmenin ülkeye ilk ayak bastıkları yerdir. Bu göçmen sayısının içerisinde 200.000 ‘i ise Osmanlı vatandaşıdır. Amerika'ya gelen göçmenlerin bu adada kontrolu yapılır ve ona göre geçip geçemeyeceklerine karar verilirmiş. Ada daha önceleri ise donanma cephanelik deposu olarak kullanımıştır. 

Devamını Oku

Central Park

Büyük şehirlerde, karmaşadan bir kaçış noktası olarak tasarlanan şehir parkları niteliğinde olan Central Park, sakin ve huzurlu bir atmosfere sahiptir. New York şehrinin tüm hareketi ve karmaşası Central Park’a adım atıldığı anda silinmekte ve park sükûnetiyle ziyaretçilerini kucaklamaktadır.

Central Park, 4 kilometre uzunluğa ve 800 metre genişliğe sahiptir. Park, 120 farklı bitki, 26 binden fazla ağaç ve 130 hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde 21 oyun alanı, 51 heykel ve 36 tane de köprü ve kemer bulunmaktadır.

Devamını Oku

Times Square

New York’un kalbinin attığı yer olan Times Meydanı şehrin en hareketli ve en canlı caddesidir. Günde 360,000 kişi buradan geçmektedir. Broadway ve Seventh Avenue kesişiminde yer alır. Lüks otellerin, restoranların, Broadway müzikallerinin, film stüdyolarının yer aldığı ışıltılı cadde dünyanın en ünlü meydanlarından biridir ve özellikle yaz aylarında yabancı turistlerin akın akın geldiği bir yerdir. Bir çok film ve dizi bu meydanda çekilmiştir.

Devamını Oku

Brooklyn Köprüsü

Brooklyn Köprüsü, Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan iki katlı yapı alt tarafı arabaların üst tarafında ise bisikletli ve yayaların geçişi için inşa edilmiş bir muhteşem köprüdür. New York denilince akal gelen Özgürlük Heykeli, TimesSquare gibi ikonik yerlrin başında gelen Brookly Köprüsü, yapıldığı dönemde asma köprü mimarisinde bir devrim yaratmıştır. 

Devamını Oku

Empire State Binası

Empire State New York’un en yüksek binası ve en ünlü gökdelenidir. Art Deco mimari akımında inşa edilmiştir. 1931 yılında Fifth Avenue üzerinde inşa edilmiş olan gökdelen 381 metre yüksekliğindedir. Empire State Binası sadece New York'un değil, yapımınd açalışan işçilerin yerçekimiyle dalga geçtikleri fotoğraflar sayesinde tüm dünyanın hafızasına kazınmış, ikonik bir yapı.

Devamını Oku

Greenwich Village

Sokakları ağaçlarla dolu olan Greenwich Village, 1960'larda New York şehrinin karşı kültür hareketinde öncü olmuş, merkez üssü niteliğine sahip bir bölgedir. Tarihte önemli bir kırılma noktasını temsil eden bu yer günümüzde popüler kafelerin, restoranların, barların bol miktarda bulunduğu işlek bir hal almıştır.

Devamını Oku

Rockefeller Center

Manhattan’ın ortasında 48 ve 51. caddeler arasında, 19 binalık bir kompleks olan Rockefeller Center; en yüksek binası 266 metre yüksekliğindeki, 70 katlı bir gökdelen olan ticaret merkezidir. Alt katı alışveriş merkezi, orta ve üst katları ise iş merkezi olan gökdelen 360 derecelik şehir manzarasını izleme keyfi yaşamak isteyen turistlerin gelip gezdiği bir yerdir.

Devamını Oku

11 Eylül Anıtı

11 Eylül 2001 yılında yaşanan saldırı, dünya tarihini kökten değiştiren olaylardan biridir. İslamofobi kavramının da literatüre girmesinde etkili olan bu olayda ABD’de o dönem ekonominin merkezi sayılan ikiz kulelere uçak saldırısı gerçekleşmiştir. Dört yolcu uçağı el-Kaide üyeleri tarafından kaçırıldı. İlk saldırı saat 08.46’da gerçekleşti. Dünya Ticaret Merkezi Kuzey Kulesi’ne çarpan ilk uçak saldırısından 102 dakika sonra bina yerle bir oldu.

Devamını Oku

Metropolitan Sanat Müzesi

Metropolitan Sanat Müzesi Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük sanat müzesidir. New York’ta bulunan bu müze, dünya üzerinde en fazla ziyaret edilen sanat müzelerinden birisidir. Müze Central Park’ın doğu ucunda yer alır. Dünyanın en büyük sanat galerilerinden birisi olma özelliğini de elinde bulunduran müze kapsamında Ortaçağ Avrupası’nın sanatı ve mimarisi üzerine çok derinlikli bilgiler elde edilebilir. Bu anlamda çok sayıda eser sergilenmektir.

Devamını Oku

SoHo

Pek çok ünlü dikkate değer ünlü adresi içinde barındıran New York’un en önemli yerlerinden birisi de SoHo’dur. Lüks mağazaları, tasarımcı butikleri ve yüksek kalite sanat galerileri ile SoHo, New York’un ve dolayısıyla Amerika’nın en sanatsal yerlerinden birisidir. Sanat ve kültür seviyesinde hayli yüksek olduğu bu bölgede sokaklarda adeta entelektüellik akar. Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken SoHo’nun yüksek zümrelere hitap eden üst düzey etkisini tüm gezginler hissedecektir.

Devamını Oku

Broadway

New York, pek çok ünlü noktası ile her yıl milyonlarca turistin ziyaret akınına uğrayan bir yerdir. Bunda pek çok önemli yerin etkisi bulunuyor. 11 Eylül Anıtı, Central Park, Metropolitan Sanat Müzesi ve daha pek çok seçenek turistlerin bu denli ilgi duymasının sebeplerindendir. Yine bir diğer önemli yer de Manhattan bölgesinde bulunan ünlü Broadway caddesidir. Broadway, ABD'de müzikal tiyatronun zirve noktasına ulaşmış olduğu yerdir.

Devamını Oku

MoMA

New York'un sembolik yerlerinden birisi olan Modern Sanat Müzesi (bilinen kısa adıyla MoMa), 7 Kasım 1929 tarihinde bayan Rockefeller'lar Abby Aldrich Rockefeller, Lillie P. Bliss ve Mary Quinn Sullivan tarafından Avrupa menşeili modern sanat eserlerinin tek bir yerde toplanması amacıyla kurulmuştur. Şu an 6 kattan oluşan ve 59 bin metrekarelik bir alana yayılan müze, ilk yapıldığı tarihte daha küçük bir ebata sahipti.

Devamını Oku

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nin yapımına 1800'lerin başında başlanmıştır. Bu muazzam proje, yapıldığı dönemden bu yana en eşsiz mekanlar arasında yer almaktadır. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nin inşa edilen ilk binası ilk yapıldığı zamanlarda bugünkü ölçülerde değildi. Gotik mimari çizgileri taşıyan bina, müze olması amacıyla inşa edilmiş ilk bina olma özelliğine de sahiptir. Her geçen yıl giderek gelişen kompleks, yeni binalar ile beraber çok daha geniş bir alana yayılmıştır. 

Devamını Oku

Aziz Patrick Katedrali

ABD’nin New York şehrinde bulunan Aziz Patrick Katedrali Katolik kilisesine bağlı katedrallerden biridir. Bu dini yapı aynı zamanda New York eyaletinin Katolik Başpiskoposluk idare binası olarak da görev yapmaktadır. Meşhur 5. Cadde üzerinde 50-51. caddeler arasında bulunur. Aziz Patrick Katedrali, New York’un ve Manhattan’ın en önemli dini sembol mekanlarından birisidir. Mimari açıdan bakıldığında Aziz Patrick Katedrali neo-gotik Roma Katolik katedralidir.

Devamını Oku

Grand Central Terminal

Eşsiz mimarisi ile dikkat çeken ve bu alanda başarılara imza atmış olan Grand Central Terminal, her gün 750 bin kişinin ziyaret ettiği çok yüksek bir ziyaretçi potansiyeline sahip olan bir istasyondur. Ancak Grand Central Terminal’i sıradan bir istasyon gibi tanımlamak çok eksik bir yaklaşım olacaktır. Nitekim bu mekan her bir parçasıyla tarih kokan eşsiz bir mekandır.

Devamını Oku

Bryant Park

New York’un meşhur bölgesi Manhattan’ın merkezinde 39.000 metrekarelik bir alana yayılan Bryant Park, dünya çapında üne sahip bir parktır. Yemyeşil çimleri ile ziyaret edenlere huzur dolu anlar yaşatan Bryant Park, her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünmesiyle de dikkate değer bir estetikliğe sahiptir. Bryant Park da tıpkı Central Park gibi New York insanının bir nebze soluklanmak için sıklıkla uğradığı yerlerden birisidir.

Devamını Oku

Beşinci Cadde

Manhattan Bölgesi’nin en ünlü yerlerinden birisi olan 5. Cadde, aynı zamanda dünyanın en pahalı caddesi unvanını da elinde bulundurmaktadır. Ancak bu unvanını 2012 yılında Çin’e bağlı Hong Kong’taki Causeway Bay’e kaptırdığı yönünde iddialar da söz konusudur. Central Park’ın doğusundan Harlem Nehri’ne kadar uzanan 5. Cadde’nin başlangıç noktası ise Washington Square Park’tır.

Devamını Oku

Guggenheim Müzesi

Müzenin tasarımına 1943’te başlanmıştır. Frank Lloyd Wright’ın imzasın taşıyan Solomon R. Guggenheim Müzesi, 1959 yılında tamamlanmıştır. New York şehrinin en ikonik mekanlarından olan Solomon R. Guggenheim Müzesi, Frank Lloyd Wright’ın ölümünden 6 ay sonra kapılarını açabilmiştir. Projenin başlatıcısı olan Wright, ne yazık ki müzenin açılışını görememiştir.

Devamını Oku

Madison Square

New York’un en dikkat çekici bölgelerinden birisi de Madison Meydanı’dır. Meydanın odak noktası ise doğuda Madison Caddesi (23 Street'teki parkın güneydoğu köşesinde başlayan) olan 6.2 dönümlük (2,5 hektarlık) halka açık bir park olan Madison Square Park’tır. Madison Square Park; güneyde 23. Cadde; kuzeyde 26. Cadde'de; batıda ise Beşinci Cadde ve Broadway’in çevrelediği bölgededir.

Devamını Oku

Cloisters Müzesi

Cloisters Müzesi, Roma ve Gotik dönemlerin bir yansıması olarak inşa edilmiş, New York’un Manhattan semtinde bulunan bir müzedir. Müzenin binaları dört heykel çemberinde tasarlanmıştır. Cuxa, Saint-Guilhem, Bonnefont ve Trie. Bu heykeller Amerikalı heykeltıraş George Gray Barnard tarafından 1934-1939 yılları arasında Avrupa'da alınarak New York'a taşınmıştır.

Devamını Oku

Chinatown

Chinatown, dünyaca ünlü Manhattan semtinin Lower Manhattan bölgesinde bulunan bir mahalledir. 2014 yılı rakamlarına göre mahallenin nüfusu yaklaşık 107,000'i bulmuştur. Chinatown aynı zamanda New York'un bilinen en eski Çin mahallesidir. Yine Batı Yarımküre'de bulunan en yoğun Çinli nüfusuna sahip bölge de Manhattan semtinde bulunan Chinatown'dur.

Devamını Oku

Little Italy

Chinatown gibi ABD’de yaşayan yabancı azınlığın bir diğer mahallesi olan Little Italy bir İtalyan mahallesidir. Daha çok yemek yemek, hediyelik eşya almak ve şarap içmek için gelinen küçük İtalya, Chinatown’a da komşu mesafededir. Bölgede eylül ayında San Gennaro Festivali düzenlenmektedir.Bölgede yaşayan İtalyan ailelerin New York’un farklı bölgelerine taşınmasıyla Little Italy daha çok turistlerin gelip gezdiği ve Çinli nüfusunun da arttığı bir yere dönüşmüştür. Günümüzde sadece bir kaç İtalyan restoranı ve mağazası bulunmakta. İtalya’yı deneyimleyebileceğiniz bu yerde çok lezzetli bir İtalyan yemeği yiyebilir yanında da ev yapımı bir şarap yudumlayabilirsiniz.