Manhattan Bölgesi’nin en ünlü yerlerinden birisi olan 5. Cadde, aynı zamanda dünyanın en pahalı caddesi unvanını da elinde bulundurmaktadır. Ancak bu unvanını 2012 yılında Çin’e bağlı Hong Kong’taki Causeway Bay’e kaptırdığı yönünde iddialar da söz konusudur. Central Park’ın doğusundan Harlem Nehri’ne kadar uzanan 5. Cadde’nin başlangıç noktası ise Washington Square Park’tır.

Neredeyse hiçbir zaman boş olmayan ve bu yönüyle tıpkı İstiklal Caddesi’ni andırdığını söyleyebileceğimiz 5. Cadde, çok farklı insan tiplerini de aynı çember içerisinde bir araya getirmektedir. Yine bu yönüyle de İstiklal Caddesi’nin keşmekeşini Manhatttan’ın 5. Caddesi’nde görebiliriz. Devasa bir insan selinin bir o yana bir bu yana koşturduğu 5. Cadde’ye bakarken kendinizi kaybedebilirsiniz. Çok kalabalık ve hareketli yapısıyla dikkat çeken 5. Cadde’nin en hoş binalarından birisi New York Halk Kütüphanesi’dir. Bu kütüphanenin önünde pek çok görsel şölen sunan genç insanla karşılaşabilirsiniz.

Çizgi film karakterlerinin temsilcilerinden, sihirbazlara ve palyaçolara kadar birbirinden renkli farklı karakterler, 5. Cadde’de özellikle bu bölümde olmak üzere hemen her noktada karşınıza çıkabilir. Her yıl milyonlarca turistin koşuşturmacaya katıldığı 5. Cadde’de, özellikle turistlerin yoğun ilgi odağı olan hediyelik eşya dükkanları da bol sayıda bulunuyor.

5. Cadde’de turlamaya başlayan ve kalabalığa kendini kaptıran insanların en önemli sorunlarından birisi kuşkusuz wi-fi ve şarj. Bu durumda olan kişilerin yardımına ise teknoloji devi Apple koşuyor. Dünyanın en pahalı caddesi olan 5. Cadde üzerinde, dünyanın önde gelen teknoloji markalarından Apple’a ait App Store mağazası yer alıyor. Wifi veya şarj ihtiyacı olan gezginler, App Store’a gelerek bu ihtiyaçlarını dev teknoloji mağazasında karşılayabilirler.

5. Cadde üzerinde görülesi yerlerden birisi de St. Patrick’s Katedrali’dir. Şehrin dini ve tarihi dokusunu yansıtan örnek yerlerden birisi olan bu katedral, gezi sırasında farklı hayallere dalmanızı sağlayacaktır. Manhattan gezisinde 5. Cadde’ye uğramayı düşünen gezginlere bir diğer öneri de Plaza Hotel’in lobisinde bulunan çay salonunda keyifli vakit geçirmeleridir. Yine Plaza Hotel’in en üst katında yer alan dünyaca ünlü Tommy Hilfiger mağazası da ziyaretçiler için görülmeye değer yerlerden.

Türkiye’den New York’a ve Manhattan’a giden yerli turistler için 5. Cadde uğranılması gereken bir yer. Bunun nedeni özellikle son yıllarda cadde üzerinde Simit Sarayı, Penti gibi ünlü Türk markalarının sayısının artmış olması. Yine pek çok farklı dünya markasını ve dünyanın en büyük kitap zinciri olan Barnes Noble’ı da bu cadde üzerinde bulmanız mümkün.

Adres: 777 West Putnam Avenue, Greenwich, CT 06830

Yol Tarifi: Otobüsle ulaşım için 199, M5, Q32, QM18, QM20, SIM8X no’lu otobüsleri tercih ediniz. Tren içinse Far Rockaway, Harlem, NC, Port Washington hatları uygun. Metro kullanacaksanız 7, 7X, B veya F hatlarına binmelisiniz.

Yakın Yerler: Alice in Wonderland, Hans Hollein Feigen Gallery, Lady M Cake Boutique, Cedar Hill.