Balmumu Heykeller Müzesi

ESKİŞEHİR BALMUMU MÜZESİ, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Profesör Doktor Yılmaz Büyükerşen tarafından hizmete açılan ve kendi eserlerinden oluşan bir balmumu müzesidir. Türkiye’de bu konseptle hizmet veren ilk müze olma unvanını elinde bulunduran Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde başkanın belediyeye bağışlamış olduğu yerli ve yabancı yaklaşık 160 kişinin balmumundan heykeli yer alır. Modernliği ile gidenleri kendine hayran bırakmayı başaran Eskişehir’e yolunuz düşerse balmumu müzesine uğramayı ihmal etmemelisiniz.

yilmaz-buyukersen-balmumu-heykeller-muzesi_450186..jpg

Eskişehir Balmumu Müzesi Hakkında Bilgi

Balmumundan meydana gelen heykellerin ilk örneği Madame Tussauds olarak biliniyor. Türkiye’deki ilk örneği ise Eskişehir’de açılan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi olarak karşınıza çıkıyor. Müzedeki eserler, 2013 yılından bu yana sanatseverlere ev sahipliği yapıyor. Eserlerin tamamı, aynı zamanda Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yılmaz Büyükerşen’in elinden çıkıyor. Sanatçı yönüyle de büyük beğeni toplayan Büyükerşen, müze açılmadan önce Anıtkabir, Samsun, İnebolu, İzmir, Harp Akademisi ve Deniz Harp Okulu’ndaki Balmumu heykellerini yapan kişi olarak biliniyor.  Sergilenen Atatürk heykellerinin yanı sıra, yerli ve yabancı devlet adamlarının, sanatçıların, medya mensuplarının ve sporcuların heykelleri de çeşitli dekorların önünde yerlerini alıyor. Müzede Eskişehir’in ve Türkiye’nin tarihinden kesitleri de görebiliyorsunuz. Müzeyi anlamlı kılan özelliklerinden bir diğeri de, müzenin gelirinin kız çocuklarının ve engelli çocukların eğitiminde kullanılıyor olması.

Eskişehir Balmumu Müzesi'nde Kimler Var?

Eskişehir Balmumu Müzesi’nde kimler var diye soracak olursanız; Mustafa Kemal Atatürk ve ailesi, Osmanlı İmparatorluğu, Türk liderler, Dünya liderleri, tiyatro, sinema ve iş dünyası konu başlıklarına dahil olan ünlülerin gerçekten farksız hallerini yakından görebildiğinizi söyleyebiliriz. Görebileceğiniz isimlerden bazıları arasında Atatürk, Hürrem Sultan, Fazıl Say, Nazım Hikmet, İsmet İnönü, Süleyman Demirel, İsmet İnönü, Abdullah Gül, Müjdat Gezen, Zübeyde Hanım, Necip Fazıl Kısakürek, Beyazıt Öztürk, Zuhal Olcay, Hulusi Kentmen, Adile Naşit, Kemal Sunal, Cüneyt Arkın, Tarık Akan yer alıyor. Ayrıca Haldun Dormen, Eskişehir futbol takımının efsane oyuncuları, Nükhet Duru, Mithat Körler, Saim Günal, İlhan Selçuk, Emin Çölaşan, Emre Kongar, Mehmet Barlas, Nevra Serezli, Yıldız Kenter, Genco Erkal, Gülriz Sururi, Putin, Merkel, Obama Churchill ve Gandhi de görebileceğiniz isimler arasında bulunuyor. Ziyaretiniz sırasında profesyonel fotoğraf ekibi tarafından balmumu heykellerle birlikte fotoğraf çekip anınızı ölümsüzleştirebiliyorsunuz.
 

Eskişehir Balmumu Müzesi Çevresindeki Restoranlar

Eskişehir’deki balmumu müzesini gezdikten sonra keyifli bir öğün geçirmek için civardaki restoranları tercih edebilirsiniz. Yiyecek çeşitlerinin farklılık gösterdiği restoranlar arasından damak tadınıza hitap edeni seçerek, kültür gezisi sonrası lezzetli bir öğünle gününüzü taçlandırabilirsiniz.

Tarihi Odunpazarı Köfteci Ahmet: Paşa Mahallesi, Pazaroğlu Sk. No:3, Odunpazarı / Eskişehir Telefon: (0222) 234 51 79

Arzu’nun Yeri: Paşa Mahallesi, Ortaç Sk. No:1, Odunpazarı / Eskişehir Telefon: (0222) 221 78 38

Pino Restaurant: Arifiye Mahallesi S. Çakır Caddesi Odunpazarı / Eskişehir Telefon: (0222) 233 15 81

Regülateur Restaurant: Orhangazi Mahallesi, Kütahya Yolu Ömür Mevkii D.S.İ Karacaşehir Regülatörü piknik sahası içi Eskişehir, Odunpazarı / Eskişehir Telefon: (0222) 324 12 24

Gaga Restaurant: Orhangazi Mahallesi, Özleyiş Sk. No:1, Odunpazarı / Eskişehir Telefon: (0222) 222 03 33

Kör Kamil Restaurant: Arifiye Mahallesi, İki Eylül Cd. No:23, Odunpazarı / Eskişehir Telefon: (0222) 231 60 11

Konak Balaban: Akcami Mahallesi, Kurşunlu Cami Sk. No:17, Odunpazarı / Eskişehir Telefon: (0222) 222 01 20

Lokma Pide ve Kebap: Arifiye Mahallesi, Yalbı Sk. No:9, Odunpazarı / Eskişehir Telefon: (0222) 221 35 34

Balmumu Müzesi Ziyaret Saatleri ve Günleri

Hafta içi: 10:00 – 17:00
Hafta sonu: 10:00 – 18:00

Balmumu müzesi pazartesi günleri kapalı oluyor.

*Eskişehir Balmumu Müzesi saatleri ve günleri Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Eskişehir Balmumu Müzesi Giriş Ücretleri

Tam: 14 TL
Öğrenci:7 TL

Eskişehir Balmumu Müzesi'ne Nasıl Gidilir?

Eskişehir Balmumu Müzesi Odunpazarı’nda yer alıyor. Müzeye gitmek için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Otomobil: Odunpazarı Evleri Çağdaş Cam Sanatları Müzesi altında yer alan balmumu müzesine gitmek için navigasyon desteği alabilirsiniz. Ulaşımın oldukça kolay olduğu yapıya gitmek için yol tabelalarını da takip edebilirsiniz.

Otobüs: Belediye otobüsü ile gitmek isterseniz 17 Sazova Mahallesi – Odunpazarı, 62 Odunpazarı – Hekimdağı Mahallesi, 64 Odunpazarı – Mollaoğlu Mahallesi, 65 Odunpazarı – Türkmen Tokat Mahallesi, 66 Musalar Mahallesi – Mahallesi, 70 Danişment Mahallesi – Odunpazarı, 76 Hayvan Pazarı – Odunpazarı, 67 Akçakaya Mahallesi – Odunpazarı, 22 Vadişehir Mahallesi – Odunpazarı otobüsleri ile Eskişehir Balmumu Müzesi’ne rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi İletişim

Adres: Şarkiye Mahallesi Atatürk Bulvarı No:43

(Büyükşehir Belediyesi Odunpazarı Evleri Çağdaş Cam Sanatları Müzesi altı) Odunpazarı / Eskişehir

Telefon: (0 222) 234 37 34 – (0 222) 220 81 85