Eskişehir'de gezilmesi gereken yerlerden biri de Porsuk Çayı. Burası Eskişehir’in en hareketli ve en güzel yeri arasındadır. Bayatçık Deresi ve Kızıltaş suyundan beslenen Porsuk Çayı, Sakarya Nehri’nin en uzun koludur. Bu bölge Eskişehir‘in önemli turistik bölgesi olarak anılır. Porsuk Çayı Eskişehir’in sembolü haline gelmiştir. Buradaki gezintiniz sırasında mutlaka gondola binmelisiniz. Çayın şehir merkezine bakan tarafıysa adalar olarak isimlendirilmiştir. Bu bölge bir kaç mahalleyi de içinde barındırır. Kafe ve restoranlar Porsuk Çayı’nın etrafında yer almaktadır. Manzara eşliğinde bu mekanlarda çayınızı ve kahvenizi içebilirsiniz. Porsuk Çayı üzerinde bulunan köprüler Avrupa şehirlerindeki köprüleri aratmamaktadır. 

Porsuk Çayı, 448 metre uzunluğu ile Sakarya Irmağı‘nın en uzun kolu kabul edilen ve İç Anadolu bölgesinde yer alan bir çaydır. Kütahya Ovası’ndan geçen ve Eskişehir’in merkezinden devam eden Porsuk Çayı, Sakarya Irmağı’na ulaşır.
Kokar Çayı, Murat Çayı, Çat Dere, Porsuk Dere, Değirmen Dere, Felent Çayı, Kuduzlu Dere, Kınık Dere, Kargın Dere, Musaözü Deresi ve Uludere, Porsuk Çayı’nın başlıca kollarıdır. Eskişehirliler ve Eskişehir’i ziyaret eden turistler için adeta Venedik’i andıran bir gondol turudur, Porsuk. Eskişehir’in simgesi haline gelen çay, varlığı ile şehirdekilere karasallık hissettirmez.

Porsuk Çayı, Adalar bölgesinde en popüler halini alır. Çünkü en güzel Porsuk Çayı, köprüler ve gondolların fotoğrafları burada çekilir. Porsuk Çayı’nın kenarında keyifli bir yürüyüş yapabilir, kafelerde arkadaşlarınızla oturarak manzarayı izleyebilir, köprülerin ve estetik aydınlatmaların fotoğraflarını çekebilir, çayın yanındaki çimlere uzanıp kendinizi doğaya bırakabilirsiniz. Doğal bir güzellik arıyorsanız Porsuk Çayı‘nı ve en güzel atmosferi için Eskişehir’i mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Porsuk Çayı Hakkında Bilgi 

Porsuk Çayı Eskişehir’in simgesidir diyebiliriz. Şehre ılıman ve sıcak bir atmosfer katan Porsuk, bisikletle yanından geçilen, köprülerinde fotoğraf çekilen, gondol ve bot turlarında kendinizi dünyanın başka bir yerinde turistik bir gezide hissedeceğiniz bir doğa harikasıdır. Çay, Kütahya’nın güneyinde Murat Dağı‘ndan doğarak Eskişehir’e ulaşır. Eskişehir’den sonra doğuya doğru yönelir. Ankara’ya giden demiryoluyla boylanarak Yassıhöyük‘ün karşı tarafından Sakarya‘ya dökülür. Porsuk, Eskişehir’in Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinin sınır çizgisi konumunda bulunur. Porsuk Çayı derinlik olarak yaklaşık 2-3 metre arasındadır. Bir nehirden çok daha fazlası olan Porsuk Çayı’nın çevresi Eskişehir Belediyesi tarafından düzenlenmiş ve yeşillendirilmiş haliyle ziyaretçilerini selamlar. Gezmek için Eskişehir’in en çok tercih edilen şeridi olan Porsuk Çayı ve çevresi bu popülerliği ile ticarete de can katar. Keyfinizi yerine getiren ve yaz, kış durgun durgun akan su adeta bir rehabilitasyon unsuru olarak karşınıza çıkar.

Porsuk Çayı Tekne Turu 

Porsuk Çayı, çevresindeki kafelerde oturabileceğiniz, çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz, bolca fotoğraf çekebileceğiniz bir doğal güzellik. Ancak bunların hepsinden daha keyiflisi adeta Venedik’teymişsiniz gibi Porsuk’ta gondol ve bot gezintisi yapabiliyor olmanız. Gününüze keyif katabileceğiniz bu gezi ile şehirde denizin yokluğunu asla hissetmiyorsunuz. Belediye tarafından oluşturulan yapay deniz de bu eksikliği giderse de gondol turunun yerini hiçbir şey tutamaz. Porsuk Çayı’nda tur atmak için 2 farklı alternatifiniz bulunuyor. İlki üzeri tamamen açık olan ve az sayıda biniş yapılabilen gondollar, diğeri ise kalabalık olarak sefer yapan, camekanlı büyük botlar. Hangisini tercih ederseniz edin büyük keyif alacaksınız. Başlangıç noktası olarak Tepebaşı Belediyesi, bitiş noktası olarak Tülomsaş kullanılıyor. Botlar ayrıca Kentpark’a kadar gidiyor. Fiyatlara gelince bot turlarına katılmak için 7,5 Türk Lirası ödüyorsunuz. Gondolları tercih edecek olursanız bu araçların turluk kirası 40 Türk Lirası. 3-4 kişi bir arada turlamak isterseniz bir gondol kiralayabilirsiniz. Bineceğiniz gondolu ise eğitimli kişiler kumanda ediyor. Porsuk Çayı turları için nisan ile kasım ayları arasında gitmeniz gerekiyor.

Eskişehir Porsuk Çayı Etrafında Kafeler 

Eskişehir’de Porsuk Çayı çevresinde pek çok kafe ve restoran yer alıyor. Çay manzarası eşliğinde çay içmek ya da güzel bir öğün geçirmek isterseniz burada bulunan mekanları tercih edebilirsiniz. Manzara eşliğinde yiyeceğiniz yemek her zamankinden daha lezzetli gelecektir. Kafeler ne Porsuk Çayı adeta bir Avrupa kenti havası yaratıyor.
Dante Kafe: İstiklal, Porsuk Blv. No:35, Odunpazarı/Eskişehir Tel: (0 222) 221 77 22
Arena Kafe: Hoşnudiye Mahallesi, Porsuk Blv. No:32, 26130 Tepebaşı/Eskişehir Tel: (0 222) 230 34 26
Puga Coffee: İstiklal, Porsuk Blv. No:9, Odunpazarı/Eskişehir Tel: (0 222) 222 03 02
Travelers Kafe: Hoşnudiye Mahallesi, Porsuk Blv. No:7, Merkez/Tepebaşı/Eskişehir Tel: (0 222) 230 30 11
Turkuaz Bistro: İstiklal, Porsuk Blv. No:41, Odunpazarı/Eskişehir Tel: (0 222) 221 85 74
Vuslat Kafe & Restoran: Yenibağlar Mahallesi, Eti Cad. No:15, Tepebaşı/Eskişehir Tel: (0 222) 335 01 01
Çilek Kafe: Hoşnudiye Mahallesi, Porsuk Blv. 69/A, Merkez/Tepebaşı/Eskişehir Tel: 0 531 320 83 05

Eskişehir Porsuk Çayı Nasıl Gidilir? 

Tramvay: Şehrin trafiğini rahatlatan ve sık sefer yapan tramvay Porsuk Çayı’na ulaşmanız için en pratik ve hızlı ulaşım yollarından biri olarak karşınıza çıkıyor. Otogar üzerinden gidecek olursanız SSK hattına binerek İsmet İnönü durağında inebilirsiniz. İndiğiniz duraktan bir arka sokağa geçerseniz adaların başlangıç sokaklarından birine çıkmış olursunuz.
Tren: Eğer trenle gidecek olursanız Eskişehir durağında indikten sonra şehir merkezine doğru yaklaşık 400 metre yürürseniz adaların diğer yöndeki uç noktasına varmış olursunuz.
Otomobil: Şahsi aracınızla Porsuk Çayı’na gidecek olursanız öncelikle Eskişehir’in şehir merkezine varmalısınız. Doktorlar Caddesi’ne ulaşırsanız Adalar bölgesini bulup Porsuk’a vardınız demektir.