Google+

Arama formu

ESKİŞEHİR BALMUMU MÜZESİ

Bu yazı Gezimanya üyesi ÖZLEM SEZEN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Öncelikle böyle muazzam güzellikte ve inanılmaz başarılı bir işe imza attığı için Yılmaz Büyükerşen’i kutlamak istiyorum.

Bu nasıl bir başkandır ki kültüre, sanata, bilime bu kadar önem versin, şehrini Avrupa şehirlerinden bile daha güzel hale getirsin, sabahın 05.00’inde makam aracını almadan yürüyerek ve halkı dinleyerek, muhabbet ederek işine gitsin. Büyüksün başkan!

Eskişehir

Eskişehir-1

Eskişehir bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Bu müzede şu anda bulunan 164 adet balmumu heykeli bizzat kendisi yıllarca uğraşarak şekillendirmiş ve gelirlerinin engelli ve kız çocuklarının eğitimine harcanması koşulu ile Eskişehir Belediyesi’ne bağışlamış.

Eskişehir şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Hangover Central Hotel, Tasigo Hotels Eskişehir Bademlik Termal Hotel, Senna City Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Deeps Hostel Eskişehir, Atos Otel, Bayrambey Residence. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Soyiç Hotel, Arus Hotel, Park Dedeman Eskişehir tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Eskişehir aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Eskişehir-2

Böyle okuduğumda pek de dikkate almadım, kendi hobisini icra etmiş diyerek büyük beklenti içerisine de girmedim. Fakat şunu söyleyebilirim ki hepsi muazzamdı, hayran olarak ayrıldım. Girip tekrar tekrar da dolaşabilirim burayı.

Bu arada hatırlatmak isterim; bu müzeyi açmadan evvel; Anıtkabir’de, Samsun’da, İnebolu’da, İzmir’de, Harp Akademileri’nde ve Deniz Harp Okulu’nda sergilenen Atatürk heykellerini de yine Büyükerşen yapmış.

Eskişehir-3

Odunpazarı’nda yol kenarında bulunan bir konak restore edilerek 18 Mayıs 2013’te Balmumu Heykelleri Müzesi olarak açılmış. 

İçinde kimler yok ki Atatürk’ün çeşitli devirlerindeki halleri, ailesi, kızı Ülkü, Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Kanuni, Fatih, Hürrem, Erbakan, İnönü, Obama, Gandhi, Nazım Hikmet, Fazıl Say, Suna Kan, İbo, Orhan Baba, Nevra-Metin Serezli, Yıldız Kenter, Şener Şen, Hulisi Kentmen, Emin Çölaşan, Gülriz Sururi, rahmetli Turgut Özakman, Sabancı, Eskişehir sporun efsane kadrosu, amigosu, Büyükerşen'in kendisi :) Bu saydıklarım sadece ufak bir kısmı elbet.

Eskişehir-4

Eskişehir-5

Eskişehir-6
Bu fıstığın yanında gevrek gevrek sırıtan kişi de sevgilim olur, Büyükerşen’e söyleyeyim de Brad Pitt’i kaldırıp onun heykelini koysun buraya.
 
Giriş ücreti: 3 TL, indirimli: 1,5 TL. Müze gelirleri engelli çocuklar ve kız öğrencilerin eğitim yardımı için kullanılıyor.
 
Müze 5 bölümden oluşuyor:
 
Salon A: Atatürk, Osmanlı, Kurtuluş Savaşı, Cumhurbaşkanları, Cumhuriyet

Eskişehir-7

Eskişehir-8

Salon B: Havacılık ve Demiryolu, Basın-Yayın, Sinema-TV, Spor, Tiyatro, Sanayi, Dünya Liderleri (Burada kendiniz fotoğraf çekemiyorsunuz), Bilim
Salon C: Tarihi Karakterler
Salon D: Demokrasi (Burada da kendiniz fotoğraf çekemiyorsunuz)
Salon E: Eğitim, Anılar, Ödüller
 
Salon D ve Salon B’nin bir bölümünde resim çekmeniz yasak, fakat profesyonel bir fotoğrafçı her daim hizmetinizde, çıkmadan resimlerinizi de alabiliyorsunuz. Çok ufak bir kısımda çekilmediği için bence sorun yok :)

Biz bayramda gittik o yüzden mi bilmiyorum ama kapısının önünde bir hayli sıra bekledik. Hatta bir önceki gün sıranın uzunluğundan korkup ertesi gün açılış saatinde gittik ama bizim gibi düşünen de çok olduğundan sanırım aynı sıra yerli yerindeydi.

Eskişehir-9

Çıkan oldukça, gruplar halinde bir iç salona alınıyorsunuz ve grup halinde içeri giriyorsunuz. Burada vestiyer de mevcut, müze krokisini ve kuralları inceleyebilirsiniz. Ünlü birçok kişinin fotoğrafları da bulunuyor burada.

Eskişehir-10

Çocuklara sahip çıkmak çok önemli çünkü sürekli ellemek, sarılmak istiyorlar; benim bile içim gidiyor, elinden tutmak istiyorum, sanırım herkes aynı bilinç seviyesinde değil, unutmayalım.
 
Yurtdışında birçok yerde bulunan Madam Tussauds müzesinin Türkiye’deki tek benzeri. Halen Eskişehir’e gelen ünlülerin ölçüleri alınıp, kalıpları çıkarılmakta, yakın bir zaman sonra müzeye eklenecekler inşallah.

Eskişehir-11

Neden balmumu diye soracak olursak; balmumu canlı heykel görüntüsü vermeye tamamen uygun bir malzeme; bu şekilde oluşturulan ilk müze, 1835 yılında Londra’da açılan Madam Tussauds müzesi. 

Başarılı heykellerini doğru temaslarla onaylattıktan sonra ise yaygınlaşarak, dünyanın pek çok yerinde bu müzeleri açarak çoğaltmış.
 
Müzenin sonunda Büyükerşen'in aldığı ödülleri görünce içinizden "kesinlikle hak etmiş" diyeceğinize hiç kuşkum yok.

Eskişehir-12

Hediyelik eşya standında 2 adet fincan (20 TL) ve tanıtım kitabını (3 TL) büyük bir zevkle alıyorum.

Eskişehir-13

Müze Pazartesi günü hariç haftanın her günü açık.

Ziyaret saatleri:
H. içi: 10:00 - 12:30  /  14:00  - 17:00
H. sonu: 10:00 - 12:30  /  14:00  - 18:00

Bayramın sadece ilk günü kapalı, diğer günleri ziyarete açık.

Eskişehir bir müzeler kenti, her noktasını keşfedin hepsine tek tek uğrayın, asla pişman olmayacaksınız.

Eskişehir-14

Keyifli geziler dilerim.

http://www.yollardahayatvar.com

Etiketler