Google+

Arama formu

Sülüklü Göl

Sülüklü Göl, Bolu‘nun Mudurnu ilçesine bağlı Tavşansuyu köyünde yer alan ve tektonik hareketler sonucunda oluşmuş heyelan set gölüdür. Göl çevresinde çeşitli turizm etkinlikleri yapılabilmesi ve İstanbul’a yakın olması nedeniyle ziyaretçi sayısı her geçen yıl artmaktadır. Sülüklü Göl, ismini göle alabalık bırakılmadan önce burada yaşayan sülüklerden alır. Sülüklü Göl Tabiatı Koruma Alanı bir milli parktır. Sülüklü Göl’ün etrafında çeşitli hayvan ve bitki türleri yaşadığı için bu türler koruma altındadır. Şehrin yoğunluğundan ve stresinden kaçmak için Sülüklü Göl’e kaçış iyi bir alternatif olabilir. Sülüklü Göl Manisa ve Gaziantep’te de bulunuyor. Fakat en bilineninin ve büyük olanının Bolu’daki olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Sülüklü Göl

Sülüklü Göl Hakkında Bilgi 

Sülüklü Göl içinde alabalık başta olmak üzere; abant alası, kızılkanat ve gökkuşağı alabalığı yaşar. Orman bölümünde ise tavşan, ceylan, karaca, boz ayı, tilki, kurt, yaban domuzu, ağaç kurbası, atmaca, yaban kedisi bulunur. Sülüklü Göl çeşitli araştırmacıların yaptığı açıklamalara göre tahminen 1700’lü yıllarda oluşmuş, yani yaklaşık 3 asırdır var olan bir göldür.
Gölün gideri olarak kullanılan Tavşansuyu Deresi’nde bazı hastalıkların geleneksel tedavisinde kullanılan kırmızı benekli alabalıklar vardır. Avlanma yasak olduğu için sıkı kontrollü denetimler sağlanmaktadır. Sülüklü Göl‘ün rengi mevsime göre yeşil ya da turkuaz olur ve çok güzel manzaralar ortaya çıkmaktadır.

Sülüklü Göl Kamp

Sülüklü Göl Tabiat Parkı Kamp Alanı aileniz veya arkadaşlarınız ile kamp yapmak için Türkiye’deki en güzel yerlerden biridir. Sülüklü Göl Tabiatı Koruma Alanı milli park ilan edilmiştir ve göl bir çanağın ortasındadır. Etrafını ise tepeler kuşatmıştır. Bölgede orman içi doğa yürüyüşü parkurları ve yaylalar bulunur. Gölde yüzmenin ve balık tutmanın yasak oluğunu belirtelim. Araçlarınız ile gidecekseniz kamp alanına kadar varabiliyorsunuz.
Bölgede kalabileceğiniz veya yemek yiyebileceğiniz bir tesis olmadığı için tek seçeneğinizin kamp olarak karşınıza çıkıyor. Yaz aylarında ise yerli halk, göl çevresinde yiyecek ve içecek tezgahları kurarak bu ihtiyacınızı gideriyorlar. Kamp için uygun zamanlar ilkbahar, yaz ve sonbahar olsa da profesyonel dağcılık gurupları kış aylarında da burada kamp yapıyor.

Sülüklü Göl-1

Sülüklü Göl Konaklama

Sülüklü Göl ve çevresi doğal hayata zarar vermemek adına imara kapalı durumda. Sülüklü Göl’ü ziyaret ettikten sonra kalmak isterseniz bağlı olduğu Mudurnu’daki ya da Bolu’daki otelleri tercih edebilirsiniz.
Taksim International Abant Palace Oteli:. Adres: Abant Göl Kenari, Abant/Bolu. Telefon: 0374 224 50 12
Büyük Abant Hotel:  Adres: Göl Mevki, Abant Gölü Tabiat Parkı, Abant Yolu, Örencik Köyü/Mudurnu/Bolu. Telefon: 037) 224 50 33
Abant Göl Evleri: . Adres: Abant Gölü Tabiat Parkı, Abant Evleri, Örencik Köyü/Bolu Merkez. Telefon: 0374 224 51 78

Sülüklü Göl Turları

Sülüklü Göl İstanbul’dan çok ziyaretçi aldığı için buraya günübirlik turlar da düzenleniyor. Saat 08:00’de yola çıkılarak başlayan gezi programı akşam 20:00 civarında İstanbul’a dönüşle son buluyor.
Bukla Tur: Tur programının içinde sabah ve öğlen yemeği, profesyonel rehberlik hizmeti, müze ve ören yerleri girişleri, ulaşım ve servis içi ikramlar dahil oluyor. Fiyatlara gelince ise bir gün boyunca süren Sülüklü Göl turu 249 TL'den başlıyor.  0212 245 06 35
TinTin Tur: Günübirlik Sülüklü Göl turu 135 TL’den satılıyor. 0212 244 22 00

Sülüklü Göl-2

Sülüklü Göl Gezilecek Yerler

Sülüklü Göl’e gidecek olursanız çevredeki diğer görülmeye değer yerleri de programınıza dahil etmeyi unutmayın.
Kaya Mezarları: Sülüklü Göl ve Tavşansuyu Köyü Firik vadisi yakınlarında yer alan kaya mezarlarında çeşitli uygarlıkların izlerine rastlanmaktadır.
Kaplıca ve Termal Tesisler: Sülüklü Göl’ün yakın çevresinde termal sular ve kaplıcalar da bulunuyor. Sarot termal ve Kuzuluk kaplıcalarında devremülklerde de konaklama yapabiliyorsunuz.
Tavşansuyu Köyü: 1967 depreminden sonra yıkımlar olduğu için devlet eliyle ahşap evlerle yeniden kurulan Tavşansuyu Köyü, doğal güzellikleri sebebi ile gezilebilecek yerler arasında bulunuyor.

Sülüklü Göl İletişim

Adres: Tavşansuyu Köyü, 14800 Mudurnu/Bolu
Telefon: (0312) 207 50 00

Sülüklü Göl Ulaşım

Otobüs: Otobüsler Tavşansuyu Köyü’nde durmak zorunda oldukları için yaklaşık 9 kilometrelik bir yol yürünmesi gerekiyor. Sülüklü Göl yolu dar ve virajlı bir toprak yol olduğu için otomobil ve minibüs gibi küçük araçlar dışındaki büyük otobüsler göle kadar çıkamıyorlar.
Otomobil: İstanbul’dan ulaşmak için Adapazarı yönüne doğru gitmeniz gerekiyor. Sakarya Akyazı ilçesine vardıktan sonra bu yoldan Dokurcan beldesi yönüne doğru sapıp daha sonra hiçbir yere dönüş yapmadan yaklaşık 3 kilometre kadar sonra Tavşansuyu Köyü’ne varmış oluyorsunuz. Bu noktadan sonra Sülüklü Göl tabelasını takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.