TCDD Eskişehir Müzesi

Eskişehir ilinin Tepebaşı ilçesi sınırları içindeki TCDD Eskişehir Müzesi 1998 yılında hizmete açılmıştır. Buharlı lokomotifler, tarihi şahsiyetlere ait eşyalar, telgraf makineleri ve çok çeşitli teknik aletler TCDD Eskişehir Müzesi’nde sergilenen parçaları oluşturmaktadır.

Tcdd Eskişehir Müzesi Hakkında Bilgi

TCDD Eskişehir Müzesi kuruluşunu, 1997 yılında Eskişehir Şube 13. Şefliği’nin malzeme ambarındaki sobaların boyanmasına borçludur. Ambardaki sobaların boyatılarak sergilenmesi fikri, TCDD Eskişehir Müzesi’nin doğuşuna ilham kaynağı olmuştur.

1908 yılında Almanya’ya sipariş edilen bu lale motifli özel sobalarla birlikte, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü ve TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü tarafından temin edilen malzemelerle kurulan TCDD Eskişehir Müzesi, 1998’de kapılarını ziyaretçilere açmıştır.

Eskişehir Garı’nın yanındaki iki dönümlük arazi üzerinde bulunan 106 yıllık tarihi bir binada kurulan TCDD Eskişehir Müzesi;tıpkı Ankara ve İzmir’de hizmet veren TCDD Müzeleri gibi, Türkiye Demiryolları tarihi hakkında önemli eserlere ve dokümanlara ev sahipliği yapmakta, bu tanım kapsamında hizmet vermektedir.


 

Tcdd Eskişehir Müzesi Bölümleri

TCDD Eskişehir Müzesi bölümleri bina içi ve bahçe olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Bina içinde sergilenen eserler: TCDD Eskişehir Müzesi’nin tarihi binasında en çok ilgi gören bölümlerden biri, 5 metre uzunluğunda, 3,5 metre genişliğindeki demiryolu istasyonu ve çevresinin maketidir.

Maketin sergilendiği salonun devamında buharlı, dizel ve elektrikli lokomotifler, vagonlar, eski telgraf, teleks ve manyetolu telefonlar, kömür ocakları, lambalar, levhalar ile aralarında Abdülhamit’in Anadolu-Bağdat demiryolunun yapılmasına ilişkin fermanı da bulunmaktadır.

Ayrıca, çok sayıda belge ve eski demiryolu istasyonları ve trenlerinin fotoğrafları mevcuttur.

Müze bahçesinde sergilenen eserler: TCDD Eskişehir Müzesi bahçesinde sergilenen eserler arasında ilk göze çarpanlar; motorlu ve elle çalışan drezinler, hemzemin geçit ve bariyerler, buharlı vidanjör, su tankeri, raylar ve lokomotiflerdir.

Tcdd Eskişehir Müzesi Atatürk Sergi Alanı

TCDD Eskişehir Müzesi içinde bir de sergi alanı mevcuttur. “Atatürk Sergi Alanı” adını taşıyan bölümünde, gar makasçı personelinin giysileri, aydınlatma ve işaret fenerleri, atölyelerde kullanılan demirci ocağı ve pürmüzler, lamba ve fenerler, telgraf makinesi, teleks makinesi, Atatürk’ün Nutuk’ta anlattığı telgrafçı Hamdi Bey posta pulu, ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdikleri eserler arasındadır. Ayrıca TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü tarafından üretilen yük ve sarnıç vagon maketleri ile A. Hilmi Duman beyin eski gar/istasyon binaları arşiv sergisi bulunmaktadır.

Atatürk Sergi Alanında bir camekân içinde ise Anadolu Osmanlı şirketine ait evrak ve “Demiryol Dergileri”, Anadolu Osmanlı Demiryolu Müdüriyeti’nin kullandığı kokartlar (mühürler), Mersin-Adana arasında kullanılan telgraf modeli, dikiş makinesi, tren şefi sıhhiye sandığı yol bağlantı tip ve aletleri, ziyaretçileri adeta tarihte bir yolculuğa çıkarmaktadır. Yine camekânlardakurp raylarını yağlama aleti, tren şefi çantası, terazi, film makinesi, küçük minyatür trenlerin hareketlerini sinyallere göre belirlediği gar ve istasyonları gösteren maket büyük ilgi görmektedir.

Atatürk Sergi Alanı’ndaki bir başka bölümde bulunan camekânların içinde de; masa telefonları, eski radyo, TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü tarafından imal edilmiş olan yük vagonunun minyatürü, TCDD bilet muhafaza dolabı, gişelerdeki bilet kompostörü ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Almanya’ya sipariş edilen lale motifli kömür sobaları sergilenmektedir.


 

Tcdd Eskişehir Müzesi Nerede

TCDD Eskişehir Müzesi, Eskişehir’in merkezinde “Tren Garı”nın hemen yanındaki alanda yer almaktadır. Müze, pazar ve pazartesi günleri dışında her gün ücretsiz olarak ziyarete açıktır.

Tcdd Eskişehir Müzesi Nasıl Gidilir

TCDD Eskişehir Müzesi’ne özel araçla gitmek isteyenler, şehir merkezinden gar yönünde ilerleyerek müzeye kolayca ulaşabilirler. Toplu taşıma kullanmak isteyenler, İsmet İnönü tramvay durağında indikten sonra gar istikametine kısa bir yürüyüşle TCDD Eskişehir Müzesi’ne varabilirler.

Ayrıca başta merkezden kalkan 19 ve 23 numaralı kırmızı minibüsler olmak üzere, bölgeden geçen çok sayıda toplu taşıma aracı bulunmaktadır. Aslında kent merkezine ulaştıktan sonra hiç araç kullanmadan, yürüyerek de müzeye ulaşmak mümkündür. Çünkü TCDD Eskişehir Müzesi kent merkezine çok yakın bir mesafededir.

Eskişehir’e Türkiye’nin her ilinden otobüs, büyükşehirlerinden de uçak seferi bulunmaktadır. Ayrıca demiryolu ulaşımı da mevcuttur.

Eskişehir Otogar Tel: 0 (222) 227 8800-8801

Eskişehir Tren Garı Tel: 0 (222) 225 5555