Odunpazarı Evleri

Eskişehir’e gidip de görmeden gelme diyebileceğimiz bir yer var ki o da şüphesiz Odunpazarı Evleri'dir. Bu evler adını Eskişehir'in ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı’ndan alır. Osmanlı’nın izlerini taşıyan bu evler eski ve dar sokak üzerinde sıralanmış  ihtişamlı ve renkli görünümüyle varlığını korumaktadır. Odunpazarı Evleri Türk mimarisinin güzel bir örneği ve Eskişehir'de gezilmesi gereken yerlerin en önemlisidir. Ahşap çatılarıyla kerpiçten yapılma bu evler, tarihî dokusu ve güzelliğiyle her zaman ilgi odağı olmaktadır. Rengârenk evlerin süslediği sokakların arasında dolaşarak tarihî atmosferi hissedebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Neredeyse üç dört kuşağın yaşadığı bu evlerde nice hikayelerin ve hatıraların izleri var. Çevresinde camiilerin, şadırvanların bulunduğu bu 300 yıllık evler Eskişehir’in en köklü yerlerinden biri haline gelmiştir. Odunpazarı evleri ayrıca dünya çapında da üne kavuşmayı başarmıştır. Bu evlere daha çok Türkmen ve Osmanlı yaşam biçimleri yansıtılmıştır.

Safranbolu, Beypazarı gibi Osmanlı evlerinin korunduğu yerlerdeki evlerle benzer özellikler taşıyan bu tarihi evler UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne de alınmıştır. Ayrıca bu evlerden birisi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi olarak hizmet vermektedir. 2007 yılında açılan bu müze Türkiye'nin ilk cam sanatları müzesidir. Müzede çoğu Türk olmak üzere 100'e yakın sanatçının eserleri sergilenmektedir.

Eskişehir’in güney tepelerinde kurulmuş olan Odunpazarı Tarihî Kent Merkezi yolu Eskişehir’den geçen hemen herkesin gezmeyi tercih ettiği yerlerdendir. Bir rivayete göre, bölge halkı tarafından iklim olarak daha elverişli koşullara sahip olduğu düşünülerek yerleşim merkezi olarak seçilmiş ve dağlık bu alanda yaşam 12. yüzyıl civarlarında başlamıştır.

Halk arasında Eskişehir Odunpazarı evleri olarak da anılan Odunpazarı Tarihî Kent Merkezi, Eskişehir’in merkezinde turistik ve tarihî bir alandır. Osmanlı, Cumhuriyet ve hatta Selçuklu Dönemi’nden pek çok tarihî eserin görülebildiği bölgede geleneksel Türk evi yapısını da yakından inceleyebilirsiniz. Yaşadığımız dönemde bu bölgede bulunan evlerin çoğu halk tarafından ev olarak kullanılmakla birlikte aynı zamanda müzekaferestoran ya da butik otel olarak da kullanılıyor. Odunpazarı Tarihi Kent Merkezi gezinizde rengârenk evlerin arasında Arnavut kaldırımlı yoldan yürürken çok keyif alacağınız kesin.

Eskişehir Odunpazarı Evleri

1905 yılı sonrası çeşitli el sanatları ustaları tarafından da mesken tutulan bölgede ticaretin gelişmesiyle sosyal hayat da gelişmiştir. Geleneksel Türk mimarisinin örneklerinden olan Eskişehir Odunpazarı Evleri 1988 yılında Odunpazarı Tarihî ve Kentsel Sit alanı olarak tescil edilmiş ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır. 

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Odunpazarı gezilecek yerler listenizde Odunpazarı Tarihî Kent Merkezi, Eskişehir Odunpazarı Evleri ve Eskişehir Odunpazarı Çarşısı olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. Eskişehir Balmumu MüzesiAtlıhan El Sanatları ÇarşısıÇağdaş Cam Sanatları MüzesiKurşunlu Camii ve KülliyesiLületaşı MüzesiCumhuriyet Tarihi Müzesi gibi tarihî ve önemli mevkiler, bölgede gezilecek yerler arasında ilk akla gelenlerdir.
Eskişehir Balmumu Müzesi, giriş ücreti tam 12 TL, indirimli 6 TL olup, pazartesi günleri hariç her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret açıktır.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Atlıhan, geleneksel Türk mimarisi temelinde yapılmış olup iki kattan oluşmaktadır. Geleneksel el sanatlarından lületaşıçömlekgümüş ve cam gibi çeşitli hediyeliklerin üretim ve satışı yapılmaktadır.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Türkiye’nin ilk cam müzesidir. Teşhir edilen eserlerin 58’i yerli sanatçılarımız tarafından yapılmıştır. 10 kadar misafir sanatçının eserlerini de görebileceğiniz müzedeki koleksiyonlar, ziyaretçilerin büyük beğenisini toplamaktadır. Pazartesi hariç her gün 10.00 – 17.30 arası açık olan müzeye giriş ücreti tam 5 TL, indirimli ise 2 TL’dir.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Eskişehir kentinin en eski binalarında biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu öyküler ve belgeleriyle sergileyen müzeye giriş ücretsizdir. Pazar günleri 0 222 335 05 80 numaralı telefondan randevu alarak, pazartesi hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Eskişehir Odunpazarı Çarşısı

Kimi zaman bir müze, kimi zaman kafeterya, kimi zaman da çeşitli el sanatları ürünleri alabileceğiniz hediyelik eşya dükkânları olarak karşınıza çıkacak olan Eskişehir Odun Pazarı Evleri ve Eskişehir Odunpazarı Çarşısı tarih kokan huzurlu bir gezi için ideal bir tercih olacaktır.

Sokaklar arasında dolaşırken, hem görsel güzellik hem de tarihî zenginlik içerisinde kendinizi kaybolmuş bulacağınız Odunpazarı evleri Eskişehir’de görmeniz gereken yerler arasındadır. Eskişehir Odunpazarı nasıl bir yer diye düşündüğünüz zaman hayalinizde canlanması gereken tablo da oldukça keyifli bir mozaik olmalıdır. Ayrıca Odunpazarı semtinde bulunan Şelale Park, en yüksek tepelerden birinde konumlandırılmış 38.000 m2 alanı ile hem çocuklara hem de yetişkinlere şehir manzarasına nazır eğlenceyi garanti etmektedir.

Eskişehir Odunpazarı Nerede?

Hakkında bu kadar çok şey anlatıp övgü ile bahsettiğimiz bölge için, bir an önce plan yapmak üzere Eskişehir Odunpazarı nerede diye soruyor olduğunuzu duyar gibiyiz. İşte size bu sorunun cevabı: Odunpazarı, Eskişehir’in bir ilçesidir ve Eskişehir merkeze yaklaşık 18 kilometre uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 869 m yükseklikte kurulmuş olan Odunpazarı Eskişehir’in önemli ilçelerinden biridir. Şehir merkezinde, Eskişehir Odunpazarı nerede diye soracağınız herkes size yolu tarif edecek ve kolay ulaşmanız içen gereken misafirperverliği gösterecek kadar da sıcakkanlıdır.

Eskişehir Odunpazarı Nasıl Gidilir?

Eğer Eskişehir’e şehir dışından gelecekseniz, Eskişehir Odunpazarı nasıl gidilir sorusuna da yanıt vermek gerekir ki son yıllarda çokça tercih edilen YHT (Yüksek Hızlı Tren) en popüler ulaşım araçlarındandır. Toplu taşıma ile Eskişehir’e gelmek isterseniz, hem ulaşım süresini kısaltıp hem de size konforlu bir seyahat sunacak olan tren yolculuğu; programınıza dinlenmiş başlamanız için doğru bir seçim olacaktır.
Günde 60-65 kadar sefere durak olan Eskişehir Tren İstasyonu, şehrin merkezinde yer almakta ve şehir içerisinde tüm noktalara aktarma yapmak için büyük kolaylık sağlamaktadır.
Ayrıca otoyolları kullanarak kendi aracınız ile gelmeyi tercih ederseniz; Eskişehir Odunpazarı Tarihî Kent Merkezi; Ankara’ya 233 km, Bursa’ya 168 km, İstanbul’a ise 345 km’dir.