Konya Atatürk Müzesi

Konya ilimizin Atatürk Caddesi’nde 1912 yılında inşa edilen tarihî yapı iki kattan oluşmaktadır. Kesme taş, moloz ve tuğla malzemeden inşa edilmiş ve Konya Atatürk Müzesi olarak hizmet vermekte olan bu konak, 1923 senesinde hazine adına tescil edilerek Vali Konağı olarak kullanılmıştır. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün şehri ziyaretlerinde de kendisine tahsis edilmiştir.1923-1927 yılları arasında hazineye ait olan konak, 1927 yılında Konya Belediyesi tarafından satın alınmıştır. 19 Temmuz 1928 tarihinde ise konak, Atatürk adına tescil edilerek, konağın tapusuna da Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Konyalıların hediyesidir şeklinde bir açıklama eklenmiştir.

Atatürk Evi

Konya Atatürk Müzesi binası, 1940 senesinde Konya Özel İdaresi tarafından cüzi bir bedel ile satın alınarak tekrar Vali Konağı haline getirilmiştir. 1963 senesine değin de Vali Konağı hizmeti için kullanılmıştır. 1963’te ise Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilen Atatürk Evi öncelikle tadilat görmüş ve bir yıl gibi bir süre sonrasında, 17 Aralık 1964’te Konya Atatürk Müzesi olarak Atatürk Evi – Kültür Müzesi adıyla halkın ziyaretine açılmıştır.

Konya Atatürk Müzesi İle İlgili Bilgi

Konya Atatürk Müzesi ile ilgili bilgi verdiğimiz yazımızda, müzeye sahiplik yapan binanın tarihî geçmişini aktarmaya devam ediyoruz.

Bina; 1964 senesinden sonra Atatürk Evi diye anılmış, 1981 yılında yani Atatürk’ün doğumunun 100. Yıl dönümünde İl Kutlama Komitesi Başkanlığı’nın isteği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğünce müze olarak tekrar restore edilmeye başlanmıştır.

Müzenin teşhir ve düzeni yeniden planlanarak 17 Nisan 1982’de nihaî olarak Atatürk Müzesi adı ile tekrar halkın ziyaretine açılmıştır. Bu binanın vakti ile ev olarak kullanılma niteliğini kaybetmemesi açısından tadilat sürecinde mimari olarak bir değişiklik yapılmamıştır.

Müzede teşhir edilen eserler arasında Atatürk’ün şehir ziyareti sırasında yaptığı gezi, ziyaret, görüşme ve günlük notları belge ve fotoğraflarla yer almaktadır. Evde kaldığı süre içerisinde kullandığı eşyaların da sergilendiği müzede, ayrıca Konya halkının ülkenin kurtuluşu sırasında aldığı rolü yansıtan belge ve görseller de teşhir edilmektedir.

Konya Atatürk Müzesi İle İlgi Bilgi

Konya Atatürk Müzesi Ulaşım

Konya Atatürk Müzesi Konya ilimizin merkezinde, Kültür Park yakınındadır.

Otomobil: Konya merkeze ulaşabilen tüm çevre yollarını kullanarak, tabelalar yardımıyla Atatürk Caddesi’ne ve müzeye ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Müze yakınına tramvayla ve Atatürk Caddesi’nden geçen minibüs ve otobüslerle ulaşım mümkündür.

Uçak: Konya Havaalanı’na İstanbul’dan düzenli uçak seferleri yapılmaktadır. Konya merkezi havaalanından 15 km uzaklıktadır.

Konya Atatürk Müzesi Ücreti

Konya Atatürk Müzesi Giriş Ücreti Öğrenci: Ücretsiz

Konya Atatürk Müzesi Giriş Ücreti Sivil: Ücretsiz

* Konya Atatürk Müzesi giriş ücreti 2019 yılının Eylül ayında güncellenmiştir.

Konya Atatürk Müzesi Ziyarete Açık Gün ve Saatler

Müze haftanın her günü 09.00 -17.00 arasında açıktır.

* Konya Atatürk Müzesi ziyarete açık gün ve saatler 2019 yılının Eylül ayında güncellenmiştir.

Atatürk Evi Müzesi

Konya Atatürk Müzesi İletişim

Adres: Abdülaziz Mah. Atatürk Cad. 42040 Meram / Konya

Telefon: 0 (332) 351 32 06