Meke GölüKonya ilinin Karapınar ilçesinde konumlanan ve orta kısmında adacıklar bulunan bir göldür. Adını meke kuşlarından alan doğal oluşum, sönmüş bir volkan kraterinin gaz patlaması sonucu suyla dolmasıyla meydana gelmiştir. Yaklaşık 12 metre derinliğinde olan gölün birincil krater çukurunun uzunluğu 800 metre, genişliği ise ortalama 500 metredir.

 Dünyanın nazar boncuğu olarak nitelendirilen bu doğal güzellik, sularının her geçen yıl kuruması sebebiyle doğaseverleri üzmektedir.

Oluşumunun günümüzden 400 milyon yıl önce gerçekleştiği Meke Gölü, 1. dereceden doğal sit alanı ilan edilmiştir.

Bağlı olduğu Karapınar İlçesi’nde ayrıca Türkiye’nin tek çölü yer alır. Deniz seviyesinden yaklaşık 981 metre yüksekte bulunan Meke Gölü, henüz kurumadan ziyaret edip, fotoğraflarını çekip, yıllar sonra çocuklarınıza, torunlarınıza göstermenizde fayda var.

Meke Gölü

Meke Gölü - Nazar Boncuğu

Meke Gölü, nazar boncuğu olarak dünya çapında kendine unvan almış bir doğal güzelliktir. Nazar boncuğu denmesinin sebebi ise, göle kuş bakışı bakıldığı zaman çevresi mavi sularla çevrili olan bir siyah nokta gibi görülmesidir. 

Meke Gölü‘ne benzeyen bir göl de Kanada’da yer almaktadır.

 Volkanik bir patlamayla oluşan bu krater, zamanla su ile dolarak göl halini almış ve daha sonra, günümüzden 9000 sene evvel yaşanan ikinci bir volkanik patlama ile gölün ortasındaki ikinci volkan konisi oluşmuştur.

Geçen zamanın sonunda ikinci volkan konisi de suyla dolarak ikinci bir göle dönüşmüştür. Böylece yukarıdan bakıldığında adeta bir nazar boncuğuna benzemektedir.

Kötü olan haber ise dünyanın sayılı doğal güzellikleri ve mirasları arasında bulunan Meke Gölü‘nün sularının geçmişe oranla çokça azalmış olmasıdır. Bunun sebebi olarak ise yağışların yetersiz olması ve yer altı su seviyesinin hızla düşmesi görülmektedir. Bilinçsiz tarımsal sulamanın da bu azalmayı tetiklediği bilindiğinden çeşitli önlemler alınmaya başlamıştır.

Doğal güzellik ayrıca göçmen kuşların yaz aylarında Türkiye üzerinde soluklandığı ender yerler arasında bulunmaktadır. Meke Gölü son hali ile kurumaya yüz tutmuştur, eski ve bol sulak hali yoktur. Daha fazla kurumadan ve haritadan silinmeden gezip görmenizde fayda vardır.

Meke Gölü Efsanesi

Meke Gölü, dünyanın nazar boncuğu olarak binlerce yıllık geçmişiyle görenleri büyülediği için ister istemez efsanelere de konu olmuş bir yerdir. Rivayete göre Meke Gölü’nin bugün bulunduğu yerin civarında Barata adında bir beylik hüküm sürüyormuş. Beyliği zalim sultan diye bilinen Barat adında biri yönetiyormuş.

Barat Bey’in dünyalar güzeli bir kızı varmış. Güzel kızı annesi doğururken vefat ettiği için babasıyla büyümüş. Adı Melike olan bu kız ve at uşağı olan delikanlı Meke, umutsuz bir sevdaya düşmüşler. Aşk zamanla karasevda halini almış ve yağız delikanlı Meke yataklara düşmüş. Bir gün kurban bayramı arifesinde iken kızını doğururken ölen anne, Melike’nin rüyasına girmiş. Rüyasında kızına sevdiğini alıp kaçmasını tembihlemiş. Melike rüyasından uyanınca hemen Meke‘nin yanına gitmiş. Ölüm döşeğindeki sevgilisini almış ve atla Barata‘yı terk etmişler. 

Daha sonra babası Barat Bey durumu anlamış ve peşlerine adamlarını salmış. Çok zaman geçmeden de yaverler, genç sevgililere yetişmiş. Tam yakalanacakken gençler birbirine sıkıca sarılmışlar ve olan olmuş. Meke ile Melike’nin altlarındaki toprak mucizevi bir biçimde çökmüş ve göle dönüşmüş. Melike, sevgilisini yüzerek gölün kıyısına çıkarmaya çalışırken kaybetmiş. Tam o sırada da ikinci mucize olmuş ve gölün ortasında bir volkan meydana gelmiş.

Oluşan bu volkanın ortasındaki göl Meke’yi içine çekmiş. Bu olay üzerine Barat’ın adamları Melike’yi volkanın başında, delirmiş biçimde kratere bakarken bulmuşlar. Her şey bir anda alt üst olmuş. İşte o gün bu gündür Melike’nin her kurban bayramı sabahında Meke’ye gelerek sevgilisini bulmak için aradığı rivayet edilirmiş.
 

Meke Gölü Efsanesi
 

Meke Gölü Nasıl Gidilir?

Otomobil: Özel aracınızla Meke Gölü’ne gidecek olursanız Konya’dan 1,5 saatte ulaşılabilirsiniz. Navigasyon desteği ile gitmek isterseniz açık adres olarak Ulus Mahallesi, Karapınar/Konya’yı kullanabilirsiniz.

Minibüs: Toplu ulaşım araçlarını kullanarak Meke Gölü’ne gidecek olursanız Konya terminalinden, Beyşehir’e saat başı sefer yapan servisleri tercih edebilirsiniz. Bu ulaşım şekli için kişi başı ödeyeceğiniz tutar 20 Türk Lirası’nı geçmez.