Konya’daki Festivaller

dance-410468_960_720.jpg

Konya seyahatinizi ayarlamadan önce şehirde düzenlenen etkinliklere göz atarsanız hem farklı deneyimler edinebilir hem de gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Konya’da düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Etkinlikleri

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin sevgiliye kavuşma düşüncesiyle “düğün gecesi” olarak nitelendirilen geleneksel etkinlik, her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde düzenlenir. Bu kapsamda sema gösterileri, ney dinletisi ve pek çok etkinlik düzenlenir ve şehir bu dönemde binlerce ziyaretçiyi ağırlar. Seyahatinizi Konya’nın dünyaya açılan en büyük etkinliklerinden biri olan Şeb-i Arus etkinlikleri dönemine getirerek şehirde farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Nasreddin Hoca Festivali

Konya’nın sembollerinden biri olan Nasrettin Hoca, fıkralarıyla büyük küçük herkesin ilgisini çeken isimlerden biri olmuştur. Her yıl 5-10 Temmuz arasında Nasrettin Hoca’nın doğduğu Akşehir’de düzenlenen şenliklerde fıkralar anlatılır, hikayelerle Nasrettin Hoca anılır.

Yörük Türkmen Kültür Şöleni

21 yıldır devam eden geleneklerden biri olan Yörük Türkmen Kültür Şöleni, temmuz ayının ilk haftasında Akşehir’de düzenlenmektedir. Yörük ve Türkmen ailelerinin bir araya geldiği şölen birbirinden renkli eğlencelere sahne olmaktadır.

Beyaz Kiraz Festivali

Her yıl Konya’nın Ereğli ilçesinde temmuz ayının ilk haftasında düzenlenen Beyaz Kiraz Festivali’nde yarışmalar, sergi ve gösteriler düzenlenmektedir. Türkiye’de beyaz kiraz üretiminin yüzde doksanı Ereğli’den karşılanmaktadır ve beyaz kiraz dünyada da oldukça az üretimi bulunan bir meyvedir. Siz de temmuz ayında Konya’ya gelirseniz bu lezzetli meyvenin tadına bakabilir, festivalde eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Tuz, Avcılık, Kültür ve Sanat Festivali

Her yıl temmuz ayının ikinci haftasında Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde düzenlenen festivalle bilinçli avlanma hakkında bilgiler verilerek av ve yaban hayatına dair dikkat edilmesi gereken kurallar anlatılır.

Bir Nefes Bir Ses Uluslararası Tiyatro Festivali

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından her yıl Konya’da nisan ayında düzenlenen Bir Nefes Bir Ses Uluslararası Tiyatro Festivali görülmeye değerdir. Hem Türkiye’den hem dünyadan önemli tiyatro gruplarının bir araya gelerek gösterilerini sergilediği festival hoşgörü şehri Konya’nın kültürel alanda gelişmesine de katkı sağlamaktadır.

* Her festivalin tarihi kendi sitesinden yolculuk öncesi teyit edilmelidir.