Karapınar Sultan Selim Cami Külliyesi

Konya’da Kanuni Sultan Süleyman ve II. Selim tarafından yaptırılan cami ve imaret kompleksi günümüzde Karapınar Sultan Selim Câmii ve Külliyesi adını taşımaktadır.16. yüzyıldan başlayarak çeşitli zamanlarda Mevlânâ Dergâhı ile türbe hamamı arasında yapılmış olan cami ile imaret, iki medrese, kütüphane binası ve muvakkithane binasından oluşan komplekstir. Türbe hamamı binası maalesef günümüze kadar ayakta kalmayı başaramamıştır.
Bu kompleks içerisinde caminin devamına bir külliyenin yapılma gereği, posta ve ticaret yolları üzerinde güvenliği ve kontrolü sağlamaktır. Bu amaç ile yapılan Karapınar Sultan Camii Külliyesi çok planlı bir şekilde inşa edilmiştir. Caminin kapısı ile hanların kapısı ve çeşme simetrik düzlemde olup aynı hizada yer almaktadırlar.

Konya Karapınar Sultan Selim Cami

Bugün Konya Karapınar Sultan Selim Camii diye bilinen bu caminin mimarının kim olduğu konusu da oldukça tartışılan bir konu olup kimilerine göre eser Mimar Sinan’ın eserlerine benzerliği nedeni ile bu mimara aittir ancak bu konuda netlik kazanmış bir sonuç bulunmamaktadır. Bunun yanında cami planında, ölçü birebir olmasa da, Mimar Sinan’ın eski Fâtih Camii planının aynısı uygulanmıştır.

Bir anlamda Klasik tarzda bir Osmanlı cami mimarisi örneği olan Konya Karapınar Sultan Selim Camii bu mimari tarzının Konya’daki en belirgin ve güzel örneğidir. Cami dikdörtgen harimi ve kuzey kısmındaki revakları ile ilgi çekmektedir. Ayrıca revakların uçunda yer alan iki minaresi de Osmanlı mimarisinin izlerini yansıtmaktadır.

Konya Karapınar Sultan Selim Camii 2013 – 2017 seneleri arasında detaylı bir onarım ve restorasyon sürecinden geçmiş, dört yıl süren çalışmalar 2017 senesinde bitirilerek, cami 2017 ramazan başında ibadete ve ziyarete tekrar açılmıştır.

Caminin üzerini örten büyük kubbe kurşun kaplıdır ayrıca hemen girişte 6 mermer sütun ile ayakta tutulan 5 tane küçük çaplı kubbe bulunmaktadır. Karapınar bölgesine özgü olan Göktaşı diye isimlendirilmiş koyu gri taş caminin inşasında dikkat çeken detaylardan biridir. İki kanatlı ahşap giriş kapısı bronz kilitler ve açma halkaları ile tamamlanmıştır. Caminin aydınlatılmasını da sağlayan 21 adet değişik ölçüdeki pencerenin bir kısmı geometrik desenlerle bölünmüş olup mozaik cam döşemeler yerleştirilmiştir. Binanın muhtelif yerlerinde gerçekten göz alan çiçek motifleri görülmektedir.

Karapınar Sultan Selim Câmii ve Külliyesi Ulaşım
 

Konya Karapınar Sultan Selim Cami Külliyesi Ulaşım

Karapınar, Konya merkezden 97 kilometre mesafede yer almaktadır. Karapınar bölgesini ziyaret etmeyi düşünen okuyucularımız için araştırıp listelediğimiz Karapınar Sultan Selim Câmii ve Külliyesi ulaşım alternatiflerini hemen alt bölümde görebilirsiniz.
Otomobil: Navigasyon cihazları yardımı ile de kolaylıkla ulaşılabilecek mevki için; Konya – Ereğli – Adana yolu takip edilerek, Karapınar çıkışından Konya Caddesi’ne girilerek külliyeye ulaşılır.
Otobüs: Konya – Adana yolu üzerinde bulunan Karapınar’a pek çok ilden direk otobüslerle, ya da Konya merkezden sık sık kalkan otobüslerle ulaşabilirsiniz.
Uçak: İstanbul’dan Konya Havaalanı’na uçak seferleri vardır. Havaalanından Konya merkez 15 kilometre mesafededir. Konya’dan kalkan otobüslerle Karapınar’a ulaşabilirsiniz.

Karapınar Sultan Selim Cami Külliyesi Giriş Ücreti

Karapınar Sultan Selim Câmii ve Külliyesi giriş ücreti öğrenci: Ücretsiz

Karapınar Sultan Selim Câmii ve Külliyesi giriş ücreti sivil: Ücretsiz

Karapınar Sultan Selim Cami Külliyesi Ziyarete Açık Gün ve Saatler

Yaz Dönemi (15 nisan-2 ekim): Gün boyu

Kış Dönemi (3 ekim-14 nisan): Gün boyu

Karapınar Sultan Selim Cami Külliyesi İletişim

Adres: Selimiye Mahallesi, Yavuz Selim Sok. No:12, 42400 Karapınar / Konya

Telefon: Karapınar Belediyesi 0 (332) 755 69 12