İrlanda Hakkında Temel Bilgiler

 

Kuzeybatı Avrupa'da bulunan İrlanda'nın sınırları batıda Atlas Okyanusu'yla, doğuda İrlanda Denizi'yle, güneydoğuda St George Kanalı'yla ve güneyde Kelt Denizi ile çizilmiştir.

20. yüzyılın çoğunluğunda nispeten yoksul bir ülke olsa da, İrlanda 1973 yılında İngiltere ile aynı zamanda Avrupa Ekonomik Topluluğu katıldı. 1990'ların ortalarında ve geç 2000'li yıllar arasında, İrlanda "CelticKaplanı" olarak adlandırılır. Büyük bir ekonomik patlama yaşayarak Avrupa'nın en zengin ülkelerinden biri haline gelmiştir.

Ulaşım ağı oldukça rahattır ve hızlı işlemektedir. Şehir aralarında genel olarak tren ağı önde gelirken, şehir içi ulaşımda otobüs, tramvay, karavan ve taksi en iyi seçeneklerdir. Bisiklet her yerde kiralanabilmektedir ve ülkeyi tanımak için oldukça iyi bir fırsat sunmaktadır. Ülkede birçok kanal bulunmaktadır. Deniz yolu ulaşımı sık olarak kullanılmaktadır.

İrlanda’da priz girişleri farklı olduğundan dolayı giderken veya oradan dönüştürücü alınması gerekmektedir.

Suç oranı çoğu Avrupa standartlarına göre oldukça düşük olsa da çok farklı değildir. Hemen her yerde olduğu gibi büyük şehirlerde gece geç saatlerde sokaklar tehlikeli olabilmektedir.

2004 yılının Mart ayından bu yana tüm kapalı yerlerde; çalışma alanları, barlar, restoranlar, kafeler, vb. dâhil olmak üzere İrlanda’da sigara içilmesi yasak olarak belirlemiştir. Herhangi bir kişi, i sigara yasağını ihlal etmekten suçlu bulunarak 3.000 Euro ' ya kadar cezaya tabi tutulabilmektedir.

Ülkenin oldukça gelişmiş bir sağlık sektörü bulunmaktadır. Acil herhangi bir durumda 112'yi veya 999'u arayarak, ambulans, polis, itfaiye istenebilmektedir. Ülkeye giriş ve ülkeden çıkarken hiçbir aşı gerekliliği sunulmamaktadır.

İrlanda denildiği zaman akla gelen Dublin dışında gezilebilecek birçok alan bulunmaktadır.

Cork'ta bulunan tarihi BalarneyKalesi, "BalarneyTaşı"yla oldukça ünlüdür. İnanışlara göre Balarney taşını öpen kişi büyük bir güzellik ile kutsanır.

İrlanda'da en çok dikkat çeken ve turistlerin en uğrak yeri Clare'de yer alan CliffsOfMoher'dir. Atlantik Okyanusu'nun üzerinde bulunan 230 metre yüksekliğinde bu doğal oluşum HarryPotter ve MelezPrensfilmindeHarryPotter ve ProfesörDumbeldore' un düşmanlarıyla savaşlarının sahnelendiği yerdir.

Kilkenny antik kenti, turistlerin favori bölgelerinden bir tanesidir. Muhteşem binaları, eğlenceli gece hayatı, KilkennyKalesi, DomenicanBlackAbbeyKilisesi, St. CaniceKatedrali ziyaretçileri büyülemektedir.

İrlanda'nın gözde turistk şehri Dublin'de ise birçok güzellik bulunmaktadır. İrlandaUlusalMüzesi, TrinityÜniversitesi, St. PatricksKatedrali, DublinKalesi, Guinness bira fabrikası ve daha birçok yer buradadır.