Google+

İRLANDA, ÜLKEYE GENEL BAKIŞ

733714 May 2011Gezi Notu
HÜSEYİN YILMAZHÜSEYİN YILMAZGold Yazar14 May 201173350 Yorum

İrlanda’nın tarihi M.Ö. 6.yy’da Kelt’lerin gelişi ile başlamıştır. Keltler, yani kuzey ülkelerinin yerleşik insanları, burada pek çok bağımsız krallıkları kurmuşlar. Kelt kültüründe hukuk ve din çok önemli.
M.S. 432’de Aziz Patrik, misyoner olarak geliyor ve 465’e kadar barışçıl yollar ile bu toplumu Hristiyanlaştırıyor.

Bu bölge 795’te Vikinglerin saldırısına uğradı. 9. yy’da Vikingler Liffey üzerinde bir kale inşa ederek Dubh – Linn (Kara Gölcük) şehrini kurmuşlar.

988’de İrlanda kralları Brian Boru altında birleşerek, Vikingleri Liffey’in kuzeyine sürmüşler. Bu olay sonrası Vikingler buradaki önemlerini kaybetmeye ve nüfus içerisinde erimeye başlamışlar. İrlandalılar 1038’de Dublin’de Christ Church Katedralini kurmuşlar.

1170’de ise aynı bölgeye Norm’lar gelerek, 14. Yy’da ülkenin büyük bölümünde hakimiyetlerini kurmuşlar ve Dublin’i de baş şehir yapmışlar.
Dublin

1534 senesinde 8. Henry, İngiltere’nin hakimiyetini yeniden kurmak için harekete geçmiş. Önce barışçıl yolları denemiş ancak sonuç elde edemeyince şiddeti arttırmış. Bu dönemde İrlandalılar, İngilizlere karşı çok sayıda ayaklanma gerçekleştirmişlerse de başarılı olamamışlar. 1801 senesinde İrlanda, İngiltere’ye katılmış.

Dublin şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri The Pines at Tuttle Crossing, Courtyard Columbus Dublin, Hampton Inn Columbus/Dublin. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Holiday Inn Express Columbus - Dublin, Crowne Plaza Hotel Columbus - Dublin gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Sonesta ES Suites Columbus Dublin, Columbus Marriott Northwest, La Quinta Inn Columbus Dublin tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Dublin aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

1845 – 1848 seneleri arasında büyük kıtlık yaşanmış. Bu dönem Patates kıtlığı olarak adlandırılmış. 1845’lerde yoksul halkın ana besin kaynağı olan patateste bir hastalık oluşmuş. Yerel rehberin anlattığına göre İngilizler, patates’e virüs enjekte ederek patateslerin hastalanmasına, dolayısı ile de kıtlığa sebep olmuşlar. 1848 senesinde kıtlık sona erdiğinde bir milyondan fazla kişi ölmüş. Bir o kadar nüfusta göç etmiş. 1800’lü yılların sonunda İrlanda nüfusu yarı yarıya düşmüş. Garip olan şu ki, mısır, un, koyun, sığır gibi başka yiyecek maddeleri de varken, yoksul halkın bunlara sahip olamamasıydı.
19. yüzyılın ikinci yarısında ülkede siyasi hakim kuvvet olarak Katolik bir orta sınıf belirdi. İrlanda’nın bağımsızlık hareketlerini devam ettirdi.

20. yüzyıl başlarında Sinn Fein (Biz kendimiz) partisini (1919) parlamentoya taşıdı. Ancak bu parti Londra’ya girmek yerine İrlanda parlamentosunu kurdular. Bu da bağımsızlık savaşının başlangıcı oldu. 1920’de İngiliz parlamentosunun çıkardığı İrlanda Hükümeti Kanunu ile Belfast ve Dublin’de olmak üzere 2 ayrı İrlanda Parlamentosu oluşturuldu.

İrlanda, Kuzey ve Güney olmak üzere 2’ye ayrıldı. Kuzey İrlanda İngiltere’ye bağımlı hale geldi. Güney İrlanda ise 1921’de bağımsızlığına kavuştu. İngiliz Milletler Topluluğu içinde bağımsız bir dominyon haline gelmiştir.

İrlanda Cumhuriyeti 1938 senesinde kurulmuştur. İlk başbakan Douglas Hyde 1948’de Cumhuriyet yasası ile Britanya ile tamamen bağlarını kopardı. Ülkenin %75’i Katolik ve %25’i Protestan. İnsanlar sarı saçlı ve mavi gözlü. Ekonomileri genel olarak tarıma dayalı.
İrlanda geziniz sırasında konaklamak için hizmet kalitesi ve gezi noktalarına yakınlığı ile Crowne Plaza Hotel Columbus ve ya Fairfield Inn & Suites by Marriott Columbus Dublin otellerini tercih edebilirsiniz.

Dublin şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Kells ve Dublin Kalesi Turu Hızlı Erişim Kitabı (44 €), Skip-the-Line: Guinness & Jameson İrlandalı Deneyim Turu (75 €), Dublin: Guinness Storehouse Connoisseur Deneyimi (53.57 €), Dublin Şehir Merkezi Private Transferi Dublin Airport (57.54 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar