Google+

Arama formu

Kilkenny

Acil Yardım:112 Polis: 911 İtfaiye: 911
Devamı oku
Yeni Yıl  (1 Ocak) Saint Patrick’s Bayramı  (17 Mart) Kutsal Cuma Cadılar...
Devamı oku
Yöresel biraların tadıldığı festivallerden sanat festivallerine, gospel...
Devamı oku
Kilkenny alışveriş konusunda pek çok seçeneği bir arada bulabileceğiniz...
Devamı oku
İrlanda genel olarak alkole ve gece hayatına önem veren bir ülkedir....
Devamı oku
İrlanda’nın yemekleri, içkileri kadar meşhur ve çeşitli değildir. Ama...
Devamı oku
Kilkenny, İrlanda’nın en eski şehirlerinden biridir. Nüfus bakımından...
Devamı oku
Kilkenny o kadar küçük bir şehirdir ki, toplam alanı bir mahalle...
Devamı oku
Kilkenny’de hayat standartları yüksek olduğu için otel konusunda...
Devamı oku
Türkiye'de bulunan havayolu şirketlerinin Kilkenny’e olmasa da Dublin’e...
Devamı oku
Kilkenny İrlanda’nın diğer şehirleri gibi değişken ve yağışlı bir iklime...
Devamı oku
Schengen vizesiyle Kilkenny'e girmek mümkün olmamaktadır. Birleşik krallık...
Devamı oku
Dublin Türk Büyükelçiliği Telefon: +353 1 614 45 90 Faks: +353 1 668 50 14...
Devamı oku
Kilkenny (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında iki saat zaman farkı...
Devamı oku
İrlandaca ve İngilizce resmi dil olmasına karşın, halk arasında çoğunlukla...
Devamı oku
Kilkenny para birimi olarak euro kullanmaktadır.
Devamı oku
Kilkenny İrlanda’nın güneydoğusunda, Nore Nehri’nin kıyısına kurulmuş bir...
Devamı oku
Kilkenny İrlanda’nın güneydoğusunda yer alan küçük bir şehirdir....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4.9℃
Şub 5.2℃
Mar 6.9℃
Nis 8.5℃
May 11.1℃
Haz 13.8℃
Tem 15.8℃
Ağu 15.6℃
Eyl 13.4℃
Eki 10.3℃
Kas 7.3℃
Ara 5.6℃
Kısa Kısa...
Ülke: İrlanda / Nüfus: 24.000 / Dil: İngilizce ve İrlandaca / İklim: Ilıman İkliim / Para Birimi: Euro / Big Mac Index: 4.51 $ (Türkiye 3.87 $)

Kilkenny Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kilkenny Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kilkenny İrlanda’nın güneydoğusunda yer alan küçük bir şehirdir. İrlanda’nın en popüler şehirlerinden biri olup son 400 yıldır şehir statüsünde sayılmaktadır. Özellikle tarihî yapıları ve kendi adını taşıyan birasıyla bilinir. Kilkenny’nin katedralleri, manastırları, müzeleri, kamusal alanları, sanat atölyeleri ve kalesi şehrin turistik cazibe noktaları oluşturur. 24.000’lik nüfusuyla İrlanda’nın en küçük şehri olsa da kültürel aktivite bakımından çok zengindir. Bahar ve yaz aylarında büyük festivallere ev sahipliği yapar. Şehrin içinden geçen Nore Nehri ve köprülerin yanında, tarihî Orta Çağ binaları ve peyzajları şehre egzotik bir atmosfer katar. 

Tanıtıcı Video:
 

 

Kilkenny Nerededir?

Kilkenny İrlanda’nın güneydoğusunda, Nore Nehri’nin kıyısına kurulmuş bir şehirdir.  

Kilkenny Gezilecek Yerler

Kilkenny Gezilecek Yerler

Kilkenny, İrlanda’nın en eski şehirlerinden biridir. Nüfus bakımından ülkenin en küçüğü olsa da kültürel ve tarihî birikimiyle İrlanda’nın en turistik şehirlerinden biridir. Kaleleri, müzeleri, kamusal alanları, doğası ve manastırları şehrin ana cazibe noktalarını oluşturur. Tam bir Orta Çağ şehri olan Kilkenny, tarihî sokakları ve yapılarıyla büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Yürüyerek ya da bisiklete binerek şehri kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

Kilkenny'e Ne Zaman Gidilir?

Kilkenny İrlanda’nın diğer şehirleri gibi değişken ve yağışlı bir iklime sahiptir. Ancak gulf stream sıcak su akıntısından etkilendiği için çok soğuk olmamaktadır. Yaz ve kış aylarında yağış görülür. Ortalama sıcaklığı 13 - 14 derece olan Kilkenny’e gidilebilecek en uygun zaman aralığı temmuz - ağustos ve nisan – mayıs ayları arasıdır. Kış aylarında burayı ziyaret etmek isteyenlerin mevsime uygun olarak bot ve mont tercihinde bulunmaları tavsiye edilir.

Kilkenny'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'de bulunan havayolu şirketlerinin Kilkenny’e olmasa da Dublin’e direkt uçuşları bulunmaktadır. Bunun yanında uluslararası havayolu firmaları ile de Dublin’den kara yolu ile aktarmalı şekilde gidebilirsiniz. Uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saattir.

Kilkenny şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kilkenny'de Nerede Kalınır?

Kilkenny’de hayat standartları yüksek olduğu için otel konusunda bütçenize dikkat etmenizde ve rezervasyonlarınızı birkaç ay önceden gerçekleştirmenizde fayda var. Şehir merkezinde ve ulaşım ağlarına yakın bir konumda konaklamanız da ayrıca yararlı olacaktır. Oteller genellikle Lee Nehri’ne yakın kısımlarda ve ana caddeler üzerinde toplanmıştır. En uygun konaklama bölgeleri ise Gardens, Lyons, Walkinslough ve Dean Caddesi’dir.

Kilkenny pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Kilkenny Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kilkenny Otelleri
En Uygun Fiyatlı Kilkenny Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Kilkenny Otelleri
Kilkenny Ev Kiralama

Kilkenny Şehir İçi Ulaşım

Kilkenny Şehir İçi Ulaşım

Kilkenny o kadar küçük bir şehirdir ki, toplam alanı bir mahalle büyüklüğündedir. Toplu taşımaya gerek bile duyulmamaktadır. Şehri bir günde yürüyerek çok rahat gezebilirsiniz. Yürümek istemiyorsanız bisiklet ve taksi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bisiklet kiralamak ulaşım için en kolay yoldur. İstediğiniz türde bisikleti uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz. Günlük kiralama fiyatları ortalama 10 euro’dur. Bisiklet kiralayan işletmelerle ilgili bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Kilkenny Mutfağı

Kilkenny Mutfağı

İrlanda’nın yemekleri, içkileri kadar meşhur ve çeşitli değildir. Ama çevresindeki kültürlerden etkilenmiştir. Sokaklarında yeteri kadar İrlanda ve İngiliz mutfağının yanı sıra dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoran ve bistrolar bulunmaktadır. En kaliteli restoranlar William Street ve Kilkenny Kalesi civarında yoğunlaşmıştır. Bira ve gazoz üretiminde de oldukça önemli bir yere sahip olup yerel halk tarafından da bolca tüketilmektedir. Meşhur birasının adı “Kilkenny”, gazozunun adı ise “Smithwicks’dir.” Kilkenny’de İrlanda’nın meşhur İrish biraları da en az Kilkenny birası kadar çok tüketilir.

Kilkenny Gece Hayatı

Kilkenny Gece Hayatı

İrlanda genel olarak alkole ve gece hayatına önem veren bir ülkedir. Kilkenny her ne kadar ülkenin en küçük şehri olsa da bu geleneği bozmamaktadır. Şehirde gece hayatı genellikle gece 24.00’e kadar devam eder. Mekânlar fiyat olarak ise biraz pahalı denebilir. Ayrıca İrlandalılar Avrupa’nın en mutlu insanları arasında gösterilmektedir. Bu durum gece hayatında da kendini göstermekte, insanları oldukça sıcakkanlı davranmaktadır.

Kilkenny'de Alışveriş

Kilkenny alışveriş konusunda pek çok seçeneği bir arada bulabileceğiniz bir şehirdir. Genellikle yerel ürünleri ve butik dükkanlarıyla ön plana çıkar. Ancak dünyaca ünlü markalardan oluşan bir alışveriş tarzını benimsiyorsanız burası doğru yer değildir. Kilkenny Kalesi’nin karşısında bulunan Kilkenny Design Craft Centre’dan mükemmel zanaat ürünleri ve el yapımı hediyelik eşyalar alabilirsiniz. High Street üzerindeki Allens’den ise hediyelik eşyalar, nevresim ve çeşitli ev aksesuarları satılır. Ayrıca bu cadde şehrin ana alışveriş caddesi olarak bilinir. Birçok butik mağaza cadde boyunca dizilmiştir. Padmore ve Barnes isimli dükkânda ilginç dış giyim ve teçhizat ürünlerini bulabilirsiniz. Kano, kayak ve kamp eşyaları bile satılmaktadır.

Kilkenny’de bir de alışveriş merkezi bulunmaktadır. Demir yolu istasyonunun yanında bulunan MacDonagh Junction Alışveriş Merkezi birçok mağazaya ev sahipliği yapmakta olup etrafı kaliteli kafe ve restoranlarla doludur. Kilkenny’e gelmişken meşhur birasını almadan gitmek olmaz. Şehirdeki birçok dükkandan bu biraları temin edebilirsiniz. Hediye olarak götürmeyi düşündüğünüz biraları el bagajına koymamanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz aksi takdirde havaalanı görevlileri tarafından atılacaktır.

Kilkenny Festivalleri

Yöresel biraların tadıldığı festivallerden sanat festivallerine, gospel ruhunu yaşayacağınız Uluslararası Gospel Festivali'nden Kilkenny tarihini yaşatmaya çalışan festivallere kadar pek çok farklı festivale katılarak seyahatinizi unutulmaz kılabilirsiniz. Festivallerin tarihlerinin her sene farklılık gösterdiği unutulmamalıdır.

 • Kilkenny Tradfest (Mart)
 • Kilkenny Roots Festival (Mayıs)
 • Kilkenny International Gospel Festival (Haziran)
 • Kilkenny Craft Beer Festival (Haziran)
 • Kilkenny Arts Festival (Ağustos)

Kilkenny Para Birimi

Kilkenny para birimi olarak euro kullanmaktadır.

Kilkenny Saat Farkı

Kilkenny (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında iki saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Kilkenny’de 10.00’dur.

Kilkenny Resmi Dili

İrlandaca ve İngilizce resmi dil olmasına karşın, halk arasında çoğunlukla İngilizce konuşulur. İrlandaca anayasada birinci resmi dil olarak geçmesine rağmen herkes tarafından bilinmez. İngilizceye hiç benzemeyen bu dil genellikle resmi yazışmalarda ve küçük yerleşim birimlerinde kullanılır.

Kilkenny Vize İşlemleri

Schengen vizesiyle Kilkenny'e girmek mümkün olmamaktadır. Birleşik krallık vizesi de geçerli olmayan ülkeye girmenin tek yolu İrlanda vizesi almaktır.

Kilkenny Dış Temsilcilikleri

Dublin Türk Büyükelçiliği

 • Telefon: +353 1 614 45 90
 • Faks: +353 1 668 50 14
 • E-posta: embassy.dublin@mfa.gov.tr
 • Posta adresi: 8 Raglan Road Ballsbridge Dublin 4. Ireland

Kilkenny Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl  (1 Ocak)
 • Saint Patrick’s Bayramı  (17 Mart)
 • Kutsal Cuma
 • Cadılar Bayramı  (Ekim)
 • Noel  (25 Aralık)

Kilkenny Faydalı Bilgiler

 • Acil Yardım:112
 • Polis: 911
 • İtfaiye: 911