Kilkenny Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kilkenny İrlanda’nın güneydoğusunda yer alan küçük bir şehirdir. İrlanda’nın en popüler şehirlerinden biri olup son 400 yıldır şehir statüsünde sayılmaktadır. Özellikle tarihî yapıları ve kendi adını taşıyan birasıyla bilinir. Kilkenny’nin katedralleri, manastırları, müzeleri, kamusal alanları, sanat atölyeleri ve kalesi şehrin turistik cazibe noktaları oluşturur. 24.000’lik nüfusuyla İrlanda’nın en küçük şehri olsa da kültürel aktivite bakımından çok zengindir. Bahar ve yaz aylarında büyük festivallere ev sahipliği yapar. Şehrin içinden geçen Nore Nehri ve köprülerin yanında, tarihî Orta Çağ binaları ve peyzajları şehre egzotik bir atmosfer katar. 

Tanıtıcı Video:
 

 
Devamını Oku

Kilkenny ile İlgili

Kilkenny Nerededir?

Kilkenny İrlanda’nın güneydoğusunda, Nore Nehri’nin kıyısına kurulmuş bir şehirdir.  

Kilkenny Gezilecek Yerler

Kilkenny, İrlanda’nın en eski şehirlerinden biridir. Nüfus bakımından ülkenin en küçüğü olsa da kültürel ve tarihî birikimiyle İrlanda’nın en turistik şehirlerinden biridir. Kaleleri, müzeleri, kamusal alanları, doğası ve manastırları şehrin ana cazibe noktalarını oluşturur. Tam bir Orta Çağ şehri olan Kilkenny, tarihî sokakları ve yapılarıyla büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Yürüyerek ya da bisiklete binerek şehri kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

Kilkenny Gezilecek Yerler

Kilkenny'de St. Canice's Katedrali, Kilkenny Kalesi, Rothe Evi ve Bahçesi, Ulusal El Sanatları Galerisi, Kara Manastır ve Kilkenny Turist Ofisi gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Kilkenny'e Ne Zaman Gidilir?

Kilkenny İrlanda’nın diğer şehirleri gibi değişken ve yağışlı bir iklime sahiptir. Ancak gulf stream sıcak su akıntısından etkilendiği için çok soğuk olmamaktadır. Yaz ve kış aylarında yağış görülür. Ortalama sıcaklığı 13 - 14 derece olan Kilkenny’e gidilebilecek en uygun zaman aralığı temmuz - ağustos ve nisan – mayıs ayları arasıdır. Kış aylarında burayı ziyaret etmek isteyenlerin mevsime uygun olarak bot ve mont tercihinde bulunmaları tavsiye edilir.

Kilkenny'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'de bulunan havayolu şirketlerinin Kilkenny’e olmasa da Dublin’e direkt uçuşları bulunmaktadır. Bunun yanında uluslararası havayolu firmaları ile de Dublin’den kara yolu ile aktarmalı şekilde gidebilirsiniz. Uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saattir.

Kilkenny'de Nerede Kalınır?

Kilkenny’de hayat standartları yüksek olduğu için otel konusunda bütçenize dikkat etmenizde ve rezervasyonlarınızı birkaç ay önceden gerçekleştirmenizde fayda var. Şehir merkezinde ve ulaşım ağlarına yakın bir konumda konaklamanız da ayrıca yararlı olacaktır. Oteller genellikle Lee Nehri’ne yakın kısımlarda ve ana caddeler üzerinde toplanmıştır. En uygun konaklama bölgeleri ise Gardens, Lyons, Walkinslough ve Dean Caddesi’dir.

Kilkenny Şehir İçi Ulaşım

Kilkenny o kadar küçük bir şehirdir ki, toplam alanı bir mahalle büyüklüğündedir. Toplu taşımaya gerek bile duyulmamaktadır. Şehri bir günde yürüyerek çok rahat gezebilirsiniz. Yürümek istemiyorsanız bisiklet ve taksi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bisiklet kiralamak ulaşım için en kolay yoldur. İstediğiniz türde bisikleti uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz. Günlük kiralama fiyatları ortalama 10 euro’dur. Bisiklet kiralayan işletmelerle ilgili bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Kilkenny Mutfağı

İrlanda’nın yemekleri, içkileri kadar meşhur ve çeşitli değildir. Ama çevresindeki kültürlerden etkilenmiştir. Sokaklarında yeteri kadar İrlanda ve İngiliz mutfağının yanı sıra dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoran ve bistrolar bulunmaktadır. En kaliteli restoranlar William Street ve Kilkenny Kalesi civarında yoğunlaşmıştır. Bira ve gazoz üretiminde de oldukça önemli bir yere sahip olup yerel halk tarafından da bolca tüketilmektedir. Meşhur birasının adı “Kilkenny”, gazozunun adı ise “Smithwicks’dir.” Kilkenny’de İrlanda’nın meşhur İrish biraları da en az Kilkenny birası kadar çok tüketilir.

Devamını Oku

Kilkenny Gece Hayatı

İrlanda genel olarak alkole ve gece hayatına önem veren bir ülkedir. Kilkenny her ne kadar ülkenin en küçük şehri olsa da bu geleneği bozmamaktadır. Şehirde gece hayatı genellikle gece 24.00’e kadar devam eder. Mekânlar fiyat olarak ise biraz pahalı denebilir. Ayrıca İrlandalılar Avrupa’nın en mutlu insanları arasında gösterilmektedir. Bu durum gece hayatında da kendini göstermekte, insanları oldukça sıcakkanlı davranmaktadır.

Devamını Oku

Kilkenny'de Alışveriş

Kilkenny alışveriş konusunda pek çok seçeneği bir arada bulabileceğiniz bir şehirdir. Genellikle yerel ürünleri ve butik dükkanlarıyla ön plana çıkar. Ancak dünyaca ünlü markalardan oluşan bir alışveriş tarzını benimsiyorsanız burası doğru yer değildir. Kilkenny Kalesi’nin karşısında bulunan Kilkenny Design Craft Centre’dan mükemmel zanaat ürünleri ve el yapımı hediyelik eşyalar alabilirsiniz. High Street üzerindeki Allens’den ise hediyelik eşyalar, nevresim ve çeşitli ev aksesuarları satılır. Ayrıca bu cadde şehrin ana alışveriş caddesi olarak bilinir. Birçok butik mağaza cadde boyunca dizilmiştir. Padmore ve Barnes isimli dükkânda ilginç dış giyim ve teçhizat ürünlerini bulabilirsiniz. Kano, kayak ve kamp eşyaları bile satılmaktadır.

Kilkenny’de bir de alışveriş merkezi bulunmaktadır. Demir yolu istasyonunun yanında bulunan MacDonagh Junction Alışveriş Merkezi birçok mağazaya ev sahipliği yapmakta olup etrafı kaliteli kafe ve restoranlarla doludur. Kilkenny’e gelmişken meşhur birasını almadan gitmek olmaz. Şehirdeki birçok dükkandan bu biraları temin edebilirsiniz. Hediye olarak götürmeyi düşündüğünüz biraları el bagajına koymamanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz aksi takdirde havaalanı görevlileri tarafından atılacaktır.

Kilkenny Festivalleri

Yöresel biraların tadıldığı festivallerden sanat festivallerine, gospel ruhunu yaşayacağınız Uluslararası Gospel Festivali'nden Kilkenny tarihini yaşatmaya çalışan festivallere kadar pek çok farklı festivale katılarak seyahatinizi unutulmaz kılabilirsiniz. Festivallerin tarihlerinin her sene farklılık gösterdiği unutulmamalıdır.

Devamını Oku

Kilkenny Saat Farkı

Kilkenny (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında iki saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Kilkenny’de 10.00’dur.

Kilkenny Resmi Dili

İrlandaca ve İngilizce resmi dil olmasına karşın, halk arasında çoğunlukla İngilizce konuşulur. İrlandaca anayasada birinci resmi dil olarak geçmesine rağmen herkes tarafından bilinmez. İngilizceye hiç benzemeyen bu dil genellikle resmi yazışmalarda ve küçük yerleşim birimlerinde kullanılır.

Kilkenny Vize İşlemleri

Schengen vizesiyle Kilkenny'e girmek mümkün olmamaktadır. Birleşik krallık vizesi de geçerli olmayan ülkeye girmenin tek yolu İrlanda vizesi almaktır.

Kilkenny Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl  (1 Ocak)
 • Saint Patrick’s Bayramı  (17 Mart)
 • Kutsal Cuma
 • Cadılar Bayramı  (Ekim)
 • Noel  (25 Aralık)

Kilkenny Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4.9oC
  • Şub 5.2oC
  • Mar 6.9oC
  • Nis 8.5oC
  • May 11.1oC
  • Haz 13.8oC
  • Tem 15.8oC
  • Agu 15.6oC
  • Eyl 13.4oC
  • Eki 10.3oC
  • Kas 7.3oC
  • Ara 5.6oC

Kısa Kısa

Ülke: İrlanda
Nüfus: 24.000
Dil: İngilizce ve İrlandaca
İklim: Ilıman İkliim
Para Birimi: Euro
Big Mac Index: 4.51 $ (Türkiye 3.87 $)