Kilkenny Gezilecek Yerler

Kilkenny, İrlanda’nın en eski şehirlerinden biridir. Nüfus bakımından ülkenin en küçüğü olsa da kültürel ve tarihî birikimiyle İrlanda’nın en turistik şehirlerinden biridir. Kaleleri, müzeleri, kamusal alanları, doğası ve manastırları şehrin ana cazibe noktalarını oluşturur. Tam bir Orta Çağ şehri olan Kilkenny, tarihî sokakları ve yapılarıyla büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Yürüyerek ya da bisiklete binerek şehri kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

Kilkenny Gezilecek Yerler

Kilkenny'de St. Canice's Katedrali, Kilkenny Kalesi, Rothe Evi ve Bahçesi, Ulusal El Sanatları Galerisi, Kara Manastır ve Kilkenny Turist Ofisi gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.
 

St. Canice's Katedrali

İrlanda’nın en büyük ikinci katedrali olan St. Canice, oldukça uzun bir Orta Çağ geçmişine sahiptir. 6. yüzyılda Kilkenny’nin koruyucu azizi tarafından yapılmıştır. Mevcut yapı 19. yüzyılda genişletilmiş ve bugünkü haline kavuşmuştur. İçinde Kilkenny’nin önemli hanedanlarından Buster Hanedanı'nın mezarları da bulunur. Dışındaki kulelerin uzunluğu 30 metredir ve bu kulelere çıkılabilmektedir. Kilise orijinalinde tamamen ahşaptan yapılmış ancak 1202 yılında çıkan bir yangından sonra yanmıştır. Sonrasında tekrar beton levhalarla yapılmıştır. İçi ve dışıyla büyüleyici bir görünüme sahip olan St. Canice Katedrali Kilkenny’nin en turistik mekânları arasındadır.

 • Adres: The Close, Coach Rd, Kilkenny, İrlanda
 • Telefon: +353 56 776 4971
 • Çalışma saatleri: 09:00–18:00

Kilkenny Kalesi

Nore Nehri üzerinde yükselen Kilkenny Kalesi, İrlanda’nın en çok ziyaret edilen yeridir. Butler Hanedanı'nın yaptırdığı kale, 12. yüzyıl Victoria mimarisinin en iyi örneklerinden biridir. Kale'nin ahşap ve taş kuleleri 1172 ile 1191 yılları arasında inşa edilmiştir. Boyalı çatısı, uzun galeri bölümleri ve oyma mermerden yapılmış şöminesi, çay salonları ve kale mutfakları dahil oldukça etkileyici bölümlerden oluşur. Celtic haç şeklindeki gül bahçesi görülmeye değerdir. Kilkenny’nin ünlü Butler ailesinin portlerinin de sergilendiği Kilkenny Kalesi’ni, 40 dakikalık rehber turlarıyla kolayca gezebilirsiniz. 

 • Adres: The Parade, Kilkenny, İrlanda
 • Telefon: +353 56 770 4100
 • Saatler: 09.00 - 17.30
 • Web sitesi için tıklayınız.

Rothe Evi ve Bahçesi (Rothe House and Garden)

1594 yılından kalma bu Orta Çağ evi ve bahçesi, Tudor Dönemi tüccarlarının yaşamını gözler önüne seren en iyi örneklerden biridir. Şimdilerde müze olarak kullanılan evde Viking kılıçları ve bir kelt sanatçı tarafından yapılmış heykeltraş kafalardan oluşan sınırlı bir sergiye sahiptir. Bahçesi meyve, sebze ve ot bölümlerine ayrılmış şekilde bölünmüştür. Rothe ailesi 1640 yılına kadar bu evde yaşamış daha sonra mallarına el konulmuştur. 1690 yılında ki bir savaşta II. James’i destekledikleri içinse evlerini tamamen kaybetmişleridir. 1850’yılından günümüze kadarda müze olarak kullanılmaya devam edilmekte olup birçok ziyaretçi çekmektedir.

 • Adres: Parliament St, Kilkenny, İrlanda
 • Telefon:+353 56 772 2893
 • Saatler: 10.30 - 17.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

Ulusal El Sanatları Galerisi

Kilkenny Kalesi’nin karşısında bulunan bu galeride, çağdaş İrlanda el sanatları eserleri sergilenmektedir. Bu el sanatları galerisi 2000 yılında İrlanda Meslekler Konseyi tarafından kurulmuştur. Etkinlik sergi ve programlar aracılığıyla, yaratıcılığı ve yenilikçiliği teşvik etme amacını taşımaktadır. Kilkenny’de el zanaatları maddi kültür anlayışı açısından çok önemlidir.

Seramiğin hâkim olduğu sergiler arasında mobilya, mücevher ve dokumalar ön plana çıkmaktadır. Cumartesi günleri 10.00 – 12.30 arasında çocuklar için eğlenceli atölye çalışmaları da düzenlenen galeri oldukça ilgi çekmektedir.

 • Adres: Castle Yard, Kilkenny, İrlanda
 • Telefon:+353 56 779 6147
 • Saatler: 10.30 - 17.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

Kara Manastır (Black Abbey)

Bu Dominik manastırı 1225 yılında William Marshall tarafından kurulmuştur. O dönemin kesişleri için bir toplanma yeri olarak yapılmıştır. Üzerinden 800 yıl geçmiş olmasına rağmen kemerli kalıntıları ve görkemli vitray pencereleri halen belirgindir. Manastırın altında bulunan bölümde 13. yüzyıldan kalma kesiş mezarları bulunur. Bu mezarların birçoğu 1349 yılında “Kara ölüm” olarak bilinen veba salgınında ölenlerle doludur. Manastır, 1603 yılında 1. Elizabeth öldükten sonra başa geçen 1. James’in proletan politikaları nedeniyle manastır boşaltılmış ve tüm Dominikler kovulmuştur. Mimari yapısı bir koro ile ayrılmış nef ve kulelerden oluşmaktadır. Vitray pencereleri ve içinde yer alan sütunları etkileyici bir görünüme sahiptir. Çekici bir tarihi olan Black Abbey, Kilkenny’de gezip görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

 • Adres: Abbey Sq, Abbey Street, Kilkenny, İrlanda
 • Telefon: +353 56 772 1279
 • Web sitesi için tıklayınız.

KILKENNY TURİST OFİSİ (SHEE AL

Kilkenny Turist Ofisi (Shee Alms House)

Burası günümüzde Kilkenny’nin turist ofisi olarak kullanılan 1582 yılında inşa edilmiş bir Tudor dönemi yapısıdır. Şehirde bulunan Rothe Konağı gibi zengin bir tüccara aittir. Orijinal adı Shee Alms House olarak bilinir. Richard Shee burayı yoksullar için yaptırmış ve içinde 12 evsiz insan yaşatmıştır. 150 boyunca evsizlere yuva olan bu mekân, İrlanda’da kalan son birkaç Tudor yardımlaşma evlerinden biridir.

 • Adres: Kilkenny Tourist Information Office, Rose Inn St, Co. Kilkenny, İrlanda
 • Telefon:+353 56 775 1500