İrlanda'nın Festivalleri

st-patricks-day-in-ireland_1424350221.jpg

İrlanda'da yıl içerisinde birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır.

"Cat Laughs Comedy Festival" ülkenin en sevilen festivalidir. Haziran ayında düzenlenen ve beş gün süren bu festival 1994'ten bu yana büyüleyici Ortaçağ kenti Kilkenny'de düzenlenen bir komedi festivalidir. 30.000'den fazla ziyaretçinin akın ettiği festivalde İrlandalı ve uluslararası komedyenler en iyi performanslarını sergilemekteler.

"CorkJazzFestival" Guinness Cork Caz Festivali her yıl Ekim ayı sonlarında İrlanda'nın güneyindeki eşsiz manzaraya sahip olan Cork'ta düzenlenmektedir. Bu festival İrlanda'nın ana sanat ve kültür etkinliklerinden birisidir ve tüm dünyadan ziyaretçi çekmektedir. Festival 90 mekânda tüm dünya standartlarında caz ve caz ile ilgili programlar sürdürmektedir. Birçok parti, öğrenci müzisyenler için mükemmel fırsatlar, giriş ücreti olmayan konserler, sokak eğlenceleri, atölye çalışmaları, konferanslar, caz korosu, caz kampı bu festivalde buluşuyor.

1998'den bu yana düzenlenen "DublinWritersWeek" dünyanın en iyi yazarlarını bir araya topluyor ve birçok zevkli tartışma, eğlence, zevk, kışkırtma izleyicileri büyülüyor.

"FleadhCheoilNaHeireann", "İrlandaMüzikFestivali" 60 yıldır sürmekte olan geleneksel İrlanda müzik yarışmasıdır. Geleneksel İrlanda kültürünü en iyi şekilde yansıtan Fleadh; yarışmaların seansın, ceili bantların, konserlerin, bando takımlarının, dramaların dolup taştığı heyecan verici bir hafta sunmaktadır.

İrlanda'nın en büyük ve en ünlü yarış festivali olan "Galway Races" Ballybrit Hipodromu'nda her yıl Temmuz ayının son haftasında düzenlenmektedir.

"SaintPatrick'sDay" kültürel ve dini tatil olarak 17 Mart'ta Aziz Patrick' in ölüm yıl dönümünü anılmaktadır. Aziz Patrick Günü on yedinci yüzyılda resmi bayram ilan edilmiştir ve yavaş yavaş genel olarak İrlanda kültürünün bir kutlaması haline gelmiştir. İrlanda Cumhuriyeti resmi tatili olan gün aynı zamanda geniş bir İrlanda Diasporası tarafından kutlanmaktadır. Dünyanın en ünlü Azizler günüdür ve dünya genelinde kutlanmaktadır.

Diğer festivaller: The Wexford Festival Opera, The Rose of Tralee International Festival, Puck Fair, The National Ploughing festival, Listowel Writers’ Week Lisdoonvarna Matchmaking Festival ve Kilkenny Arts Festival.