Galway Genel Bilgiler / Rehber

Galway Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sanat dolu, bohem Galway ya da namı diğer Gaillimh, İrlanda'nın en ilgi çekici şehirlerinden biridir. Kent canlı müziğin susmadığı rengarenk boyanmış pubları, restoranları ve kafelerinin yanı sıra hemen her sokak başında karşınıza çıkması muhtemel tiyatro gösterileri ile büyüleyicidir. Orta Çağ kent surlarının kalıntıları, el yapımı Claddagh yüzükleri, kitap ve müzik aletleri satan dükkânları kendine has bir dokuya sahip kent, Batı İrlanda’da Corrib Nehri’nin kıyısında bulunmaktadır.

 

Galway “Kabileler Kenti” ismiyle de anılmaktadır. Bunun sebebi ise kentin 15. yüzyıldan başlayarak “kabileler” olarak bilinen bölgenin önde gelen on dört tüccar ailesi tarafından yönetilmiş olmasıdır. Çoğunluğu Anglo-Norman olan ailelerin isimleri Athy, Blake, Bodkin, Browne, D'arcy, Deane, Font, ffrench, Joyce, Kirwan, Lynch, Martin, Morris ve Skerritt’dir.  Ailelerden sadece ikisi Kelt'tir. Galway’in tarihî dokusunu borçlu olduğu bu aileler kente pek çok kale inşa etmişlerdir. Ayrıca kent içerisinde dolaşırken sokak başlarında ya da dönüm noktalarında bu ailelerin isimleri ile çokça karşılaşırsınız. 

Harika eğlence hayatı ile meşhur bu kentin geceleri kalabalıktır. Galway, müzeler gibi ortak turistik cazibe merkezlerinin yakınında konuşlanmış büyüleyici caddeler ve sayısız pub ve kafe ile gezmesi en keyifli kentlerden birisidir. Burası ayrıca İrlanda’nın hem en rahat hem de en güvenli kenti olarak kabul edilmektedir. Galway’e Türkiye’den doğrudan uçuş yoktur. Fakat kente ulaşımda Dublin üzerinden otobüs ya da tren yolculuğu en çok tercih edilen yöntemdir. Bunun yanı sıra Dublin üzerinden aktarmalı uçuşla buraya varmak mümkündür.

Galway’de Görülmesi Gereken Yerler

Galway Sanat Müzesi: 1800’lerden 1950’ye kadar uzanan dönemde kentin tarihini kapsayan bu modern müzede Büyük Savaş’a dair belgeleri, şehir sinemasını kapsayan kesitleri, ikonik Galway Teknesi'ni, Currach’lardan oluşan bir koleksiyonu görmeniz mümkündür. Kentin söz konusu dönemdeki kültürünü ve gündelik yaşantısını anlamak konusunda oldukça faydalı olan müze pazartesi hariç haftanın her günü açıktır.

İspanyol Kemeri: İspanyol Kemeri, 1755 Lizbon depreminden sonra meydana gelen tsunami tarafından kısmen tahrip edilse de, Galway'in Orta Çağ surlarının uzantısı olarak uzanmaktadır. Zamanında İspanya’dan gelen saldırılardan korunmak için yapılan kemer, yemyeşil çimenlerin uzandığı enfes nehir manzarası ile kentin sembolik noktalarından birisidir. Galway’in 1651 tarihli çiziminde geniş kapsamlı sur duvarları açıkça görülmektedir. Daha sonraki yüzyıllarda hem ihmal hem de doğa felaketleri sebebiyle bu duvarların büyük kısmı ortadan kaybolmuştur. Kemerin bugün ayakta kalan bir kısmı modern mimari ile birleştirilerek kentin en turistik noktalarından Eyre Meydanı Merkezi’nde dahil edilmiştir.

Galway Katedrali: Corrib Nehri kıyısında yükselen Galway Katedrali, 1965’te Bostonlu Kardinal Richard Cushing tarafından yaptırılmıştır. İç kısmı göz kamaştırıcı şekilde dekore edilmiş kubbe, çekici Romanesk kemerleri, hoş mozaikleri ve kaba taşlı taş işçiliği ile zengin vitraylarla süslü oldukça etkileyici bir yapıdır. Mükemmel bir akustiği olan katedralde düzenlenen org resitalleri hayli meşhurdur. Sık sık konserlerin gerçekleştirildiği etkinlik takvimini web sitesinden takip edebilirsiniz. İspanyol Kemeri’nden nehir kıyısına uzanan yol Salmon Weir Köprüsü’nün karşı kıyısını görmektedir.

Kızıl İnci: 13. yüzyılda Galway'i yöneten De Burgo ailesinden Richard yerli halkı köle yapmak için iktidar seremonilerinin gerçekleştirileceği büyük bir salon inşa ettirdi. 14 kabilenin devrilmesinden sonra salon kil boruları ve altın manşet bağlantıları da dahil olmak üzere içerisinde bulunan 11.000'in üzerinde esere rağmen kayboldu. Fakat 1997'de hem turistik amaçlı hem de kentin geçmişine ışık tutmam amacı ile eski temellerine sadık kalınarak havai direk üzerine yeniden inşa edildi.

Galway’de Yapılması Gerekenler

Aynı zamanda bir balıkçı kenti olan Galway’de yemek söz konusu olduğunda deniz mahsullerinin tadına mutlaka bakın. Bilhassa midye; bölgeye has spesyalleirn başında gelmektedir. Burada dönem dönem Galway Yemek Turları’nın düzenlendiğini de hatırlatalım. Yani gurme bir gezginseniz hiç de yanlış yerde değilsiniz. Fakat asıl unutmamanız gereken şu ki Galway bar ve publarıyla ünlü bir adres. Oldukça geniş alana yayılmış ve yan yana sıralanmış barların her biri dost canlısı kent ahalisiyle dolup taşmaktadır. Eğlencenin hiçbir zaman bitmediği kentte 19. yüzyıldan kalma Tigh Neachtain alçak tavanlarının altındaki ağaç gölgeleri ve muhteşem teras manzarası ile muhteşem bir başlangıç ​​noktasıdır. Eskiden okul binası olan O'Connell's ise vitraylı, preslenmiş teneke tavanları ve kısmen kapalı bira bahçesi ile bir başka en popüler duraktır. Siyah bira Guiness’in yanı sıra Galway Hooker Irish Pale Ale en çok tüketilen biralar olup bölgeye özel viski Garavan’s da Galway’in alametifarikalarındandır. Canlı müziğin oldukça yaygın olduğu bar ve publarda Tig Coili ve Crane Bar müzik dağarcığını geliştirmek isteyenler için birebirdir.

Galway’in sokak pazarları hayli meşhurdur. Yerel bir buluşma noktası olan Galway’in şenlikli cadde pazarı, St. Nicholas Kilisesi yönünde ve kilise kulvarına yüzyıllardır kurulan geleneksel bir pazardır. Özellikle cumartesi günleri hayli canlı olan pazarda çok sayıda çiftlik ürünü ve meyve sebzenin yanı sıra, sanat, zanaat ürünleri bulabileceğiniz satan tezgahlar da sıralanmaktadır. Köri soslu atıştırmalıklar ve krep gibi hızlı tüketilebilir yiyeceklerin de olduğu pazar özellikle güneşli günlerde karnaval havasına bürünür.

Galway, yılın her zamanı şenlikli olsa da bilhassa özel günlerde ayrı bir havaya bürünür. Pazarlar ve yemek yollarının tüm kente yayıldığı Galway Yemek Festivali her yıl mart ayında pek çok aşçıyı bir araya getirir. Nisan sonlarında şiir ve düzyazı festivali Cúirt Uluslararası Edebiyat Festivali’ne ev sahipliği yapan kent, temmuz ortasında düzenlenen Galway Sanat Festivali pek çok yerli sanatçıyla tanışma imkânı sunar. İrlanda’nın önde gelen film festivali Galway Film Festivali; temmuz ayında düzenlenen Galway Yarış Haftası’nda ise kent sokaklarını birbirinden heyecanlı at yarışı sever doldurur. Eylül ayının sonlarında düzenlenen ve uzun süredir devam etmekte olan Galway Midye & Deniz Mahsulleri Festivali ise sadece yeme içme anlamında değil canlı müzik etkinlikleriyle de oldukça hareketlidir.

Galway ile İlgili

Galway Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5oC
  • Mar 6oC
  • Nis 8oC
  • May 11oC
  • Haz 13oC
  • Tem 15oC
  • Agu 15oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 10oC
  • Kas 7oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa