Google+

Arama formu

Bath

Bath’te Nerede Kalmalı?
Bath şehrinde sayısız otel, hostel ve bed&breakfast tarzı konaklama...
Devamı oku
 Bath Şehir İçi Ulaşım
Bath yürüyerek dolaşmaya çok elverişli bir rotadır. Ayrıca kentte...
Devamı oku
Bath’te Gezilecek Yerler
Somerset’e bağlı olan Bath şehri ismini bölgeye ününü kazandıran...
Devamı oku
Bath Mutfağı
İngiliz mutfağının en bilinen tariflerinden biri pazar rostosu...
Devamı oku
Bath Gece Hayatı
Bath şehrinin çok hareketli bir gece hayatı vardır. Akşamlarınızı...
Devamı oku
Bath’te Alışveriş
Bath şehrinin kendine ait özel bir ürünü yoktur. Tipik bir İngiliz...
Devamı oku
Bath Festivaller
Iford Sanat Festivali (Temmuz-Ağustos) Jane Austen Festivali (Eylül...
Devamı oku
Bath Resmi Tatiller
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Cuma Pazartesi Paskalyası İşçi Bayramı (1...
Devamı oku
Bath Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Somerset’e bağlı olan Bath şehri ismini bölgeye ününü kazandıran...
Devamı oku
Bath İçin Faydalı Bilgiler
Acil yardım: 101 İtfaiye: 112 Polis: 112/999
Devamı oku
Bath Nerededir?
Başkent Londra’nın 156 kilometre batısında olan şehir Avon Nehri...
Devamı oku
Bath Vize İşlemleri
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık’a girmek için vize...
Devamı oku
Bath Para Birimi
Birleşik Krallık sınırları içerisinde yer alan Bath şehrinin para birimi...
Devamı oku
Bath Resmi Dili
Birleşik Krallık ülkesinde toplam 6 farklı dil konuşulmaktadır....
Devamı oku
Bath Saat Farkı
Bath’te (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı...
Devamı oku
Bath Türkiye Dış Temsilcilikleri
LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED...
Devamı oku
 Bath'e Ne Zaman Gidilir?
İngiltere’de ılıman okyanus iklimi görülür. Sıcaklığın sıfırın altına...
Devamı oku
Bath’e Nasıl Gidilir?
Bath şehrine Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Fakat kente Londra...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GBP = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 5.5℃
Mar 7℃
Nis 8.5℃
May 12℃
Haz 14.5℃
Tem 16.5℃
Ağu 16.5℃
Eyl 14℃
Eki 10.5℃
Kas 7.5℃
Ara 4℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 88.859 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Sterlin (GBP) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Bath Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Royal.crescent.aerial.bath.arp.jpg

Somerset’e bağlı olan Bath şehri ismini bölgeye ününü kazandıran kaplıcalarından alır. İngiliz kültüründe ve edebiyat tarihinde büyük bir yeri olan şehir, büyük İngiliz romancısı Jane Austen’ın tüm eserlerinde ve şahsi hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Şehirde yazara adanmış bir müze bulunmaktadır. Başkent Londra’nın 156 kilometre batısında olan şehir 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Şehirdeki kaplıcaların keşfi Roma dönemine dayanır. Roma döneminde M.S. 60 yılında Aquae Sulis adı verilen kaplıcalar inşa edilmiştir. Geçmiş dönemlerde kentin Celtic tanrıçası Sulis tarafından korunduğuna inanılmaktaydı. Sulis Roma mitolojisinde Minerva’ya karşılık gelmektedir. Tarihi rolü ve kaplıcalarıyla önemli bir turizm merkezi olan şehrin ekonomisinin diğer payandaları yazılım, yayıncılık ve turizm dâhil hizmet sektörüdür. Şehir her yıl 3.8 milyon ziyaretçi almaktadır. Moda sektörünün de İngiltere’deki merkezlerinden olan kentin geniş caddeler ve sokakları neo-klasik döneme ait yapılarla çevrelenmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=E6lVQi8Hxbo

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Bath’te Gezilecek Yerler

Somerset’e bağlı olan Bath şehri ismini bölgeye ününü kazandıran kaplıcalarından alır. İngiliz kültüründe ve edebiyat tarihinde büyük bir yeri olan şehir büyük İngiliz romancısı Jane Austen’ın tüm eserlerinde ve şahsi hayatında önemli bir yer oynar. Şehir 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Bath’te görülmesi gereken diğer yerler

Prior Park, Jane Austen Centre, Pump Room, The Circus, Beckford Kulesi.

Roma Kaplıcaları

Roma Kaplıcaları

Bath şehrindeki kaplıcaların keşfi Roma dönemine dayanır. Roma döneminde M.S. 60 yılında Aquae Sulis adı verilen kaplıcalar inşa edilmiştir. Bath bölgesinde bulunan doğal kaynak suları 46 derece sıcaklığa sahiptir. Bath’da bulunan Roma kaplıcaları dünyanın en iyi korunmuş tarihi kaplıcalarıdır. Temmuz-ağustos aylarında ve hafta sonlarında aşırı yoğunluğun yaşandığı kaplıcalara gideceğiniz zamanı iyi programlamanızı tavsiye ederiz.

Bath lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Monument Cabin, Esterelle, Flat 9. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Pathways, Beachwood Cottage, Bath City Breaks - Walcot Street gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz 20 Crescent Gardens, Abbey Green Apartment, Bay Tree House otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bath aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Royal Crescent

Royal Crescent

Bath şehri George dönemi mimarisiyle meşhurdur. Bu tarzda inşa edilmiş ve bir yarım daireyi andırdığı için Kraliyet Hilali adı verilmiş olan kasaba evleri, Royal Victoria Park’a bakar. 1767-1775 yılları arasında inşa edilmiş bu evler muhteşem güzellikleriyle her göreni etkilemektedir ve George dönemi mimarisine dair en güzel örnekler olarak kabul edilmektedir.

Bath Abbey

Bath Abbey

Yüksek bir tepeden şehir merkezine bakan ve Bath şehrinin en büyük manastır kilisesi olan bu yapı 1499-1616 yılları arasında inşa edilmiş muazzam bir yapıdır. İnşaatının yayıldığı uzun dönem itibariyle eklektik mimari detaylar söz konusudur ancak yine de Gotik mimari özelliklerinin baskın olduğu yap için İngiltere’nin Orta Çağ mimarisine dair en nadide örneklerinden birini teşkil etmektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Bath Nerededir?

Başkent Londra’nın 156 kilometre batısında olan şehir Avon Nehri vadisine kurulmuştur.

 Bath'e Ne Zaman Gidilir?

İngiltere’de ılıman okyanus iklimi görülür. Sıcaklığın sıfırın altına çok nadir düştüğü kışlar, 32’derecenin üzerine çok nadir çıktığı yazlar yaşanır. Nem oranı yıl boyunca yüksektir ve genellikle yıl boyu yağış görülür. Hava sıcaklığı ve durumu gün içinde değişkenlik gösterir. En soğuk aylar ocak ve şubat, en sıcak aylar ise temmuz ve ağustostur. Mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları ise oldukça ılıman geçmektedir, ancak bol yağış görülür. İngiltere’de bulunan Bath şehrini gezmek için en uygun ay en sıcak ay olan temmuz ve ağustostur.

Bath’e Nasıl Gidilir?

Bath şehrine Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Fakat kente Londra’ya gidip oradan aktarmayla ulaşmak mümkündür. Londra’dan Bath’e tren seferleri bulunmaktadır. Her yarım saatte bir bulunan tren seferleriyle kente ulaşmak yaklaşık 1.5 saat sürmektedir.

Bath’te Nerede Kalmalı?

Bath şehrinde sayısız otel, hostel ve bed&breakfast tarzı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Yaz ayları yüksek sezon olduğu için fiyatlar artmaktadır. İngilizler için bir hafta sonu destinasyonu olan şehirde yıl boyunca hafta sonları fiyatları yüzde 500 zamlı seyretmektedir. Fakat kentte sırt çantasıyla kalmaya gelenler için gecelik 15 sterlin civarında konaklama seçenekleri de mevcuttur. Sadece rezervasyonunuzu erkenden yaptırmaya dikkat edin.

 Bath Şehir İçi Ulaşım

Tour_bus_in_bath_england_arp.jpg

Bath yürüyerek dolaşmaya çok elverişli bir rotadır. Ayrıca kentte sadece sadece yayalara açık pek çok lokasyon da bulunmaktadır. Kentte dolaşırken karşınıza çokça bisikletli çıkacaktır. Hatta bisiklet kullanmak otobüsle dolaşmaktan daha yaygındır ve daha çok tavsiye edilmektedir. Fakat elbette diğer pek çok İngiltere kentinde olduğu gibi Bath’te de hayli gelişmiş bir otobüs ağı mevcuttur. Fakat otobüsler görece daha pahalıdır.

Bath Mutfağı

beyf.jpg

İngiliz mutfağının en bilinen tariflerinden biri pazar rostosu denilen, kuzu, dana, domuz veya tavuk butunun sebzelerle beraber fırınlanıp, Yorkshire pudingi ve gravy sosla servis edilmesinden oluşan yemektir. Uluslararası anlamda en tanınmış tarifleri ise şüphesiz fish & chips denilen, patates kızartması ile kızarmış fileto balıktan oluşan yemektir. İngiliz kahvaltısı denilen meşhur kahvaltıları, pek Türk damak tadına uygun olmayacak biçimde, ızgara domates, mantar sote, fırınlanmış fasulye içerir. Göz yumurta, sosis ve domuz pastırması ile beraber servis edilir. “Tost” kelimesini duyduğunuz zaman kızarmış tereyağlı ekmek servis edileceğini bilmek faydalı olabilir. İngilizler bilindiği üzere çay seven bir toplumdur. English Breakfast adı verilen siyah çay türü tüm İngiltere çapında en çok tüketilen çaydır. İngiliz mutfağının en meşhur tatlısı elmalı turtadır.

Hint yemekleri, özellikle de köriyle pişirilen sebze ve etler de İngiliz mutfağının bir parçası olmuştur. Elbette Londra’da dünya mutfağından sayısız seçeneği, vegan ve vejetaryenlere uygun yemekler de dahil bulmanız mümkündür. İngiltere’nin yerel alkollü içeceği klasik bira ve ‘ale’ adı verilen bira türevi içkidir. Alkollü ve alkolsüz ‘cider’ları da denemek isteyebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Menu Gordon Jones: Geleneksel İngiliz mutfağı ve deneysel mönüler için ideal bir mekândır. Üstelik mönüsü her gün değişmektedir.

Circus: Rezervasyonsuz masa bulamayacağınız mekânlardan biridir. Özellikle özel soslarla hazırlanan balık yemekleri tercih edilmektedir.

Diğer restoranlar: Sally Lunn’s, Cafe Retro, Acorn, Sotto Sotto, Allium, Chequers.

Bahşiş

Bath restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Bath Gece Hayatı

Bath şehrinin çok hareketli bir gece hayatı vardır. Akşamlarınızı değerlendirmek için içinden seçebileceğiniz sayısız pub ve kulüp opsiyonu söz konusudur. İngilizlerin pub kültürü burada da sağlam bir şekilde benimsenmiştir. İngiliz birası adı verilen ale’yi tatmak için en güzel mekân Raven adlı pub’larıdır. Çok çeşitli bira ve ale seçeneği sunan mekan dostane çalışanlarıyla da yüz güldürmektedir.

Bath Festivaller

Iford Sanat Festivali (Temmuz-Ağustos)

Jane Austen Festivali (Eylül)

Bath Yemek Festivali (Eylül)

Büyük Bath Şöleni (Ekim)

Bath Mozartfest (Kasım)

Bath Film Festivali (Kasım)

Bath Edebiyat Festivali (Şubat-Mart)

Bath Komedi Festivali (Nisan)

Bath’te Alışveriş

Bath şehrinin kendine ait özel bir ürünü yoktur. Tipik bir İngiliz kasabasında bulabileceğiniz türden hediyelik eşya seçenekleri vardır. Bunun dışında şehirde Southgate Shopping Centre isimli bir AVM bulunmaktadır. Bu AVM’de lüks butiklerin mağazalar yer almaktadır. Şehrin yerel lüks butikleri ise şehrin merkezinde değil, dışına yakın çevrelerde yoğunlaşıyor.

Bath Saat Farkı

Bath’te (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Bath’ten 2 saat ileridedir.

Bath Para Birimi

Birleşik Krallık sınırları içerisinde yer alan Bath şehrinin para birimi Sterlin’dir. 1 TL yaklaşık 3.85 Sterlin’dir.

Bath Resmi Dili

Birleşik Krallık ülkesinde toplam 6 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan İngilizce, resmi dil olarak kabul edilmektedir. İskoçca, Galce, İrlandaca, Kernevekçe ve Manksça Birleşik Krallık’ta konuşulan diller arasındadır.

Bath Türkiye Dış Temsilcilikleri

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED KINGDOM

Telefon: (00 44) 20 73 93 02 02

Faks: (00 44) 20 73 93 00 66 - (00 44 )20 73 93 92 13

embassy.london@mfa.gov.tr

http://londra.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İngiltere

LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: RUTLAND LODGE, RUTLAND GARDENS, KNGHTSBRIDGE,, LONDON SW7 1BW, UNITED KINGDOM

Telefon: 00 44 20 7591 69 00 Güvenlik birimi:00 44 20 7591 69 01 -02

Faks: 00 44 20 75 91 69 11

consulate.london@mfa.gov.tr

http://londra.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Isle of Man, Bbailiwick of Jersey ve Bailiwick of Guernsey.

Bath Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Pazartesi Paskalyası

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Mayıs Başı Resmi Tatili

Mayıs Sonu Resmi Ratili

Ağustos Resmi Tatili

Noel (25 Aralık)

Noel ertesi(26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Bath İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 101

İtfaiye: 112

Polis: 112/999

Bath Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık’a girmek için vize alması gerekmektedir.