Google+

Bath

Bath - : - / -
--℃
1 GBP=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon5.5℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon8.5℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon14.5℃
 • Temweather-icon16.5℃
 • Ağuweather-icon16.5℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon10.5℃
 • Kasweather-icon7.5℃
 • Araweather-icon4℃
Nüfus: 88.859 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Sterlin (GBP) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Royal.crescent.aerial.bath.arp.jpg

Somerset’e bağlı olan Bath şehri ismini bölgeye ününü kazandıran kaplıcalarından alır. İngiliz kültüründe ve edebiyat tarihinde büyük bir yeri olan şehir, büyük İngiliz romancısı Jane Austen’ın tüm eserlerinde ve şahsi hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Şehirde yazara adanmış bir müze bulunmaktadır. Başkent Londra’nın 156 kilometre batısında olan şehir 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Şehirdeki kaplıcaların keşfi Roma dönemine dayanır. Roma döneminde M.S. 60 yılında Aquae Sulis adı verilen kaplıcalar inşa edilmiştir. Geçmiş dönemlerde kentin Celtic tanrıçası Sulis tarafından korunduğuna inanılmaktaydı. Sulis Roma mitolojisinde Minerva’ya karşılık gelmektedir. Tarihi rolü ve kaplıcalarıyla önemli bir turizm merkezi olan şehrin ekonomisinin diğer payandaları yazılım, yayıncılık ve turizm dâhil hizmet sektörüdür. Şehir her yıl 3.8 milyon ziyaretçi almaktadır. Moda sektörünün de İngiltere’deki merkezlerinden olan kentin geniş caddeler ve sokakları neo-klasik döneme ait yapılarla çevrelenmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=E6lVQi8Hxbo

Somerset’e bağlı olan Bath şehri ismini bölgeye ününü kazandıran kaplıcalarından alır. İngiliz kültüründe ve edebiyat tarihinde büyük bir yeri olan şehir büyük İngiliz romancısı Jane Austen’ın tüm eserlerinde ve şahsi hayatında önemli bir yer oynar. Şehir 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Bath’te görülmesi gereken diğer yerler

Prior Park, Jane Austen Centre, Pump Room, The Circus, Beckford Kulesi.

Roma Kaplıcaları

1921 Eki 2016Gezilecek Yerler

Roma Kaplıcaları

Bath şehrindeki kaplıcaların keşfi Roma dönemine dayanır. Roma döneminde M.S. 60 yılında Aquae Sulis adı verilen kaplıcalar inşa edilmiştir. Bath bölgesinde bulunan doğal kaynak suları 46 derece sıcaklığa sahiptir. Bath’da bulunan Roma kaplıcaları dünyanın en iyi korunmuş tarihi kaplıcalarıdır. Temmuz-ağustos aylarında ve hafta sonlarında aşırı yoğunluğun yaşandığı kaplıcalara gideceğiniz zamanı iyi programlamanızı tavsiye ederiz.

-

Bath lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Monument Cabin, Esterelle, Flat 9. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Bath Boating Station, Dorian House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Premier Inn Bath City Centre, Macdonald Bath Spa Hotel, Redcar Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bath aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Royal Crescent

1821 Eki 2016Gezilecek Yerler

Royal Crescent

Bath şehri George dönemi mimarisiyle meşhurdur. Bu tarzda inşa edilmiş ve bir yarım daireyi andırdığı için Kraliyet Hilali adı verilmiş olan kasaba evleri, Royal Victoria Park’a bakar. 1767-1775 yılları arasında inşa edilmiş bu evler muhteşem güzellikleriyle her göreni etkilemektedir ve George dönemi mimarisine dair en güzel örnekler olarak kabul edilmektedir.

-

Bath Abbey

1621 Eki 2016Gezilecek Yerler

Bath Abbey

Yüksek bir tepeden şehir merkezine bakan ve Bath şehrinin en büyük manastır kilisesi olan bu yapı 1499-1616 yılları arasında inşa edilmiş muazzam bir yapıdır. İnşaatının yayıldığı uzun dönem itibariyle eklektik mimari detaylar söz konusudur ancak yine de Gotik mimari özelliklerinin baskın olduğu yap için İngiltere’nin Orta Çağ mimarisine dair en nadide örneklerinden birini teşkil etmektedir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Başkent Londra’nın 156 kilometre batısında olan şehir Avon Nehri vadisine kurulmuştur.

Geolocation

İngiltere’de ılıman okyanus iklimi görülür. Sıcaklığın sıfırın altına çok nadir düştüğü kışlar, 32’derecenin üzerine çok nadir çıktığı yazlar yaşanır. Nem oranı yıl boyunca yüksektir ve genellikle yıl boyu yağış görülür. Hava sıcaklığı ve durumu gün içinde değişkenlik gösterir. En soğuk aylar ocak ve şubat, en sıcak aylar ise temmuz ve ağustostur. Mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları ise oldukça ılıman geçmektedir, ancak bol yağış görülür. İngiltere’de bulunan Bath şehrini gezmek için en uygun ay en sıcak ay olan temmuz ve ağustostur.

Bath şehrine Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Fakat kente Londra’ya gidip oradan aktarmayla ulaşmak mümkündür. Londra’dan Bath’e tren seferleri bulunmaktadır. Her yarım saatte bir bulunan tren seferleriyle kente ulaşmak yaklaşık 1.5 saat sürmektedir.

Bath şehrinde sayısız otel, hostel ve bed&breakfast tarzı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Yaz ayları yüksek sezon olduğu için fiyatlar artmaktadır. İngilizler için bir hafta sonu destinasyonu olan şehirde yıl boyunca hafta sonları fiyatları yüzde 500 zamlı seyretmektedir. Fakat kentte sırt çantasıyla kalmaya gelenler için gecelik 15 sterlin civarında konaklama seçenekleri de mevcuttur. Sadece rezervasyonunuzu erkenden yaptırmaya dikkat edin.

Bath onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Bath Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bath Otelleri

En Uygun Fiyatlı Bath Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Bath Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Bath Otelleri

Tour_bus_in_bath_england_arp.jpg

Bath yürüyerek dolaşmaya çok elverişli bir rotadır. Ayrıca kentte sadece sadece yayalara açık pek çok lokasyon da bulunmaktadır. Kentte dolaşırken karşınıza çokça bisikletli çıkacaktır. Hatta bisiklet kullanmak otobüsle dolaşmaktan daha yaygındır ve daha çok tavsiye edilmektedir. Fakat elbette diğer pek çok İngiltere kentinde olduğu gibi Bath’te de hayli gelişmiş bir otobüs ağı mevcuttur. Fakat otobüsler görece daha pahalıdır.

beyf.jpg

İngiliz mutfağının en bilinen tariflerinden biri pazar rostosu denilen, kuzu, dana, domuz veya tavuk butunun sebzelerle beraber fırınlanıp, Yorkshire pudingi ve gravy sosla servis edilmesinden oluşan yemektir. Uluslararası anlamda en tanınmış tarifleri ise şüphesiz fish & chips denilen, patates kızartması ile kızarmış fileto balıktan oluşan yemektir. İngiliz kahvaltısı denilen meşhur kahvaltıları, pek Türk damak tadına uygun olmayacak biçimde, ızgara domates, mantar sote, fırınlanmış fasulye içerir. Göz yumurta, sosis ve domuz pastırması ile beraber servis edilir. “Tost” kelimesini duyduğunuz zaman kızarmış tereyağlı ekmek servis edileceğini bilmek faydalı olabilir. İngilizler bilindiği üzere çay seven bir toplumdur. English Breakfast adı verilen siyah çay türü tüm İngiltere çapında en çok tüketilen çaydır. İngiliz mutfağının en meşhur tatlısı elmalı turtadır.

Hint yemekleri, özellikle de köriyle pişirilen sebze ve etler de İngiliz mutfağının bir parçası olmuştur. Elbette Londra’da dünya mutfağından sayısız seçeneği, vegan ve vejetaryenlere uygun yemekler de dahil bulmanız mümkündür. İngiltere’nin yerel alkollü içeceği klasik bira ve ‘ale’ adı verilen bira türevi içkidir. Alkollü ve alkolsüz ‘cider’ları da denemek isteyebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Menu Gordon Jones: Geleneksel İngiliz mutfağı ve deneysel mönüler için ideal bir mekândır. Üstelik mönüsü her gün değişmektedir.

Circus: Rezervasyonsuz masa bulamayacağınız mekânlardan biridir. Özellikle özel soslarla hazırlanan balık yemekleri tercih edilmektedir.

Diğer restoranlar: Sally Lunn’s, Cafe Retro, Acorn, Sotto Sotto, Allium, Chequers.

Bahşiş

Bath restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Bath şehrinin çok hareketli bir gece hayatı vardır. Akşamlarınızı değerlendirmek için içinden seçebileceğiniz sayısız pub ve kulüp opsiyonu söz konusudur. İngilizlerin pub kültürü burada da sağlam bir şekilde benimsenmiştir. İngiliz birası adı verilen ale’yi tatmak için en güzel mekân Raven adlı pub’larıdır. Çok çeşitli bira ve ale seçeneği sunan mekan dostane çalışanlarıyla da yüz güldürmektedir.

Iford Sanat Festivali (Temmuz-Ağustos)

Jane Austen Festivali (Eylül)

Bath Yemek Festivali (Eylül)

Büyük Bath Şöleni (Ekim)

Bath Mozartfest (Kasım)

Bath Film Festivali (Kasım)

Bath Edebiyat Festivali (Şubat-Mart)

Bath Komedi Festivali (Nisan)

Bath şehrinin kendine ait özel bir ürünü yoktur. Tipik bir İngiliz kasabasında bulabileceğiniz türden hediyelik eşya seçenekleri vardır. Bunun dışında şehirde Southgate Shopping Centre isimli bir AVM bulunmaktadır. Bu AVM’de lüks butiklerin mağazalar yer almaktadır. Şehrin yerel lüks butikleri ise şehrin merkezinde değil, dışına yakın çevrelerde yoğunlaşıyor.

Bath’te (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Bath’ten 2 saat ileridedir.

Birleşik Krallık sınırları içerisinde yer alan Bath şehrinin para birimi Sterlin’dir. 1 TL yaklaşık 3.85 Sterlin’dir.

Birleşik Krallık ülkesinde toplam 6 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan İngilizce, resmi dil olarak kabul edilmektedir. İskoçca, Galce, İrlandaca, Kernevekçe ve Manksça Birleşik Krallık’ta konuşulan diller arasındadır.

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED KINGDOM

Telefon: (00 44) 20 73 93 02 02

Faks: (00 44) 20 73 93 00 66 - (00 44 )20 73 93 92 13

embassy.london@mfa.gov.tr

http://londra.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İngiltere

LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: RUTLAND LODGE, RUTLAND GARDENS, KNGHTSBRIDGE,, LONDON SW7 1BW, UNITED KINGDOM

Telefon: 00 44 20 7591 69 00 Güvenlik birimi:00 44 20 7591 69 01 -02

Faks: 00 44 20 75 91 69 11

consulate.london@mfa.gov.tr

http://londra.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Isle of Man, Bbailiwick of Jersey ve Bailiwick of Guernsey.

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Pazartesi Paskalyası

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Mayıs Başı Resmi Tatili

Mayıs Sonu Resmi Ratili

Ağustos Resmi Tatili

Noel (25 Aralık)

Noel ertesi(26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 101

İtfaiye: 112

Polis: 112/999

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık’a girmek için vize alması gerekmektedir.