Bath Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Royal.crescent.aerial.bath.arp.jpg


Somerset’e bağlı olan Bath şehri ismini bölgeye ününü kazandıran kaplıcalarından alır. İngiliz kültüründe ve edebiyat tarihinde büyük bir yeri olan şehir, büyük İngiliz romancısı Jane Austen’ın tüm eserlerinde ve şahsi hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Şehirde yazara adanmış bir müze bulunmaktadır. Başkent Londra’nın 156 kilometre batısında olan şehir 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Şehirdeki kaplıcaların keşfi Roma dönemine dayanır. Roma döneminde MS 60 yılında Aquae Sulis adı verilen kaplıcalar inşa edilmiştir. Geçmiş dönemlerde kentin Celtic tanrıçası Sulis tarafından korunduğuna inanılmaktaydı. Sulis Roma mitolojisinde Minerva’ya karşılık gelmektedir. Tarihi rolü vekaplıcalarıyla önemli bir turizm merkezi olan şehrin ekonomisinin diğer payandaları yazılım, yayıncılık ve turizm dâhil hizmet sektörüdür. Şehir her yıl 3,8 milyon ziyaretçi almaktadır. Moda sektörünün de İngiltere’deki merkezlerinden olan kentin geniş caddeler ve sokakları Neo-Klasik döneme ait yapılarla çevrelenmiştir.

Tanıtım videosu: 

Bath ile İlgili

Bath Nerededir?

Başkent Londra’nın 156 kilometre batısında olan şehir Avon Nehri vadisine kurulmuştur.

Bath’e Nasıl Gidilir?

Bath şehrine Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır fakat kente Londra’ya gidip oradan aktarmayla ulaşmak mümkündür. Londra’dan Bath’e tren seferleri bulunmaktadır. Her yarım saatte bir bulunan tren seferleriyle kente ulaşmak yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.

 Bath'e Ne Zaman Gidilir?

İngiltere’de ılıman okyanus iklimi görülür. Sıcaklığın sıfırın altına çok nadir düştüğü kışlar, 32’derecenin üzerine çok nadir çıktığı yazlar yaşanır. Nem oranı yıl boyunca yüksektir ve genellikle yıl boyu yağış görülür. Hava sıcaklığı ve durumu gün içinde değişkenlik gösterir. En soğuk aylar ocak ve şubat, en sıcak aylar ise temmuz ve ağustostur. Mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları ise oldukça ılıman geçmektedir, ancak bol yağış görülür. İngiltere’de bulunan Bath şehrini gezmek için en uygun ay en sıcak ay olan temmuz ve ağustostur.

Bath’te Nerede Kalmalı?

Bath şehrinde sayısız otel, hostel ve bed&breakfast tarzı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Yaz ayları yüksek sezon olduğu için fiyatlar artmaktadır. İngilizler için bir hafta sonu destinasyonu olan şehirde yıl boyunca hafta sonları fiyatları yüzde 500 zamlı seyretmektedir. Fakat kentte sırt çantasıyla kalmaya gelenler için gecelik 15 sterlin civarında konaklama seçenekleri de mevcuttur. Sadece rezervasyonunuzu erkenden yaptırmaya dikkat edin.

Bath’te Gezilecek Yerler

 

Somerset’e bağlı olan Bath şehri ismini bölgeye ününü kazandıran kaplıcalarından alır. İngiliz kültüründe ve edebiyat tarihinde büyük bir yeri olan şehir büyük İngiliz romancısı Jane Austen’ın tüm eserlerinde ve şahsi hayatında önemli bir yer oynar. Şehir 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Bath Gezilecek Yerler

Buraya geldiğiniz zaman mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Roma Kaplıcaları, Royal Crescent, Bath Abbey, Museum of Bath Architecture ve Holburne Müzesi bulunmaktadır. Bu noktalar dışında Bath'te görebileceğiniz diğer yerler arasında ise Prior Park, Jane Austen Centre, Pump Room, The Circus ve Beckford Kulesi yer alır. 

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

 Bath Şehir İçi Ulaşım

Tour_bus_in_bath_england_arp.jpg

Bath yürüyerek dolaşmaya çok elverişli bir rotadır. Ayrıca kentte sadece sadece yayalara açık pek çok lokasyon da bulunmaktadır. Kentte dolaşırken karşınıza çokça bisikletli çıkacaktır. Hatta bisiklet kullanmak otobüsle dolaşmaktan daha yaygındır ve daha çok tavsiye edilmektedir. Fakat elbette diğer pek çok İngiltere kentinde olduğu gibi Bath’te de hayli gelişmiş bir otobüs ağı mevcuttur. Fakat otobüsler görece daha pahalıdır.

Bath Mutfağı

beyf.jpg

İngiliz mutfağının en bilinen tariflerinden biri pazar rostosu denilen, kuzu, dana, domuz veya tavuk butunun sebzelerle beraber fırınlanıp, Yorkshire pudingi ve gravy sosla servis edilmesinden oluşan yemektir. Uluslararası anlamda en tanınmış tarifleri ise şüphesiz fish & chips denilen, patates kızartması ile kızarmış fileto balıktan oluşan yemektir. İngiliz kahvaltısı denilen meşhur kahvaltıları, pek Türk damak tadına uygun olmayacak biçimde, ızgara domates, mantar sote, fırınlanmış fasulye içerir. Göz yumurta, sosis ve domuz pastırması ile beraber servis edilir. “Tost” kelimesini duyduğunuz zaman kızarmış tereyağlı ekmek servis edileceğini bilmek faydalı olabilir. İngilizler bilindiği üzere çay seven bir toplumdur. English Breakfast adı verilen siyah çay türü tüm İngiltere çapında en çok tüketilen çaydır. İngiliz mutfağının en meşhur tatlısı elmalı turtadır.

Hint yemekleri, özellikle de köriyle pişirilen sebze ve etler de İngiliz mutfağının bir parçası olmuştur. Elbette Londra’da dünya mutfağından sayısız seçeneği, vegan ve vejetaryenlere uygun yemekler de dahil bulmanız mümkündür. İngiltere’nin yerel alkollüiçeceği klasik bira ve ‘ale’ adı verilen bira türevi içkidir. Alkollü ve alkolsüz ‘cider’ları da denemek isteyebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Menu Gordon Jones: Geleneksel İngiliz mutfağı ve deneysel mönüler için ideal bir mekândır. Üstelik mönüsü her gün değişmektedir.

Circus: Rezervasyonsuz masa bulamayacağınız mekânlardan biridir. Özellikle özel soslarla hazırlanan balık yemekleri tercih edilmektedir.

Diğer restoranlar: Sally Lunn’s, Cafe Retro, Acorn, Sotto Sotto, Allium, Chequers.

Bahşiş

Bath restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Bath’te Alışveriş


 

Bath şehrinde tipik bir İngiliz kasabasında bulabileceğiniz türden hediyelik eşya seçenekleri vardır. Bunun dışında şehirde Southgate Shopping Centre isimli bir AVM bulunmaktadır. Bu AVM’de lüks butiklerin mağazalar yer almaktadır. The Roman Bath Shop'ta Roma Hamamları anısını kendi evinize götürmek için hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Bath Rugby Shop'tan ise İngiltere'nin en eski ve başarılı rugby kulüplerinden olan Bath Rugby Kulübünün eşyalarından satın alabilirsiniz. Jacks of Bath'tan ise şehre özgü tişörtler, kupalar, magnetler ve daha birçok ürünü satın alabilirsiniz. Bath'in Bohem sokağı Walcot Sokağı'nda ise değişik mobilya mağazaları ve 100 çeşit peynir bulabileceğiniz Fine Cheese Co'yu ziyaret edebilirsiniz. Bath Guildhall Market'te ise geleneksel şeker dükkânları bulabilirsiniz. Şehrin yerel lüks butikleri ise şehrin merkezinde değil, dışına yakın çevrelerde yoğunlaşıyor.

Bath Gece Hayatı

Bath şehrinin çok hareketli bir gece hayatı vardır. Akşamlarınızı değerlendirmek için içinden seçebileceğiniz sayısız pub ve kulüp opsiyonu söz konusudur. İngilizlerin pub kültürü burada da sağlam bir şekilde benimsenmiştir. İngiliz birası adı verilen ale’yi tatmak için en güzel mekân Raven adlı pub’larıdır. Çok çeşitli bira ve ale seçeneği sunan mekan dostane çalışanlarıyla da yüz güldürmektedir. Burada ziyaret edebileceğiniz mekânlardan bazıları: Bir kokteyl bar olan Sub 13, dans edebileceğiniz Second Bridge ve Moles, karaoke de yapabileceğiniz mistik Opium ve cin severler için The Canary Gin Bar'dır. 

Bath Festivaller


Bath'te sene boyunca müzik festivallerinden edebiyat festivallerine kadar birçok eğlence bulabilirsiniz. Bunlar arasından sizin için seçtiklerimizi inceleyerek seyahatinizi bu festivallerden birine denk getirebilirsiniz. Seyahat programınızı yapmadan önce tarihlerini kontrol etmenizi öneririz. 

Iford Sanat Festivali (Temmuz-Ağustos)

Jane Austen Festivali (Eylül) Bath Yemek Festivali (Eylül) Büyük Bath Şöleni (Ekim) Bath Mozartfest (Kasım) Bath Film Festivali (Kasım) Bath Edebiyat Festivali (Şubat-Mart) Bath Komedi Festivali (Nisan)

Bath Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Pazartesi Paskalyası

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Mayıs Başı Resmi Tatili

Mayıs Sonu Resmi Ratili

Ağustos Resmi Tatili

Noel (25 Aralık)

Noel ertesi(26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Bath İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 101

İtfaiye: 112

Polis: 112/999

Bath Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık’a girmek için vize alması gerekmektedir.

Bath Türkiye Dış Temsilcilikleri

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED KINGDOM

Telefon: (00 44) 20 73 93 02 02

Faks: (00 44) 20 73 93 00 66 - (00 44 )20 73 93 92 13

[email protected]

http://londra.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İngiltere

LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: RUTLAND LODGE, RUTLAND GARDENS, KNGHTSBRIDGE,, LONDON SW7 1BW, UNITED KINGDOM

Telefon: 00 44 20 7591 69 00 Güvenlik birimi:00 44 20 7591 69 01 -02

Faks: 00 44 20 75 91 69 11

[email protected]

http://londra.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Isle of Man, Bbailiwick of Jersey ve Bailiwick of Guernsey.

Bath Para Birimi

Birleşik Krallık sınırları içerisinde yer alan Bath şehrinin para birimi Sterlin’dir. 1 TL yaklaşık 3.85 Sterlin’dir.

Bath Resmi Dili

Birleşik Krallık ülkesinde toplam 6 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan İngilizce, resmi dil olarak kabul edilmektedir. İskoçca, Galce, İrlandaca, Kernevekçe ve Manksça Birleşik Krallık’ta konuşulan diller arasındadır.

Bath Saat Farkı

Bath’te (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Bath’ten 2 saat ileridedir.

Bath Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5.5oC
  • Mar 7oC
  • Nis 8.5oC
  • May 12oC
  • Haz 14.5oC
  • Tem 16.5oC
  • Agu 16.5oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 10.5oC
  • Kas 7.5oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 88.859 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Sterlin (GBP) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün