Bath’te Gezilecek Yerler

 

Somerset’e bağlı olan Bath şehri ismini bölgeye ününü kazandıran kaplıcalarından alır. İngiliz kültüründe ve edebiyat tarihinde büyük bir yeri olan şehir büyük İngiliz romancısı Jane Austen’ın tüm eserlerinde ve şahsi hayatında önemli bir yer oynar. Şehir 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Bath Gezilecek Yerler

Buraya geldiğiniz zaman mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Roma Kaplıcaları, Royal Crescent, Bath Abbey, Museum of Bath Architecture ve Holburne Müzesi bulunmaktadır. Bu noktalar dışında Bath'te görebileceğiniz diğer yerler arasında ise Prior Park, Jane Austen Centre, Pump Room, The Circus ve Beckford Kulesi yer alır. 

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Roma Kaplıcaları

BATH.jpg

Bath şehrindeki kaplıcaların keşfi Roma dönemine dayanır. Roma döneminde MS 60 yılında Aquae Sulis adı verilen kaplıcalar inşa edilmiştir. Bath bölgesinde bulunan doğal kaynak suları 46 derece sıcaklığa sahiptir.Bath’da bulunan Roma kaplıcaları dünyanın en iyi korunmuş tarihî kaplıcalarıdır. Temmuz-ağustos aylarında ve hafta sonlarında aşırı yoğunluğun yaşandığı kaplıcalara gideceğiniz zamanı iyi programlamanızı tavsiye ederiz.

Royal Crescent

Royal-Crescent-Bath-England.jpg

Bath şehri George dönemi mimarisiyle meşhurdur. Bu tarzda inşa edilmiş ve bir yarım daireyi andırdığı için Kraliyet Hilali adı verilmiş olan kasaba evleri, Royal Victoria Park’a bakar. 1767-1775 yılları arasında inşa edilmiş bu evler muhteşem güzellikleriyle her göreni etkilemektedir ve George dönemi mimarisine dair en güzel örnekler olarak kabul edilmektedir.

Bath Abbey

Yüksek bir tepeden şehir merkezine bakan ve Bath şehrinin en büyük manastır kilisesi olan bu yapı 1499-1616 yılları arasında inşa edilmiş muazzam bir yapıdır. İnşaatının yayıldığı uzun dönem itibariyle eklektik mimari detaylar söz konusudur ancak yine de Gotik mimari özelliklerinin baskın olduğu yap için İngiltere’nin Orta Çağ mimarisine dair en nadide örneklerinden birini teşkil etmektedir.

Museum of Bath Architecture

The-Countess-of-Huntingdons-Chapel.jpg

Museum of Bath Architecture yani Bath Mimari Müzesi Buntingdon Kontes’i Şapeli’nin içinde yer almaktadır. Şehrin mimari tarihine odaklanana sergilerin düzenlendiği müze koleksiyonunda mimari maketler, tablolar, haritalar ve benzeri sayısız farklı mecrada eser bulunmaktadır.

Holburne Müzesi

The-Holburne-Museum-2.jpg

Şehrin ilk kamuya ait sanat galerisi olan müze dekoratif güzel sanatlar üzerine odaklanmış bir daimi koleksiyona sahiptir. Zaman zaman daimi koleksiyon içinden seçkiler ve başka müzelerden ödünç almalar yoluyla dönemsel sergiler de düzenleyen müzenin daimi koleksiyonu Sir William Holburne’un bağışladığı koleksiyona dayanmaktadır. Koleksiyonda eseri olan sanatçılar arasında Gainsborough, Guardi, Stubbs, Ramsay ve Zoffany vardır.