Google+

Arama formu

Bristol

Bristol Faydalı Bİlgiler
Polis: 911 İtfaiye: 911 Ambulans: 911
Devamı oku
Bristol Resmi Tatiller
1 Ocak: Yeni Yıl Mart/Nisan: Good Friday. ( Günü her yıl değişir) Mart/...
Devamı oku
Bristol Festivaller
grillstock.co.uk Bristol Harbour Festival (Temmuz) Bristol Foodies...
Devamı oku
Bristol'de Alışveriş
bristolshoppingquarter.co.uk Bristol alışveriş konusunda hareketli bir...
Devamı oku
Bristol Gece Hayatı
media.timeout.com Bristol’ün gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir....
Devamı oku
İngiliz Mutfağı
marcosslaviero.com İngiliz mutfak kültürünün hakim olduğu Bristol’da...
Devamı oku
Bristol Gezilecek Yerler
thetimes.co.uk Bristol İngiltere’nin en eski şehirlerinden biri olarak...
Devamı oku
Bristol Şehir İçi Ulaşım
londonbusesbyadam.zenfolio.com Bristol’de şehir içi ulaşım oldukça...
Devamı oku
Bristol'de Nerede Kalınır?
Bristol’de her bütçeye göre konaklama imkanı bulunmaktadır. Şehir...
Devamı oku
Bristol'e Nasıl Gidilir?
Bristol’a uçak firmasının direkt uçuşları bulunmamaktadır. Ancak Londra...
Devamı oku
Bristol'e Ne Zaman Gidilir?
telegraph.co.uk Bristol İngiltere’nin güneybatısında yer alır ve okyanusa...
Devamı oku
Bristol Vize İşlemleri
Bristol’e Diplomatik pasaport sahipleri dışında ki herkes vizeye tabidir....
Devamı oku
Bristol Konsolosluk Bİlgileri
Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu Adres: Rutland Lodge Rutland...
Devamı oku
Bristol Saat Farkı
Bristol GMT +0 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2...
Devamı oku
Bristol Resmi Dili
Bristol’de resmi dil olarak “İngilizce” konuşulmaktadır.
Devamı oku
Bristol Para Birimi
ansesnet.com Bristol para birimi olarak “İngiliz Sterlini” kullanmaktadır.
Devamı oku
Bristol Nerededir?
Bristol Büyük Britanya Krallığının İngiltere ülkesinin güneybatısında...
Devamı oku
Bristol Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bristol İngiltere’nin güneybatısında bulunan bir törensel kontluk, tek...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GBP = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 6.5℃
Mar 8℃
Nis 9.5℃
May 13℃
Haz 15.5℃
Tem 18℃
Ağu 18℃
Eyl 15.5℃
Eki 12℃
Kas 8.5℃
Ara 4℃
Kısa Kısa...
Ülke: İngiltere / Nüfus: 1.000.000 / Resmi Dil: İngilizce / Para Birimi: Sterlin / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 - 2 Gün / Big Mac Index: 4.51 $ (Türkiye 3.87 $)

Bristol Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bristol İngiltere’nin güneybatısında bulunan bir törensel kontluk, tek seviyeli yerel idare bölgesi ve şehirdir. 900 yıldır şehir statüsünde bulunan Bristol sanayi devrimine kadar İngiltere’nin en büyük 3 şehrinden biri olmuştur. Toplam metropol nüfusu ise 1.000.000’dur.

Bristol Hakkında Bilinmesi Gerekenler
flyer.bristolairport.co.uk

Bristol, İngiltere’nin güneybatısında bulunan bir törensel kontluk, tek seviyeli yerel idare bölgesi ve şehirdir. 900 yıldır şehir statüsünde bulunan Bristol sanayi devrimine kadar İngiltere’nin en büyük 3 şehrinden biri olmuştur. Toplam metropol nüfusu ise 1.000.000’dur.

Bristol bulunduğu bölgenin en büyük ve en gelişmiş şehridir. Ekonomisi havacılık, bankacılık, medya ve turizme dayalıdır. Bristol büyük bir nüfusa sahip olmasına rağmen diğer büyük şehirlerde ki gibi kopuk bir toplum olmayıp, kaynaşmış bir nüfusa sahiptir. Bristol’da sık sık düzenlenen halk etkinlikleri ve festivaller bu bağları korumuştur. Tiyatroları, görsel sanatları, konserleri, caddeleri ile kültürel bir zenginliğe sahiptir. Müzik alanında dünyanın en sevilen gruplarından olan “Massive Attack” bu şehirden çıkmıştır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Bristol Nerededir?

Bristol Büyük Britanya Krallığının İngiltere ülkesinin güneybatısında bulunmaktadır.

Bristol Para Birimi


ansesnet.com

Bristol para birimi olarak “İngiliz Sterlini” kullanmaktadır.

Bristol Resmi Dili

Bristol’de resmi dil olarak “İngilizce” konuşulmaktadır.

Bristol Saat Farkı

Bristol GMT +0 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 2 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Bristol’de 10.00’dur.

Bristol Vize İşlemleri

Bristol’e Diplomatik pasaport sahipleri dışında ki herkes vizeye tabidir. Diplomatik pasaportu olan vatandaşlar, 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedirler. Bordo ve yeşil pasaport sahipleri ise İngiltere vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Bristol Konsolosluk Bİlgileri

Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu

 • Adres: Rutland Lodge Rutland Gardens, Knights bridge London, İngiltere, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7591 69 00
 • Web Adresi: http://london.cg.mfa.gov.tr/

Bristol'e Ne Zaman Gidilir?


telegraph.co.uk

Bristol İngiltere’nin güneybatısında yer alır ve okyanusa oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Bu yüzden gulf stream sıcak su akıntısından etkilenmektedir. Yaz ayları sıcaklıkların en yüksek olduğu zamanlar olup, genel olarak ılıman bir iklime sahiptir. Bristol’e gitmek için en uygun zaman aralığı ise Mayıs ve Eylül ayları arasıdır.

Bristol'e Nasıl Gidilir?

Bristol’a uçak firmasının direkt uçuşları bulunmamaktadır. Ancak Londra üzerinden aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Bristol'de Nerede Kalınır?

Bristol’de her bütçeye göre konaklama imkanı bulunmaktadır. Şehir merkezinde bir otelde konaklama hem şehir olanaklarından hem de toplu taşımaya yakınlık bakımından faydalı olacaktır. Oteller ise genellikle Redcliffe, Clifton, Cotham, St. Pauls ve St. Andwers’tir.

Bristol Şehir İçi Ulaşım

Bristol Şehir İçi Ulaşım
londonbusesbyadam.zenfolio.com

Bristol’de şehir içi ulaşım oldukça gelişmiştir. Toplu taşıma araçları olarak otobüsler kullanılmaktadır. Bu otobüsler hemen hemen şehrin her tarafında hizmet vermektedir. Bu otobüslerle ilgili ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir.

Bristol Gezilecek Yerler

Bristol Gezilecek Yerler
thetimes.co.uk

Bristol İngiltere’nin en eski şehirlerinden biri olarak gezip görülecek birçok yere sahiptir. 1000 yıldan fazla olan şehir tarihi, kültürü, mimarileri ve caddeleriyle tam bir klasik İngiliz şehrini yansıtmaktadır. Bristol’ün Gürcü mahalleleri, kültür merkezleri, tarihi caddeleri, köprüleri ve renkli sosyal hayatı görmeye değerdir.

İngiliz Mutfağı

İngiliz Mutfağı
marcosslaviero.com

İngiliz mutfak kültürünün hakim olduğu Bristol’da bistro, kafe, pub ve restoranlarda hem yerel hem de dünya mutfağına ait lezzetleri bulabilirsiniz. Bristol’da da İngiltere’nin ünlü beş çayı kültürü yaygındır. Özellikle sahilde ki pub ve kafelerde ikindi zamanı ve öğleden sonra yoğun olarak beş çayı içilmektedir. Şehirde vejeteryan restoranlarda yaygın olarak bulunmaktadır. Bu restoranlar genellikle Cotham’da toplanmıştır.  Bristol’da en çok tercih edilen yemekler arasında ise İngiliz keki, skon, woldof salatası, peynirli turta, köy usulü kuzu, pandispanya, banoffe ve beef Wellington yer almaktadır. Bu lezzetleri şehrin birçok yerinde tadabilirsiniz. Bristol’da ki meşhur birkaç mekan ise aşağıda listelenmiştir.

Bristol Gece Hayatı

Bristol Gece Hayatı
media.timeout.com

Bristol’ün gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Özellikle şehir merkezi ve Clifton eğlence mekanlarının yoğunlaştığı yerlerdir. Buralarda birçok bar ve gece kulübü bulunur. Tüm bunlarla Bristol’ün gece hayatı oldukça renkli olmasına karşın fiyat bakımından biraz pahalıdır. Biraz daha sakin bir gece hayatı tercih edenler için ise en iyi adres Redcliff ve Clifton bölgesidir. Şehir merkezinde bulunan bu semtler Bristol’un en işlek caddelerine sahip olmalarının yanında pub ve kafeleriyle de oldukça tercih edilmektedir. Yerel halkında rağbet gösterdiği bu kafe ve publar da genellikle karaoke ve canlı müzik yapılmaktadır. Bu mekanlar maalesef gece geç olmadan kapanmaktadırlar. Bristol’de bir birayı ortalama 4-5 Sterlin’e içebilirsiniz.

Bristol'de Alışveriş


bristolshoppingquarter.co.uk

Bristol alışveriş konusunda hareketli bir şehirdir. Cadde ve sokak alışveriş kültürünün ön plana çıktığı şehirde özellikle Kuzey Clifton, Redcliff ve Cotham butik dükkanların ve mağazaların yoğunlaştığı yerlerdir. Özellikle Bristol’ün tarihi bölgelerinden biri olan Clifton Köyü, tasarım ve moda butikleri, antika ve mücevher mağazaları, gıda ve aksesuar dükkanları ile dolu bir yerdir. Buradan aklınıza gelen birçok şeyi butik mağazalardan uygun fiyatlara alabilirsiniz Clifton’da ziyaretçiler genellikle butik mağazalarda satılan tasarım giysi, ayakkabı, hediyelik eşya ve çeşitli aksesuarların satıldığı dükkanlara ilgi göstermektedir. Ayrıca yer yer bulunan barları ve kafelerinde ise oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.
Bristol’ün açık hava pazarlarında nostaljik giysi ve takılar, yerel olarak üretilen aksesuar ve gereçler, el sanatları ve gıdalardan oluşan zengin bir alışveriş imkanına ulaşmak da mümkündür.

Bristol Festivaller


grillstock.co.uk

 • Bristol Harbour Festival (Temmuz)
 • Bristol Foodies Festival (Mayıs)
 • Bristol Folk Festival (Nisan)
 • Bristol Festival (Temmuz)

Bristol Resmi Tatiller

 • 1 Ocak: Yeni Yıl
 • Mart/Nisan: Good Friday. ( Günü her yıl değişir)
 • Mart/Nisan: Easter Monday. ( Good Friday'dan sonraki pazartesidir.)
 • Mayıs: Bank Holiday. (Mayısın ilk pazartesisi)
 • Mayıs: Spring Bank Holiday. (Mayısın son pazartesisi)
 • 12 Temmuz: Orangemen's Day (Yalnızca K.İrlanda'da kutlanır.)
 • 25 Aralık: Noel
 • 26 Aralık: Boxing Day.

Bristol Faydalı Bİlgiler

 • Polis: 911
 • İtfaiye: 911
 • Ambulans: 911