Bristol Gezilecek Yerler

Bristol, İngiltere’nin en eski şehirlerinden biri olarak gezip görülecek birçok yere sahiptir. 1000 yıldan fazla olan şehir tarihi, kültürü, mimarileri ve caddeleriyle tam bir klasik İngiliz şehrini yansıtmaktadır. Bristol’ün Kral George dönemi mimarisini yansıtan mahalleleri, kültür merkezleri, tarihî caddeleri, köprüleri ve renkli sosyal hayatı görülmeye değerdir.

Bristol Gezilecek Yerler

Bristol'da Brunel's SS Great Britain, Bristol Katedrali, Georgian House, Clifton ve Clifton Suspension Köprüsü gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz. 

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Brunel's SS Great Britain

Brunel’s SS Britain dünyanın demirden yapılmış ilk buharla çalışan yolcu gemilerinden biridir. İsmini aldığı Brunel tarafından 1843 yılında yapılmıştır. Başlangıçta lüks bir transatlantik olarak düşünülmüştür. Bristol ile New York arasını 14 günde kat eden bu gemi zamanının en hızlı yolcu gemisi olmuştur. 1937 yılına kadar kullanılmış ama yüksek bakım ve işletme maliyetleri yüzünden limana çekilmiştir. 1970 yılından sonra ise 30 yıllık bir restorasyona tabi tutulmuş ve sergiye açılmıştır. Günümüzde birçok turist tarafından ilgiyle ziyaret edilen gemi, Bristol’de en çok ziyaretçi çeken simgelerden biridir.

  • Adres: Great Western Dockyard, Gas Ferry Rd, Bristol BS1 6TY, Birleşik Krallık
  • Çalışma saatleri: 10:00–16:30
  • Telefon: +44 117 926 0680
  • Web sitesi için tıklayınız.

Bristol Katedrali

Bristol Katedrali 12. yüzyılda yapılmıştır ve şehrin en tarihî yapılarından biridir. Başlangıçta manastır olarak kurulmuş ancak 19. yüzyılda katedrale çevrilmiştir. İngiltere’nin en iyi “hall kilisesi” örneklerinden biridir. Nefleri, korolorı ve şapelleri aynı yüksekliktedir. Batı'da bulunan nefler Victoria tarzı olmasına rağmen güney koro ve transeptleri klasik Orta Çağ mimarisidir. 19. yüzyılda Katedral'de çıkan bir yangından sonra zemin katının altında nadir sakson oymaları bulunmuştur ve bu oymalar kilisede sergilenmektedir. Bristol Katedrali mimariye ilgi duyanlar için Bristol’de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

  • Adres: College Green, Bristol BS1 5TJ, Birleşik Krallık
  • Telefon:+44 117 926 4879

Georgian House

Bristol’ün Great George Caddesi'nde bulunan Kral George dönemine ait tarihî yapılardan biridir. 1790 yılında zengin bir şeker tüccarı için inşa edilmiş ve 18. yüzyıl dönemi eşyalarıyla döşenmiştir. Ev; müze odası, çalışma odası, çamaşırhane, mutfak, kapıcı odası, yemek odası ve çizim odasından oluşmaktadır. İçinde bulunan kölelik ve şeker tarlalarını gösteren tablo en ilgi çekici parçalarından biridir.

1937 yılına kadar kullanılan ve sonra kente müze olarak sunulan bu ev, günümüzde İngiltere’nin ikinci seviye tarihî yapılar listesine de eklenmiştir. Odaları ve içinde bulunan 1700’lerden kalma eşyaları ile tarihe ilgisi olanlar için ziyaret etmeye değer bir yerdir.

  • Adres: 7 Great George St, Bristol, Avon BS1 5RR, Birleşik Krallık
  • Telefon: +44 117 921 1362   

Clifton

Clifton 18 ve 19. yüzyılda zengin tüccarların yaşadığı bir banliyödür. Konakları, sokakları ve dükkanları ile oldukça tarihî ve etkileyici bir atmosfere sahiptir. Bu yapıların en güzel örnekleri Cornwallis ve Royal York Crescent boyunca görülebilmektedir. Aynı zamanda burası büyük bir yerleşim yeri olup Bristol’ün en önemli turistik bölgeleri arasındadır. Bünyesinde Clifton Bridge, Clifton Katedrali, Clifton Koleji, Clifton Kulübü ve  Clifton Hayvanat Bahçesi olmak üzere birçok yer barındırır. Clifton ayrıca birçok ünlü yazar ve sanatçıya da ev sahipliği yapan bir semttir.
 

Clifton Suspension Köprüsü

Clifton’un en ünlü mimarileri yapılarından biri olan Clifton Suspension Bridge, Brunell tarafından yapılmış, turistik öneme sahip bir yerdir. 1836 yılında at arabaları ve yayaların kullanabilmesi için yapımına başlanan köprü toplam 412 metre uzunlukta ve 76 metre yüksekliktedir. Günümüzde üzerinden günde 12.000 araç ve bisiklet geçmektedir. Köprünün nehrin iki kıyısında yer alan taştan yapılmış devasa kuleli ayakları ve ortasında yer alan halatları büyüleyici bir görüntü oluşturmakta ve Bristol’e sayısız turist çekmektedir.

  • Adres: Bridgemaster's Office, Bridge Rd, Bristol BS8 3PA, Birleşik Krallık

Bristol gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.