Stamford

Stamford Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Connecticut eyaletine bağlı bir şehir olan Stamford, aynı zamanda eyaletin dördüncü en büyük şehridir. New York City ile Connecticut arasındaki konumu sebebiyle her iki yerin de ruhunu taşıdığı söylenen şehrin merkezi ve komşu mahalleleri New York atmosferini anımsatırken, kuzey kesimlerine gidildikçe daha geleneksel ve banliyö tarzı mahalleler başlamaktadır. Merkezinde Fairfield bölgesinin bulunduğu Stamford, New York ve bu bölgenin etkisiyle sanat ve müzik alanlarında aktif şekilde faaliyet göstermektedir. Fairfield bölgesi kentin en canlı bölgesi olma özelliğine sahiptir. Öyle ki burada pek çok alışveriş dükkânı, kafe ve restoran bulunmaktadır. 

Stamford’a Nasıl Gelinir? 

Stamford’a Türkiye’den doğrudan uçuş yoktur. Fakat buraya gelişte havayolu ile gelecekler Philadelphia üzerinden yaklaşık bir saatlik aktarmalı uçuş en ideal seçenektir. Eğer Amerika Birleşik Devletleri sınırları içindeyseniz ve tren yolculuğunu tercih ederseniz de New York Grand Central terminalinden Stamford’a tren seferleri düzenlenmektedir ve bu seferler 45 dakika civarı bir yolculuk anlamına gelir. 

Stamford’da Şehir İçi Ulaşım 

Stamford’da şehir içi ulaşım söz konusu olduğunda bunun en kolay yollarından biri araba kiralamak olacaktır. Fakat bu zaruri bir durum değil. Oldukça gelişmiş bir otobüs ağı sistemine sahip Stamford’da şehrin her tarafına otobüsle ulaşım mümkündür. Hatta Fairfield’dan eyaletteki diğer şehirlere, ayrıca White Plains, NY ve Port Chester’a dek uzanan hatlar mevcuttur. Ayrıca New Canaan Metro North hattı, Stamford şehir merkezinden devam ederek Eastside üzerinden geçmektedir. Bunların yanı sıra Stamford’da hizmet veren birkaç taksi şirketi de bulunmaktadır. Dolayısıyla burayı dolaşırken bir noktadan diğerine ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmayacağınız konusunda içiniz rahat olabilir. 

Stamford’da Görülmesi Gereken Yerler 

Stamford oldukça büyük bir şehir olduğu kentte görülmesi gereken yerler de hayli fazladır. Neredeyse 24 saatin canlı geçtiği bu şehirde kültür-sanat alanlarından park ve bahçelere, müzelerden alışveriş merkezlerine pek çok mekân bulunmaktadır.
Saray Tiyatrosu: Bir diğer ismiyle Stamford Sanat Merkezi muazzam tarihî binası ve atmosferiyle oldukça ilgi çekici bir yapıdır. Hala çeşitli şov ve gösterilerin gerçekleştirildiği tiyatronun programına internet sitesi üzerinden ulaşabilir, seyahatinize bu eski tiyatro salonunda izleyeceğiniz bir gösteri ile renk katabilirsiniz.

Stamford Müzesi ve Doğa Merkezi: Stamford Müzesi ve Doğa Merkezi oldukça ilginç bir yerdir. İnek, at, domuz, tavuk, lama ve diğer hayvanlarla dolu bir çiftlik olan alanda küçük bir müze ve büyük bir slayt bulunmaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin çokça tercih ettiği bu merkezde hayvanlarla ve doğayla iç içe keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. 
 
Bartlett Arboretumu: Sabah saat 8.30’tan gün batımına dek açık olan Bartlett Arboretumu, Stamford Müzesi ve Tabiat Merkezi'ne çok da uzak olmayan bir alandadır. Uzun yürüyüş parkurlarının bulunduğu yeşilin her tonunun iç içe geçtiği alanda bu nefes kesici alanda farklı çeşitte ağaç ve bitki türünü bir arada görebilirsiniz.

Shippan Point: Stamford'un en uzak güney noktası olan Shippan Point, şehrin lüks muhitlerinden birisi olma özelliğine de sahiptir. Burada pek çok tarihî ve pahalı evleri görürsünüz. Shippan Bulvarı hattını takip ettiğinizde kayalık bir plaja bakan taş bir duvar ile karşılaşırsınız. Stamford’ın sembollerinden birisi haline gelmiş bu duvar ve plaj Long Island'ın sudaki geniş manzarasına bakmaktadır. Buraya dair kentin yerlilerinin söylencelerinden birisi de havanın açık olduğu gecelerde Manhattan'ın siluetinin uzaktan göründüğü yönündedir.

Stamford Halk Kütüphanesi: Stamford şehir merkezinde bulunan üç katlı tarihî bir binada yer alan bu kütüphaneye üyesi olmasanız dahi mutlaka uğrayın ve burada vakit geçirin. Zira oldukça etkileyici bir mimariye sahip olmasının yanı sıra içerisindeki zengin kitap, müzik ve video arşivi ile de kendisine hayran bırakan bu kütüphanede kütüphane kartınız olmasa dahi gününüzün bir bölümünü geçirebilirsiniz.
 
High Ridge Center: The High Ridge Road üzerinde bulunan bu meşhur alışveriş merkezi, giyim kuşamdan çeşitli hediyelik eşya dükkânlarına, kuyumcudan elektronik araç gereçlere, çeşitli tasarım dükkânlarına pek çok alışveriş seçeneğini içerisinde barındırır. Ayrıca içerisinde küçük çapta sanat galerileri de barındıran bu merkezde yaz aylarında, saat 10.00-14.30 arası çiftçi pazarı da kurulmaktadır. Bilindik zincir markaları yanı sıra daha yerel ve az rastlanır ürünlere ulaşım imkânı da sunan oldukça popüler bu yerde pek çok büyüklü küçüklü kafe ve restoran da bulunmaktadır. 

Stamford ile İlgili

Stamford Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa