Brighton Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Brighton İngiltere’nin güneydoğusunda Manş Denizi’ne kıyısı bulunan bir şehir olup Brighton-Hove yerel idaresine bağlı bir şehirdir. Önceleri Normanların etkisinde ki Brighthelmstone adlı bir balıkçı kasabası olarak bilinmektedir.


ccb.ac.uk

Brighton İngiltere’nin güneydoğusunda Manş denizine kıyısı bulunan bir şehir olup Brighton-Hove yerel idaresine bağlı bir şehirdir. Önceleri Normanların etkisinde ki Brighthelmstone adlı bir balıkçı kasabası olarak bilinmektedir. Bu durum 18. Yüzyılda Richard Russel adında ki bir doktorun deniz suyunun hastalıklara iyi geldiğini savunup reçete yazması, hastalar için burada büyük bir ev inşa etmesiyle değişmeye başlamış, akabinde 19. Yüzyılda demiryollarının yaygınlaşmasıyla Brighton hızlı bir büyüme göstermiştir. 
 

Devamını Oku

Brighton Nerededir?

Brighton İngiltere’nin güneydoğusunda Manş Denizi’ne kıyısı bulunan bir şehir olup Brighton-Hove yerel idaresine bağlıdır.

Brighton Vize İşlemleri

Brighton’a Diplomatik pasaport sahipleri dışında ki herkes vizeye tabidir. Diplomatik pasaportu olan vatandaşlar, 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedirler. Bordo ve yeşil pasaport sahipleri ise İngiltere vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Brighton Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu

 • Adres: Rutland Lodge Rutland Gardens, Knights bridge London, İngiltere, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7591 69 00
 • Web Adresi:http://london.cg.mfa.gov.tr/

Brighton'a Ne Zaman Gidilir?


i.telegraph.co.uk

Brighton İngiltere’nin güney kıyısında yer alır ve Manş Denizi’ne kıyısı vardır. Gulf stream sıcak su akıntısının da etkisiyle oldukça ılıman bir iklime sahiptir. Ortalama sıcaklığı 20 derece olan Brighton’un en sıcak ayları Mayıs-Ağustos aylarıdır ve en çok ziyaretçiyi de bu aylarda çekmektedir.

Brighton'a Nasıl Gidilir?

Brighton’a Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Ancak Bristol ve Londra üzerinden aktarmalı olarak ister karayolu ister demiryolu vasıtasıyla Brighton’a ulaşabilirsiniz. 

Brighton'da Nerede Kalınır?

Büyük Britanya adasının en güneyinde yer alan şehirlerden biri Brighton’dır. Eskiden sakin bir balıkçı kasabası olan Brighton, artık İngiltere’nin en popüler şehirleri arasında yer alıyor. Çoğu zaman “deniz kenarındaki Londra” olarak da alınan şehir, Londra gibi bir merkezde yaşamak istemeyen ama yine de büyük şehirleri sevenler için ideal. Ayrıca, Brighton Üniversitesi ve University of Sussex’e ev sahipliği yapmasıyla tam bir öğrenci şehri. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Brighton otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Brighton Otelleri

İngiltere’nin güneyinde yer alan Brighton, “deniz kenarındaki Londra” olarak nitelendirilen bir metropol. Aynı zamanda ev sahipliği yaptığı üniversiteler sayesinde çok fazla öğrenci nüfusuna da sahip. Yaşaması ve ziyaret etmesi keyifli bir şehir olan Brighton, ayrıca dil okulları sebebiyle de tercih edilerek dönemsel olarak gençleri ağırlıyor. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Brighton otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Brighton Şehir İçi Ulaşım


wikimedia.org

Brighton’da şehir içinde otobüs ve taksilerle seyahat edebilirsiniz. Gece saatlerinde de çalışan bu otobüslerle şehrin hemen hemen her yerine ulaşmak mümkün olmaktadır. Otobüsler şehir içinde belli güzergâhlara bölünmüştür. Bu yüzden güzergâhlar ve duraklar arasında ki mesafeye göre değişen bir ücretlendirme uygulanmaktadır. Bu yüzden belli bir ücretlendirme tablosu yoktur. Şehir içi otobüslerin sefer saatleri, ücretlendirmeleri ve ağ haritası hakkında ki ayrıntılı bilgiye aşağıda ki sayfadan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Brighton Gezilecek Yerler


metrouk2.files.wordpress.com

Londra'nın denize açılan kıyısı olarak bilinen Brighton, kozmopolit yapısı, sıcak sahilleri, çağdaş ve özgürlükçü yaşamı ile ün salmış bir şehirdir. Şehir özellikle yaz aylarında Londra'dan gelen öğrenciler, kuzeyden gelen yerli halk ve dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle dolup taşmaktadır. Şık restoranları, mağazaları ve hareketli gece hayatı ile de gayet renkli bir şehir olan Brighton, İngiltere'nin mutlaka görülmesi gereken şehirleri arasındadır.

KRALİYET KÖŞKÜ (ROYAL PAVİLLİON)


artfund.org

Brighton köşkü olarak da bilinen Kraliyet Köşkü, Brighton’un en büyük turistik cazibe noktasını oluşturmaktadır. Şehrin simgesi olan bu muhteşem yapı, 1787 ve 1811 yılları arasında Hint-Saracenic mimari tarzıyla yapılmıştır. 1815 yılında köşke, mimar John Nash tarafından kubbeler ve kulelerde eklenerek günümüz görüntüsüne ulaşmıştır. Köşk ilk yıllarında Londra’daki kraliyet sarayından uzak olması nedeniyle IV. George’nin Maria Fitzherbert’in yasak aşk yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Prens her ne kadar evlenmek istese de kraliyet evlilik yasasına aykırı olduğu için böyle bir gizli aşk yaşamışlardır. Birinci Dünya Savaşı sırasında hastane olarak da kullanılan Köşk, günümüzde bir konut olarak hizmet vermekte, düğünlere ev sahipliği yapmakta ve yılda 400.000’den fazla ziyaretçi çekmektedir.

 • Adres: 4/5 Pavilion Buildings, Brighton, East Sussex BN1 1EE, Birleşik Krallık
 • Ücretler: Yetişkinler için 11,50 Sterlin, çocuklar için ise 6,20 Sterlin istenmektedir.
 • Saatler: 09.30-17.45

BRIGHTON İSKELESİ (BRİGHTON PİER)


aboutbritain.com

Bu asırlık iskele özellikle aileler tarafından tercih edilen bir kıyı ve eğlence alanını oluşturmaktadır. İskelenin üzerinde Palace Pier adında bir bina ve en ucunda da bir eğlence kompleksi bulunmaktadır. Bu eğlence kompleksinin içinde çocuklar için atlıkarıncalar, panayırlar, dans pisleri gibi çeşitli aktivite alanları bulunmaktadır.
1899 yılında Saray İskelesi adıyla açılan bu yerin adı 2000 yılında Brighton İskelesi olarak değiştirilmiştir. 528 metre uzunluğunda tamamen demirden oluşan süspansiyonlarla yapılmıştır. Bu özelliğiyle, İngiltere’de bu tekniğin ilk kez kullanıldığı iskeleler arasında yer almaktadır. Şehirde ki bir diğer iskele olan West Pier buraya rakip olsa da 1975 yılında kapanmıştır. Brighton iskelesi oldukça güzel zaman geçirilecek bir yer olarak Brighton’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

 • Adres: Madeira Dr, Brighton BN2 1TW, Birleşik Krallık

BRIGHTON MÜZESİ VE SANAT GALERİSİ (BRIGHTON MUSEUM AND ART GALLERY)


coolplaces.co.uk

Kraliyet Köşkü’nün bir bloğunda yer alan Brighton Müzesi ilginç bir tarihe sahiptir. Başlangıçta IV. George için bir tenis kortu olarak düşünülmüş, daha sonraysa kraliyet süvarileri için kışla olarak kullanılmıştır. George’nin ölümünden sonra Kral IV. William zamanında da kullanılmış, ancak 1845 yılında kraliçe Victoria’nın son ziyaretinden sonra satılığa çıkarılmıştır. 1851 yılında Brighton komiserleri tarafından sanat galerisi yapılmış ve günümüze kadar gelmiştir. Müzede 17. ve 18. yüzyıldan kalma resim, seramik, cam, metal, mobilya ve mücevher koleksiyonları ile doğa bilimleri koleksiyonları, güzel sanatlar koleksiyonları, film ve medya koleksiyonları toplum ve tarih koleksiyonları sergilenmektedir. Ayrıca müzede Kral IV. George’nin bazı giysileri de bulunmaktadır.

 • Adres: Royal Pavilion Gardens, Brighton, East Sussex BN1 1EE, Birleşik Krallık
 • Ücretler: Giriş ücretsizdir.
 • Saatler: 10.00-17.00

HOVE MÜZESİ VE SANAT GALERİSİ (HOVE MUSEUM AND ART GALLERY)


visitengland.com

Brighton’un Hove ilçesinde bulunan ve bir belediye mülkiyeti olan Hove Müzesi, Kraliyet Köşkü ve Brighton Müzesi’ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Aynı Brighton Müzesi gibi ücretsiz olan bu müze, 1927 yılında Brooker Hall olarak bilinen bir villada açılmıştır. Müzenin en önemli koleksiyonlarını oyuncaklar oluşturmaktadır. El yapımı bebeklerden mekanik oyuncaklara, sallanan atlardan üç tekerlekli bisikletlere kadar geniş bir oyuncak koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında çağdaş el sanatları, güzel sanatlar, sinema ve tarih koleksiyonları da sergilenmektedir. Ayrıca müzenin bulunduğu Brooker Hall 1898 yılında burada çekilen bir kısa film ile İngiliz sinemasının ilk doğduğu yer olarak da bilinir. Tarihi ve ilginç koleksiyonlarıyla Hove Müzesi ve Sanat Galerisi, Brighton’da mutlaka gezip görülecek yerler arasında yer almaktadır.

 • Adres: 19 New Church Rd, Brighton and Hove, East Sussex BN3 4AB, Birleşik Krallık
 • Ücretler: Müzeyi ziyaret etmek ücretsizdir.
 • Saatler: 10.00-17.00

THE LANES


planetware.com

The Lanes bölgesi Brighton’un tarihi bir bölgesi ve alışveriş bölgesi olarak bilinmektedir. Çağdaş tasarım ve moda butikleri, antika ve mücevher mağazaları, kafe ve restoranlarla dolu labirent gibi sokakları ile The Lanes oldukça popüler bir yerdir. Turistlerin ve yerel halkın oldukça rağbet gösterdiği bu kalabalık caddelerde birbirinden ilginç tasarımlar, takılar ve antikalara rastlayabilirsiniz. Bunun yanında tarihi savaşlarda kullanılan çeşitli silahların tasarımlarının satıldığı dükkanlar da ilgi çekmektedir. The Lanes’de ziyaretçiler genellikle butik mağazalarda satılan tasarım giysi, ayakkabı, hediyelik eşya ve çeşitli aksesuarların satıldığı dükkânlara ilgi göstermektedir. Ayrıca yer yer bulunan barları ve kafelerinde ise oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

 • Adres: The Lanes, BN2 1TB, Birleşik Krallık

 
BRIGHTON SEA LİFE CENTRE (BRIGHTON DENİZ HAYATI MERKEZİ)


impactideas.co.uk

Brighton Sea Life Centre, dünyanın en eski operasyonel deniz yaşam merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir.  Orjinal Victoria mimarisi ile tasarlanan yaşam merkezi ziyaretçilerine dev kaplumbağalar, köpekbalıkları, vatozlar, piranhalar gibi tehlikeli deniz hayvanlarının aralarında ki ilişkiyi izleyebilme fırsatı sunmaktadır. Akvaryumlar belli bölümlere ayrılmıştır. Hand on Rockpool bölümünde her an karşınıza bir köpekbalığı çıkabilir, su içinde Glass Bottom Boat adı verilen turların yapıldığı bölümde denizyıldızları ve yengeçlere dokunabilir ve Rainforest adı verilen bölümde zehirli kurbağalar, piranhalar ve dünyanın en büyük yılanlarını izleyebilirsiniz. İçinde daha birçok aktivite bulunan bu eşsiz yeri Brighton’da gezilecek yerler listenize mutlaka koymalısınız.

 • Adres: Marine Parade, Brighton, East Sussex BN2 1TB, Birleşik Krallık
 • Ücretler: Yetişkinler için 16,50 Sterlin, çocuklar için ise 11,40 Sterlin istenmektedir.
 • Saatler: 10.00-17.00
Devamını Oku

İngiliz Mutfağı


gezigurmeguzellik.files.wordpress.com

İngiliz mutfak kültürünün hâkim olduğu Brighton’da bistro, kafe, pub ve restoranlarda hem yerel hem de dünya mutfağına ait lezzetleri bulabilirsiniz. Brighton’da da İngiltere’nin ünlü beş çayı kültürü yaygındır. Özellikle sahilde ki pub ve kafelerde ikindi zamanı ve öğleden sonra yoğun olarak beş çayı içilmektedir. Şehirde vejeteryan restoranlarda yaygın olarak bulunmaktadır. Bu restoranlar genellikle East Sussex’de toplanmıştır.  Brighton’da en çok tercih edilen yemekler arasında ise İngiliz keki, skon, woldof salatası, peynirli turta, köy usulü kuzu, pandispanya, banoffe ve beef Wellington yer almaktadır. Bu lezzetleri şehrin birçok yerinde tadabilirsiniz. Brighton’da ki meşhur birkaç mekân ise aşağıda listelenmiştir.

Devamını Oku

Brighton Gece Hayatı


welovebrighton.com

Brighton’un gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Özellikle şehir merkezi ve lgbti bireylerin yoğun olarak yaşadığı Kemptown eğlence mekânlarının yoğunlaştığı yerlerdir. Kemptown hali hazırda İngiltere’nin lgbti semti olarak bilinmektedir. Burada birçok bar ve gece kulübü bulunur. Ayrıca gay barlar da oldukça yoğundur. Tüm bunlarla Kemptown’un gece hayatı oldukça renkli olmasına karşın fiyat bakımından biraz pahalıdır. Biraz daha sakin bir gece hayatı tercih edenler için ise en iyi adres The Lanes bölgesidir. Şehir merkezinde bulunan bu yer Brighton’un en işlek caddelerinden biri olmasının yanında pub ve kafeleriyle de oldukça tercih edilmektedir. Yerel halkında oldukça rağbet gösterdiği bu kafe ve publar da genellikle karaoke ve canlı müzik yapılmaktadır. Fiyatları biraz daha makul olmakla birlikte maalesef gece geç olmadan kapanmaktadırlar. Gece saatlerinde genellikle Kemptow’da ki eğlence mekânları açık olmaktadır.

Devamını Oku

Brighton Festivaller

 • Brighton Bilim Festivali (Şubat)
 • Sussex Bira Festivali (Mart)
 • Çikolata Festivali (Mart)
 • Brighton Festival (Mayıs)
 • Brighton Uçurtma Festivali (Temmuz)
 • Brighton Summer Pride (Ağustos)

Brighton Resmi Tatiller

 • 1 Ocak- Yeni Yıl
 • Mart/Nisan- Good Friday ( Günü her yıl değişir)
 • Mart/Nisan- Easter Monday ( Good Friday'dan sonraki pazartesidir.)
 • Mayıs- Bank Holiday(Mayısın ilk pazartesisi)
 • Mayıs- Spring Bank Holiday (Mayısın son pazartesisi)
 • 12 Temmuz- Orangemen's Day (Yalnızca K.İrlanda'da kutlanır.)
 • 25 Aralık- Noel
 • 26 Aralık- Boxing Day

Brighton Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5oC
  • Mar 7oC
  • Nis 8oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 12oC
  • Kas 8oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa

Ülke: İngiltere
Nüfus: 155.000
Resmi Dil: İngilizce
Para Birimi: Sterlin
İklim: Ilıman İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 - 2 Gün
Big Mac Index: 4.51 $ (Türkiye 3.87 $)