Brighton Gezilecek Yerler


metrouk2.files.wordpress.com

Londra'nın denize açılan kıyısı olarak bilinen Brighton, kozmopolit yapısı, sıcak sahilleri, çağdaş ve özgürlükçü yaşamı ile ün salmış bir şehirdir. Şehir özellikle yaz aylarında Londra'dan gelen öğrenciler, kuzeyden gelen yerli halk ve dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle dolup taşmaktadır. Şık restoranları, mağazaları ve hareketli gece hayatı ile de gayet renkli bir şehir olan Brighton, İngiltere'nin mutlaka görülmesi gereken şehirleri arasındadır.

KRALİYET KÖŞKÜ (ROYAL PAVİLLİON)


artfund.org

Brighton köşkü olarak da bilinen Kraliyet Köşkü, Brighton’un en büyük turistik cazibe noktasını oluşturmaktadır. Şehrin simgesi olan bu muhteşem yapı, 1787 ve 1811 yılları arasında Hint-Saracenic mimari tarzıyla yapılmıştır. 1815 yılında köşke, mimar John Nash tarafından kubbeler ve kulelerde eklenerek günümüz görüntüsüne ulaşmıştır. Köşk ilk yıllarında Londra’daki kraliyet sarayından uzak olması nedeniyle IV. George’nin Maria Fitzherbert’in yasak aşk yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Prens her ne kadar evlenmek istese de kraliyet evlilik yasasına aykırı olduğu için böyle bir gizli aşk yaşamışlardır. Birinci Dünya Savaşı sırasında hastane olarak da kullanılan Köşk, günümüzde bir konut olarak hizmet vermekte, düğünlere ev sahipliği yapmakta ve yılda 400.000’den fazla ziyaretçi çekmektedir.

 • Adres: 4/5 Pavilion Buildings, Brighton, East Sussex BN1 1EE, Birleşik Krallık
 • Ücretler: Yetişkinler için 11,50 Sterlin, çocuklar için ise 6,20 Sterlin istenmektedir.
 • Saatler: 09.30-17.45

BRIGHTON İSKELESİ (BRİGHTON PİER)


aboutbritain.com

Bu asırlık iskele özellikle aileler tarafından tercih edilen bir kıyı ve eğlence alanını oluşturmaktadır. İskelenin üzerinde Palace Pier adında bir bina ve en ucunda da bir eğlence kompleksi bulunmaktadır. Bu eğlence kompleksinin içinde çocuklar için atlıkarıncalar, panayırlar, dans pisleri gibi çeşitli aktivite alanları bulunmaktadır.
1899 yılında Saray İskelesi adıyla açılan bu yerin adı 2000 yılında Brighton İskelesi olarak değiştirilmiştir. 528 metre uzunluğunda tamamen demirden oluşan süspansiyonlarla yapılmıştır. Bu özelliğiyle, İngiltere’de bu tekniğin ilk kez kullanıldığı iskeleler arasında yer almaktadır. Şehirde ki bir diğer iskele olan West Pier buraya rakip olsa da 1975 yılında kapanmıştır. Brighton iskelesi oldukça güzel zaman geçirilecek bir yer olarak Brighton’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

 • Adres: Madeira Dr, Brighton BN2 1TW, Birleşik Krallık

BRIGHTON MÜZESİ VE SANAT GALERİSİ (BRIGHTON MUSEUM AND ART GALLERY)


coolplaces.co.uk

Kraliyet Köşkü’nün bir bloğunda yer alan Brighton Müzesi ilginç bir tarihe sahiptir. Başlangıçta IV. George için bir tenis kortu olarak düşünülmüş, daha sonraysa kraliyet süvarileri için kışla olarak kullanılmıştır. George’nin ölümünden sonra Kral IV. William zamanında da kullanılmış, ancak 1845 yılında kraliçe Victoria’nın son ziyaretinden sonra satılığa çıkarılmıştır. 1851 yılında Brighton komiserleri tarafından sanat galerisi yapılmış ve günümüze kadar gelmiştir. Müzede 17. ve 18. yüzyıldan kalma resim, seramik, cam, metal, mobilya ve mücevher koleksiyonları ile doğa bilimleri koleksiyonları, güzel sanatlar koleksiyonları, film ve medya koleksiyonları toplum ve tarih koleksiyonları sergilenmektedir. Ayrıca müzede Kral IV. George’nin bazı giysileri de bulunmaktadır.

 • Adres: Royal Pavilion Gardens, Brighton, East Sussex BN1 1EE, Birleşik Krallık
 • Ücretler: Giriş ücretsizdir.
 • Saatler: 10.00-17.00

HOVE MÜZESİ VE SANAT GALERİSİ (HOVE MUSEUM AND ART GALLERY)


visitengland.com

Brighton’un Hove ilçesinde bulunan ve bir belediye mülkiyeti olan Hove Müzesi, Kraliyet Köşkü ve Brighton Müzesi’ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Aynı Brighton Müzesi gibi ücretsiz olan bu müze, 1927 yılında Brooker Hall olarak bilinen bir villada açılmıştır. Müzenin en önemli koleksiyonlarını oyuncaklar oluşturmaktadır. El yapımı bebeklerden mekanik oyuncaklara, sallanan atlardan üç tekerlekli bisikletlere kadar geniş bir oyuncak koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında çağdaş el sanatları, güzel sanatlar, sinema ve tarih koleksiyonları da sergilenmektedir. Ayrıca müzenin bulunduğu Brooker Hall 1898 yılında burada çekilen bir kısa film ile İngiliz sinemasının ilk doğduğu yer olarak da bilinir. Tarihi ve ilginç koleksiyonlarıyla Hove Müzesi ve Sanat Galerisi, Brighton’da mutlaka gezip görülecek yerler arasında yer almaktadır.

 • Adres: 19 New Church Rd, Brighton and Hove, East Sussex BN3 4AB, Birleşik Krallık
 • Ücretler: Müzeyi ziyaret etmek ücretsizdir.
 • Saatler: 10.00-17.00

THE LANES


planetware.com

The Lanes bölgesi Brighton’un tarihi bir bölgesi ve alışveriş bölgesi olarak bilinmektedir. Çağdaş tasarım ve moda butikleri, antika ve mücevher mağazaları, kafe ve restoranlarla dolu labirent gibi sokakları ile The Lanes oldukça popüler bir yerdir. Turistlerin ve yerel halkın oldukça rağbet gösterdiği bu kalabalık caddelerde birbirinden ilginç tasarımlar, takılar ve antikalara rastlayabilirsiniz. Bunun yanında tarihi savaşlarda kullanılan çeşitli silahların tasarımlarının satıldığı dükkanlar da ilgi çekmektedir. The Lanes’de ziyaretçiler genellikle butik mağazalarda satılan tasarım giysi, ayakkabı, hediyelik eşya ve çeşitli aksesuarların satıldığı dükkânlara ilgi göstermektedir. Ayrıca yer yer bulunan barları ve kafelerinde ise oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

 • Adres: The Lanes, BN2 1TB, Birleşik Krallık

 
BRIGHTON SEA LİFE CENTRE (BRIGHTON DENİZ HAYATI MERKEZİ)


impactideas.co.uk

Brighton Sea Life Centre, dünyanın en eski operasyonel deniz yaşam merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir.  Orjinal Victoria mimarisi ile tasarlanan yaşam merkezi ziyaretçilerine dev kaplumbağalar, köpekbalıkları, vatozlar, piranhalar gibi tehlikeli deniz hayvanlarının aralarında ki ilişkiyi izleyebilme fırsatı sunmaktadır. Akvaryumlar belli bölümlere ayrılmıştır. Hand on Rockpool bölümünde her an karşınıza bir köpekbalığı çıkabilir, su içinde Glass Bottom Boat adı verilen turların yapıldığı bölümde denizyıldızları ve yengeçlere dokunabilir ve Rainforest adı verilen bölümde zehirli kurbağalar, piranhalar ve dünyanın en büyük yılanlarını izleyebilirsiniz. İçinde daha birçok aktivite bulunan bu eşsiz yeri Brighton’da gezilecek yerler listenize mutlaka koymalısınız.

 • Adres: Marine Parade, Brighton, East Sussex BN2 1TB, Birleşik Krallık
 • Ücretler: Yetişkinler için 16,50 Sterlin, çocuklar için ise 11,40 Sterlin istenmektedir.
 • Saatler: 10.00-17.00