Oxford Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere’nin güneydoğusunda yer alan Oxford, ülkenin tarih ve kültür merkezlerinden biridir. 


imperialinnovations.co.uk

İngiltere’nin güneydoğusunda yer alan Oxford, ülkenin tarih ve kültür merkezlerinden biridir. Dünyanın en eski ve en kaliteli üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi’nin bulunduğu şehrin nüfusunun 3 te 1’ini öğrenciler oluşturmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen bu öğrenciler şehre oldukça renkli bir kültür ve hava katmaktadır. Tüm bu özellikleri ve toplam 150.000 nüfusuyla İngiltere’nin en kozmopolit şehridir.

Tam bir kültür ve eğitim şehri olan Oxford’un nüfusunun %30’unu öğrenciler oluşturmaktadır. Bu yüzden şehrin kültürel çeşitliliği üst düzeydedir. Her tarafı müzeler, kütüphaneler, dil okulları ve sanat galerileriyle dolu olan bu şehir bambaşka bir atmosfere sahiptir.

Devamını Oku

Oxford Nerededir?

Oxford, İngiltere’nin güneydoğusunda Londra’nın 80 kilometre batısında bulunmaktadır.

Oxford Saat Farkı

Oxford GMT +0 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 2 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Oxford’da 10.00’dur.

Oxford Vize İşlemleri

Oxford’a Diplomatik pasaport sahipleri dışında ki herkes vizeye tabidir. Diplomatik pasaportu olan vatandaşlar, 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedirler. Bordo ve yeşil pasaport sahipleri ise İngiltere vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Oxford Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu (Büyükelçilikte vardır)

 • Adres: Rutland Lodge Rutland Gardens, Knights bridge London, İngiltere, Birleşik Krallık
 • Telefon: +44 20 7591 69 00
 • Web adresi için tıklayınız.

Oxford'a Ne Zaman Gidilir?


4.bp.blogspot.com

Oxford, İrlanda Denizi’ne kıyısı bulunan ve Gulf Stream sıcak su akıntısından etkilenen bir şehirdir. Bu yüzden konumuna göre oldukça ılımandır. Yaz ve kış ayları ne çok sıcak ne de çok soğuk geçmemektedir. Oxford’a en ideal seyahat aralığı Mayıs-Ağustos ayları arasıdır.
 

Oxford'a Nasıl Gidilir?

Oxford’a Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Ancak Manchester ve Londra üzerinden aktarmalı olarak ister kara ister havayoluyla Oxford’a gidebilirsiniz. 

Oxford'da Nerede Kalınır?

Oxford’de konaklayacağınız oteli ana caddelere ve gezeceğiniz bölgelere göre belirlemeniz, size şehri keşfederken zaman kazandıracaktır. Oxford’un her bir yanında konaklayabileceğiniz uygun oteller bulunabilmektedir. Gelişmiş ulaşım ağıyla mesafeler dert olmamaktadır. En popüler konaklama bölgeleri ise George, Pembroke, Brewer, Waltson, ve Botlay Caddesi üzerinde ki otellerdir.

Oxford Şehir İçi Ulaşım


wikimedia.org

Oxford toplu taşıma konusunda gelişmiş bir şehirdir. Şehir içi ulaşımda otobüsler kullanılmaktadır. Bu araçlarla şehrin hemen hemen her yerine ulaşmak mümkündür.

Devamını Oku

Oxford Gezilecek Yerler


redspottedhanky.com

Oxford tam bir eğitim ve kültür şehridir. Bu yüzden Oxford’da gezilecek yerlerin çoğunluğunu kolejler, müzeler ve kütüphaneler oluşturmaktadır. Bu kolejlerin birçoğu ünlü “High Caddesi” üzerinde yer almaktadır. Ayrıca bu cadde şehrin en tarihi ve mimari anlamda en iyi yapılarına ev sahipliği yapar. Şehrin en önemli turistik mekanı ise Christ Church’dür. Oxford’un bir koleji olarak kullanılan bu yapı mimarisiyle ziyaretçilerini büyülemektedir. Ayrıca Harry Potter filmlerine de ev sahipliği yapmıştır. Şehirde ki diğer başlıca önemli yerler ise; Doğa tarihi müzesi, Bodleian KütüphanesiNew CollegeSheldonian Kütüphanesi ve dahasıdır.

Oxford gezilecek yerler:

DOĞA TARİHİ MÜZESİ


visitbritainblog.com

Oxford’un en turistik mekanlarından biri olanDoğa Tarihi Müzesi (Pitt Rivers), antropolojik ürpertici ve muhteşem müze evleri, dünyanın dört bir yanından getirilen nesnelerle hazine gibi bir galeriye sahiptir. Müzenin dikkat çeken özelliklerinden biri de ışık saçan ekranlara sahip teknolojilerin ortamda bulunmamasıdır. Bu loş ışıkta nesnelerin daha orijinal ve gerçeğe yakın görünmesini için yapılmaktadır. Objeler içinde tüylü pelerinler, sihirli takılar, Noh maskeleri, totem direkleri, kürk parkalar, kirpi balığı kaskı ve dahası dikkat çekicidir. Doğa ve insan tarihine ilgi duyuyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

CHRIST CHURCH


ericaustinlee.com

Ortaçağın Kardinal Koleji ve manastırı olan Christ Church,  görkemli mimarisi ve geçmişiyle Oxford’un en turistik mekanını oluşturmaktadır. Harry Potter filmlerinde çokça kullanılan bu mimari her yıl binlerce turist çekmektedir. 1524 yılında lüks bir kolej açmak için mevcut manastır bastırılmış ve Kardinal Thomas Wolsey tarafından kurulmuştur. Burası Oxford’u Oxford yapan yegane yerlerden biridir. Yıllar boyunca içinden John Locke, Auden, Charles Dodgson gibi ünlü filozof ve şairlerin yanında, 13’de İngiltere Başbakanı çıkarmıştır. Ana girişi, kolejin eski bir öğrencisi olan Christopher Wren tarafından tasarlanan Tom Kulesi’nin altında yer almaktadır. Bu kulede 7 tonluk devasa bir de çan bulunmaktadır.
Ziyaretçiler yan giriş olan St. Aldate kapısından girmektedir. 15. Yüzyıldan kalma bir manastır olduğu alt katında bulunan türbelerden ve kalıntılardan hemen anlaşılmaktadır. İçeride bulunan ve tavana doğru hafif kubbeleşen Norman sütunları, iç kısmı aydınlatmak için yapılan tavanında ki vitraylar harika bir görüntü oluşturmaktadır. Christ Church Oxford’da ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

BODLEIAN KÜTÜPHANESİ


openupnow.net

Bodleian Kütüphanesi dünyanın en eski ve en etkileyici halk kütüphanelerinden biridir. Kütüphanede ki kitapların çoğu 15. Yüzyıldan kalmadır. Bu kitapların bugüne kadar gelmesinde ki en büyük pay sahipleri ise 16. Yüzyılda yaşayan Merton College’li Sir Thomas Bodley’dir. Bu kütüphane de, İngiltere’de basılan her kitabın bir kopyasını barındırmaktadır. Her hafta 4000 kitabın geldiği kütüphane şu anda, bünyesinde 190 kilometre uzunluğa eşit 11 milyondan fazla yayın barındırmaktadır. 2500 kişilik okuma alanıyla da oldukça büyük görünmektedir.

Bodleian kütüphanesi Jacobean stili gotik bir mimariye sahiptir. Doğu tarafında yer alan beş emir kulesi klasik, süslü bir mimariye sahiptir. Batı yakasında bulunan İlahiyat Fakültesi ise gotik mimarinin başyapıtı olarak tanınmaktadır ve muhteşem bir tonozlu tavana sahiptir. Bu mekan Harry Potter filminde de kullanılmıştır.

 • Kütüphaneyi isterseniz 5 Sterlinlik mini turlar ile gezebilirsiniz. 1 Sterlin ek ücretle sesli tercümanlık hizmeti de alınabilmektedir.

 
HIGH STREET


i.dailymail.co.uk

Magleden Köprüsü’nün doğusunda yer alan High Street, şehrin tarihi yapıları ve kolejleriyle ünlü ana caddesidir. Yumuşak bir eğri oluşturarak kıvrılan caddenin, bir yanında  University College, bir yanında ise Quenn College yer alır. Özellikle Quenn College’in olduğu taraf büyüleyici bir görüntüye sahiptir. Cadde boyunca tarihi yapılar sıralanmakta, adeta bir ortaçağ turu yaşatmaktadır. Ççevresinde ki tarihi binaları ise Lincoln College, Brasenose College, Souls College, Magdelen College, Magdelen Kulesi, Edmund Hall, All Saint Kilisesi ve dahası oluşturmaktadır. Oxford’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

NEW COLLEGE


osap.studioabroad.com

Bu yapı Oxford’un 14. Yüzyılda ki öğrencilerinin eğitim gördüğü, dik gotik tarzda ki mimarilerin ilk örneklerindendir. Adına tezat şekilde aslında çok eskidir. Wykeham William Oxford bu araziyi satın almış ve Kral II. Richard’ın katkılarıyla New College’i kurmuştur. Buranın en ilgi çekici tarafı gotik mimarisi, ortaçağ duvarları, çok güzel bir şapel, dik vitraylar ve Jacop Epstein’in Lazarus heykelidir.

New College tuhaf bir ortaçağ ritüeli ile ünlüdür. Oxford’un yüksek lordu her 3 yılda bir bu kalıntılar ve duvarlar üzerinde sembolik olarak yürüyerek onarımını yapardı. Bu o zamanın bir inancı gereği yapılmaktaydı. Kolej boyunca uzanan Holywell Caddesi ve Ahlar Köprüsü’de görmeye değerdir.

SHELDONİAN TİYATROSU


whatsonintown.com

1663 yılında inşa edilen bu anıtsal yapı, o zamanın astronomi profesörü Christopher Wren’in katkılarıyla kurulmuştur. Ana salonun tavanı cehalet üzerinde yükselen zaferi anlatan ince bir resim ile kaplıdır. Tiyatro, Roma’da ki Marcellus Tiyatrosu’ndan esinlenerek bir ucu dikdörtgen diğer ucu yarım daire şeklindedir. Bu tarz yapılar 19. yüzyıl Roma tiyatro kültürünün en popüler mimarileri arasındadır. İnce ahşaplarla kaplanmış ve tiyatro tavanı ise çok hoş bir görüntü katmaktadır. Sheldonian şimdilerde üniversite törenleri ve kamu konserleri için kullanılmaktadır.

Oxford gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

İngiliz Mutfağı


yukleoltaci.com

Oxford’dun mutfağı, İngiliz mutfağının etkisi altındadır. Şehrin caddelerinde ki birçok bistro ve restoranlar da, hem İngiliz mutfağı hem de dünya mutfağından lezzetler bulabilirsiniz. Oxford tam bir öğrenci şehri olduğundan kafelerin sayısı oldukça fazladır. Birçok mekânda Amerikan mutfağı menülerinden tutunda Çin mutfağına kadar menüler bulunmaktadır.  İngiliz yemek kültüründe beş çayı (ikindi vakti çayı) çok meşhurdur. Her türlü restoran, kafe ve bistroda beş çayı içilebilir. En meşhur lezzetleri arasında beef, wellington, skon, boiled, karides, blue fish gelmektedir. Sebzede bu mutfağın kültüründe önemli bir yere sahiptir. Çoğunlukla pancar, kırmızılahana ve patates gibi sebzeler, etle beraber güveçte pişirilerek yenmektedir.  

Devamını Oku

Oxford Festivaller


foodfestivalfinder.co.uk

 • Oxford Chamber Müzik Festivali (Ekim)
 • Oxford Foodies Festival (Ağustos)

Oxford Resmi Tatiller

 • 1 Ocak- Yeni Yıl
 • Mart/Nisan-Good Friday ( Günü her yıl değişir)
 • Mart/Nisan-Easter Monday. ( Good Friday'dan sonraki pazartesidir.)
 • Mayıs- Bank Holiday (Mayısın ilk pazartesisi)
 • Mayıs-Spring Bank Holiday (Mayısın son pazartesisi)
 • 12 Temmuz-Orangemen's Day (Yalnızca K.İrlanda'da kutlanır.)
 • 25 Aralık-Noel
 • 26 Aralık-Boxing Day

Oxford Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3oC
  • Şub 4oC
  • Mar 5oC
  • Nis 8oC
  • May 11oC
  • Haz 14oC
  • Tem 16oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 10oC
  • Kas 6oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Ülke: İngiltere
Nüfus: 150.000
Resmi Dil: İngilizce
Para Birimi: Sterlin
İklim: Ilıman İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
Big Mac Index: 4.51 $ (Türkiye 3.87 $)