Oxford Gezilecek Yerler

Oxford tam bir eğitim ve kültür şehridir. Bu yüzden Oxford’da gezilecek yerlerin çoğunluğunu kolejler, müzeler ve kütüphaneler oluşturmaktadır. Bu kolejlerin birçoğu ünlü “High Caddesi” üzerinde yer almaktadır. Ayrıca bu cadde şehrin en tarihi ve mimari anlamda en iyi yapılarına ev sahipliği yapar. Şehrin en önemli turistik mekanı ise Christ Church’dür. Oxford’un bir koleji olarak kullanılan bu yapı mimarisiyle ziyaretçilerini büyülemektedir. Ayrıca Harry Potter filmlerine de ev sahipliği yapmıştır. Şehirde ki diğer başlıca önemli yerler ise; Doğa tarihi müzesi, Bodleian KütüphanesiNew CollegeSheldonian Kütüphanesi ve dahasıdır.

Oxford gezilecek yerler:

DOĞA TARİHİ MÜZESİ

Oxford’un en turistik mekanlarından biri olanDoğa Tarihi Müzesi (Pitt Rivers), antropolojik ürpertici ve muhteşem müze evleri, dünyanın dört bir yanından getirilen nesnelerle hazine gibi bir galeriye sahiptir. Müzenin dikkat çeken özelliklerinden biri de ışık saçan ekranlara sahip teknolojilerin ortamda bulunmamasıdır. Bu loş ışıkta nesnelerin daha orijinal ve gerçeğe yakın görünmesini için yapılmaktadır. Objeler içinde tüylü pelerinler, sihirli takılar, Noh maskeleri, totem direkleri, kürk parkalar, kirpi balığı kaskı ve dahası dikkat çekicidir. Doğa ve insan tarihine ilgi duyuyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

CHRIST CHURCH

1

Ortaçağın Kardinal Koleji ve manastırı olan Christ Church,  görkemli mimarisi ve geçmişiyle Oxford’un en turistik mekanını oluşturmaktadır. Harry Potter filmlerinde çokça kullanılan bu mimari her yıl binlerce turist çekmektedir. 1524 yılında lüks bir kolej açmak için mevcut manastır bastırılmış ve Kardinal Thomas Wolsey tarafından kurulmuştur. Burası Oxford’u Oxford yapan yegane yerlerden biridir. Yıllar boyunca içinden John Locke, Auden, Charles Dodgson gibi ünlü filozof ve şairlerin yanında, 13’de İngiltere Başbakanı çıkarmıştır. Ana girişi, kolejin eski bir öğrencisi olan Christopher Wren tarafından tasarlanan Tom Kulesi’nin altında yer almaktadır. Bu kulede 7 tonluk devasa bir de çan bulunmaktadır.
Ziyaretçiler yan giriş olan St. Aldate kapısından girmektedir. 15. Yüzyıldan kalma bir manastır olduğu alt katında bulunan türbelerden ve kalıntılardan hemen anlaşılmaktadır. İçeride bulunan ve tavana doğru hafif kubbeleşen Norman sütunları, iç kısmı aydınlatmak için yapılan tavanında ki vitraylar harika bir görüntü oluşturmaktadır. Christ Church Oxford’da ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

BODLEIAN KÜTÜPHANESİ

2

Bodleian Kütüphanesi dünyanın en eski ve en etkileyici halk kütüphanelerinden biridir. Kütüphanede ki kitapların çoğu 15. Yüzyıldan kalmadır. Bu kitapların bugüne kadar gelmesinde ki en büyük pay sahipleri ise 16. Yüzyılda yaşayan Merton College’li Sir Thomas Bodley’dir. Bu kütüphane de, İngiltere’de basılan her kitabın bir kopyasını barındırmaktadır. Her hafta 4000 kitabın geldiği kütüphane şu anda, bünyesinde 190 kilometre uzunluğa eşit 11 milyondan fazla yayın barındırmaktadır. 2500 kişilik okuma alanıyla da oldukça büyük görünmektedir.

Bodleian kütüphanesi Jacobean stili gotik bir mimariye sahiptir. Doğu tarafında yer alan beş emir kulesi klasik, süslü bir mimariye sahiptir. Batı yakasında bulunan İlahiyat Fakültesi ise gotik mimarinin başyapıtı olarak tanınmaktadır ve muhteşem bir tonozlu tavana sahiptir. Bu mekan Harry Potter filminde de kullanılmıştır.

  • Kütüphaneyi isterseniz 5 Sterlinlik mini turlar ile gezebilirsiniz. 1 Sterlin ek ücretle sesli tercümanlık hizmeti de alınabilmektedir.

 
HIGH STREET

3

Magleden Köprüsü’nün doğusunda yer alan High Street, şehrin tarihi yapıları ve kolejleriyle ünlü ana caddesidir. Yumuşak bir eğri oluşturarak kıvrılan caddenin, bir yanında  University College, bir yanında ise Quenn College yer alır. Özellikle Quenn College’in olduğu taraf büyüleyici bir görüntüye sahiptir. Cadde boyunca tarihi yapılar sıralanmakta, adeta bir ortaçağ turu yaşatmaktadır. Ççevresinde ki tarihi binaları ise Lincoln College, Brasenose College, Souls College, Magdelen College, Magdelen Kulesi, Edmund Hall, All Saint Kilisesi ve dahası oluşturmaktadır. Oxford’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

NEW COLLEGE

4

Bu yapı Oxford’un 14. Yüzyılda ki öğrencilerinin eğitim gördüğü, dik gotik tarzda ki mimarilerin ilk örneklerindendir. Adına tezat şekilde aslında çok eskidir. Wykeham William Oxford bu araziyi satın almış ve Kral II. Richard’ın katkılarıyla New College’i kurmuştur. Buranın en ilgi çekici tarafı gotik mimarisi, ortaçağ duvarları, çok güzel bir şapel, dik vitraylar ve Jacop Epstein’in Lazarus heykelidir.

New College tuhaf bir ortaçağ ritüeli ile ünlüdür. Oxford’un yüksek lordu her 3 yılda bir bu kalıntılar ve duvarlar üzerinde sembolik olarak yürüyerek onarımını yapardı. Bu o zamanın bir inancı gereği yapılmaktaydı. Kolej boyunca uzanan Holywell Caddesi ve Ahlar Köprüsü’de görmeye değerdir.

SHELDONİAN TİYATROSU

5

1663 yılında inşa edilen bu anıtsal yapı, o zamanın astronomi profesörü Christopher Wren’in katkılarıyla kurulmuştur. Ana salonun tavanı cehalet üzerinde yükselen zaferi anlatan ince bir resim ile kaplıdır. Tiyatro, Roma’da ki Marcellus Tiyatrosu’ndan esinlenerek bir ucu dikdörtgen diğer ucu yarım daire şeklindedir. Bu tarz yapılar 19. yüzyıl Roma tiyatro kültürünün en popüler mimarileri arasındadır. İnce ahşaplarla kaplanmış ve tiyatro tavanı ise çok hoş bir görüntü katmaktadır. Sheldonian şimdilerde üniversite törenleri ve kamu konserleri için kullanılmaktadır.

Oxford gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı