Greenwich

Greenwich Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Londra’nın güneyine denk düşen Greenwich, şüphesiz dünyanın en ünlü yerlerinden de birisi. Hem 0 meridyeninin geçtiği meşhur saati hem de tarihi önemiyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kent, Londra’ya 6 mil uzaklıkta,Thames Nehri’nin güney kıyısında bulunuyor. Londra’nın merkezinden otobüsle ulaşım imkânının bulunduğu Greenwich’e demiryolu üzerinden ya da feribotla gitmek de mümkün. Çok geniş bir alanı kaplamayan Greenwich’in içinde dolaşmak söz konusu olduğunda ise en pratik yol yürümek ya da bisiklete binmek. 

Greenwich’de Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Londra üzerinden ulaşımın hayli kolay olduğu Greenwich’e günübirlik bir seyahatte bulunabilirsiniz. Sadece İngiltere tarihinde değil tüm dünyada önemli yere sahip kentte mutlaka uğramanız gereken adreslerin birkaçı şöyle:
 
Greenwich Parkı: Greenwich şehir merkezinden yükselen bir tepe üzerinde bulunan Greenwich Parkı, Thames Nehri’nin üzerinden uzanarak Docklands ve Londra kentlerinin etkileyici manzarasını kucaklıyor. Aynı zamanda Eski Kraliyet Gözlemevi, eski Kraliyet Donanması Koleji, Ulusal

Denizcilik Müzesi ve Kraliçe'nin Evi gibi çeşitli tarihi binaların da içinde ve çevresinde bulunduğu bu parkta uzun bir yürüyüşe çıkabilir ya da günün yorgunluğunu atmak için çimlerinde uzanabilirsiniz.

Ulusal Denizcilik Müzesi: Denizciliğin hayli gelişmiş olduğu İngiltere’nin bu alandaki tarihini merak ediyorsanız Ulusal Denizcilik Müzesi’ne mutlaka uğrayın. Ülkenin denizcilik alanındaki geçmişten günümüze taşıdığı mirasın taşıyıcısı müzede ulusal koleksiyonuna ait pek çok parça sergileniyor.
 
Kraliyet Gözlemevi:Greenwich Parkı’nın ortasında bulunan bu gözlemevi hem dünya saati hem de “Başlangıç Meridyen Hattı”nın evi olma özelliklerinden dolayı dünyanın en önemli tarihî bilimsel yerlerinden biri. II. Charles tarafından 1675 yılında kurulan ve uluslararası kararname ile başlangıç noktası olarak belirlenen noktada ayrıca etkileyici bir ekran ve yakın zamanda inşa edilmiş bir planetaryum bulunmaktadır. Günde birkaç farklı yıldız şovunun gerçekleştirildiği ve kendi türündeki tek göksel performansın da sahibi unvanına sahip bu yer kent içinde oldukça sembolik değere sahip.

Eltham Sarayı: Londra'daki en dikkat çekici art deco binalarından biri olan bu sarayın sahibi tekstil alanındaki şöhretiyle ünlü Courtaulds’lar. İngiltere Ulusal Mirası Listesi’nde yer alan yapı sadece mimarisi sebebiyle bile ziyaret edilmeye değer.

Aziz Alfege Kilisesi: Nicholas Hawksmoor tarafından tasarlanan bu barok kilisenin Okültistler, Masonlar ve benzeri kişilerle bağlantılı olduğu rivayet edilmektedir. Oldukça ihtişamlı bir mimari yapıya sahip kilisenin akustiği de oldukça güçlüdür. Bu sebeple yılın belli dönemlerinde çeşitli klasik müzik konserleri ve org resitallerine ev sahipliği yapan kilise Noel döneminde de oldukça popüler ziyaret noktalarından birisi haline gelmektedir. 

Greenwich’te Ne Yenir? 

Greenwich aynı zamanda bir dünya kenti olduğundan, sadece İngiliz yemek kültürü ile sınırlı olmayan oldukça zengin yeme içme seçeneklerine sahiptir. Özellikle Çin ve Tayvan yemeği restoranlarına sıkça rastlayacağınız bölgede ayrıca pek çok kafe ve pub da bulunmaktadır.

Babas Cafe:  Özellikle klasikleşmiş İngiliz stili kahvaltısı ve taze sandviçleriyle meşhur bu kafe aynı zamanda Greenwich’in en eski yapılarından birisidir. Sadece turistler tarafından değil, yerli halkın da en çok tercih ettiği noktalardan olan kafede İngiliz mutfak geleneğine dair izlenim edinebilirsiniz.

The Pilot: 1800’lü yılların başında inşa edildikten sonra yaklaşık 200 yıl boyunca kömür işçilerine hizmet eden bir bina olan The Pilot, 2013 yılında yenilenmiştir. Bu sebeple binasının duvarında boyalı taş bir tablet üzerinde Greenwich Yarımadası’nda muhtemelen en yaşayan yapısı olan The Pilot için “CEYLON PLACE New East Greenwich 1801” yazmaktadır. Oldukça etkileyici bir atmosfere sahip olan bu hem bar hem de restoranda keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Ye Olde Rose and Crown: Greenwich’in ana caddesi üzerinde bulunan oldukça hareketli bu bar, aynı zamanda İngiliz yapımı biraları ve geniş şarap menüsüyle de ünlüdür. Oldukça şık bir iç mekân tasarımına sahip barın müzikleri de bir o kadar meşhurdur.

Greenwich’te Alışveriş 

Greenwich zanaatkârların ve tasarımcıların çokça karşınıza çıkacağı adreslerden birisidir. Ayrıca gelişmiş bir ticaret ağına sahip olması sebebiyle de pek çok antikacı ve plak satıcısı da bulunmaktadır. Greenwich’te dolaşırken üstü kapalı pazar Greenwich Arts and Crafts’a mutlaka uğrayın. Birbirinden ilginç pek çok dükkânın bulunduğu bu alanda ayrıca taze sebze ve meyveler de bulabilirisiniz. Thames Sokağı’nda bulunan meşhur Greenwich Bitpazarı ise neyin nereden çıkacağının belli olmadığı bir keşif deryası gibidir. Yine ana cadde üzerinde bulunan Greenwich Antika Pazarı’nda ise kitaplardan mobilyalara, mücevherlerden, kıyafetlere pek çok antika ürün bulunmaktadır. Eğer biraz retro ve vintage ürün sevdalısıysanız eğer rotanız Creek Road üzerinde bulunan Flying Duck olabilir.

Greenwich ile İlgili

Greenwich Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa