Leeds Hakkında Bilinmesi Gerekenler

leeds-737223_960_720.jpg

Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde yer alan ve şehir statüsünde olan bir yerleşkedir. 551,72 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan şehrin nüfusu, 770.800 olarak tespit edilmiştir. Leeds adını “Loidis” şeklindeki Kelt dilinde yer alan orman isminden almaktadır. 5. ve 7. yüzyılda “Loidis” ormanı, Kelt Elmet krallığının büyük bir kısmını kaplamaktaydı. Orta Çağ döneminde Leeds bölgesi tarım açısından oldukça zengin ve verimli topraklara sahip bir bölgeydi. Bu durum şehri bir ticaret bölgesi konumuna getirmiştir. Üretimin zirve yaptığı dönemlerden biri olan 17. ve 18. yüzyıl bu verimliliğini Leeds bölgesinde de oldukça yoğun göstermiştir. Köylülerin ve evden çalışarak dokuma üretenlerin sayıca fazla olduğu Leeds şehri, eski dönemlerde pamuklu üretimin en önemli adreslerinden bir olma özelliğini de taşımaktadır. Yünlü kumaş alanında zamanla tek isim haline gelen şehir, 20. yüzyılın başına kadar önemli ihracat yapan bölgelerden birisi olmuştur. Yaşanan bu hızlı gelişmeleri kitlesel hale getirmek isteyen devlet politikacıları Leeds yakınlarındaki ulaşım ağını da genişletmeye başlatmıştır.

Dokumacılık alanında oldukça gelişen Leeds, sanayi alanında önemli gelişme kat ederek demir döküm, baskı makineleri, basım sanayi, ağır mühendislik, kimya sanayi ve giyim sanayi alanlarında çok önemli üretim yapan fabrikaları bünyesinde barındırmaya başlamıştır. 2. Dünya Savaşı’nda ise Birleşik Krallık savaş ekonomisi için önemli ölçüde kıyafet hizmeti sağlayan kentlerin başında gelmiştir. Fakat gittikçe artmaya başlayan kapitalizmin etkisi ile birçok fabrika 21. yüzyılda Uzak Doğu pazarı ile baş edemeyince kapanmaya başlamıştır.

Devamını Oku

Leeds ile İlgili

Leeds Gezilecek Yerler

Keyifli bir Leeds gezisi planlayan ziyaretçilere önerimiz Leeds’de 3-4 gün kalmaları yönünde olacaktır. Bu süre zarfında yeşilin ve tarihin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Leeds Gezilecek Yerler

Leeds, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirlerarasında yer almaktadır. Doğal yapısı, parkları ve eşsiz güzelliği ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Kirkstall Manastırı, Leeds Sanat Galerisi, Millenium Meydanı, Kraliyet Zırhları Müzesi, Holy Trinity Kilisesi, Roundhay Park, Temple Newsam, Köpek Tasması Müzesi, Bramham Park, Leeds Canal Garden bulunmaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Leeds’e Ne Zaman Gidilir?

Armley-Mills-Industrial-Museum-Leeds-City-Council-.jpg

Leeds; ılıman ikliminin görüldüğü bölgelerden birisidir. Gulf Stream sıcak su akıntısı ile şehir, yıl boyu ılıman bir iklime sahiptir. Bunun yanında Leeds’de belli dönemlerde aşırı yağmur görülmekte ve hava puslu bir yapıya bürünmektedir. Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde yer aldığı için Londra’ya göre daha fazla soğuk olabilmektedir. Havanın en keyifli olduğu dönemler ise mayıs ve ağustos arasındaki zaman dilimleridir. Leeds’de hava her dönem değişken olabilmektedir fakat buna rağmen her dönem gidilebilecek muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

Leeds’de ortalama en yüksek sıcaklık 25 santigrat, en düşük sıcaklık ise 6 santigrattır. İklim olarak bakıldığında Leeds’de en sıcak ay ağustos ayıdır, en soğuk aylar ise ocak ve şubat aylarıdır. Leeds, en fazla turisti genellikle yaz aylarında alsa da yine de yılın her döneminde şehre yoğun bir turist akışı mevcuttur. Yaz aylarında dahi şehir, insanları çok boğmamakta aksine gayet ılık bir şekilde keyifli günler geçirilmesine yardımcı olmaktadır.

Leeds’de kış ayları oldukça yağışlı geçer. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 6 santigrat civarlarına kadar düşebilmektedir. Yine aynı şekilde sonbahar dönemi de oldukça yağışlı geçen dönemlerden birisidir. Bu dönemde hava sıcaklıkları 11 santigrat civarında seyretmektedir. Şiddetli yağmurların bu dönemde başlaması bazı turistlerin tatil planlarını bu döneme denk getirmemelerine sebep olabilmektedir. İngiltere’nin genel olarak havası yağışlı olsa da her yıl birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Siz de yağışlardan aşırı rahatsızlık duymuyorsanız yılın her döneminde Leeds şehrini ziyaret edebilirsiniz.

Leeds’e Nasıl Gidilir?

tiger-bus.jpg

Türkiye’den Leeds’e gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler mevcuttur, direkt uçuş henüz bulunmamaktadır. Leeds Bradford Havalimanı’na Türkiye’den Manchester veya Londra üzerinden aktarmalı olarak ulaşılabilir. Dileyenler buradan tren veya kara yolu ile de Leeds şehir merkezine ulaşabilir.

Leeds’te Nerede Kalınır?

Leeds şehri, Birleşik Krallık ülkesi olan İngiltere’de Yorkshire bölgesinde yer alır. Londra’dan sonra ülkede en gözde şehirlerden de birisidir aynı zamanda. Tekstilin şehirde önemli bir yere sahip olması, öğrencilerle dolu olması ve çok hareketli gece hayatına sahip olması da Leeds'in gözde şehirlerden biri olmasına katkı sağlıyor. İngiltere’nin tarihiyle ünlü şehirlerinden olan Leeds’de pek çok tarihî yapı da bulunuyor. Bramham Park, Ripley Şatosu, Leeds Kanal Bahçeleri, Bronte Prsonage Müzesi, Renk Müzesi bunlardan birkaç tanesi. Seyahatinizi planlarken bir iki günün bu geziye yetmeyeceğini belirtmekte fayda var, en az 3 gününüzü bu şehre ayırmanızı tavsiye ederiz.

 

Devamını Oku

Leeds Otelleri

Şehir genel açıdan kasabaları ile birlikte yaklaşık olarak 550 bin kilometrekaredir. Kültürel ve tarihî açıdan da oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan Leeds şehri, İngiltere’nin gözde yerlerinden biridir. Buna sebep olan şey ise şüphesiz şehrin tarihî dokusu. Bunun yanı sıra finansal açıdan da İngiltere’nin önde gelen şehirleri arasında yer almaktadır. Gece hayatı, restoranları ve pubları ile de gönlünüzce eğlenebileceğimiz bir şehir.

Devamını Oku

Leeds Şehir İçi Ulaşım

trains-2181868_960_720.jpg

Leeds şehir merkezi, elinize haritayı alıp yürüyerek rahatlıkla gezebileceğiniz bir yerdir. Turist bilgilendirme bölümünden şehir merkezi ile ilgili bilgilendirme formlarını ücretsiz olarak alabilirsiniz fakat yürüyüş yapmak istemeyen ziyaretçiler için Leeds, farklı toplu ulaşım araçları ile ziyaretçilere hizmet vermektedir. Genellikle şehirde otobüs, taksi ve tren kullanılmaktadır. Şehirde metro kart hizmeti kullanılmakta ve şehrin farklı bölgelerine hizmet verilmektedir.

Şehri taksi ile gezme fırsatı sunan Leeds’de taksi ücretleri diğer toplu taşıma araçlarına göre oldukça pahalı kalabilmektedir. Taksi ücretleri 3 sterlin ile açılış yapmakta ve her mil başına 2,7 sterlin yazmaktadır. Şehirde siyah ve beyaz bayraklı taksiler diğerlerine göre daha uygun fiyatlı olabilmektedir.

Leeds’de tren seçeneği diğer bir toplu ulaşım aracıdır. Genelde banliyöler arasında hizmet veren tren sistemi, turistler tarafından pek kullanılmamaktadır fakat şunu da belirtmeliyiz ki Leeds trenleri güvenle seyahat edebileceğiniz trenlerdir ve gitmek istediğiniz yerlere hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Leeds’de turistler tarafından en çok kullanılan toplu taşıma aracı otobüslerdir. Şehrin her bölgesine hizmet veren otobüs sistemi, oldukça geniş bir ağa sahiptir. Alacağınız otobüs bileti fiyatları da tarifeye göre farklılık göstermektedir. Bir günlük bilet ücreti 5,20 sterlin iken haftalık bilet almak isteyen ziyaretçilerin ödemesi gereken ücret 27,70 sterlin olarak belirlenmiştir. Tatilini uzun süreli olarak geçirmeyi planlayan ziyaretçiler için önerimiz haftalık bilet alarak ulaşım araçlarını diledikleri gibi rahatlıkla kullanabilmeleri üzerinedir.

Leeds Mutfağı

clam-roll-2574008_960_720.jpg

İngiltere’nin en ünlü şehirlerinden biri olan Leeds, zengin yemek kültürü ile de ön plana çıkmaktadır. Leeds geziniz sırasında yemek yiyebileceğiniz oldukça fazla çeşitte mekân bulunmaktadır. Leeds mutfağı, her kültüre hitap eden, sizleri zorlamayacak bir mutfağa sahiptir. Dolayısıyla Leeds’de yemek seçme konusunda zorlanmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Leeds deyince akla gelen lezzet chips and fish yani balık ve patates kızartmasıdır. Şehrin en önemli yiyeceği olan bu yemekte çeşitli soslar kullanarak yemeğin lezzetini farklılaştırabilirsiniz. Özellikle patates için kullanılan yoğurtlu ve sarımsaklı sos patates ile oldukça harika bir bütünlük oluşturmaktadır. Leeds’de yemek yiyebileceğiniz birçok geleneksel küçük mekân bulunmaktadır. Bizim tavsiyemiz buradaki yiyecekleri denemeniz üzerinedir. Bu sayede hem şehrin hem ülkenin damak tadını ve mutfak kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Leeds’de Gece Hayatı

beer-1767834_960_720.jpg

Leeds’de gece hayatı son derece gelişmiştir. Özellikle şehirde öğrenci nüfusun çok fazla olması bu durumu etkileyen en önemli sebeplerin başında gelmektedir. Leeds’de yaklaşık 180 tane bar ve pub, 29 tane ise gece kulübü bulunmaktadır. Leeds, gece hayatı ile İngiltere’nin en önemli merkezlerinden birisidir. Leeds’de en fazla gece kulüplerinin yaygınlaştığı bölge Briggate’dir. Bunun yanında gidebileceğiniz önemli adresler Exchange Quarter, Civic Quarter, Brewery Wharf bölgelerinde bulunmaktadır. Briggate bölgesinde genellikle geleneksel pub, bar ve gece kulüpleri yoğunlaşmıştır. Bunun yanında gey barları da yine bu bölgede yoğunlaşan barlara verilebilecek örnekler arasındadır. Leeds kozmopolit bir yapıya sahip olduğu için her türlü eğlence mekânının gelişmesine de izin veren şehirlerden birisidir.

İngiltere, bilindiği üzere biraları ile oldukça ünlüdür. Bunu deneyebileceğiniz şehirlerden biri olan Leeds, oldukça farklı bira çeşitlerini sizlere geniş bir yelpazede sunmaktadır. İngiliz biralarını çoğu gece kulübünde, bar ve pub’larda bulabilirisiniz. Leeds’de denemeniz gereken en ünlü bira çeşidi elma aromalı biradır. Oldukça hafif olan bu bira çeşidi içerisinde yüksek miktarda alkol bulundurmamaktadır. Dolayısıyla gece boyunca sizi çok fazla etkileyip rahatsız etmeyecek bir içecek olduğu için rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Devamını Oku

Leeds Festivalleri

leeds_international_beer_festival15_2014_300dpi-web.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Leeds hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça canlı ve renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Devamını Oku

Leeds’de Alışveriş

window-661935_960_720.jpg

Leeds şehir merkezinde 1.000’in üzerinde modern alışveriş mekânı bulunmaktadır. Viktorya dönemine ait geleneksel ürünlerin ön planda olduğu Leeds’de fiyatlar diğer Avrupa şehirlerine göre biraz daha pahalı olabilmektedir. Kasım ve aralık aylarında yeni yılın gelmesi ile beraber özellikle Millenium Meydanı’nda alışveriş yapma heyecanıyla dolu kalabalıklar oluşmaktadır. Leeds, ülkedeki en önemli ikinci şehirdir ve bu sebepten dolayı ülkenin birçok farklı şehrinden insanlar alışveriş yapmak için Leeds’e gelmektedir.

Leeds’de alışveriş yapacağınız yerlerin başında Briggate, Granary Wharf, Leeds City Kirkgate Markets, Victoria Quarter, Trinity Leeds, White Rose Shopping Centre, Our Handmade Collective ve çeşitli yerel dükkânlar bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri genellikle hafta içi ve cumartesi günleri saat 10.00-20.00, pazar günleri ise 11.00-17.00 saatleri arasında müşterilere hizmet vermektedir. Yerel ve geleneksel dükkânlar ise 18.00’e kadar açık olabilmektedir.

Devamını Oku

Leeds Saat Farkı

Leeds ve Türkiye arasında 2 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye saati Leeds saatinden 2 saat ileridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Leeds’de 10.00’dur.

Leeds Para Birimi

Leeds para birimi olarak İngiliz sterlini kullanmaktadır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir.

Leeds Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

Mart/Nisan: Good Friday (Günü her yıl değişmektedir)

Mart/Nisan: Easter Monday (Günü her yıl değişmektedir)

Mayıs: Bank Holiday (Mayısın ilk Pazartesisi)

Mayıs: Spring Bank Holiday (Mayısın son Pazartesisi)

25 Aralık: Noel

25 Aralık: Boxing Day

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Leeds Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 6oC
  • Mar 7.5oC
  • Nis 9oC
  • May 12oC
  • Haz 14.5oC
  • Tem 17.5oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 10.5oC
  • Kas 7oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 770.800 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Sterlin / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 Gün