Leeds Hakkında Bilinmesi Gerekenler

leeds-737223_960_720.jpg

Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde yer alan ve şehir statüsünde olan bir yerleşkedir. 551,72 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan şehrin nüfusu, 770.800 olarak tespit edilmiştir. Leeds adını “Loidis” şeklindeki Kelt dilinde yer alan orman isminden almaktadır. 5. ve 7. yüzyılda “Loidis” ormanı, Kelt Elmet krallığının büyük bir kısmını kaplamaktaydı. Orta Çağ döneminde Leeds bölgesi tarım açısından oldukça zengin ve verimli topraklara sahip bir bölgeydi. Bu durum şehri bir ticaret bölgesi konumuna getirmiştir. Üretimin zirve yaptığı dönemlerden biri olan 17. ve 18. yüzyıl bu verimliliğini Leeds bölgesinde de oldukça yoğun göstermiştir. Köylülerin ve evden çalışarak dokuma üretenlerin sayıca fazla olduğu Leeds şehri, eski dönemlerde pamuklu üretimin en önemli adreslerinden bir olma özelliğini de taşımaktadır. Yünlü kumaş alanında zamanla tek isim haline gelen şehir, 20. yüzyılın başına kadar önemli ihracat yapan bölgelerden birisi olmuştur. Yaşanan bu hızlı gelişmeleri kitlesel hale getirmek isteyen devlet politikacıları Leeds yakınlarındaki ulaşım ağını da genişletmeye başlatmıştır.

Dokumacılık alanında oldukça gelişen Leeds, sanayi alanında önemli gelişme kat ederek demir döküm, baskı makineleri, basım sanayi, ağır mühendislik, kimya sanayi ve giyim sanayi alanlarında çok önemli üretim yapan fabrikaları bünyesinde barındırmaya başlamıştır. 2. Dünya Savaşı’nda ise Birleşik Krallık savaş ekonomisi için önemli ölçüde kıyafet hizmeti sağlayan kentlerin başında gelmiştir. Fakat gittikçe artmaya başlayan kapitalizmin etkisi ile birçok fabrika 21. yüzyılda Uzak Doğu pazarı ile baş edemeyince kapanmaya başlamıştır.

Devamını Oku

Leeds ile İlgili

Leeds Nerededir?

Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde bulunan Batı Yorkshire Eyaleti’nin bir şehridir.

Leeds’e Nasıl Gidilir?

tiger-bus.jpg

Türkiye’den Leeds’e gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler mevcuttur, direkt uçuş henüz bulunmamaktadır. Leeds Bradford Havalimanı’na Türkiye’den Manchester veya Londra üzerinden aktarmalı olarak ulaşılabilir. Dileyenler buradan tren veya kara yolu ile de Leeds şehir merkezine ulaşabilir.

Leeds’e Ne Zaman Gidilir?

Armley-Mills-Industrial-Museum-Leeds-City-Council-.jpg

Leeds; ılıman ikliminin görüldüğü bölgelerden birisidir. Gulf Stream sıcak su akıntısı ile şehir, yıl boyu ılıman bir iklime sahiptir. Bunun yanında Leeds’de belli dönemlerde aşırı yağmur görülmekte ve hava puslu bir yapıya bürünmektedir. Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde yer aldığı için Londra’ya göre daha fazla soğuk olabilmektedir. Havanın en keyifli olduğu dönemler ise mayıs ve ağustos arasındaki zaman dilimleridir. Leeds’de hava her dönem değişken olabilmektedir fakat buna rağmen her dönem gidilebilecek muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

Leeds’de ortalama en yüksek sıcaklık 25 santigrat, en düşük sıcaklık ise 6 santigrattır. İklim olarak bakıldığında Leeds’de en sıcak ay ağustos ayıdır, en soğuk aylar ise ocak ve şubat aylarıdır. Leeds, en fazla turisti genellikle yaz aylarında alsa da yine de yılın her döneminde şehre yoğun bir turist akışı mevcuttur. Yaz aylarında dahi şehir, insanları çok boğmamakta aksine gayet ılık bir şekilde keyifli günler geçirilmesine yardımcı olmaktadır.

Leeds’de kış ayları oldukça yağışlı geçer. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 6 santigrat civarlarına kadar düşebilmektedir. Yine aynı şekilde sonbahar dönemi de oldukça yağışlı geçen dönemlerden birisidir. Bu dönemde hava sıcaklıkları 11 santigrat civarında seyretmektedir. Şiddetli yağmurların bu dönemde başlaması bazı turistlerin tatil planlarını bu döneme denk getirmemelerine sebep olabilmektedir. İngiltere’nin genel olarak havası yağışlı olsa da her yıl birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Siz de yağışlardan aşırı rahatsızlık duymuyorsanız yılın her döneminde Leeds şehrini ziyaret edebilirsiniz.

Leeds’te Nerede Kalınır?

Leeds şehri, Birleşik Krallık ülkesi olan İngiltere’de Yorkshire bölgesinde yer alır. Londra’dan sonra ülkede en gözde şehirlerden de birisidir aynı zamanda. Tekstilin şehirde önemli bir yere sahip olması, öğrencilerle dolu olması ve çok hareketli gece hayatına sahip olması da Leeds'in gözde şehirlerden biri olmasına katkı sağlıyor. İngiltere’nin tarihiyle ünlü şehirlerinden olan Leeds’de pek çok tarihî yapı da bulunuyor. Bramham Park, Ripley Şatosu, Leeds Kanal Bahçeleri, Bronte Prsonage Müzesi, Renk Müzesi bunlardan birkaç tanesi. Seyahatinizi planlarken bir iki günün bu geziye yetmeyeceğini belirtmekte fayda var, en az 3 gününüzü bu şehre ayırmanızı tavsiye ederiz.

 

Leeds’te Nerede Kalınır? – Leeds’in Bölgeleri

Leeds şehri gez gez bitmeyecek türden. Size yardımcı olması için şehirdeki 5 farklı bölgeden otel seçenekleri sunacağız. Bunlardan ilki merkez otelleri. Neredeyse her şehirde olduğu gibi Leeds’de de merkezde kalarak gezilecek yerlere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bir diğer bölge ise Cultural bölgesi. Burası Leeds’in kültürüyle iç içe olabileceğiniz bir bölge, aynı zamanda müzeler ve gezilmesi gereken tarihî yerlerin de bazıları burada bulunuyor. Gece hayatının içinde konaklamak isterseniz Üniversite bölgesi, konaklamanızda sessizlik, sakinlik ve yeşilliğin bir arada olmasını istiyorsanız ise sizi Trinity ve Wharf Kanalı bölgesine alalım. Bunun yanında Leeds şehrine Farsley, Garforth, Guiseley, Horsforth, Morley, Otley, Pudsey, Rothwell, Wetherby ve Yeadon kasabaları bağlı bulunuyor. Bu kasabalara da Leeds’den ulaşım oldukça kolay, siz de isterseniz Leeds’de bu kasabaları ziyaret edebilirsiniz.
 
 

Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Leeds otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Leeds’in Merkez Otelleri

Leeds’te merkezde konaklamak yapabileceğiniz en akıllıca tercihlerden biri olabilir çünkü hemen hemen her şeyin merkez bölgede yer aldığını düşünürsek, birçok yere ulaşım kolay olacaktır. Bu nedenle de zamanınızı oldukça verimli kullanabileceksiniz demektir.

 • ibis Styles Leeds City Centre Arena
  Özellikler:
  Aile odaları, Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, otopark, restoran, bar, kahvaltı,3 yıldız.
  Konum: Merkez
  Fiyat: Geceliği 113 € – 136 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  ibis Styles Leeds City Centre Arena

 • Hilton Leeds City
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, otopark, fitness merkezi, bar, kahvaltı, 4 yıldız.
  Konum: Merkez
  Fiyat: Geceliği 143 € – 337 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Discovery Inn
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, aile odaları, Wi-Fi, otopark, 24 saat açık resepsiyon, tüm odalarda çay/kahve makinası, kahvaltı, 2 yıldız.
  Konum: Merkez
  Fiyat: Geceliği 74 € – 247 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Novotel Leeds Centre
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, otopark, Wi-Fi, bar, kahvaltı, 4 yıldız.
  Konum: Merkez
  Fiyat: Geceliği 137 € – 193 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Cosmopolitan Hotel
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, aile odaları, Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, otopark, tüm odalarda çay / kahve makinası, bar, kahvaltı, 3 yıldız.
  Konum: Merkez
  Fiyat: Geceliği 113 € – 136 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Cosmopolitan Hotel

Cultural Bölgesindeki Oteller

Bu bölgeye bu ismin verilmesinin asıl sebebi adından da tahmin edilebileceği gibi bir kültür merkezi olması. Birçok müze ve tarihî yerlerin bir arada olduğu bu bölgede gezecek oldukça çok yeriniz olacak. Fiyatlar şehrin diğer bölgelerinden çok farklı olmasa da yine de otel standartlarına göre ücretlerde artış görülmekte.

 • Gateway Apartments
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, aile odaları, Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, otopark, bar, 4 yıldız.
  Konum: Centenary Square
  Fiyat: Geceliği 150 € – 338 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Gateway Apartments

 • Holiday Inn Express Leeds City Centre - Armouries
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, evcil hayvan girebilir, restoran, bar, kahvaltı, 3 yıldız.
  Konum: Leeds
  Fiyat: Geceliği 155 € – 171 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • ibis budget Leeds Centre Crown Point Road
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, otopark, evcil hayvan girebilir, kahvaltı, 2 yıldız.
  Konum: Leeds
  Fiyat: Geceliği 102 € – 125 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Leeds Dock Apartments
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, aile odaları, Wi-Fi.
  Konum: Leeds
  Fiyat: Geceliği 182 € – 216 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sky Penthouse Central Leeds
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, otopark, Wi-Fi, 5 yıldız.
  Konum: Leeds
  Fiyat: Geceliği 701 € – 824 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Sky Penthouse Central Leeds

Üniversite Bölgesindeki Oteller

Genç kesimin çok olduğu, hareketin hiç bitmediği, gece hayatının da oldukça renkli olduğu bu bölgeye hoş geldiniz. Bu bölgede şehrin geneline nazaran daha uygun konaklama alanları bulabilirsiniz. Merkezden uzak olmadığınız için yine birçok yere ulaşımınız bu bölgeden de oldukça kolay olacaktır.

 • The Kingston Hotel
  Özellikler
  : Sigara içilmeyen odalar, havaalanı servisi, aile odaları, Wi-Fi, otopark, evcil hayvan girebilir, kahvaltı.
  Konum: Leeds
  Fiyat: Geceliği 74 € – 109 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  The Kingston Hotel

 • Village Hotel Leeds North
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, spa ve sağlık merkezi, Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, otopark, bar, kahvaltı, 3 yıldız.
  Konum: Headingley
  Fiyat: Geceliği 177 € – 220 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • The Boundary Hotel - B&B
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, aile odaları, Wi-Fi, otopark, evcil hayvan girebilir, bar, 3 yıldız.
  Konum: Leeds
  Fiyat: Geceliği 41 € – 97 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Headingley Lodge
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, aile odaları, Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, otopark, 4 yıldız.
  Konum: Leeds
  Fiyat: Geceliği 92 € – 96 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Haley's Hotel
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, aile odaları, Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, otopark, bar, kahvaltı, 3 yıldız.
  Konum: Leeds
  Fiyat: Geceliği 79 € – 112 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Haley's Hotel

Trinity Ve Wharf Kanalı Bölgesi

Wharf Kanalı, çevresinde botanik bahçelerini de eklersek oldukça şirin ve rahatlatıcı bir bölge. Leeds’te bolca kanalın olduğunu da belirtelim. Bu sebeple turistik açıdan da oldukça ilgi çekiyor. Yine benzer şekilde Golden Acre Park, Middleton Park ve Roundhay Park da yine bu görülesi yerler arasında yer almakta.

 • Hilton Leeds City
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, Wi-Fi, engelli konuklar içim olanaklar, otopark, fitness merkezi, bar, kahvaltı, döviz bürosu, 4 yıldız.
  Konum: Canal Wharf
  Fiyat: Geceliği 143 € – 337 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • DoubleTree by Hilton Leeds
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, otopark, fitness merkezi, bar, kahvaltı, 4 yıldız.
  Konum: Canal Wharf
  Fiyat: Geceliği 176 € – 251 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Park Plaza Leeds
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, otopark, fitness merkezi, tüm odalarda çay/kahve makinası, bar, kahvaltı, 4 yıldız.
  Konum: Trinity
  Fiyat: Geceliği 131 € – 195 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Discovery Inn - Leeds
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, aile odaları, Wi-Fi, otopark, 24 saat açık resepsiyon, tüm odalarda çay/kahve makinası, kahvaltı, 3 yıldız.
  Konum: Trinity
  Fiyat: Geceliği 74 € – 247 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Leeds Marriott Hotel
  Özellikler:
  Sigara içilmeyen odalar, Wi-Fi, otopark, engelli konuklar için olanaklar, fitness merkezi, tüm odalarda çay/kahve makinası, bar, kahvaltı, ATM, döviz bürosu, 4 yıldız.
  Konum: Trinity
  Fiyat: Geceliği 143 € – 234 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Leeds Marriott Hotel

Leeds’te bölgelere göre konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Leeds Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Leeds otellerini görmek için tıklayın.

Leeds pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Leeds Otelleri

Şehir genel açıdan kasabaları ile birlikte yaklaşık olarak 550 bin kilometrekaredir. Kültürel ve tarihî açıdan da oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan Leeds şehri, İngiltere’nin gözde yerlerinden biridir. Buna sebep olan şey ise şüphesiz şehrin tarihî dokusu. Bunun yanı sıra finansal açıdan da İngiltere’nin önde gelen şehirleri arasında yer almaktadır. Gece hayatı, restoranları ve pubları ile de gönlünüzce eğlenebileceğimiz bir şehir.

Devamını Oku

Leeds Gezilecek Yerler

Keyifli bir Leeds gezisi planlayan ziyaretçilere önerimiz Leeds’de 3-4 gün kalmaları yönünde olacaktır. Bu süre zarfında yeşilin ve tarihin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Leeds Gezilecek Yerler

Leeds, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirlerarasında yer almaktadır. Doğal yapısı, parkları ve eşsiz güzelliği ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Kirkstall Manastırı, Leeds Sanat Galerisi, Millenium Meydanı, Kraliyet Zırhları Müzesi, Holy Trinity Kilisesi, Roundhay Park, Temple Newsam, Köpek Tasması Müzesi, Bramham Park, Leeds Canal Garden bulunmaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Leeds Şehir İçi Ulaşım

trains-2181868_960_720.jpg

Leeds şehir merkezi, elinize haritayı alıp yürüyerek rahatlıkla gezebileceğiniz bir yerdir. Turist bilgilendirme bölümünden şehir merkezi ile ilgili bilgilendirme formlarını ücretsiz olarak alabilirsiniz fakat yürüyüş yapmak istemeyen ziyaretçiler için Leeds, farklı toplu ulaşım araçları ile ziyaretçilere hizmet vermektedir. Genellikle şehirde otobüs, taksi ve tren kullanılmaktadır. Şehirde metro kart hizmeti kullanılmakta ve şehrin farklı bölgelerine hizmet verilmektedir.

Şehri taksi ile gezme fırsatı sunan Leeds’de taksi ücretleri diğer toplu taşıma araçlarına göre oldukça pahalı kalabilmektedir. Taksi ücretleri 3 sterlin ile açılış yapmakta ve her mil başına 2,7 sterlin yazmaktadır. Şehirde siyah ve beyaz bayraklı taksiler diğerlerine göre daha uygun fiyatlı olabilmektedir.

Leeds’de tren seçeneği diğer bir toplu ulaşım aracıdır. Genelde banliyöler arasında hizmet veren tren sistemi, turistler tarafından pek kullanılmamaktadır fakat şunu da belirtmeliyiz ki Leeds trenleri güvenle seyahat edebileceğiniz trenlerdir ve gitmek istediğiniz yerlere hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Leeds’de turistler tarafından en çok kullanılan toplu taşıma aracı otobüslerdir. Şehrin her bölgesine hizmet veren otobüs sistemi, oldukça geniş bir ağa sahiptir. Alacağınız otobüs bileti fiyatları da tarifeye göre farklılık göstermektedir. Bir günlük bilet ücreti 5,20 sterlin iken haftalık bilet almak isteyen ziyaretçilerin ödemesi gereken ücret 27,70 sterlin olarak belirlenmiştir. Tatilini uzun süreli olarak geçirmeyi planlayan ziyaretçiler için önerimiz haftalık bilet alarak ulaşım araçlarını diledikleri gibi rahatlıkla kullanabilmeleri üzerinedir.

Leeds Mutfağı

clam-roll-2574008_960_720.jpg

İngiltere’nin en ünlü şehirlerinden biri olan Leeds, zengin yemek kültürü ile de ön plana çıkmaktadır. Leeds geziniz sırasında yemek yiyebileceğiniz oldukça fazla çeşitte mekân bulunmaktadır. Leeds mutfağı, her kültüre hitap eden, sizleri zorlamayacak bir mutfağa sahiptir. Dolayısıyla Leeds’de yemek seçme konusunda zorlanmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Leeds deyince akla gelen lezzet chips and fish yani balık ve patates kızartmasıdır. Şehrin en önemli yiyeceği olan bu yemekte çeşitli soslar kullanarak yemeğin lezzetini farklılaştırabilirsiniz. Özellikle patates için kullanılan yoğurtlu ve sarımsaklı sos patates ile oldukça harika bir bütünlük oluşturmaktadır. Leeds’de yemek yiyebileceğiniz birçok geleneksel küçük mekân bulunmaktadır. Bizim tavsiyemiz buradaki yiyecekleri denemeniz üzerinedir. Bu sayede hem şehrin hem ülkenin damak tadını ve mutfak kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Ülkede et tüketiminde genellikle domuz eti kullanılmaktadır. Eğer domuz eti tüketmeyi tercih etmiyorsanız bunu garsona belirtebilirsiniz. Leeds mutfağında domuz eti yemeyenler için farklı bir et alternatifi muhakkak bulunmaktadır. Leeds’de nerede yemek yenir diye soranlara önerimiz ise şunlardır: Moments Cafe, Gzing Restaurant, Aagrah, Arts Cafe, The Clock Cafe, The Flying Pizza, Bibis Restaurant, Curry Lounge, La Rosa Restaurant & Bar, Restaurant Bar & Grill, Stockdales, Safran, Akbars, Little Tokyo, Ira B’s, Truffles ve Ranchero.

Leeds’de ortalama yemek fiyatları genellikle 10-20 sterlin arasında değişkenlik gösterse de bu durum gideceğiniz restoranın kalitesine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca Leeds’de tıpkı diğer İngiltere şehirlerinde olduğu gibi beş çayı kültürü oldukça önemli bir yer tutmaktadır, bu sebepten dolayı öğlen ve öğleden sonraki saatlerde özellikle kafeler çok yoğun olabilmektedir. Bu durum hafta sonları daha da fazla kalabalığa sebep olmaktadır. Leeds’de bahşiş sistemi için ise herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur çünkü bahşişler hesaba dâhil edildikten sonra fişiniz karşınıza gelecektir.

Leeds’de Alışveriş

window-661935_960_720.jpg

Leeds şehir merkezinde 1.000’in üzerinde modern alışveriş mekânı bulunmaktadır. Viktorya dönemine ait geleneksel ürünlerin ön planda olduğu Leeds’de fiyatlar diğer Avrupa şehirlerine göre biraz daha pahalı olabilmektedir. Kasım ve aralık aylarında yeni yılın gelmesi ile beraber özellikle Millenium Meydanı’nda alışveriş yapma heyecanıyla dolu kalabalıklar oluşmaktadır. Leeds, ülkedeki en önemli ikinci şehirdir ve bu sebepten dolayı ülkenin birçok farklı şehrinden insanlar alışveriş yapmak için Leeds’e gelmektedir.

Leeds’de alışveriş yapacağınız yerlerin başında Briggate, Granary Wharf, Leeds City Kirkgate Markets, Victoria Quarter, Trinity Leeds, White Rose Shopping Centre, Our Handmade Collective ve çeşitli yerel dükkânlar bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri genellikle hafta içi ve cumartesi günleri saat 10.00-20.00, pazar günleri ise 11.00-17.00 saatleri arasında müşterilere hizmet vermektedir. Yerel ve geleneksel dükkânlar ise 18.00’e kadar açık olabilmektedir.

Leeds’de en iyi giyim mekânları Victoria Quarter bölgesinde bulunmaktadır. Dolayısıyla kıyafet tutkunlarının burayı kesinlikle ziyaret etmesi gerekir. Önemli tasarımların ve tasarımcıların eserleri yine bu bölgede bulunmaktadır. Seri üretimin pek yaygın olmadığı bu ürünlerin fiyatları da seri üretim ürünlerine göre daha yüksek kalabilmektedir. Bunun yanında daha çok hediyelik küçük eşyalar satın almak isteyen ziyaretçiler ise Albion Caddesi’ni ziyaret edebilir. Dekorasyon malzemeleri ile ilgilenen ziyaretçiler ise bu malzemeleri satın almak için Corn Exchange bölgesini ziyaret ederek birden fazla çeşidi burada bulabilirler.

Leeds sokakları hem alışveriş yapabileceğiniz hem de renkli görüntüler yakalayabileceğiniz bir yerdir. Belli günlerde stantlarda kurulan tezgâhlar ikinci el pazarları hatırlatmaktadır. Oldukça rağbet gören bu pazarlarda giyim ürünleri, teknolojik ürünler, aksesuar, hediyelik eşya ve kitaplar bulabilirsiniz. Bu pazarların en renkli olanı ise Alman pazarlarıdır. Sizin de vaktiniz olursa bu yerel ürünler satan pazarları muhakkak gezmelisiniz.

Leeds’de Gece Hayatı

beer-1767834_960_720.jpg

Leeds’de gece hayatı son derece gelişmiştir. Özellikle şehirde öğrenci nüfusun çok fazla olması bu durumu etkileyen en önemli sebeplerin başında gelmektedir. Leeds’de yaklaşık 180 tane bar ve pub, 29 tane ise gece kulübü bulunmaktadır. Leeds, gece hayatı ile İngiltere’nin en önemli merkezlerinden birisidir. Leeds’de en fazla gece kulüplerinin yaygınlaştığı bölge Briggate’dir. Bunun yanında gidebileceğiniz önemli adresler Exchange Quarter, Civic Quarter, Brewery Wharf bölgelerinde bulunmaktadır. Briggate bölgesinde genellikle geleneksel pub, bar ve gece kulüpleri yoğunlaşmıştır. Bunun yanında gey barları da yine bu bölgede yoğunlaşan barlara verilebilecek örnekler arasındadır. Leeds kozmopolit bir yapıya sahip olduğu için her türlü eğlence mekânının gelişmesine de izin veren şehirlerden birisidir.

İngiltere, bilindiği üzere biraları ile oldukça ünlüdür. Bunu deneyebileceğiniz şehirlerden biri olan Leeds, oldukça farklı bira çeşitlerini sizlere geniş bir yelpazede sunmaktadır. İngiliz biralarını çoğu gece kulübünde, bar ve pub’larda bulabilirisiniz. Leeds’de denemeniz gereken en ünlü bira çeşidielma aromalı biradır. Oldukça hafif olan bu bira çeşidi içerisinde yüksek miktarda alkol bulundurmamaktadır. Dolayısıyla gece boyunca sizi çok fazla etkileyip rahatsız etmeyecek bir içecek olduğu için rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Leeds’de gidebileceğiniz en popüler mekânlar arasında; The Adelphi Bar, The Angel Inn Bar, Brewdog Bar, Bundobust Bar, The Duck and Drake Pub, Epernay Bar, Further North Bar, Jake’s Bar, Milo Bar, Norman Bar, Mojo Bar, The Oracle Bar, The Palace Bar, Prohibition Bar, The Reliance Bar, Discotheque by Gatecrasher Club, Townhouse Bar, Wire Club ve Rehab Bar bulunmaktadır. Bu barlar şehirdeki turistlerin genellikle akın ettiği barlardır. Ayrıca merkeze yakın oluşları da tercih edilme sebebidir.

Leeds’de gey barlar da oldukça yaygındır. Bu barlar ise Lower Briggate bölgesinde bulunmaktadır. Tamamen geylerden oluşan bu mekânların ise şehirde büyük bir hedef kitlesi bulunmaktadır. Bu barların en popülerleri arasında The Viaduct Bar, Fibre Bar, Queen's Court, Blayds Bar, Bridge Bar, New Penny Bar, The Cosmopolitian Bar ve Mision Bar bulunmaktadır. Gey barlar oldukça renkli görüntülerin sahne olduğu önemli mekânlardan biridir.

Leeds, oldukça güvenli bir şehirdir. Dolayısıyla gece geç saatlere kadar eğlenebilir ve kolaylıkla otelinize gitmek için taksi bulabilirsiniz fakat geç saatlerde ayrılmak isteyen ziyaretçiler otele gitmek için ekstra zaman kaybetmek istemezse konaklayacakları yeri barlara yakın bölgelerde de seçebilirler. Leeds’de eğlence hayatının diğer Avrupa şehirlerine göre biraz daha pahalı olduğunu da söyleyebiliriz fakat eğlencenin doruk noktaya ulaştığı bu şehirde unutulmaz anlar yaşamak, farklı kültürler ve insanlarla tanışmak isteyenler Leeds gece hayatına muhakkak katılmalıdır.

Leeds Festivalleri

leeds_international_beer_festival15_2014_300dpi-web.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Leeds hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça canlı ve renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Leeds Festivali: Her yıl ağustos ayında gerçekleşen Leeds Festivali, İngiltere’nin en popüler ve sevilen pop ve rock festivalidir. Geçmiş ve bugüne ait önemli pop ve rock şarkıcılarının eserlerine yer verilen bu festivalde oldukça büyük kalabalıklar yaşanmaktadır. Festival 16 yaş ve üstü herkes için açıktır. Festival sahne şovları ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Işık Festivali: Her yıl ekim ayında gerçekleşen Işık Festivali, renkli ve eğlenceli görüntüsü ile birçok insanın Leeds şehrine gelmesini sağlamaktadır. Farklı ışık teknikleri kullanılarak kutlama yapılan bu festival lezzetli sokak yiyecekleri eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

Leeds Film Festivali: Uluslararası Leeds Film Festivali her yıl 1-16 Kasım arasında gerçekleştirilmektedir. Film tutkunları her yıl dünyaca ünlü farklı film gösterileri için kasım ayında Leeds şehrinde buluşmaktadır.

Leeds Bira Festivali: Her yıl şehrin tam merkezinde düzenlenen Bira Festivali, İngiltere başta olmak üzere Almanya, İsveç ve Amerika’dan birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yemek, müzik, dans ve bira eşliğinde gerçekleşen bu festivalde birden çok farklı birayı tadabilirsiniz. Festival her yıl 6-9 Eylül arasında gerçekleşmektedir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Leeds Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

Mart/Nisan: Good Friday (Günü her yıl değişmektedir)

Mart/Nisan: Easter Monday (Günü her yıl değişmektedir)

Mayıs: Bank Holiday (Mayısın ilk Pazartesisi)

Mayıs: Spring Bank Holiday (Mayısın son Pazartesisi)

25 Aralık: Noel

25 Aralık: Boxing Day

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Leeds İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 911

Polis: 911

Ambulans: 911

Leeds Dış Temsilcilikleri

Leeds, Londra Büyükelçiliği’nin görev bölgesindedir.

Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu bilgileri:

T.C. Londra Büyükelçiliği

Telefon: +44 20 7591 69 00

Eposta: [email protected]

Adres: Rutland Lodge Rutland Gardens, Knightsbridge, London SW7 1BW

İnternet sitesi:http://londra.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Leeds Para Birimi

Leeds para birimi olarak İngiliz sterlini kullanmaktadır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir.

Leeds Resmi Dili

Leeds’de resmi dil olarak İngilizce kullanılmaktadır.

Leeds Saat Farkı

Leeds ve Türkiye arasında 2 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye saati Leeds saatinden 2 saat ileridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Leeds’de 10.00’dur.

Leeds Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 6oC
  • Mar 7.5oC
  • Nis 9oC
  • May 12oC
  • Haz 14.5oC
  • Tem 17.5oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 10.5oC
  • Kas 7oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 770.800 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Sterlin / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 Gün