Google+

Arama formu

Leeds

Leeds’e Ne Zaman Gidilir?
Leeds; ılıman ikliminin görüldüğü bölgelerden birisidir. Gulf Stream...
Devamı oku
Leeds’e Nasıl Gidilir?
Türkiye’den Leeds’e gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler...
Devamı oku
Leeds Şehir İçi Ulaşım
Leeds şehir merkezi, elinize haritayı alıp yürüyerek rahatlıkla...
Devamı oku
Leeds Mutfağı
İngiltere’nin en ünlü şehirlerinden biri olan Leeds, zengin yemek...
Devamı oku
Leeds Gezilecek Yerler
Keyifli bir Leeds gezisi planlayan ziyaretçilere önerimiz Leeds’de 3-4...
Devamı oku
Leeds İçin Faydalı Bilgiler
İtfaiye: 911 Polis: 911 Ambulans: 911
Devamı oku
Leeds Resmi Tatiller
1 Ocak: Yeni Yıl Mart/Nisan: Good Friday (Günü her yıl değişmektedir...
Devamı oku
Leeds Festivalleri
Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Leeds hem yerli hem de yabancı...
Devamı oku
Leeds’de Alışveriş
Leeds şehir merkezinde 1.000’in üzerinde modern alışveriş mekânı...
Devamı oku
Leeds’de Gece Hayatı
Leeds’de gece hayatı son derece gelişmiştir. Özellikle şehirde...
Devamı oku
Leeds Para Birimi
Leeds para birimi olarak İngiliz sterlini kullanmaktadır. *Kur bilgisi...
Devamı oku
Leeds’de Nerede Kalınır?
Leeds, hem lüks hem ekonomik konaklama seçenekleri ile sizlere farklı...
Devamı oku
Leeds Nerededir?
Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde bulunan Batı Yorkshire Eyaleti’nin bir...
Devamı oku
Leeds Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde yer alan ve şehir statüsünde olan bir...
Devamı oku
Leeds Resmi Dili
Leeds’de resmi dil olarak İngilizce kullanılmaktadır.
Devamı oku
Leeds Saat Farkı
Leeds ve Türkiye arasında 2 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır....
Devamı oku
Leeds Dış Temsilcilikleri
Leeds, Londra Büyükelçiliği’nin görev bölgesindedir. Türkiye...
Devamı oku
İngiliz Mutfağı
tmgrup.com.tr Leeds’te herkes zevkine ve bütçesine göre yemek ve restoran...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GBP = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 6℃
Mar 7.5℃
Nis 9℃
May 12℃
Haz 14.5℃
Tem 17.5℃
Ağu 17℃
Eyl 14℃
Eki 10.5℃
Kas 7℃
Ara 4℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 770.800 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Sterlin / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 Gün

Leeds Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Leeds Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde yer alan ve şehir statüsünde olan bir yerleşkedir. 551,72 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan şehrin nüfusu, 770.800 olarak tespit edilmiştir. Leeds adını “Loidis” şeklindeki Kelt dilinde yer alan orman isminden almaktadır. 5. ve 7. yüzyılda “Loidis” ormanı, Kelt Elmet krallığının büyük bir kısmını kaplamaktaydı. Orta Çağ döneminde Leeds bölgesi tarım açısından oldukça zengin ve verimli topraklara sahip bir bölgeydi. Bu durum şehri bir ticaret bölgesi konumuna getirmiştir. Üretimin zirve yaptığı dönemlerden biri olan 17. ve 18. yüzyıl bu verimliliğini Leeds bölgesinde de oldukça yoğun göstermiştir. Köylülerin ve evden çalışarak dokuma üretenlerin sayıca fazla olduğu Leeds şehri, eski dönemlerde pamuklu üretimin en önemli adreslerinden bir olma özelliğini de taşımaktadır. Yünlü kumaş alanında zamanla tek isim haline gelen şehir, 20. yüzyılın başına kadar önemli ihracat yapan bölgelerden birisi olmuştur. Yaşanan bu hızlı gelişmeleri kitlesel hale getirmek isteyen devlet politikacıları Leeds yakınlarındaki ulaşım ağını da genişletmeye başlatmıştır.

Dokumacılık alanında oldukça gelişen Leeds, sanayi alanında önemli gelişme kat ederek demir döküm, baskı makineleri, basım sanayi, ağır mühendislik, kimya sanayi ve giyim sanayi alanlarında çok önemli üretim yapan fabrikaları bünyesinde barındırmaya başlamıştır. 2. Dünya Savaşı’nda ise Birleşik Krallık savaş ekonomisi için önemli ölçüde kıyafet hizmeti sağlayan kentlerin başında gelmiştir. Fakat gittikçe artmaya başlayan kapitalizmin etkisi ile birçok fabrika 21. yüzyılda Uzak Doğu pazarı ile baş edemeyince kapanmaya başlamıştır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Leeds Gezilecek Yerler

Leeds Gezilecek Yerler

Keyifli bir Leeds gezisi planlayan ziyaretçilere önerimiz Leeds’de 3-4 gün kalmaları yönünde olacaktır. Bu süre zarfında yeşilin ve tarihin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Leeds Nerededir?

Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde bulunan Batı Yorkshire Eyaleti’nin bir şehridir.

Leeds’e Ne Zaman Gidilir?

Armley-Mills-Industrial-Museum-Leeds-City-Council-.jpg

Leeds; ılıman ikliminin görüldüğü bölgelerden birisidir. Gulf Stream sıcak su akıntısı ile şehir, yıl boyu ılıman bir iklime sahiptir. Bunun yanında Leeds’de belli dönemlerde aşırı yağmur görülmekte ve hava puslu bir yapıya bürünmektedir. Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde yer aldığı için Londra’ya göre daha fazla soğuk olabilmektedir. Havanın en keyifli olduğu dönemler ise mayıs ve ağustos arasındaki zaman dilimleridir. Leeds’de hava her dönem değişken olabilmektedir fakat buna rağmen her dönem gidilebilecek muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

Leeds’de ortalama en yüksek sıcaklık 25 santigrat, en düşük sıcaklık ise 6 santigrattır. İklim olarak bakıldığında Leeds’de en sıcak ay ağustos ayıdır, en soğuk aylar ise ocak ve şubat aylarıdır. Leeds, en fazla turisti genellikle yaz aylarında alsa da yine de yılın her döneminde şehre yoğun bir turist akışı mevcuttur. Yaz aylarında dahi şehir, insanları çok boğmamakta aksine gayet ılık bir şekilde keyifli günler geçirilmesine yardımcı olmaktadır.

Leeds’de kış ayları oldukça yağışlı geçer. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 6 santigrat civarlarına kadar düşebilmektedir. Yine aynı şekilde sonbahar dönemi de oldukça yağışlı geçen dönemlerden birisidir. Bu dönemde hava sıcaklıkları 11 santigrat civarında seyretmektedir. Şiddetli yağmurların bu dönemde başlaması bazı turistlerin tatil planlarını bu döneme denk getirmemelerine sebep olabilmektedir. İngiltere’nin genel olarak havası yağışlı olsa da her yıl birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Siz de yağışlardan aşırı rahatsızlık duymuyorsanız yılın her döneminde Leeds şehrini ziyaret edebilirsiniz.

Leeds’e Nasıl Gidilir?

tiger-bus.jpg

Türkiye’den Leeds’e gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler mevcuttur, direkt uçuş henüz bulunmamaktadır. Leeds Bradford Havalimanı’na Türkiye’den Manchester veya Londra üzerinden aktarmalı olarak ulaşılabilir. Dileyenler buradan tren veya kara yolu ile de Leeds şehir merkezine ulaşabilir.

Leeds’de Nerede Kalınır?

Leeds’de Nerede Kalınır?

Leeds, hem lüks hem ekonomik konaklama seçenekleri ile sizlere farklı seçenekler sunmaktadır. Şehirde konaklayabileceğiniz beş yıldızlı otellerin yanı sıra hostel, pansiyon ve butik otel seçenekleri de mevcuttur. Dolayısıyla bu çeşitlilik, farklı bütçesi olan her ziyaretçiye farklı seçenekler sunmaktadır.

Leeds’de nerede kalınır diye düşünenlere öncelikle önereceğimiz ilk yer Hilton Leeds City Hotel’dir. Şehrin tam kalbinde yer alan Hilton Leeds City Hotel, tren istasyonuna ve diğer toplu taşıma araçlarına 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Havaalanına uzaklığı ise 25 dakikadır. Otel oldukça konforlu ve lüks yapısı ile dikkat çekmektedir. Sağlamış olduğu spa hizmetleri ise günün yoğunluğunu atabilmeniz açısından sizler için hizmet vermektedir. Konfora öncelik veren ziyaretçilerin konaklaması için oldukça ideal bir otel olan Hilton Leeds City Hotel’in fiyatları günlük iki kişi için 800-900 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Daha uygun fiyata konaklamak isteyen ziyaretçilere önerimiz ise Ibis Budget Leeds Centre Hotel’dir. Otel, Point Road üzerinde yer almaktadır. Modern yapısı ile oldukça dikkat çeken otelde 24 saat hizmet verilmektedir. Toplu taşıma araçlarına uzaklığı ise 15 dakikadır. Bu otelde konaklamak isteyenlerin ödemesi gereken ücret ise gecelik 250-300 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Leeds Şehir İçi Ulaşım

trains-2181868_960_720.jpg

Leeds şehir merkezi, elinize haritayı alıp yürüyerek rahatlıkla gezebileceğiniz bir yerdir. Turist bilgilendirme bölümünden şehir merkezi ile ilgili bilgilendirme formlarını ücretsiz olarak alabilirsiniz fakat yürüyüş yapmak istemeyen ziyaretçiler için Leeds, farklı toplu ulaşım araçları ile ziyaretçilere hizmet vermektedir. Genellikle şehirde otobüs, taksi ve tren kullanılmaktadır. Şehirde metro kart hizmeti kullanılmakta ve şehrin farklı bölgelerine hizmet verilmektedir.

Şehri taksi ile gezme fırsatı sunan Leeds’de taksi ücretleri diğer toplu taşıma araçlarına göre oldukça pahalı kalabilmektedir. Taksi ücretleri 3 sterlin ile açılış yapmakta ve her mil başına 2,7 sterlin yazmaktadır. Şehirde siyah ve beyaz bayraklı taksiler diğerlerine göre daha uygun fiyatlı olabilmektedir.

Leeds’de tren seçeneği diğer bir toplu ulaşım aracıdır. Genelde banliyöler arasında hizmet veren tren sistemi, turistler tarafından pek kullanılmamaktadır fakat şunu da belirtmeliyiz ki Leeds trenleri güvenle seyahat edebileceğiniz trenlerdir ve gitmek istediğiniz yerlere hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Leeds’de turistler tarafından en çok kullanılan toplu taşıma aracı otobüslerdir. Şehrin her bölgesine hizmet veren otobüs sistemi, oldukça geniş bir ağa sahiptir. Alacağınız otobüs bileti fiyatları da tarifeye göre farklılık göstermektedir. Bir günlük bilet ücreti 5,20 sterlin iken haftalık bilet almak isteyen ziyaretçilerin ödemesi gereken ücret 27,70 sterlin olarak belirlenmiştir. Tatilini uzun süreli olarak geçirmeyi planlayan ziyaretçiler için önerimiz haftalık bilet alarak ulaşım araçlarını diledikleri gibi rahatlıkla kullanabilmeleri üzerinedir.

Leeds Mutfağı

Leeds Mutfağı

İngiltere’nin en ünlü şehirlerinden biri olan Leeds, zengin yemek kültürü ile de ön plana çıkmaktadır. Leeds geziniz sırasında yemek yiyebileceğiniz oldukça fazla çeşitte mekân bulunmaktadır. Leeds mutfağı, her kültüre hitap eden, sizleri zorlamayacak bir mutfağa sahiptir. Dolayısıyla Leeds’de yemek seçme konusunda zorlanmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Leeds deyince akla gelen lezzet chips and fish yani balık ve patates kızartmasıdır. Şehrin en önemli yiyeceği olan bu yemekte çeşitli soslar kullanarak yemeğin lezzetini farklılaştırabilirsiniz. Özellikle patates için kullanılan yoğurtlu ve sarımsaklı sos patates ile oldukça harika bir bütünlük oluşturmaktadır. Leeds’de yemek yiyebileceğiniz birçok geleneksel küçük mekân bulunmaktadır. Bizim tavsiyemiz buradaki yiyecekleri denemeniz üzerinedir. Bu sayede hem şehrin hem ülkenin damak tadını ve mutfak kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Leeds’de Gece Hayatı

Leeds’de Gece Hayatı

Leeds’de gece hayatı son derece gelişmiştir. Özellikle şehirde öğrenci nüfusun çok fazla olması bu durumu etkileyen en önemli sebeplerin başında gelmektedir. Leeds’de yaklaşık 180 tane bar ve pub, 29 tane ise gece kulübü bulunmaktadır. Leeds, gece hayatı ile İngiltere’nin en önemli merkezlerinden birisidir. Leeds’de en fazla gece kulüplerinin yaygınlaştığı bölge Briggate’dir. Bunun yanında gidebileceğiniz önemli adresler Exchange Quarter, Civic Quarter, Brewery Wharf bölgelerinde bulunmaktadır. Briggate bölgesinde genellikle geleneksel pub, bar ve gece kulüpleri yoğunlaşmıştır. Bunun yanında gey barları da yine bu bölgede yoğunlaşan barlara verilebilecek örnekler arasındadır. Leeds kozmopolit bir yapıya sahip olduğu için her türlü eğlence mekânının gelişmesine de izin veren şehirlerden birisidir.

İngiltere, bilindiği üzere biraları ile oldukça ünlüdür. Bunu deneyebileceğiniz şehirlerden biri olan Leeds, oldukça farklı bira çeşitlerini sizlere geniş bir yelpazede sunmaktadır. İngiliz biralarını çoğu gece kulübünde, bar ve pub’larda bulabilirisiniz. Leeds’de denemeniz gereken en ünlü bira çeşidi elma aromalı biradır. Oldukça hafif olan bu bira çeşidi içerisinde yüksek miktarda alkol bulundurmamaktadır. Dolayısıyla gece boyunca sizi çok fazla etkileyip rahatsız etmeyecek bir içecek olduğu için rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Leeds Festivalleri

leeds_international_beer_festival15_2014_300dpi-web.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Leeds hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça canlı ve renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Leeds Festivali: Her yıl ağustos ayında gerçekleşen Leeds Festivali, İngiltere’nin en popüler ve sevilen pop ve rock festivalidir. Geçmiş ve bugüne ait önemli pop ve rock şarkıcılarının eserlerine yer verilen bu festivalde oldukça büyük kalabalıklar yaşanmaktadır. Festival 16 yaş ve üstü herkes için açıktır. Festival sahne şovları ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Işık Festivali: Her yıl ekim ayında gerçekleşen Işık Festivali, renkli ve eğlenceli görüntüsü ile birçok insanın Leeds şehrine gelmesini sağlamaktadır. Farklı ışık teknikleri kullanılarak kutlama yapılan bu festival lezzetli sokak yiyecekleri eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

Leeds Film Festivali: Uluslararası Leeds Film Festivali her yıl 1-16 Kasım arasında gerçekleştirilmektedir. Film tutkunları her yıl dünyaca ünlü farklı film gösterileri için kasım ayında Leeds şehrinde buluşmaktadır.

Leeds Bira Festivali: Her yıl şehrin tam merkezinde düzenlenen Bira Festivali, İngiltere başta olmak üzere Almanya, İsveç ve Amerika’dan birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yemek, müzik, dans ve bira eşliğinde gerçekleşen bu festivalde birden çok farklı birayı tadabilirsiniz. Festival her yıl 6-9 Eylül arasında gerçekleşmektedir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Leeds’de Alışveriş

Leeds’de Alışveriş

Leeds şehir merkezinde 1.000’in üzerinde modern alışveriş mekânı bulunmaktadır. Viktorya dönemine ait geleneksel ürünlerin ön planda olduğu Leeds’de fiyatlar diğer Avrupa şehirlerine göre biraz daha pahalı olabilmektedir. Kasım ve aralık aylarında yeni yılın gelmesi ile beraber özellikle Millenium Meydanı’nda alışveriş yapma heyecanıyla dolu kalabalıklar oluşmaktadır. Leeds, ülkedeki en önemli ikinci şehirdir ve bu sebepten dolayı ülkenin birçok farklı şehrinden insanlar alışveriş yapmak için Leeds’e gelmektedir.

Leeds’de alışveriş yapacağınız yerlerin başında Briggate, Granary Wharf, Leeds City Kirkgate Markets, Victoria Quarter, Trinity Leeds, White Rose Shopping Centre, Our Handmade Collective ve çeşitli yerel dükkânlar bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri genellikle hafta içi ve cumartesi günleri saat 10.00-20.00, pazar günleri ise 11.00-17.00 saatleri arasında müşterilere hizmet vermektedir. Yerel ve geleneksel dükkânlar ise 18.00’e kadar açık olabilmektedir.

Leeds Saat Farkı

Leeds ve Türkiye arasında 2 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye saati Leeds saatinden 2 saat ileridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Leeds’de 10.00’dur.

Leeds Para Birimi

Leeds para birimi olarak İngiliz sterlini kullanmaktadır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir.

Leeds Resmi Dili

Leeds’de resmi dil olarak İngilizce kullanılmaktadır.

Leeds Dış Temsilcilikleri

Leeds, Londra Büyükelçiliği’nin görev bölgesindedir.

Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu bilgileri:

T.C. Londra Büyükelçiliği

Telefon: +44 20 7591 69 00

Eposta: consulate.london@mfa.gov.tr

Adres: Rutland Lodge Rutland Gardens, Knightsbridge, London SW7 1BW

İnternet sitesi: http://londra.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Leeds Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

Mart/Nisan: Good Friday (Günü her yıl değişmektedir)

Mart/Nisan: Easter Monday (Günü her yıl değişmektedir)

Mayıs: Bank Holiday (Mayısın ilk Pazartesisi)

Mayıs: Spring Bank Holiday (Mayısın son Pazartesisi)

25 Aralık: Noel

25 Aralık: Boxing Day

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Leeds İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 911

Polis: 911

Ambulans: 911