Leeds Hakkında Bilinmesi Gerekenler

leeds-737223_960_720.jpg

Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde yer alan ve şehir statüsünde olan bir yerleşkedir. 551,72 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan şehrin nüfusu, 770.800 olarak tespit edilmiştir. Leeds adını “Loidis” şeklindeki Kelt dilinde yer alan orman isminden almaktadır. 5. ve 7. yüzyılda “Loidis” ormanı, Kelt Elmet krallığının büyük bir kısmını kaplamaktaydı. Orta Çağ döneminde Leeds bölgesi tarım açısından oldukça zengin ve verimli topraklara sahip bir bölgeydi. Bu durum şehri bir ticaret bölgesi konumuna getirmiştir. Üretimin zirve yaptığı dönemlerden biri olan 17. ve 18. yüzyıl bu verimliliğini Leeds bölgesinde de oldukça yoğun göstermiştir. Köylülerin ve evden çalışarak dokuma üretenlerin sayıca fazla olduğu Leeds şehri, eski dönemlerde pamuklu üretimin en önemli adreslerinden bir olma özelliğini de taşımaktadır. Yünlü kumaş alanında zamanla tek isim haline gelen şehir, 20. yüzyılın başına kadar önemli ihracat yapan bölgelerden birisi olmuştur. Yaşanan bu hızlı gelişmeleri kitlesel hale getirmek isteyen devlet politikacıları Leeds yakınlarındaki ulaşım ağını da genişletmeye başlatmıştır.

Dokumacılık alanında oldukça gelişen Leeds, sanayi alanında önemli gelişme kat ederek demir döküm, baskı makineleri, basım sanayi, ağır mühendislik, kimya sanayi ve giyim sanayi alanlarında çok önemli üretim yapan fabrikaları bünyesinde barındırmaya başlamıştır. 2. Dünya Savaşı’nda ise Birleşik Krallık savaş ekonomisi için önemli ölçüde kıyafet hizmeti sağlayan kentlerin başında gelmiştir. Fakat gittikçe artmaya başlayan kapitalizmin etkisi ile birçok fabrika 21. yüzyılda Uzak Doğu pazarı ile baş edemeyince kapanmaya başlamıştır.

Leeds tarihten bu yana İngiltere’nin önemli sanayi merkezi olmasının yanında tarihî ve mimari alanları ile de oldukça dikkat çekmektedir. Leeds Şehri'nde 12. yüzyıldan bu yana günümüzde de tarihi dokusunu koruyan birçok değişik özelliği olan ilginç yapılar bulunmaktadır. Bunun yanında 19. yüzyıldan kalma "Şehir Yerel İdare Konağı" Kraliçe Viktorya dönemi mimarisinin önemli bir eseri olarak öne çıkmaktadır. Şehir, mimari açıdan gelişme gösterse de eski yapı korunarak yeni yapılar kurulmaya özen gösterilmektedir.

Leeds, bölgesel olarak dokuz bölüme ayrılmıştır. Bu bölümler: Leeds Merkez, Headingley, Chapel Allerton, Roundhay, Kuzey Doğu Leeds, Kuzey Batı Leeds, Batı Leeds, Güney Leeds ve Doğu Leeds bölgeleridir. Leeds Merkezi ise kendi arasında yedi bölüme ayrılmaktadır. Bu bölümler: Civic quarter, Central shopping district, Exchange quarter, Gay Village, Financial district, Riverside - south of the railway station, Holbeck bölgeleridir.

Headingley bölgesi genelde öğrencilerin yaşadığı bölge olma özelliğinin yanı sıra spor alanlarının en geniş olduğu alan olarak da bilinmektedir. Chapel Allerton bölgesi ise genelde şehrin en ünlü bar ve restoranlarının yoğunlaştığı bölgedir. Roundhay bölgesi, doğal yaşam alanları, parkları ile oldukça dikkat çekmekte ve hem yerli halkın hem de turistlerin en çok aktivitede bulunduğu bölge olarak karşımıza çıkmaktadır.

Leeds şehrinin merkezi oldukça hareketli ve canlıdır. 2003 yılında en iyi gezgin dergisinde şehir, İngiltere’nin ilk görülmesi gereken şehri olarak seçilmiştir. Ulaşım imkânlarının kolaylığı, kafe ve restoran hizmetlerinin oldukça gelişmiş ve iyi bir hizmet sunması, parkları ve gezilecek mekânları ile oldukça büyük insan kalabalığına sahne olmaktadır. Merkez, gecenin geç saatlerine kadar oldukça hareketli ve renkli bir yapıya sahiptir. Bunun yanında Leeds, alışveriş merkezleri, üniversiteleri, spor merkezleri ve gece hayatı ile oldukça ön plana çıkmakta ve hem yerli hem de yabancı turistlerin gideceği ilk adres olmaktadır.

Günümüzde Leeds, hızla büyüyen bir potansiyeli içerisinde barındırması, gittikçe kalabalık bir nüfusa sahip olması, şehri kozmopolit bir hale getirmektedir. Bunun yanında özellikle son yıllarda farklı ülkelerden yoğun öğrenci nüfusuna ev sahipliği yapması, şehrin canlı kalmasına da katkıda bulunmaktadır. Leeds, sahip olduğu doğal güzellikler, galeriler, parklar ve tarihî derinliği ile de binlerce turiste her yıl ev sahipliği yapmaktadır.

Leeds halkı oldukça misafirperver ve güler yüzlü bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla şehirde kolaylıkla yerli halktan yardım alabilirsiniz. Halkın açık görüşlü olması ve farklı bölgelerden tarihten bu yana göç almış olması bu durumu destekler niteliktedir. Leeds şehrinde tatil yapmak isteyen ziyaretçiler yeşilin verdiği huzur ile oldukça motive olacak ve dinlenecektir. Kısacası Leeds, tatilinizi oldukça keyifli geçirebileceğiniz, hem eğlenip hem de tarihi açıdan birçok bilgi edinebileceğiniz önemli şehirlerden birisidir.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=XLssuRT7ICg