Leeds Gezilecek Yerler

Keyifli bir Leeds gezisi planlayan ziyaretçilere önerimiz Leeds’de 3-4 gün kalmaları yönünde olacaktır. Bu süre zarfında yeşilin ve tarihin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Leeds Gezilecek Yerler

Leeds, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirlerarasında yer almaktadır. Doğal yapısı, parkları ve eşsiz güzelliği ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Kirkstall Manastırı, Leeds Sanat Galerisi, Millenium Meydanı, Kraliyet Zırhları Müzesi, Holy Trinity Kilisesi, Roundhay Park, Temple Newsam, Köpek Tasması Müzesi, Bramham Park, Leeds Canal Garden bulunmaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Kirkstall Manastırı

Leeds’in kuzeybatısında yer alan Kirkstall Manastırı, oldukça harap bir durumda olmasına rağmen itinayla korunmaya çalışılmaktadır. 1152 yılında inşa edilen bu manastır, Leeds’in en önemli dini yapıları arasında sayılmaktadır. 19. yüzyılın sonlarına doğru kamuya açılan bu manastır, Aire Nehri kıyısında geniş bir park alanı içerisinde konumlanmaktadır. Tarihi oldukça eskiye dayalı olan bu yapı, tarihe meraklı ziyaretçilerin özellikle uğraması gereken mekânlar arasında yer alır.

Tabiatın tam ortasında yer alan bu yapı, içerisinde bir de müze bulundurmaktadır. Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz bu müze, saat 12.00-17.00 arasında ziyaretçilere açıktır. Müzeyi ziyaret etmek isteyenlerin ise herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. İngiltere’nin en tarihî yapıları arasında yer alan Kirkstall Manastırı için muhakkak vakit ayırılmalıdır.

Leeds Sanat Galerisi

outstanding-free-to-view-fine-art-at-leeds-art-gallery.jpg

Batı Yorkshire eyaletinin kuzeyinde yer alan Leeds Sanat Galerisi, 20. yüzyıldan kalan önemli yapılardan biridir. İngiliz hükümeti tarafından büyük önem verilen galeri binası, Ulusal Müze olarak anılmaktadır. 1885 yılında halka açılan galeri, İngiltere tarihine dair önemli parçalar barındırmaktadır. Geçmiş döneme ait paralar, antika parçalar, telefon, tablo bunların başında gelmektedir.

Haftanın her günü açık olan sanat galerisine giriş hafta içi ve cumartesi 10.00-17.00 arasında iken pazar günleri 11.00-15.00 arasındadır. Ayrıca galeri pazartesi günleri kapalıdır. Dalayışıyla Leeds Sanat Galerisi’ni ziyaret etmek isteyenlere tavsiyemiz ziyaretlerini pazartesi günü dışında herhangi bir gün içerisinde gerçekleştirmeleri yönünde olacaktır. Galeriye girmek isteyenlerin ise herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.

Millenium Meydanı

Şehrin tam merkezinde yer alan Millenium Meydanı, Leeds Batı Yorkshire’nin en önemli meydanlarından birisidir. Şehrin önemli etkinliklerinin düzenlendiği bu meydan, her yıl önemli konserlere, devlet törenlerine, kamu törenlerine, fuarlara, sokak eğlencelerine ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça renkli ve eğlenceli görüntülerin ortaya çıktığı Millenium Meydanı, oldukça kalabalık yapısı ile dikkat çekmektedir. Millenium Caddesi’nde sıklıkla çeşitli yöresel pazarlar kurulmaktadır. Bunların en önemlileri ise Alman pazarlarıdır. Burada Alman peynirlerinin ve ekmeklerinin tadına muhakkak bakmalısınız.

Bir şeyler yemek ve içmek için birçok alternatif kafe ve restoranı içinde bulunduran bu meydan, her şeyi kolaylıkla bulabileceğiniz tek adrestir. Bunun yanında cadde üzerinde yer alan Nelson Mandela Bahçeleri buraya gelmişken kesinlikle ziyaret etmeniz gereken diğer bir yerdir.

Kraliyet Zırhları Müzesi

17. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar dönemdeki eserlerin sergilendiği Kraliyet Zırhları Müzesi, İngiltere’nin ulusal silah müzesidir. Silah başta olmak üzere diğer savaş araçlarının sergilendiği müze, geniş kapsamlı bir koleksiyona sahiptir. Müze 1996 yılında yapılmıştır. Müzede en dikkat çeken parça ise hayvanlara giydirilen zırh parçalarıdır.

Müze, toplamda dört bölüme ayrılmıştır. Bu bölümler: Ulusal Topçu Koleksiyonu Galerisi, Fort Nelson, Geleneksel Ev ve Hampshire Kulesi bölümleridir. Antik Çağ ve Orta Çağ meraklılarının kesinlikle uğraması gereken bu müze, tarihî dokusu ile oldukça bilgilendirici bir müzedir. Haftanın her günü saat 10.00-17.00 arasında ziyaret edeceğiniz bu müze için herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. Toplu ulaşım araçları ile de müzeye ulaşım oldukça kolaydır.

Holy Trinity Kilisesi

1722-1727 yılları arasında inşa edilen Holi Trinity Kilisesi, işçi sınıf tarafından yaptırılmış bir Gürcü kilisesidir. Dönemin işçi sınıfı ibadet etmek amacıyla aralarında para toplayarak Holi Trinity Kilisesi’ni inşa ettirmiştir. Leeds’in tam merkezinde yer alan bu kilise, sadece ibadet etmek amaçlı kullanılmamaktadır. Genel olarak müzik ve sosyal etkinliklerin gerçekleştirildiği Holi Trinity Kilisesi, bu şekilde birçok insanın kiliseye gelmesini sağlamaktadır.

2013 yılında zarar görmüş kilise tekrar onarılarak halka açılmıştır. Sizlerde vaktinizin bir bölümünü bu kilise için ayırırsanız hem İngiliz kültürünü hem de insanlarını bu sosyal ortamda yakından tanıma fırsatı yakalamış olursunuz. Kiliseye giriş için herhangi bir ücret ödenmemekte ve herhangi bir saat sınırlaması bulunmamaktadır.

Roundhay Park

Leeds’in en güzel dinlenme alanlarından biri olan Roundhay Park, huzurun en güzel adresidir. Park, Şehir Konseyi tarafından yönetilmektedir. Günün yorgunluğunu atmak isteyenler şehrin merkezinde yer alan Roundhay Park’a uğrayarak ister kitabını okuyabilir ister bir şeyler içerek günün tadını çıkarabilirler. Park, yaklaşık 700 dönümlük arazinin üstünde konumlanmıştır. Roundhay Park, her yıl birçok turistin uğradığı mekânların başında gelmektedir.

1872 yılında kurulan park, özellikle havanın güzel olduğu yaz aylarında oldukça kalabalık olmaktadır. Rengârenk çiçeklerin bulunduğu parkta, göl ve ormanlık alan manzaraları oldukça dikkat çekmektedir. Özellikle doğa tutkunları park içerisinde oldukça farklı bitki türlerini de keşfedebilir. Leeds’e yolu düşen herkesin buraya uğramasını tavsiye ederiz.

Temple Newsam

temple-newsam.jpg

1500-1520 yılları arasında inşa edilen Temple Newsam, dönemin en önemli çiftlik evlerinden birisi olarak bilinmektedir. 610 hektarlık geniş bir arazi üzerine konulan çiftlik, etrafı yeşilliklerle çevrili bir alandır. Çiftlik ve çevresi görenlere cennet imajı çizmektedir. Son dönemlerde büyük bir peyzaj çalışması yapılan yapıda binanın yapısı daha da genişletilerek daha işlevsel bir hale getirilmiştir.

Turistlerin yoğun ilgisini çeken Temple Newsam, çocuklar başta olmak üzere ailelerin özellikle uğrak mekânlarından birisidir. Çiftlik içerisinde inek, keçi, kaz, ördek gibi hayvanlar bulunmaktadır. Halk arasında bu çiftlik, Leeds City Council olarak da bilinmektedir. Yönlendirmelerde bu ismi de gördüğünüzde Temple Newsam ile aynı yer olduğu unutulmamalıdır. Giriş ücreti ise yetişkinler için 9,5 sterlin, çocuklar için ise 4,5 sterlin olarak belirlenmiştir.

Köpek Tasması Müzesi (Dog Collar Museum)

dog_6-h.jpg

Leeds’in en farklı müzelerinden biri olan Köpek Tasması Müzesi, turistler tarafından oldukça ilgi çekmektedir. 500 yıllık bir tarihe sahip olan müze, şehrin en ünlü şatosu olan Leeds Castle’da yer almaktadır. Bu müzede köpek ve köpek tasmalarına dair birçok ilginç bilgi ve görsel yer almaktadır. Özellikle av köpekleri için kullanılan tasmaların sergilendiği bu müze, İlk Çağ döneminde insanların kullandığı hayvan tasmalarına da yer vermektedir.

Hem tarihe hem de günümüzde yer alan uygulamalara yer verilen bu müzede, oldukça şaşırtıcı bilgiler yer almaktadır. Siz de bu müzeye giderek bu şaşırtıcı bilgileri öğrenebilirsiniz. Broomfield Caddesi’nde yer alan müzeye giriş saatleri ise haftanın her günü 10.00-17.00 arasındadır. Müzeye giriş ücreti ise yetişkinler için 21 sterlin, çocuklar için ise 13,50 sterlin olarak belirlenmiştir.

Bramham Park

bramham-park-2.jpg

Doğal güzellikleri ile İngiltere’nin en önemli parklarına sahip olan Leeds, hem yerel halk hem de yabancı turistler tarafından en önemli dinlenme alanları olarak kullanılmaktadır. Leeds’in en önemli parklarından biri de Bramham Park’tır. Keyifli yürüyüşlerin yapıldığı park, özellikle aileler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Bramham Park, her yıl ağustos ve eylül aylarında şehrin önemli festivallerine ev sahipliği yapmaktadır.

Girişin 4 sterlin olduğu Bramham Park, saat 10.00’dan itibaren ziyarete açılmaktadır. Hafta sonu oldukça kalabalık parkı ziyaret etmek istemeyenler hafta içini tercih edebilir. Hafta içinde fazla kalabalık olmayan bu parkta oldukça keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Parkın kapanış saati ise 16.00’dır. Gezinizi bu saatlere göre organize ederseniz parkın tadını daha fazla çıkarma fırsatı bulabilirsiniz.

Leeds Canal Gardens

Canal_Gardens_Aug_2007.JPG

Yeşillikleri ve kanalları ile ünlü Leeds, hem yerli hem yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekmektedir. Fotoğrafseverler için oldukça farklı kareler yakalama fırsatı sunan Leeds Canal Garden, şehrin en önemli turistik yerlerinden biridir. Leeds Canal Garden, serbest vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz huzur dolu yerlerin ilk sıralarında gelmektedir. Kanalın çevresinde genellikle botanik bahçeleri ve çeşitli bitki çeşitleri yer almaktadır.

Yeşilliklerin içerisinde yer alan kanalın yakınında ufak bir kafe de bulunmaktadır. Dileyenler bu kafede oturarak meşhur İngiliz çaylarından tadarak yeşilliğin ve doğanın keyfini doyasıya çıkarabilir. Kanala giriş ücreti ise yetişkinler için 6 sterlin, çocuklar için ise 3 sterlindir. Yaz sezonunda giriş saatleri 10.00-18.00 arasında iken kış saatlerinde ise 10.00-16.00 arasındadır.