Falkland Adaları Hakkında Temel Bilgiler

slider_penguins.png

Falkland Adaları, Güney Atlas Okyanusu'nda Patagonya'nın 480 kilometre doğusunda bulunan takımadalardan oluşan bir devlettir. Yaklaşık 12,000 kilometrelik yüzölçümüne sahip olan takımada Doğu Falkland, Batı Falkland ve 776 küçük adadan meydana gelir. Britanya Denizaşırı Toprakları'ndan biri olan Falkland Adaları, içişlerinde serbest, dışişlerinde ve savunmada ise Birleşik Krallık'a bağlıdır. Adalar'ın başkenti Doğu Falkland'daki Stanley'dir. Birleşik Krallık, Arjantin'in adalar üzerindeki taleplerine rağmen 1833'te hâkimiyetini ilan etmiştir.


Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Falkland Adaları ile İlgili

Editörün Kaleminden

Falkland Adaları Nerededir?

Falkland Adaları, Güney Atlas Okyanusu'nda Patagonya'nın 480 kilometre doğusunda bulunan takımadalardan oluşan bir devlettir.

Falkland Adaları’na Nasıl Gidilir

Ülkeye Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Şili üzerinden aktarmalı uçabilirsiniz.

Falkland Adaları’na Ne Zaman Gidilir?

Falkland_Islands_Penguins_82.jpg

Antarktika kıtasına yakınlığından dolayı soğuk iklim bandında yer alan ülkeye gitmek için en uygun mevsim yaz aylarıdır.

Falkland Adaları Mutfağı

7-MHH-Banner-Food1.jpg

Ülkede İngiliz mutfağı hâkimdir. İngiliz mutfağının en bilinen tariflerinden biri Pazar Rostosu denilen, kuzu, dana, domuz veya tavuk butunun sebzelerle beraber fırınlanıp, Yorkshire pudingi ve gravy sosuyla servis edilmesinden oluşan yemektir. Uluslararası anlamda en tanınmış tarifleri ise şüphesiz Fish & Chips denilen, patates kızartması ile kızarmış fileto balıktan oluşan yemektir. İngiliz Kahvaltısı olarak bilinen meşhur kahvaltıları ise, pek Türk damak tadına uygun olmayacak biçimde, ızgara domates, mantar sote, fırınlanmış fasulye içerir; göz yumurta, sosis ve domuz pastırması ile beraber servis edilir.

Tost” kelimesini duyduğunuz zaman kızarmış tereyağlı ekmek servis edileceğini bilmek faydalı olabilir.

İngilizler bilindiği üzere çay seven bir toplumdur. English Breakfast adı verilen siyah çay türü, tüm İngiltere çapında en çok tüketilen çaydır. İngiliz mutfağının en meşhur tatlısı elmalı turtadır.

Hint yemekleri, özellikle de köriyle pişirilen sebze ve etler de İngiliz mutfağının bir parçası olmuştur.

Falkland Adaları Festivalleri

Falkland Islands adalarında resmi tatiller ve dini gün ve bayramlar, Birleşik Krallık’ta kutlanılanlardan farklılık göstermez. Ancak ülkede kendine özgü özel günler arasında sayılabilecek en önemli etkinlik Şubat ayında kutlanan Camp Sports Week isimli bir haftalık etkinliktir. Koyun kırpma sezonunun bitiminde kutlanan hafta boyunca yerel halk büyük sofralarda yemekler yer, at ve köpek yarışları düzenlenir ve kırsal yaşamın güzelliği yücelenir. Bağımsızlık Günü ve Falkland Günü adlı ulusal günler de coşkuyla kutlanır.

Falkland Adaları’ndaki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak),

Kutsal Cuma

Paskalya

Kraliçe’nin Doğumgünü (21 Nisan)

Özgürlük Günü (14 Haziran)

Savaş Günü (8 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtimeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Falkland Adaları’nda Konuşulan Diller

Resmi ve en çok konuşulan dilin İngilizce olduğu adaların halkı 1983 Britanya Vatandaşlığı Yasası'nın bir sonucu olarak Birleşik Krallık vatandaşıdır.

Falkland Adaları Ekonomisi

e1fa96e8dc005f06090f6a7067007234.jpg

Falkland'da yaşayan 2,105 kişinin yarısından fazlası Port Stanley'de oturmaktadır. Halk tamamen İngiliz asıllıdır. Koyunculuk ve balık avcılığı ile uğraşılır. Ekonominin dayandığı en büyük kaynak koyun besiciliğidir. Büyük çiftliklerde toplam bir milyon kadar hayvan bulunur. Falkland'a bağlı Georgia da önemli bir balina avı üssüdür. Bunların dışında son senelerde bulunan petrol de ekonomik kaynaklardan biridir. Şehirlerin birbirlerine iyi olarak nitelendirilemeyecek kara yollarıyla bağlı olduğu Falkland'da dış ulaşım genellikle hava yoluyla sağlanır.

Falkland Adaları Kültürü

Ülke halkı doğa ile baş başa yaşamaktadırlar. Adada sinema bile bulunmuyor. Evlerinde televizyon seyrederek, dost sohbetleri yaparak dünyaya ve teknolojiye biraz kapalı yaşayan ada halkı böyle yaşamaktan mutlu olduğunu belirtiyor… Doğaya çok önem veren toplum, adalarda yaşayan sayısız kuş ve penguen çeşidinin ve genel olarak yaban hayatın korunması konusunda çok hassas.

Falkland Adaları’nın Kısa Tarihi

İngiliz kaptan John Strong, 1690 yılında adalara bilinen ilk kayıtlı ayak basmayı gerçekleştirmiştir. Strong, iki ana ada arasındaki kanalı Britanyalı denizci Viscount Falkland'ın adına Falkland olarak adlandırılmıştır. Daha sonra bu ad tüm ada grubunun adı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Fransız seyrüseferci Louis-Antoine deBougainville adalardaki ilk yerleşkeyi 1764'te Doğu Falkland'da kurdu ve adalara Malovine adını verdi. 1765'te Batı Falkland'a ilk yerleşenler ise İngilizler oldu. 1767 yılında İspanyollar doğudaki yerleşkeyi Fransızlardan satın aldılar ve 1770'te İngilizleri adalardan atmayı başardılar. Britanya İmparatorluğu savaş tehdidi ile Batı Falkland'ı 1771'de geri aldı ancak ekonomik nedenlerle hâkimiyet iddiasından vazgeçmeden adalardan çekilmek zorunda kaldı. İspanyollar Doğu Falkland'a yeniden yerleştiler ve adayı Soledad olarak adlandırdılar.

İspanyollar 1829 yılında adaları Lois Vernet'in başkanlığında bir hükümete ve Arjantinli halka bıraktılar. Lois Vernet Hükümeti 1831'de karasularını ihlal eden Amerikan gemilerine el koyunca ABD misilleme olarak bölgeye savaş gemileri yolladı. 1833'te bir İngiliz keşif heyeti Falkland'a yaptığı sefer sırasında bölgede kalmakta direten Arjantinlileri ortadan kaldırarak, İngilizleri Falkland'a yerleştirdi. Her ne kadar iki taraf da yıllarca adalar üzerindeki hak iddiasını sürdürdüyse de çeşitli anlaşmalarla silahlı mücadeleden kaçınılmaya çalışıldı. Bölgede meydana gelen ilk silahlı çatışma olan Birinci Falkland Savaşı, Alman ve İngiliz savaş gemilerinin birbirlerini takip ederken meydana gelen çatışmadır. Savaşta Almanlar Scharhorst, Gneisenau, Nürnberg ve Leipzig savaş gemilerini kaybettiler. Savaş kesinlikle adaları ele geçirmek gayesiyle yapılmamıştı.

20. yüzyılın ilk yarısı içinde taraflar iddia ve taleplerini sürdürürken, bir sonuca varılamıyordu. Milletlerarası Adalet Divanının salahiyetinin Arjantin tarafından tanınmaması üzerine, Divan da bölge hakkında hakemlik yapmayı reddetti. 1964'te Arjantin, BM'nin Sömürgeler Komisyonundan kanunun aracısız olarak iki toplumlu görüşmelerle sürdürülmesini istedi. Ancak her iki tarafın da taleplerinde kesin fikirli olması, bu girişimin de sonuçsuz kalmasına sebep oldu. 1977'de bu statüdeki görüşmeler tekrar başladı. 1980'de İngiltere, ada halkının fikirlerini sorarak, İngiliz yönetiminin devamının arzu edildiğini Arjantin'e bildirdi. 1982'de Arjantin'deki siyasî durum sebebiyle bölgede ikinci bir savaş meydana geldi. Savaşın sonunda ülkeninhâkimiyeti İngilizlerin eline geçti.

Falkland Adaları’nda İklim ve Hava Durumu

Falkland'da serin ve nemli okyanus iklimi hâkimdir. Yıllık yağış 600 milimetrenin üzerinde, yıllık sıcaklık ortalaması ise 10 derece civarındadır. Nemli iklim ve kuvvetli okyanus rüzgârları arazinin kıraç bir durum arz etmesine sebep olmuşlardır. Bitki örtüsüne insan boyunda Tusso otları hâkim olmakla birlikte, söğüt ve kayın ağaçları da görülür.

Falkland Adalarında Din ve İnanç

falklands-christ-church-cathedral-whalebone-arch.jpg

2012 nüfus sayımına göre, toplumun yüzde 66’sı Hristiyan’dır. Yüzde 32 herhangi bir dini inanca bağlı olmadığını belirtmiştir. Yüzde 2 oranında ise diğer dinlere mensup vatandaş vardır.

Falkland Adaları’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

8244865853_55e8084f97.jpg

Britanya Denizaşırı Toprakları'ndan biri olan Falkland Adaları içişlerinde serbest, dışişlerinde ve savunmada ise Birleşik Krallık'a bağlıdır. Adalar'ın başkenti Doğu Falkland'daki Stanley'dir.

Falkland Adaları Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9oC
  • Şub 9oC
  • Mar 8oC
  • Nis 6oC
  • May 3oC
  • Haz 2oC
  • Tem 2oC
  • Agu 2oC
  • Eyl 3oC
  • Eki 5oC
  • Kas 7oC
  • Ara 8oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 2,932 Dili: İngilizce Para Birimi: Falkland Paundu (FKP) İklim: Okyanus İklimi Big Mac Index: