Falkland Adaları Hakkında Temel Bilgiler

slider_penguins.png

Falkland Adaları, Güney Atlas Okyanusu'nda Patagonya'nın 480 kilometre doğusunda bulunan takımadalardan oluşan bir devlettir. Yaklaşık 12,000 kilometrelik yüzölçümüne sahip olan takımada Doğu Falkland, Batı Falkland ve 776 küçük adadan meydana gelir. Britanya Denizaşırı Toprakları'ndan biri olan Falkland Adaları, içişlerinde serbest, dışişlerinde ve savunmada ise Birleşik Krallık'a bağlıdır. Adalar'ın başkenti Doğu Falkland'daki Stanley'dir. Birleşik Krallık, Arjantin'in adalar üzerindeki taleplerine rağmen 1833'te hâkimiyetini ilan etmiştir.


Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Falkland Adaları Nerededir?

Falkland Adaları, Güney Atlas Okyanusu'nda Patagonya'nın 480 kilometre doğusunda bulunan takımadalardan oluşan bir devlettir.

Falkland Adaları’na Nasıl Gidilir

Ülkeye Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Şili üzerinden aktarmalı uçabilirsiniz.

Falkland Adaları Mutfağı

7-MHH-Banner-Food1.jpg

Ülkede İngiliz mutfağı hâkimdir. İngiliz mutfağının en bilinen tariflerinden biri Pazar Rostosu denilen, kuzu, dana, domuz veya tavuk butunun sebzelerle beraber fırınlanıp, Yorkshire pudingi ve gravy sosuyla servis edilmesinden oluşan yemektir. Uluslararası anlamda en tanınmış tarifleri ise şüphesiz Fish & Chips denilen, patates kızartması ile kızarmış fileto balıktan oluşan yemektir. İngiliz Kahvaltısı olarak bilinen meşhur kahvaltıları ise, pek Türk damak tadına uygun olmayacak biçimde, ızgara domates, mantar sote, fırınlanmış fasulye içerir; göz yumurta, sosis ve domuz pastırması ile beraber servis edilir.

Tost” kelimesini duyduğunuz zaman kızarmış tereyağlı ekmek servis edileceğini bilmek faydalı olabilir.

İngilizler bilindiği üzere çay seven bir toplumdur. English Breakfast adı verilen siyah çay türü, tüm İngiltere çapında en çok tüketilen çaydır. İngiliz mutfağının en meşhur tatlısı elmalı turtadır.

Hint yemekleri, özellikle de köriyle pişirilen sebze ve etler de İngiliz mutfağının bir parçası olmuştur.

Falkland Adaları Festivalleri

Falkland Islands adalarında resmi tatiller ve dini gün ve bayramlar, Birleşik Krallık’ta kutlanılanlardan farklılık göstermez. Ancak ülkede kendine özgü özel günler arasında sayılabilecek en önemli etkinlik Şubat ayında kutlanan Camp Sports Week isimli bir haftalık etkinliktir. Koyun kırpma sezonunun bitiminde kutlanan hafta boyunca yerel halk büyük sofralarda yemekler yer, at ve köpek yarışları düzenlenir ve kırsal yaşamın güzelliği yücelenir. Bağımsızlık Günü ve Falkland Günü adlı ulusal günler de coşkuyla kutlanır.

Falkland Adaları’nda Konuşulan Diller

Resmi ve en çok konuşulan dilin İngilizce olduğu adaların halkı 1983 Britanya Vatandaşlığı Yasası'nın bir sonucu olarak Birleşik Krallık vatandaşıdır.

Falkland Adaları Ekonomisi

e1fa96e8dc005f06090f6a7067007234.jpg

Falkland'da yaşayan 2,105 kişinin yarısından fazlası Port Stanley'de oturmaktadır. Halk tamamen İngiliz asıllıdır. Koyunculuk ve balık avcılığı ile uğraşılır. Ekonominin dayandığı en büyük kaynak koyun besiciliğidir. Büyük çiftliklerde toplam bir milyon kadar hayvan bulunur. Falkland'a bağlı Georgia da önemli bir balina avı üssüdür. Bunların dışında son senelerde bulunan petrol de ekonomik kaynaklardan biridir. Şehirlerin birbirlerine iyi olarak nitelendirilemeyecek kara yollarıyla bağlı olduğu Falkland'da dış ulaşım genellikle hava yoluyla sağlanır.

Falkland Adaları Kültürü

Ülke halkı doğa ile baş başa yaşamaktadırlar. Adada sinema bile bulunmuyor. Evlerinde televizyon seyrederek, dost sohbetleri yaparak dünyaya ve teknolojiye biraz kapalı yaşayan ada halkı böyle yaşamaktan mutlu olduğunu belirtiyor… Doğaya çok önem veren toplum, adalarda yaşayan sayısız kuş ve penguen çeşidinin ve genel olarak yaban hayatın korunması konusunda çok hassas.

Falkland Adaları’nın Kısa Tarihi

İngiliz kaptan John Strong, 1690 yılında adalara bilinen ilk kayıtlı ayak basmayı gerçekleştirmiştir. Strong, iki ana ada arasındaki kanalı Britanyalı denizci Viscount Falkland'ın adına Falkland olarak adlandırılmıştır. Daha sonra bu ad tüm ada grubunun adı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Devamını Oku

Falkland Adaları’nda İklim ve Hava Durumu

Falkland'da serin ve nemli okyanus iklimi hâkimdir. Yıllık yağış 600 milimetrenin üzerinde, yıllık sıcaklık ortalaması ise 10 derece civarındadır. Nemli iklim ve kuvvetli okyanus rüzgârları arazinin kıraç bir durum arz etmesine sebep olmuşlardır. Bitki örtüsüne insan boyunda Tusso otları hâkim olmakla birlikte, söğüt ve kayın ağaçları da görülür.

Falkland Adalarında Din ve İnanç

falklands-christ-church-cathedral-whalebone-arch.jpg

2012 nüfus sayımına göre, toplumun yüzde 66’sı Hristiyan’dır. Yüzde 32 herhangi bir dini inanca bağlı olmadığını belirtmiştir. Yüzde 2 oranında ise diğer dinlere mensup vatandaş vardır.

Falkland Adaları Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9oC
  • Şub 9oC
  • Mar 8oC
  • Nis 6oC
  • May 3oC
  • Haz 2oC
  • Tem 2oC
  • Agu 2oC
  • Eyl 3oC
  • Eki 5oC
  • Kas 7oC
  • Ara 8oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 2,932 Dili: İngilizce Para Birimi: Falkland Paundu (FKP) İklim: Okyanus İklimi Big Mac Index: