Google+

Newcastle

Newcastle - : - / -
--℃
1 GBP=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon5.5℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon8℃
 • Mayweather-icon11℃
 • Hazweather-icon13.5℃
 • Temweather-icon16℃
 • Ağuweather-icon16.5℃
 • Eylweather-icon13.5℃
 • Ekiweather-icon10℃
 • Kasweather-icon7.5℃
 • Araweather-icon4℃
Nüfus: 259,536 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Sterlin (GBP) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

study-abroad-46217.jpg

Asıl adı Newcastle upon Tyne olan ama kısaca “Newcastle” olarak tanınan şehir, Birleşik Krallık’ta bulunan bir şehir statülü yerleşim ve yerel idare birimidir. Tyne Nehrinin kuzey yakasında bulunmaktadır. Şehir, Romalılar döneminde “Pons Aelius (Aeli Köprüsü)” adıyla kurulmuştur. Fakat Newcastle ismini İngiltere'yi Normanlar adına fetheden I. William'ın en büyük oğlu olan Normandiya Dükü "Robert Carthose"'nin 1080'de bu mevkiye inşa ettirdiği "Yeni Kale (New Castle)"den almıştır.

Nispeten küçük bir şehir olmasına rağmen çeşitli alışveriş merkezleri, kültürel aktiviteleri ve tarihi binalarıyla gelişmiş bir şehir merkezine sahiptir. Şehirdeki evler Victorian stili (Kırmızı tuğlalarla inşa edilen 2-3 katlı müstakil evler) mimariyle inşa edilmiştir. Şehri boydan boya ören hafif raylı sistem metro ağı bulunmaktadır. Londra, Manchester, Edinburgh, Birmingham, Liverpool, Glasgow, Aberdeen, Leeds, York gibi önemli şehirlere direkt hızlı tren bağlantısı bulunmaktadır. Paris, Amsterdam, Prag gibi şehirlere direkt uçuşların bulunduğu uluslararası bir havalimanı vardır. Şehir iki önemli üniversiteye sahiptir. Yerli ve yabancı öğrenciler şehirdeki sosyal yaşam ve şehir ekonomisi için çok önemlidir. Pahalı bir ülke olan İngiltere'nin en ucuz şehirlerinden biridir. Kaliteli-ucuz eğlence merkezleri ve genç nüfusuyla eğlenmek isteyenler için özellikle cuma ve cumartesi geceleri tam bir cazibe merkezidir.

Newcastle kuzeydoğu İngiltere, ülkenin tabii güzellikler bakımından en zengin bölgesi addedilmektedir. Northumberland sahili ve the Pennine tepeleri, bu doğal güzelliklerin başlıcalarıdır. Bunların dışında görmeniz gereken yerler arasında Tyne Nehri vardır. Bu nehir üstünde bulunan Tyne Köprüsü ve High Level Bridge mimari güzellikleriyle dikkat çekicidir. Gateshead Millennium Bridge ise bu anlamda en dikkat çekici olandır. Yana eğilmek suretiyle açılıp kapanan köprünün eğilme saatlerini internette bulabilir ve bu anı seyretmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Şehre adını veren Castle Keep'in ve Segedunum adlı Roma döneminden kalma kalenin kalıntılarını mutlaka görmelisiniz.

Central Arcade bölgesi Viktorya döneminden kalma muhteşem mimarisiyle şehrin hem kültürel hem de alışveriş merkezini oluşturmaktadır. Şehrin tam kalbinde yer alan Grainger Town ise tarihi yerleşkelerden biridir. St Nicholas Cathedral, mutlaka görülmesi gereken ibadet yerleri arasındadır.

Stowell Street üzerindeki Çin mahallesi, bir dünya mirası olan Hadrian's Wall surları ve St. Nicholas Katedrali'nin yanında yer alan Vampire Rabbit de şehrin alamet-i farikalarındandır.

University Gallery and Baring Wing: Giriş ücretsiz, genç ve gelecek vaadeden yerel sanatçıların sergileri açılıyor.

Great North Museum’da ise bölgeye dair tarihi ve bilimsel buluntular sergilenmektedir.

BALTIC Centre for Contemporary Art, Yoko Ono ve Julian Opie gibi güncel sanatçıların sergilerinin düzenlendiği bu çağdaş sanat müzesidir ve müzeye giriş ücretsizdir. Stephenson Railway Museum ise buharlı trenin muzaffer günlerini yeniden yaşayacağınız bu tren ve demiryolu müzesidir.

Newcastle İngiltere’nin kuzey doğu kısmında Tyne Nehrinin kuzey yakasında bulunmaktadır.

Geolocation

İngiltere’nin en soğuk yeri olan kuzeydoğu bölgesinde yer alan Newcastle kentinde kışlar bir hayli soğuktur. Ancak, ülke genelinin aksine az yağış alan bir bölgedir. Şehri gezmek için en uygun dönem yaz, özellikle de temmuz ayıdır.

Newcastle’a uluslararası bir hava alanı mevcuttur ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Londra, Manchester, Edinburgh, Birmingham, Liverpool, Glasgow, Aberdeen, Leeds, York gibi önemli şehirlere direkt hızlı tren bağlantısı mevcuttur. Bu şehirlere uçakla vardıktan sonra trenle aktarma yapabilirsiniz. Londra veya Manchester’dan ise uçakla da aktarma yapabilirsiniz.

Şehrin bir parti kasabası olarak saldığı namdan ötürü, oteller özellikle hafta sonları için aylar öncesinden dolmaktadır. Hayal kırıklığına uğramamak için rezervasyonunuzu vaktinde yaptırmanızda fayda vardır. Farklı bütçelere uygun 3, 4 ya da 5 yıldızlı oteller gibi pansiyon ve hostel seçenekleriniz de var. Orta karar bir otelde gecelik konaklamanız 60-80 Sterlin arasındadır.

Newcastle onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Newcastle Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Newcastle Otelleri

En Uygun Fiyatlı Newcastle Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Newcastle Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Newcastle Otelleri

metro.jpg

Newcastle şehrinde toplu taşıma gelişmiştir. Şehirde The Tyne & Wear adlı metro sistemi çalışmaktadır. Quaylink adlı otobüs hattı şehir merkezini gezmek için kullanabileceğiniz hattır. Tek bir otobüs bileti 1.30 Sterlin’dir. Bisikletle gezmeye de çok uygun bir şehir olan Newcastle’da sadece katlanabilir bisikletlerin metroya alınmasına izin verilmektedir.

Newcastle’da bütçenize uygun pek çok restoran vardır. Özellikle Quayside veya Near Central Station bölgesinde bunlardan bolca bulabilirsiniz. Ayrıca paket olarak alıp götürebileceğiniz yemek servisi yapan “take-away” restoranlarda uygun fiyatlıdır. Kentte 8-15 Pound arası bir fiyatla karnınızı doyurabilirsiniz.

İngiliz mutfağının en meşhur yemeği Fish & Chips’tir. Ayrıca meşhur İngiliz Kahvaltı’sını denemelisiniz. Newcastle’da, Çin mahallesinde uzak doğu mutfağından seçenekler bulabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Modern Tandoori: 174 High Street West, Wallsend adresindeki bu Hint restoranı alkol satışı yapmamaktadır. Fakat restoranda kendi içkinizi alarak götürmenize izin verilmektedir.

Blackfriar's Restaurant: Friars St, aresindeki bir 13. yüzyıl rahip okulunun yerine kurulmuş olan bu restoranda tamamen yerel olarak yetiştirilen ürünlerden yapılan yemekler servis edilmektedir.

Six: Baltic Mill, Gateshead Quays, adresindeki restoran Quayside manzarası ve şarap menüsü ile ünlüdür.

Bahşiş

Newcastle restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Son derece hareketli bir gece hayatı olan Newcastle “hen and stag” adı verilen kostümlü partileriyle meşhurdur. Big Market, Quayside ve Central Station bölgeleri en popüler bar ve pubların olduğu bölgelerdir. En meşhur gece kulüpleri Digital, Liquid/Envy ve Tiger Tiger isimli mekânlardır. Newcastle ayrıca biraya benzer bir içeçek olan “ale” ile ünlüdür. Newcastle Brown Ale markalı içkiye ise yereller Broon, Newcy vya 'Dog', adı vermektedir.

Gateshead-Newcastle Glow Festival (Aralık)

The 'Evolution Festival (Bahar Banka Tatili)

MELA (Güney Asya kültürü festivali) (Ağustos banka tatili)

Northern Pride(yaz ayları) (Gay Pride etkinlikleri)

Newcastle kuzeydoğu İngiltere’deki başlıca alışveriş bölgesidir. Lüks markalardan tasarımcı butiklerine kadar çok çeşitli bir alışveriş ortamı var. Northumberland caddesi, zincir tekstil markalarının bulunduğu bölgedir. Tasarım ürünleri, vintage ve özel üretim giyim mağazaları arasında, Old George Yard ve Ophelia Boutique vardır. Eldon Meydanı, şehrin merkezindeki alışveriş bölgesidir. Royal Quays bölgesi ise pek çok markanın outlet mağazasını bulabileceğiniz bir adrestir. Burada geniş bir alanda sayısız markanın dükkanı bulunmaktadır ve buraya metro hattıyla erişim mümkündür.

Newcastle’da (GMT +0) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Newcastle’dan 2 saat ileridir.

Birleşik Krallık sınırları içerisinde yer alan Newcastle şehrinin para birimi Sterlin’dir. 1 TL yaklaşık 3.85 Sterlin’dir.

Birleşik Krallık ülkesinde toplam 6 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan İngilizce, resmi dil olarak kabul edilmektedir. İskoçca, Galce, İrlandaca, Kernevekçe ve Manksça Birleşik Krallık’ta konuşulan diller arasındadır.

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED KINGDOM

Telefon: (00 44) 20 73 93 02 02

Faks: (00 44) 20 73 93 00 66 - (00 44 )20 73 93 92 13

embassy.london@mfa.gov.tr

http://londra.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İngiltere

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Pazartesi Paskalyası

İşçi Bayramı (1 Mayıs),

Mayıs Başı Resmi Tatili

Mayıs Sonu Resmi Tatili

Ağustos Resmi Tatili

Noel (25 Aralık)

Noel Ertesi(26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 101

Polis: 112/999

İtfaiye: 101

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık’a girmek için vize alması gerekmektedir.