Newcastle Hakkında Bilinmesi Gerekenler

study-abroad-46217.jpg

Asıl adı Newcastle upon Tyne olan ama kısaca “Newcastle” olarak tanınan şehir, Birleşik Krallık’ta bulunan bir şehir statülü yerleşim ve yerel idare birimidir. Tyne Nehrinin kuzey yakasında bulunmaktadır. Şehir, Romalılar döneminde “Pons Aelius (Aeli Köprüsü)” adıyla kurulmuştur. Fakat Newcastle ismini İngiltere'yi Normanlar adına fetheden I. William'ın en büyük oğlu olan Normandiya Dükü "Robert Carthose"'nin 1080'de bu mevkiye inşa ettirdiği "Yeni Kale (New Castle)"den almıştır.

Nispeten küçük bir şehir olmasına rağmen çeşitli alışveriş merkezleri, kültürel aktiviteleri ve tarihi binalarıyla gelişmiş bir şehir merkezine sahiptir. Şehirdeki evler Victorian stili (Kırmızı tuğlalarla inşa edilen 2-3 katlı müstakil evler) mimariyle inşa edilmiştir. Şehri boydan boya ören hafif raylı sistem metro ağı bulunmaktadır. Londra, Manchester, Edinburgh, Birmingham, Liverpool, Glasgow, Aberdeen, Leeds, York gibi önemli şehirlere direkt hızlı tren bağlantısı bulunmaktadır. Paris, Amsterdam, Prag gibi şehirlere direkt uçuşların bulunduğu uluslararası bir havalimanı vardır. Şehir iki önemli üniversiteye sahiptir. Yerli ve yabancı öğrenciler şehirdeki sosyal yaşam ve şehir ekonomisi için çok önemlidir. Pahalı bir ülke olan İngiltere'nin en ucuz şehirlerinden biridir. Kaliteli-ucuz eğlence merkezleri ve genç nüfusuyla eğlenmek isteyenler için özellikle cuma ve cumartesi geceleri tam bir cazibe merkezidir.

Newcastle ile İlgili

Newcastle Nerededir?

Newcastleİngiltere’nin kuzey doğu kısmında Tyne Nehrinin kuzey yakasında bulunmaktadır.

Newcastle’a Nasıl Gidilir?

Newcastle’a uluslararası bir hava alanı mevcuttur ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Londra, Manchester, Edinburgh, Birmingham, Liverpool, Glasgow, Aberdeen, Leeds, York gibi önemli şehirlere direkt hızlı tren bağlantısı mevcuttur. Bu şehirlere uçakla vardıktan sonra trenle aktarma yapabilirsiniz. Londra veya Manchester’dan ise uçakla da aktarma yapabilirsiniz.

Newcastle’a Ne Zaman Gidilir?

İngiltere’nin en soğuk yeri olan kuzeydoğu bölgesinde yer alan Newcastle kentinde kışlar bir hayli soğuktur. Ancak, ülke genelinin aksine az yağış alan bir bölgedir. Şehri gezmek için en uygun dönem yaz, özellikle de temmuz ayıdır.

Newcastle’da Nerede Kalınır?

İngiltere’nin kuzeyinde yer alan popüler şehirlerden biri de Newcastle’dır. Geordie kültürüyle özdeşleşmiş bölgede aynı zamanda sanatsal faaliyetler de çok fazladır. Bu şehirdeki gece hayatı ülkenin en iyilerinden sayılır ve şehirde yaşayanların çoğu gençtir. Bu sebeple gece gündüz hareketli olan Newcastle’ı ziyaret edenlerin de aklında eğlence kalır. Nispeten küçük bir şehir olmasına rağmen çeşitli alışveriş merkezleri, kültürel aktiviteleri ve tarihî binalarıyla gelişmiş bir şehir merkezine sahiptir. Newcastle, ülkenin tabii güzellikler bakımından en zengin bölgesi addedilmektedir. Northumberland Sahili ve the Pennine tepeleri, bu doğal güzelliklerin başlıcalarıdır. Bunların dışında görmeniz gereken yerler arasında Tyne Nehri vardır. Bu nehir üstünde bulunan Tyne Köprüsü ve High Level Bridge mimarî güzellikleriyle dikkat çekicidir.


 
İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Newcastle otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Newcastle Otelleri

İngiltere’nin kuzeyinde yer alan Newcastle, capcanlı bir öğrenci şehri olarak karşımıza çıkıyor. Gece hayatı, müzik, sanat ve sporuyla ünlü bölge, İngiltere’nin kültür merkezi olarak bilinen şehirlerden biri. Tarihi neredeyse iki bin yıla dayanıyor ve özellikle Geordie kültürüyle dikkat çekiyor. Aynı zamanda ülkenin tabii güzellikler bakımından en zengin bölgesi addediliyor. Northumberland Sahili ve the Pennine tepeleri, bu doğal güzelliklerin önde gelenleri arasında yer alıyor. Bunların dışında görmeniz gereken yerler arasında Tyne Nehri bulunuyor. Bu nehir üstünde bulunan Tyne Köprüsü ve High Level Bridge mimarî güzellikleriyle Newcastle’da dikkat çeken yerlerden.

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Newcastle otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Newcastle’da Gezilecek Yerler

Newcastle kuzeydoğu İngiltere, ülkenin tabii güzellikler bakımından en zengin bölgesi addedilmektedir. Northumberland sahili ve the Pennine tepeleri, bu doğal güzelliklerin başlıcalarıdır. Bunların dışında görmeniz gereken yerler arasında Tyne Nehri vardır. Bu nehir üstünde bulunan Tyne Köprüsü ve High Level Bridge mimari güzellikleriyle dikkat çekicidir. Gateshead Millennium Bridge ise bu anlamda en dikkat çekici olandır. Yana eğilmek suretiyle açılıp kapanan köprünün eğilme saatlerini internette bulabilir ve bu anı seyretmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Şehre adını veren Castle Keep'in ve Segedunum adlı Roma döneminden kalma kalenin kalıntılarını mutlaka görmelisiniz.

Central Arcade bölgesi Viktorya döneminden kalma muhteşem mimarisiyle şehrin hem kültürel hem de alışveriş merkezini oluşturmaktadır. Şehrin tam kalbinde yer alan Grainger Town ise tarihi yerleşkelerden biridir. St Nicholas Cathedral, mutlaka görülmesi gereken ibadet yerleri arasındadır.

Stowell Street üzerindeki Çin mahallesi, bir dünya mirası olan Hadrian's Wall surları ve St. Nicholas Katedrali'nin yanında yer alan Vampire Rabbit de şehrin alamet-i farikalarındandır.

University Gallery and Baring Wing: Giriş ücretsiz, genç ve gelecek vaadeden yerel sanatçıların sergileri açılıyor.

Great North Museum’da ise bölgeye dair tarihi ve bilimsel buluntular sergilenmektedir.

BALTIC Centre for Contemporary Art, Yoko Ono ve Julian Opie gibi güncel sanatçıların sergilerinin düzenlendiği bu çağdaş sanat müzesidir ve müzeye giriş ücretsizdir. Stephenson Railway Museum ise buharlı trenin muzaffer günlerini yeniden yaşayacağınız bu tren ve demiryolu müzesidir.

Devamını Oku

Newcastle İçi Ulaşım

metro.jpg

Newcastle şehrinde toplu taşıma gelişmiştir. Şehirde The Tyne & Wear adlı metro sistemi çalışmaktadır. Quaylink adlı otobüs hattı şehir merkezini gezmek için kullanabileceğiniz hattır. Tek bir otobüs bileti 1.30 Sterlin’dir. Bisikletle gezmeye de çok uygun bir şehir olan Newcastle’da sadece katlanabilir bisikletlerin metroya alınmasına izin verilmektedir.

Newcastle Mutfağı

Newcastle’da bütçenize uygun pek çok restoran vardır. Özellikle Quayside veya Near Central Station bölgesinde bunlardan bolca bulabilirsiniz. Ayrıca paket olarak alıp götürebileceğiniz yemek servisi yapan “take-away” restoranlarda uygun fiyatlıdır. Kentte 8-15 Pound arası bir fiyatla karnınızı doyurabilirsiniz.

İngiliz mutfağının en meşhur yemeği Fish & Chips’tir. Ayrıca meşhur İngiliz Kahvaltı’sını denemelisiniz. Newcastle’da, Çin mahallesinde uzak doğu mutfağından seçenekler bulabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Modern Tandoori: 174 High Street West, Wallsend adresindeki bu Hint restoranı alkol satışı yapmamaktadır. Fakat restoranda kendi içkinizi alarak götürmenize izin verilmektedir.

Blackfriar's Restaurant: Friars St, aresindeki bir 13. yüzyıl rahip okulunun yerine kurulmuş olan bu restoranda tamamen yerel olarak yetiştirilen ürünlerden yapılan yemekler servis edilmektedir.

Six: Baltic Mill, Gateshead Quays, adresindeki restoran Quayside manzarası ve şarap menüsü ile ünlüdür.

Bahşiş

Newcastle restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Newcastle’da Alışveriş

Newcastle kuzeydoğu İngiltere’deki başlıca alışveriş bölgesidir. Lüks markalardan tasarımcı butiklerine kadar çok çeşitli bir alışveriş ortamı var. Northumberland caddesi, zincir tekstil markalarının bulunduğu bölgedir. Tasarım ürünleri, vintage ve özel üretim giyim mağazaları arasında, Old George Yard ve Ophelia Boutique vardır. EldonMeydanı, şehrin merkezindeki alışveriş bölgesidir. Royal Quays bölgesi ise pek çok markanın outlet mağazasını bulabileceğiniz bir adrestir. Burada geniş bir alanda sayısız markanın dükkanı bulunmaktadır ve buraya metro hattıyla erişim mümkündür.

Newcastle Gece Hayatı

Son derece hareketli bir gece hayatı olan Newcastle “hen and stag” adı verilen kostümlü partileriyle meşhurdur. Big Market, Quayside ve Central Station bölgeleri en popüler bar ve pubların olduğu bölgelerdir. En meşhur gece kulüpleri Digital, Liquid/Envy ve Tiger Tiger isimli mekânlardır. Newcastle ayrıca biraya benzer bir içeçek olan “ale” ile ünlüdür. Newcastle Brown Ale markalı içkiye ise yereller Broon, Newcy vya 'Dog', adı vermektedir.

Newcastle Festivaller

Gateshead-Newcastle Glow Festival (Aralık)

The 'Evolution Festival (Bahar Banka Tatili)

MELA (Güney Asya kültürü festivali) (Ağustos banka tatili)

Northern Pride(yaz ayları) (Gay Pride etkinlikleri)

Newcastle Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Pazartesi Paskalyası

İşçi Bayramı (1 Mayıs),

Mayıs Başı Resmi Tatili

Mayıs Sonu Resmi Tatili

Ağustos Resmi Tatili

Noel (25 Aralık)

Noel Ertesi(26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Newcastle İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 101

Polis: 112/999

İtfaiye: 101

Newcastle Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık’a girmek için vize alması gerekmektedir.

Newcastle Türkiye Dış Temsilcilikleri

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED KINGDOM

Telefon: (00 44) 20 73 93 02 02

Faks: (00 44) 20 73 93 00 66 - (00 44 )20 73 93 92 13

[email protected]

http://londra.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İngiltere

Newcastle Para Birimi

Birleşik Krallık sınırları içerisinde yer alan Newcastle şehrinin para birimi Sterlin’dir. 1 TL yaklaşık 3.85 Sterlin’dir.

Newcastle Resmi Dili

Birleşik Krallık ülkesinde toplam 6 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan İngilizce, resmi dil olarak kabul edilmektedir. İskoçca, Galce, İrlandaca, Kernevekçe ve Manksça Birleşik Krallık’ta konuşulan diller arasındadır.

Newcastle Saat Farkı

Newcastle’da (GMT +0) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Newcastle’dan 2 saat ileridir.

Newcastle Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5.5oC
  • Mar 7oC
  • Nis 8oC
  • May 11oC
  • Haz 13.5oC
  • Tem 16oC
  • Agu 16.5oC
  • Eyl 13.5oC
  • Eki 10oC
  • Kas 7.5oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 259,536 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Sterlin (GBP) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün