Newcastle’da Gezilecek Yerler

Newcastle kuzeydoğu İngiltere, ülkenin tabii güzellikler bakımından en zengin bölgesi addedilmektedir. Northumberland sahili ve the Pennine tepeleri, bu doğal güzelliklerin başlıcalarıdır. Bunların dışında görmeniz gereken yerler arasında Tyne Nehri vardır. Bu nehir üstünde bulunan Tyne Köprüsü ve High Level Bridge mimari güzellikleriyle dikkat çekicidir. Gateshead Millennium Bridge ise bu anlamda en dikkat çekici olandır. Yana eğilmek suretiyle açılıp kapanan köprünün eğilme saatlerini internette bulabilir ve bu anı seyretmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Şehre adını veren Castle Keep'in ve Segedunum adlı Roma döneminden kalma kalenin kalıntılarını mutlaka görmelisiniz.

Central Arcade bölgesi Viktorya döneminden kalma muhteşem mimarisiyle şehrin hem kültürel hem de alışveriş merkezini oluşturmaktadır. Şehrin tam kalbinde yer alan Grainger Town ise tarihi yerleşkelerden biridir. St Nicholas Cathedral, mutlaka görülmesi gereken ibadet yerleri arasındadır.

Stowell Street üzerindeki Çin mahallesi, bir dünya mirası olan Hadrian's Wall surları ve St. Nicholas Katedrali'nin yanında yer alan Vampire Rabbit de şehrin alamet-i farikalarındandır.

University Gallery and Baring Wing: Giriş ücretsiz, genç ve gelecek vaadeden yerel sanatçıların sergileri açılıyor.

Great North Museum’da ise bölgeye dair tarihi ve bilimsel buluntular sergilenmektedir.

BALTIC Centre for Contemporary Art, Yoko Ono ve Julian Opie gibi güncel sanatçıların sergilerinin düzenlendiği bu çağdaş sanat müzesidir ve müzeye giriş ücretsizdir. Stephenson Railway Museum ise buharlı trenin muzaffer günlerini yeniden yaşayacağınız bu tren ve demiryolu müzesidir.