Southampton Hakkında Bilinmesi Gerekenler

3791012

Birleşik Krallığın güneyinde kalan liman kenti Southampton tarihi dokusu, mimarisi ve genç nüfusuyla ülkenin en dinamik kentlerinden biridir. Yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen verilere göre tarihi Taş Devri’ne kadar dayananSouthampton’da Roma ve Sakson uygarlıklarının izlerine rastlanmıştır.

Devamını Oku

Southampton ile İlgili

Southampton Nerededir?

Birleşik Krallık şehri olan Southamptonİngiltere’nin güneydoğusundadır. Londra’ya 1 saatlik mesafede olan liman şehri Hampshire Kontluğu’na aittir.

Southampton’a Nasıl Gidilir?

Southampton’a Türkiye’den doğrudan uçuş yoktur. Fakat şehre gidişte Londra Hava Yolları üzerinden aktarma yapılabilir. Londra’ya gittikten sonra Southampton’a ulaşmak için pek çok seçenek mevcuttur. Yaklaşık 1 saat uzaklıktaki kente Londra’dan trenle geçmek hem en çok tercih edilen yoldur hem de şehri ve doğasını görme imkânı sunduğu için oldukça zevklidir. Londra ve Southampton arasındaki South West Trains (http://www.southwesttrains.co.uk) hattı ve Southern Railway (http://www.southernrailway.com) düzenli seferlere sahiptir. Ayrıca havaalanından hareket eden otobüslerle de kente varmanız mümkündür. Megabus otobüsleri günde 2 kere, National Express ise gün içinde pek çok kere olmak üzere seferlere sahiptir. Victoria Coach Station’dan hareket eden otobüsler doğrudan Southampton’a gitmektedir. Bu konudaki son seçenek ise taksiyle gitmektir. Pek çok taksi firması Londra Southapmton arasında gidip gelir, fakat diğerlerine göre daha pahalı olan bu ulaşım şekli 85 pound ile 120 pound arasında bir maliyete sahiptir.

Southampton’a Ne Zaman Gidilir?

Southampton Birleşik Krallık’ın en güneşli kentlerindendir. Şehri ziyaret etmek için en ideal dönem mayıs ve eylül ayları arası dönemdir. Hava sıcaklığı bu zaman aralığında 22 derece civarındadır. Yağışların yılın her dönemi kaçınılmaz olduğu Southampton’ın en yağışlı olduğu dönem ekim ve kasım ayları arasıdır. En düşük sıcaklıkların görüldüğü ocak ayında ise ortalama sıcaklık 3 drece civarındadır.

Southampton’da Nerede Kalınır?

Southampton, İngiltere’nin güney sahillerinde yer alıyor. Hampshire yönetim bölgesine bağlı olan şehir, bölgenin de en büyüğü. Eski bir liman şehri olarak yüzyıllardır İngiltere hâkimiyetinde bulunuyor. Ticari amaçlarla kullanılan limanları İngiltere için büyük önem taşıyor. Günümüzde limanlar daha çok turistik amaçla kullanılıyor. Büyük Britanya Adası’nın güneyinde yer aldığı için, kuzeydeki Liverpool, Newcastle gibi adı bilinen şehirlerden daha sıcak bir iklime sahip. Southampton’un popüler şehirlerin gölgesinde kaldığını söylersek yanlış söylemiş olmayız ancak genelde İngiliz turistlerin olduğu bu şehri, daha yerel bir İngiltere deneyimi yaşamak için tercih edebilirsiniz.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Southampton otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Southampton Otelleri

Southampton, Büyük Britanya Adası’nın güneyinde yer alan bir İngiliz şehri. İngiltere denildiğinde akla gelen ilk üç şehirden biri değil, ancak bu coğrafyada kalabalıktan uzak ve dinlenme üzerine bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği bir şehir. Başkent Londra’ya yaklaşık bir saat uzaklıkta olan şehrin tarihi Orta Çağ’a kadar dayanır ve bu zamanda yapılmış olan şehir içi surlar hâlâ ayaktadır. Southampton, bölge olarak Hampshire’a aittir, buradaki en büyük şehirdir ve İngiltere’nin güneyinde yer alan önemli liman şehirlerinden biridir. Yüzyıllar boyunca ticari bir liman olarak değerlendirilse de artık turistik değer de kazanmıştır. Konumundan dolayı askeri amaçlar için de kullanılmıştır. Southampton Solent Üniversitesi, şehrin önemli yapılarından biridir. Çoğu İngiliz şehrinde olduğu gibi parklar ve yeşil alanlara şehrin her köşesinde rastlanılabilir.

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Southampton otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Southampton’da Gezilecek Yerler

Southampton’da Ortaçağ’dan kalma binalar kadar müzeler ve parklar da görülmeye değerdir. Kentte dolaşırken kentin tarihi dokusu kadar modern mimarisinden de hayli etkileneceksiniz.

Görülmesi gereken diğer yerler: SeaCity Müzesi, Solent Sky, Hawthorns Urban Wildlife Centre, Woodmill Outdoor Activities Centre, The Bargate.

Devamını Oku

Southampton İçi Ulaşım

2834685

Southampton hem güneşli iklimi hem de deniz manzarasıyla uzun yürüyüşlere oldukça müsait bir kenttir. Bu yüzden kentte pek çok kişi gideceği yere yaya olarak gitmeyi tercih eder. İkinci seçenek ise elbette bisiklettir. Kentte bisiklet kiralayıp rahatça dolaşabilirsiniz. Bisiklet rotanızı belirlerken bu harita işinize yarayabilir: Gelişmiş bir otobüs ağına sahip Southampton’da her on dakikada bir hareket eden servislere de rastlayacaksınız. Otobüslerin pek çoğu şehir içi hizmet verirken şehirlerarası dolaşan otobüslerle de günübirlik kaçamaklar yapmanız mümkün.

Southampton Mutfağı

handmade-burger-Co-3_lo-res.jpg

Southampton’da yeme içme seçenekleri hayli fazladır. Pek çok restoran, kafe ve barın bulunduğu kentte bu konuda sizi özellikle tatmin edecek üç ana cadde mevcuttur. Bunlardan ilki kentin kozmopolit bölgesi Oxford Street, ikincisi restoranların yanı sıra publarıyla da meşhur High Street ve üçüncüsü de daha çok Çin ve Meksika mutfağı gibi dünya mutfağına ait lezzetleri de tatma imkânı sunan Bedford Place’tir.

Yapılan bir araştırmaya göre abur cubur ve fastfood gibi yiyeceklerin ve biranın en çok tüketildiği İngiltere şehri Southampton’da taze balık çeşitlerini mutlaka deneyin.

Popüler restoranlar

The Terrace Restaurant: Şehir merkezine oldukça yakın bu Michelin yıldızlı restoranda ülke mutfağından modern Avrupa mutfağına çok zengin çeşitte bir menü sizi beklemektedir.

Olivetree: Kentin en iyi restoranlarından biri olarak kabul edilen Olivetree elegan ve şık sunumlarının yanı sıra mevsime göre hazırladığı menüsüyle de oldukça lezzetli alternatifler sunmaktadır.

White Star Tavern: Yine Michelin onaylı bu restoran ise kahvaltıdan akşam yemeğine İngiliz mutfağının özgün tatlarını sunmaktadır.

Diğer restoranlar: Fat Fig, Mango, La Cantina, Oxfords Bar and Restaurant, Ennio’s, Fraying Station, Royal Work, Oxford Brasserie

Bahşiş

Southampton restoranlarında misafirlerden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10 ile yüzde 12.5 arasındadır.

Southampton’da Alışveriş

Southapton oldukça geniş alışveriş seçeneklerinesahiptir. Kentin anahtar bölgelerinden WestQuay Southampton alışveriş merkezi yaklaşık 90 dükkânıyla çok fazla seçenek sunmaktadır. Bargate Centre ve East Street ise kentin diğer çok kalabalık alışveriş alanlarıdır. Ayrıca Southapmton Futbol Kulübüyle de meşhur kentte kulübün alışveriş mağazasını da ziyaret edebilirsiniz.

Southampton Gece Hayatı

3559751

Geleneksel publardan şık barlara pek çok seçeneğin bulunduğu Southampton’da deniz kenarındaki mekânlar oldukça popülerdir. Kentin en meşhur barlarından Duke of Wellington’a mutlaka uğrayın. 13. yüzyılda Dük Wellington’a ait olan geleneksel bina 15. yüzyıldan beri pub olarak hizmet vermektedir. Geniş oturma düzeni, canlı müzikleri ve meşhur Bag End hamburgeriyle The Hobbit kentin yine en popüler mekânlarındandır. Özellikle gençlerin tercih ettiği The Hobbit’in yanı sıra O2 Guildhall, The Brook gibi canlı müzik mekânları ve Oceana, The Junk Club gibi kulüpler de şehrin canlı gece hayatının diğer alternatifleridir.

Southampton Festivaller

Chiniese New Year (10 Şubat)

Titanic Maritime Events (13 Nisan)

Bollywood Baraat (21 Mayıs)

Southampton Bira Festivali (31 Mayıs)

Southampton Mela Festivali (7 Haziran)

Cowe Week (6 Ağustos)

Southampton International Boat Show (14 Eylül)

Southampton International Food Festival (15 Eylül)

Southampton Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma (25 Mart)

Paskalya Pazartesisi (Mart ayının son pazartesi günü)

Erken Mayıs Banka Tatili (2 Mayıs)

Bahar Banka Tatili (30 Mayıs)

Yaz Banka Tatili (29 Ağustos)

Noel Günü (25 Aralık)

Southampton Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Southampton’a girmek için vize alması gerekmektedir. Diplomatik Pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde İngiltere vize işlemlerinden muaftır.

Southampton Para Birimi

Birleşik Krallık ülkelerinden İngiltere sınırları içindeki Southampton’ın para birimi Pound’dur.

Southapmton Saat Farkı

Southampton (UTC +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Southampton’dan 2 saat ileridedir.

Southampton Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6.5oC
  • Şub 6oC
  • Mar 7.5oC
  • Nis 9.5oC
  • May 13.5oC
  • Haz 15.5oC
  • Tem 17.5oC
  • Agu 17.5oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 11.5oC
  • Kas 8oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 253,651  / Dil: İngilizce / Para Birimi: Pound Sterlin (GBP) / İklim: Okyanus / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün