Yorkshire

YORKSHIRE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

İngiltere’nin kuzeydoğu kısmında yer alan Yorkshire, ülkenin 39 tarihi ili arasında en büyük olanıdır. Vikinglere dayanan tarihi, zengin kültürü, küçük ama şirin şehirleri ve dünyaca ünlü kırsal alanlarıyla çeşitliliği bol olan ve kendine has bir yerleşim birimidir. Jorvik adı eskide kalmış olmasına rağmen Viking kültürünün ve ruhunun hala yaşatıldığı Yorkshire’da, Orta Çağ havası esmeye devam etmektedir.

MÖ 306 yılında Eboracum’un (bugünkü York), Roma İmparatoru I. Konstantin’in yönetimi altında olduğu bilinmektedir. Sonraları bölge Danimarka Vikinglerinin kontrolüne geçerek adı Jorvik olarak değiştirilmiştir.

Yorkshire’ın en çok ilgi gören etkinliklerinden biri YorkshireEbor Racing Festival’dir. Dünyaca ünlü bu festivalin en gözde kısmı olan Juddmonte International, safkan at yarışı meraklılarının ilgi odağıdır.

Yorkshire’ın diğer önemli festivali ise eylül ayında düzenlenen ödüllü CottinghamFoodandDrinkFestival’dir. Bir yandan Market Green, King Street ve Hallgate’te açılacak onlarca stantta yerel ürünlerin tadına bakma fırsatı bulurken, bir yandan da şeflerin kıyasıya rekabetini izleyebilirsiniz.

Yorkshire, İngiltere’de “Yorkshire Puding” ile ünlüdür ve her ne kadar adında puding geçiyor olsa da bu klasik sütlü tatlı ile hiç alakası olmayan bir yiyecektir. 18. yüzyıla kadar pudingler daha çok et ve türevlerinden yapılan sosis benzeri yiyeceklerin adıymış. Daha sonraları hamurlu pudingler ortaya çıkmış. Geleneksel Yorkshire pudingi, ana yemekten önce veya yanında sunulan tuzlu bir yiyecek türüdür. Dışarıda satılan tekli pudinglerden ziyade geleneksel Yorkshire pudingi ince bir tepsiye yayılarak pişirilip kare kesilerek genellikle bifteğin yanında servis edilirmiş. Ancak günümüzde tüm et çeşitleriyle tercih edilebilmektedir. 

Yorkshire Nerededir?

Batısında sahil boyunca Kuzey Denizi’nin bulunduğu Yorkshire, East Midlands’in kuzeyinde, North West England’ın doğusunda, North East England’ın ise güneyinde yer almaktadır. Yorkshire, coğrafi konumlarından yola çıkılarak isimlendirilmiş olan üç bölgeye ayrılmaktadır: Northshire Dales ve North York Moors Milli Parkları, Whitby ve Scarborough kıyı yerleşimleri ile North Yorkshire; bir zamanlar dünyanın en uzun asma köprüsünü barındırmış olan East Yorkshire ve son olarak Leeds ve Bradford gibi şehirlerin bulunduğu West Yorkshire. Bu bölgelerin hiçbirine dahil olmayan York şehri, İngiltere’nin en geniş ovası olan Vale of York’ta, bölgelerin kesişim noktasında yer alır. Ancak, bu bölgeler bazen algılaması daha kolay olsun diye York da dahil edilerek sadece coğrafi açıdan bulundukları yönlere özgü adlandırılmaktadır (North, East, South, West şeklinde). 

Yorkshire’a Nasıl Gidilir?

Yorkshire’a gitmek için İstanbul’dan 4 saat civarı süren direkt uçuşlarla Londra Heathrow Havaalanı (LHR) veya Manchester Havaalanı’na (MAN) gelmek en iyi alternatif olacaktır. Londra’dan Leeds, York, Sheffield, Doncaster ve Hull gibi yerlere hızlı trenlerle ulaşım sağlanabilmektedir. Bu tren yolculukları, Yorkshire gezisine başlamadan önce bir ön hazırlık gibi yolculara müthiş manzaralar da sunmaktadır.
 
Bunun haricinde İstanbul’dan aktarmalı seferlerle Leeds Bradford (LBA), Doncaster Sheffield (DSA) veya Humberside Uluslararası Havaalanı’na (HUY) ulaşmak da mümkündür. Ancak bu noktalara yapılacak seyahatlerde en az bir aktarma yapmak gerekeceği için yolculuk süresi 2-3 saat kadar artacaktır. Buna bağlı olarak bu bilet fiyatları da bir hayli yükseğe taşınmaktadır.  

Yorkshire’da Görülmesi Gereken Yerler

Yorkshire’da ziyaret edilecek ünlü yapılardan biri York Minister’dır (York Katedrali). Canterbury’den sonra İngiltere’nin en önemli katedrali olan bu yapı, günümüzde Gotik tarzını yansıtan bir mimari eserdir. Başlangıçta Katoliklerin inşa ettiği bir yapı olmasına rağmen, 11. yüzyıla kadar olan zaman dilimi içerisinde işgaller ile el değiştirmesi ve hasar görmesi sebepleriyle katedral değişikliklere uğramıştır. Sonrasında ise defalarca küçük ve büyük çaplı yangınlar, yıkılma, yeniden inşa edilme ve onarılma süreçlerinden geçmiştir.

York’un nefis manzarasını izlemek için Central Tower’ın 275 basamaklık merdivenleri tırmanılıp şehrin en yüksek noktasına ulaşabilmektedir. Katedrali ziyaret edenlerin kesinlikle atlamaması gereken bir ayrıntıdır. Mahzen mezara da birkaç basmak aşağı inerek ulaşmak mümkündür. Burada Roma kalıntıları ile arkeolojik bulgular da yer almaktadır. Ayrıca, katedralde yıl içinde koronun özel performansları ile farklı etkinlikler de düzenlenmektedir.

1975 yılından beri onlarca kez ödül almış olan National Railway Museum (Milli Demiryolu Müzesi), dünyanın en büyük demiryolu müzesi ve Yorkshire’ın en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biridir. Müzenin koleksiyonunda 300’ü aşkın lokomotif ve katarın yanı sıra 4899 parça demiryolu üniforması ve kostümü, demiryolu donanımı, belgeler, kayırlar, sanat eserleri ile 1850 yılından itibaren çekilmiş olan demiryoluna ilişkin fotoğraflar bulunmaktadır. Ayrıca, Kraliçe Victoria ile Kraliçe II. Elizabeth tarafından kullanılmış olan kraliyet trenleri de yer almaktadır.
 
Hull’ın ödüllü akvaryumu Deep, şehir merkezindeki konumuyla ziyaretçilerine aralarında köpekbalığı ve Papua penguenlerinin de bulunduğu 3.500’den fazla balığa kolay bir ulaşım sağlamaktadır. Tropikal sulardan soğuk Antarktik denizlere kadar geniş bir yelpazede yaşayan canlıları görsel ve işitsel sunumlar ile eğlenceli ve eğitici interaktif öğrenme yöntemleriyle keşfedebilirsiniz.

Viking zamanlarındaki York’u yeniden yaşamak için gidilmesi gereken yer, Jorvik Viking Centre’dır. Ziyaretçilerine York’un tarihine bir yolculuğa çıkmayı vadeden bu Viking merkezinde şehrin çok kültürlü tarihine tanık olma şansı elde edebilirsiniz.

1951 yılında, İngiltere’nin ilk milli parkı olarak Yorkshire’ın güneyinde kurulmuş olan Peak District Milli Parkı, doğada vakit geçirmeyi seven her yaştan insana hitap eden pek çok aktivite seçeneği sunmaktadır. Herkesin katılabileceği doğa yürüyüşleri ile yaban hayatı yakından keşfedebilir veya biraz daha hareketli olmak isterseniz bir bisiklet kiralayabilirsiniz. Bakewell, Castleton, Derwent ve Edale ziyaretçi merkezlerine uğrayıp fotoğraf galerilerini, müzeleri, sergileri, tarihi barajları gezebilirsiniz.
 
Tarihi York şehrine yakın konumu ile Ryedale, İngiltere’nin en güzel manzaralarına sahiptir. Özellikle, resmi olarak Olağanüstü Doğal Güzellik Alanı olarak belirlenmiş olan Howardian Hills, alışılmışın dışında bir güzellikle ziyaretçilerini selamlamaktadır. Ryedale, eşsiz Howard Kalesi, Byland ve Rievaulx manastırları, İngiliz Mirası sit alanları, müzeler ve birbirinden güzel bahçeler ile North York Moors Milli Parkı’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Yorkshire ile İlgili

Yorkshire Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa