Yorkshire Dales Ulusal Parkı

İngiltere’nin kuzeyinde yer alan Yorkshire Dales, Kuzey Yorkshire ve Cumbria bölgesindeki Pennine Dağları’nın orta bölümüne yerleşmiştir. Burası yemyeşil kırlar, dik yamaçlarla çevrili vadiler ve bu vadileri kesen taş duvarlarlai taştan yapılmış çiftlik evlerinin ve ahırların serpiştiği bir alandır. Alçak tepeler özellikle karla kaplıyken görkemli zirveleri andırır ve ufak akarsular yoğun yağışların ardından görkemli nehirlerin görüntüsüne sahip olur.

Fotoğraf Wensleydale 

Bölge 1954 yılında Ulusal Park ilan edilmiştir. Verimli arazide dolaşmak, Yorkshire’ın meşhur misafirperverliğini görüp yürüyüş yapmak için her sene bölgeye 10 milyon ziyaretçi gelir. Parkın 1.760 kilometrekarelik alanı içinde üç büyük dere (Dale) ile kırların aşağısındaki kayalık kanyonlara yol alan çok sayıda küçük dere yer alır. Derelerin ortasında yer alan Wensleydale geniş ve ağaçlıklıdır. Bölge şatoları, şelaleleri ve Gayle yakınındaki Wensleydale mandırasında yapılan peynirleri ile ünlüdür.


Fotoğraf

Kuzeydeki Swaledale dar ve dik yamaçlarla çevrili, yabanıl ve ıssız bir vadidir. Vadinin tepesinde geniş bozkırlar yer alır. Tan Hill, adını oldukça verimli bir koyun türüne vermiştir. Dales’in ortasındaki Wharfedale uzun ve dolambaçlı bir vadidir. Vadinin tabanı sevimli köylerle bezelidir. Burleigh Woodhead’e doğru uzanan bozkırların üzerindeki Cow ve Calf Rocks kırsal alanlara ve vadiye bakan nefes kesici manzaralar sunar. Batıda Ribblesdale inişli çıkışlı kırlar, kalker kanyonlar ve yüksek tepelerden oluşan bir vadidir. Açık bir günde Ingleborough Hill’in tepesinden güneybatıdaki Isle of Man’e kadar uzanan manzaralar göreceksiniz.


Fotoğraf  Yorkshire Dales Ulusal Parkı
 

Nedir: Derin vadiler ve yüksek kırlık alanlardan oluşan bir bölge
Nasıl Gidilir: Leeds’den Otley’e gidin, Skipton’a gitmek için A65’e girin. B6265 sizi Dales’e götürecektir.
Ne Zaman Gidilir: Bölgeyi çuha çiçeklerinin kapladığı, ağaçların yeşil yapraklarla donandığı ve kuzuların zıpladığı ilkbahar mevsiminde.
En Yakın Yerleşim Yeri: Hawes, Dales’in en büyük şehridir.
Kaçırmamanız Gerekenler: Wharfedale’in “saklı köyü” Thorpe’daki Navy Noodle Hole Mağarası’nda Buzul Çağı’ndan kalma çok sayıda ren geyiği ve ayı kalıntısına rastlanmıştır.
Bilmeniz Gerekenler: Halifax Kilise Korosu üyeleri Wharfedale kırlarında piknik yaparken Yorkshire’in milli marşı olan On Ilkla Moor Baht’ı bestelemiştir.Tanıtıcı Video: