St. Albans

St. Albans Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

İngiltere’nin katedral kenti olan St. Albans Londra’nın kuzeyinde Hertfordshire bölgesinde bulunmaktadır. St. Albans ilk olarak Romalılar tarafından Verulamium olarak adlandırılmış ve Verlamion’un Catuvellauni yerleşimi olarak kayıtlara geçmiştir. Roma duvarı, tiyatro ve hipokrat bölümlerinin kalıntıları bugün ziyaret edilebilir. Burada bulunan en önemli yapı olan ve aslen manastır kilisesi olarak kurulan katedral ise kısmen eski Roma kentinden alınan taşlarla inşa edilmiştir. Burası İngiltere’nin kutsal mekânlarından birisidir. 

St. Albans’a Ulaşım 

St. Albans günübirlik ziyaretler için uygun bir kenttir. Londra’ya oldukça yakın olan bu yerleşkeye araba ile gidecekseniz M1 karayolunu takip etmeniz gerekmektedir. Londra’nın St. Pancras tren durağından St. Albans’a hareket eden trenler bir diğer alternatiftir. Çokça tercih edilen bu tren yolculuğu yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Bunun haricinde kente Londra’nın Heathrow Havalimanı’ndan kalkan otobüslerle gitmek de mümkündür. Fakat havalimanının uzakta olması sebebiyle bu yolculuk yaklaşık 70 dakika sürmektedir.

St. Albans sınırları içerisinde dolaşmak söz konusu olduğunda ise en makul yol yürümektir. Zira yaklaşık bir saatte tamamlayabileceğiniz küçüklükte bir yerden bahsetmekteyiz. Pek çok tarihî yapının zaten kent merkezinde konuşlandığı St. Albans’ta, kentin etrafını dolaşan turist otobüsleri de hizmet vermektedir. 

St. Albans’ta Mutlaka Gömeniz Gereken Yerler 

St. Albans oldukça küçük bir alana yayılmış olduğundan burada görmeniz gereken yerler de zaten kent merkezinde toplanmıştır. Adım adım keşfe oldukça müsait olan bu kentte kiliseleri dolaşıp günün geri kalanında pub’larda dinlenerek geçirebilirsiniz.

Katedral veya Manastır Kilisesi: “İngiltere'nin gerçek merkezi” adıyla da anılan katedral kentin de sembolik mekânıdır. Girişin ücretsiz olduğu bu ihtişamlı yapıya gelen ziyaretçiler küçük de olsa mutlaka bağış da bulunurlar. Genellikle hafta sonlarında çoğu saat 17.00 civarında başlayan ücretsiz bir Evensong konserlerinin gerçekleştirildiği yapı ayrıca ücretsiz rehberli turlara da ev sahipliği yapmaktadır. Yılda yaklaşık 4 kez düzenlenen ve mum ışığında gerçekleştirilen gece turları ise ücretli olup katılımcılarına ilginç bir deneyim vadeder. Binaya hem Katedral hem de Manastır denmektedir. Bu yüzden eğer yapının iki farklı isimle çağırıldığını duyarsanız kafanız karışmasın, doğru yerdesiniz.

St. Albans Pazarı: St Albans pazarı şehrin aynı zamanda ana alışveriş caddesi olan St Peter's Caddesi'nde, her çarşamba ve cumartesi günü kurulmaktadır. Burası aynı zamanda dünyanın en uzun cadde pazarlarından biri olma özelliğine sahiptir ve 1200’lerin sonundan beri kesintisiz olarak kurulmaktadır. Kentin canlı ruhunu hissetmek istiyorsanız, bu pazarı dolaşmak yapabileceğiniz en doğru şey olacaktır.

Orta Çağ Saat Kulesi: Orta Çağ’dan kalma bu Saat Kulesi’nin yapımı 15. yüzyılın başına rastlamaktadır. Kuleye tırmandığınızda tüm St. Albans’ı tepeden seyredebilirsiniz. Buranın özellikle Paskalya döneminde ve hafta sonları ile resmi tatil günlerinde kuleye tırmanan kişi sayısının yoğun olduğunu hatırlatalım.
 
Publar: St. Albans, İngiltere’de ve hatta Avrupa Birliği sınırları içerisinde de bir kilometrekarelik alana en fazla pub’ın düştüğü yerdir. Ayrıca burada bulunan The Fighting Cocks Pub da İngiltere’deki en eski pub olarak bilinmektedir. Dolayısıyla yüzlerce çeşit bira ve kokteylin bulunduğu bu pub’lardan birine yerleşin ve günün keyfini çıkarmaya devam edin deriz.

Verulamium Müzesi: Bu müze eski bir Roma şehri olan St. Albans’ın hikâyesini anlatmaktadır. Roma mozaikleri, seramik ve diğer eserlerin sergilendiği müzeye giriş St. Albans sakinleri için ücretsizdir. Hafta boyunca genellikle okul gruplarının ziyaret ettiği müzeyi bu nedenle okul günleri haricinde ziyaret etmeye çalışmak daha makul olacaktır. 

Verulamium Roma Tiyatrosu: İyi korunmuş bir taş tiyatro olan Verulamium Roma Tiyatrosu, Verulamium Müzesi yakınlarında yer almaktadır.  Buradan, nadiren halka açık olan Gorhambury’nin (St.Albans Körfezi evi) malikanesine kadar yürüyebilirsiniz. Yolda karşınıza çıkacak Old Gorhambury House ise yılın neredeyse her günü ücretsiz olarak ziyarete açıktır.
 
Verulamium Parkı: Şehir merkezinin güneyinde uzanan yemyeşil bir alana yayılmış bu park, ortasında uzanan göl ve diğer yanından akan nehir ile huzur dolu bir yerdir. Buraya gelmek için, Katedral’in ev bölümü girişinden Fighting Cocks barına doğru yürüyüp ardından küçük köprüyü geçebilirsiniz. Parka ulaşmak için bir diğer alternatif ise Saat Kulesi’ndeki George Caddesi’nin aşağısından sola yani Romeland’e ulaşıp sonra da bin yıllık Abbey Gateway’inden geçerek pub ve köprüye giden tepeden aşağıya inmektir. Parktan, Verulamium Müzesi’ne yürüyerek kolayca gidebilirsiniz.

St. Albans ile İlgili

St. Albans Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa