Manchester Hakkında Bilinmesi Gerekenler


cloudfront.net

Yaklaşık 500 000’lik nüfusuyla ve kültürel, sportif ve ekonomik etkileriyle İngiltere’nin en önemli şehirlerinden biri olan Manchester ülkenin kuzey-batısında Irwell Nehri'nin üzerinde yer alır. Endüstrinin ve sanayileşmenin ilk adımlarının atıldığı şehir olması ona “Cottonopolis” lakabını kazandırmıştır.

Şehir gelişmiş ekonomisi bakımından Birleşik Krallık’ta 3. konumdadır ve Londra ile Edinburg’tan sonra en çok ziyaret edilen şehirdir.

Şehir sayısız tiyatroya, müzeye ve konser salonlarına sahip olması ile önemli bir kültürel zenginlik ihtiva eder. Tarihi yapıları ve etkileyici Victoria mimarisina sahip görüntüsüyle de bugün hala dünyanın her yanından sayısız ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Bu akının sebeplerinden bir diğeri ise Manchester’ın İngiltere’nin Premier League’inde oynayan iki futbol takımını barındıran önemli bir spor şehri olmasıdır.

Manchester ile İlgili

Manchester Nerededir?

Manchester, Büyük Britanya adasında, İngiltere’nin kuzey-batısında; Greater Manchester’ın merkezinde yer almaktadır. Komşu ülkeri İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti'dir. 

Manchester'a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Manchester’a direkt uçuşlar yaklaşık 4-4,5 saat sürmekte olup diğer şehirlerden aktarmalı uçuşların süresi 6-8 saat arasında değişmektedir. Hava alanından şehir merkezine (Piccadilly) yaklaşık her 20-30 dk’da bir tren seferleri düzenlenmektedir.

Manchester'a Ne Zaman Gidilir?


manchesterisace.co.uk

Genel olarak İngiltere’ye hakim olan yağışlı ve kasvetli hava Manchester’da da hüküm sürer. Ilıman bir iklime sahip olan bu şehre seyahat en için uygun dönemin sıcaklığın 17-20 derece arasında seyrettiği yaz mevsimi olduğunu söyleyebiliriz ancak yine de her an yağışlı havaya hazırlıklı olmakta fayda var.

Manchester'da Nerede Kalınır?

İngiltere’nin kuzeybatısında yer alan Manchester, ülkenin en önemli kültür, tarih ve ekonomi merkezlerinden biridir. Aynı zamanda futbol takımlarıyla çok ünlü olan bir spor şehridir. Her zaman enerji dolu ve canlı olan Manchester sizi her zaman şaşırtacak sürprizler barındırır. Bu yüzden Manchester her bütçeye ve aradığınız her kritere göre otel seçeneği sunacaktır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Manchester otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Manchester Otelleri

İngiltere’nin metropollerinden biri olan Manchester’ın tarihi MÖ 79’a kadar uzanır, bu sebeple birçok tarihî yapıta ev sahipliği yapıyor. Özellikle Sanayi Devrimi’nden sonra çok gelişmiş olan Manchester; ekonomi bakımından çok önemli bir şehirdir.  

Manchester, görülmesi gereken mükemmel şehirlerden biridir ve bu şehrin keyfini en iyi şekilde çıkarmanız için kalacağınız yer çok önemlidir. Genel olarak temiz ve bakımlı olan Manchester otelleri, en lüks otellerden hostellere kadar birçok alternatif sunar. Çoğunlukla şehir merkezine yakın olan otellerden, size uygun fiyatta olanları ve ulaşım avantajlarına sahip olanları kolayca bulabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Manchester otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Manchester Gezilecek Yerler


manchesterisace.co.uk

Sanayi Devrimi'nin de etkisiyle bir endüstri şehri olan Manchester’da çok sayıda görülmesi gereken yer mevcut. Sanat, mimari, tarih, kültür, spor ve dolayısıyla turizm bakımından oldukça zengin olan bu şehir her yıl sayısız ziyaretçiyi kendine çekmeye devam ediyor. Yapmanız gereken tek şey, herhangi bir turizm ofisinden haritanızı alıp, görmek istediğiniz yerleri işaretlemek ve derhal yola çıkmak olacaktır.

Manchester gezilecek yerler:

Manchester Müzesi


wefaceforward.org

Manchester Üniversitesi’nin içinde yer alan müze, kampüsün neo-gotik yapılarının merkezinde yer alır ve arkeolojik, antropolojik ve doğa tarihine dair yaklaşık 6 milyon esere ev sahipliği yapmaktadır  ve bu eserler akademik araştırmalar için de oldukça önemli bir kaynaktır.

 • Her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeye giriş ücretsiz.
 • Ulaşım: Müzeye ulaşım için en iyi yol toplu taşıma veya bisiklettir. Pek çok otobüs hattı (yalnızca hafta içi 41,42,43,48,111,85,86,147 hatları) üzerinden müzeye ulaşım imkanı vardır. 
 • Web sitesi

Manchester Katedrali


hollinwoodwelding.co.uk

Irwell kıyılarında bulunan ve büyüleyici gotik bir mimariye sahip olan bu Anglikan Katedrali'nin yapımı 15.yy’a kadar dayanır ancak günümüzdeki halini 1847’de alır ve İngiltere’nin en büyük katedralidir.

 • Ziyaret saatleri Pazartesi-Cuma: 8.30-17.30, Salı-Çarşamba-Perşembe-Cumartesi-Pazar: 8.30-18.30 şeklindedir.
 • Ulaşım: Buraya en yakın istasyon Victoria’dır. İstasyondan ayrılıp Ulusal Futbol Müzesine doğru yürürken Katedrali göreceksiniz. Piccadilly’den ise yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedi.
 • Web sitesi

​Bilim ve Sanayi Müzesi


geograph.org.uk

Bilimin sanayi ile buluştuğu yeri ve modern dünyanın başladığı noktayı keşfetmeyi hedefleyen müze Manchester’ın her birimizin hayatında yer edinmiş olan bilim ve teknolojiye olan katkılarını gözler önüne seriyor. Dünyanın en eski demiryolu istasyonunun yer aldığı bu müze bilim, teknoloji ve endüstrinin kazandırdıklarını etkileyici bir biçimde sergilemektedir. Müzenin özellikle ulaşım (otomobil, uçak vb.) ve enerji (su, elektrik vb.) temalarındaki eserleri kesinlikle görülmeye değer.

 • Her gün 10.00-17.00 saatleri arasında açık olan müzeye giriş ise ücretsiz.
 • Ulaşım: Ana girişi Lower Byrom Street’te bulunan müzeye tren ile ulaşım için en yakın istasyon Deansgate’tir. Müze buradan yürüyüş mesafesindedir. Bunun dışında 2 numaralı ücretsiz Metroshuttle ile müzenin üzerinde bulunduğu Lower Byrom Street’e varabilirsiniz. Tramvay için ise en yakın durak Deansgate-Castlefield’dir.
 • Web sitesi

​Manchester United Old Trafford Stadyumu


kdror.co.il

Old Trafford 1910 tarihinden bu yana Manchester United’ın stadıdır. Önemli karşılaşmalara ev sahipliği yapmış olan muazzam büyüklükteki bu stadyum muhakkak ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Sir Bobby Chorlton tarafından Düşler Tiyatrosu lakabı verilen Old Trafford, Manchester’ın dünyaca tanınmasını sağlayan bir mekan olarak listenizde ilk sıralarda yer almalı.

 • Ulaşım: Old Trafford’a yakın iki tramvay durağı vardır, Exchange Quay ve Old Trafford. Bunun dışında Manchester Piccadilly’den gelen trenle ulaşım çok daha kolaydır fakat tren yalnızca maç günleri bu durakta durmaktadır. 

İnsanlık Tarihi Müzesi


geograph.org.uk

İnsanlık Tarihi Müzesi, İngiliz işçi sınıfının tarihinin siyasal ve sosyal geçmişini etkileyici koleksiyonlarla sergiliyor. “Her zaman uğruna savaşmaya değer fikirler olagelmiştir” sloganıyla ilham vermeyi amaçlayan müze Büyük Britanya’nın ve sıradan halkın ev,iş ve sosyal yaşamınının geçmiş 200 yıllık hikayesinin anlatıyor.

 • Bridge Street ile Water Street’in kesiştiği noktada yer alan müze haftanın her günü 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 • Ulaşım: Tren ile gitmek isteyenler için müze Victoria Station’dan yürüyerek 15 dk veya 1 ve 2 numaralı ücretsiz Metroshuttle ile 8 dk’lık bir mesafededir. Piccadilly’den ise yürüyerek 20 dk’lık bir mesafededir ve yine buradan 1.2 veya 3 numaralı ücretsiz Metroshuttle ile 10 dk’da ulaşabilirsiniz. Oxford Road’dan ise yine 20 dk’lık bir yürüme mesafesinde olup, buradan 2 veya 3 numaralı ücretsiz Metroshutle ile ulaşım mümkündür. Tramvay ile gidecek olursanız müze Deansgate-Castlefield durağına 15 dk’lık yürüme mesafesindedir.

Manchester Yahudi Müzesi


creativetourist.com

Yapımı 1874’te tamamlanan ve 19. yy’da sinagog olarak kullanılan müze, Manchester’da Yahudi popülasyonunun tarihi ve kültürel hikayesini anlatıyor. Bunun yanısıra neo-mağribi mimarisi ile göz kamaştıran müze her yıl sayısız ziyaretçiyi ağırlıyor. Londra’nın dışındaki tek Yahudi müzesidir ve oldukça heyecan verici bir sergi ve etkinlik programına sahiptir.

 • ​Müze Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe ve Pazar günleri 10.00-16.00 ve Cuma günleri 10.00-13.00 saatleri arasında ziyarete açık olup Cumartesi günleri ve Yahudi bayramlarında kapalıdır.
 • Ulaşım: Şehir merkezinden tramvay veya tramvayla ulaşımın oldukça kolay olduğu bu müze Manchester Victoria Station’dan yürüyerek 10 dk’da ulaşabileceğiniz bir mesafede. 
 • Web sitesi

Manchester Sanat Galerisi


eatdrinkmanchester.com

Çin mahallesinin yakınında bulunan Manchester Sanat Galerisi ikisi 1823 yılında Sir Charles Berry tarafından dizayn edilmiş üç binadan oluşur. Fransız empresyonistlerin, Alman sanatçıların ve daha bir çoğunun çalışmalarının yanı sıra özellikle pre-raphaelite tablo koleksiyonları görülmeye değerdir. Yaklaşık 25,000 parçadan oluşan koleksiyonu ile galeri her yıl yarım milyonun üstünde ziyaretçiye kapılarını açar.

 • Haftanın 7 günü açık olan galerinin girişi ise ücretsiz.
 • Ulaşım: En yakın tramvay durakları St Peter’s Square ve Market Street’tir ve her ikisi de Altrincham ve Eccles hatları üzerinde bulunur. Otobüsle ulaşım için ise en yakın duraklar Piccadilly Gardens ve Princess Street’te bulunur.
 • Web sitesi

​Çin Mahallesi


warwick.ac.uk

Burası Birleşik Krallık'ın ikinci, Avrupa’nın üçüncü büyük Çin Mahallesi'dir. Faulkner Street’te bulunan görkemli kemerin yapımı 1987’de tamamlanmıştır. Ardında çok sayıda Çin restoranı ve dükkanları barındıran bu kemer kesinlikle görülmeye değer.

 • Ulaşım: Çin Mahallesi'ne en yakın tren istasyonu Manchester Piccadilly’dir ve Çin mahallesi buradan 15 dk’lık bir yürüme mesafesindedir.İstasyonun dışında taksiler bulabileceğiniz gibi 10 dk’da bir hareket eden Metroshuttle’ı da kullanabilirsiniz. 

John Rynalds Kütüphanesi


deviantart.net

Deansgate’te bulunan kütüphanenin idaresi Manchester Üniversitesi’ne aittir. Yapımı 1900’de tamamlanan kütüphane Yeni Ahitten bilinen en eski fragmanı “Manchester Fragment”ı barındırır. Bunun dışında oldukça eski ve orijinal metinleri bulabileceğiniz milyonlarca kaynağa ev sahipliği yapmaktadır.

 • Ulaşım: Kütüphaneye en yakın tramvay durağı St Peter’s Square ve Victoria’dır. Otobüs ile gidecek olursanız en yakın duraklar St Peter’s Square ve Albert Square’dir. Bunların dışında Piccadilly Station’dan 1 numaralı, Victoria Staion’dan 2 numaralı Metroshuttle ile de ulaşım oldukça kolaydır.
 • Web sitesi

Whitworth Sanat Galerisi


mancunion.com

Whitworth yaklaşık 55,000 parçadan oluşan koleksiyonuyla İngiltere’nin kayda değer galerilerinden biridir. Oxford Road’un güneyinde, Whitworth Park’ta bulunan ve Manchester Üniversitesi’nde yer alan galeri İngiliz çizim, baskı ve duvarkağıdı koleksiyonları ile modern sanat eserleri ve heykelleri ile görülmeye değer.

 • Ulaşım: Galeri trenle Oxford Road’a vardıktan sonra otobüsle 10 dk’da veya yürüyerek 20 dk’da varabileceğiniz bir mesafede. Tramvay ile gidecek olursanız en yakın durak St Peter’s Square’dir (NOT: Durak yapılan çalışmalar nedeniyle 2016 yazına kadar kullanıma kapalıdır.)
 • Web sitesi

Gezilebilecek diğer yerler;

-Savaş Müzesi
-Men Arena
-Şehir Kütüphanesi
-Manchester Polis Müzesi
-Manchester Town Hall
-Ulusal Futbol Müzesi
-St Mary Kilisesi

Manchester gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Manchester Şehir İçi Ulaşım

huddled.co.uk

Ücretsiz Otobüs: Üç dairesel hattan oluşan Ücretsiz Metroshuttle şehir otobüsü şehir merkezinde ulaşım için oldukça ideal.

1. Hat Piccadilly Station’dan hareket edip  Çin MahallesiKing StreetJohn Dalton StreetDeansgateMarks&SpencerCross Street üzerinden yeniden King Street ve Çin mahallesine geri dönüyor. 

2. Hat Victoria Station’dan hareketle Deansgate,Deansgate Locks, Oxford Road Station, Deansgate Station, Bilim ve Endüstri Müzesi, Spinningfields, Deansgate ve Shudehill üzerinden Victoria Station’a dönüyor.  

3. hat Piccadilly Station’dan hareketle Portlan Street, Peter Street, Opera House, Chapel Street, Salford Central Station, Spinningfields, Albert Square, Town Hall ve Gay Village üzerinden tekrar Piccadilly Station’a dönüyor.

Şehir merkezindeki tüm istasyonlara, otobüs ve tramvay duraklarına bağlanan Metroshuttle pazar günleri: 10.00-18.00, diğer günlerde ise 07.00-19.00 saatleri arasında çalışmakta. 1. hat her 5 dakikada (Pazar günleri 10 dk) diğer hatlar ise 10 dakikada bir hareket etmekte. Yalnızca 3. hat pazar günü çalışmıyor.

Metrolink Rapid Transit tramvay: Tramvay şehir merkezinden kuzeyde Bury, güneyde Altrincham ve batıda Eccles’e kadar ulaşım hizmeti sunmaktadır. Bilet fiyatları ise yolculuk yapacağınız mesafeye göre yetişkin için günlük bilet (gün içinde sınırsızca kullanabilirsiniz) £5.00 ile £7.00 arasında değişmekte. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Tren: Şehrin iki ana tren garı vardır. Şehir merkezinde yer alan Piccadilly Railway Station’dan ve şehrin kuzeyindeki Victoria Train Station’dan yine şehrin her bölgesine ulaşım mümkündür.  Bilet fiyatları ise yine yolculuk mesafesine göre değişim göstermekte. Günlük bilet (yetişkin için): £5.20 Detaylı bilgi için tıklayınız.

Otobüs: Şehrin iki ana otobüs kalkış noktası vardır: Piccadilly Gardens ve Shudehill. Piccadilly genellikle şehrin güneyine ve doğusuna servis hizmeti sunarken Shudehill şehrin kuzeyine yolculuk yapar. Günlük bilet (yetişkin için) £4.20 ile £5.60 arası değişmekte. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Bunların haricinde tercihini bisikletten yana kullanmak isteyenlere bisiklet için özel yollar yapıldığını belirtmeliyiz ancak yoğun trafikte dikkati elden bırakmamak oldukça önemli. Özel araç kullanmak isteyenler için ise trafiğin Türkiye’ye göre ters yönde işlediğini hatırlatmakta fayda var. 

İngiliz Mutfağı

Fİsh&chips
longjaunt.com

Öncelikli olarak İngiliz mutfağı diye adlandırılabilecek zengin bir mutfak kültüründen bahsetmenin çok doğru olmadığını belirtmeliyiz. Ancak pek çok restoranda İngilizlerin klasik yemeği olarak Fish & Chips adı verilen yağda kızartışmış balığın yanına servis edilen patates kızartması bulunur. Zira İngiltere’de yaygın bir fast food alışkanlığı mevcuttur. Bunun yanısıra Manchester’da Fransız, İtalyan, Japon mutfağından Çin mutfağına pek çok sayıda alternatif vardır.

Popüler Restoranlar:

 • Zouk: 2012 yılında Yılın Restoranı dalında Manchester Turizm ödülüne layık görülmüş olan bu restoran 300 kişilik kapasitesiyle Hint mutfağının eşsiz bir sunumunu yapar.
 • 63 Degrees: Bir aile işletmesi olan bu restoran leziz Fransız yemeklerini bulabileceğiniz bir adrestir. Öğünlerinde şarabı eksik etmeyen ziyaretçiler için oldukça geniş ve kaliteli bir şarap listesine sahip olduklarını eklemeliyiz.
 • Tattu: 2 kardeşin (Adam Jones ve Drew .Jones) ürünü olan bu Çin restoranı modern ve sofistike dekorasyonuyla ilk bakışta ziyaretçilerini kendine çekiyor. Burada yiyecekleriniz muhtemelen yediğiniz en ekonomik öğün olmayacak fakat lezzeti, kalitesi ve sunumuyla emin olun her kuruşuna değecek.
 • Hawksmoor: İngiltere’nin en iyi biftek ve deniz ürünü restoranlarından biri olan Hawksmoor et severler için oldukça önemli bir durak.

Bahşiş: Publarda bahşiş pek adetten değildir. Restoranlarda ise hesabın %10’u yeterli olacaktır. 

Manchester'da Alışveriş


liberoguide.com

Manchester’da alışverişin adresi Markt Street’tir. Burası araç trafiğine kapalıdır ve cadde boyunca alışveriş yapabileceğiniz giyim veya teknolojik ürün satışı yapan mağazalar bulabilirsiniz. Fakat öncelikli olarak oldukça ucuza pek çok ürün bulabileceğiniz Primark’a muhakkak uğramalısınız. Bunların dışında Old Traford’daki Megastore’da bulabileceklerinizin de hatırası oldukça büyük olacaktır. Alışveriş için ayrıca ziyaret edilebilecek başlıca yerler: Arndale Alışveriş Merkezi, Trafford Centre, Lowry Outlet Alışveriş Merkezi, Harvey Nichols.

Manchester Gece Hayatı


university.which.co.uk

Manchester gece hayatı söz konusu olduğunda alternatifler yüzünden biraz şımarabilirsiniz. Küçük büyük pek çok club, canlı müzik ve bara sahip olan Manchester’da bütün İngiltere’de olduğu gibi pub kültürü önemli yere sahiptir. Günlük hayatların bir parçası haline gelen pubları hemen her köşe başında görmek mümkündür. Deansgate ve Printswork ise gece kulüplerinin merkezidir. 

Popüler bazı mekanlar;

Manchester Festivaller


johnleechmp.files.wordpress.com

 • Manchester Edebiyat Festivali- Türlü edebiyat etkinliklerinin yapıldığı festival 6 Ekim- 13 Ekim tarihleri arasında. 
 • Manchester Bilim Festivali- Bilim ve Endüstri Müzesinin düzenlediği festival geçmişin, bugünün ve geleceğin biliminin yaratıcı keşiflerini kutluyor. 23 Ekim- 2 Kasım 
 • Manchester Bira ve Elma Şarabı (Cider) Festivali- Bira ve şaraba doyacağınız festival 21 Ocak-24 Ocak tarihleri arasında.
 • Irlanda Festivali- Canlı müzik, dans, komedi, spor ve içki etkinliklerinin bulunduğu festival 6 Mart- 19 Mart tarihleri arasında.
 • Manchester Jazz Festivali- Dünyanın her köşesinden insanları bir araya getiren ve muhteşem performanslara ev sahipliği yapan festival geçtiğimiz yaz 31 Temmuz-9 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti. 

Diğer festivaller;

 • Theatre Festival (Temmuz)
 • Manchester International Festival (2-19 Temmuz)
 • Pride (29-31 Ağustos)
 • Manchester Food &Drink Festival (10-21 Eylül)
 • Wigan International Jazz Festival (9-12 Temmuz)
 • Foodies Festival (17-19 Temmuz)

Manchester Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl- 1 Ocak
 • Good Friday- Easter Sunday’dan önceki Cuma. Mart veya Nisan ayına denk gelebilir.
 • Easter Monday- Easter Sunday’den önceki Pazartesi. Aynı şekilde Mart veya Nisan ayına denk gelebilir.
 • Early May Bank Holiday- Mayıs’ın ilk Pazartesi’si.
 • Spring Bank Holiday- Mayıs’ın son Pazartesi’si.
 • Summer Bank Holiday- Ağustos’un son Pazartesi’si.
 • Christmas Day- Aralık ayının 25. günü.
 • Boxing Day- Aralık ayının 26. günü. 

Manchester Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 112
 • Polis: 101
 • Polis-Ambulans-İtfaiye Acil Servisleri- 999

Manchester Konsolosluk Bilgileri

Manchester’da Türk Konsolosluğu bulunmayıp, Londra’daki adresler şunlardır:
 
Londra Büyükelçiliği

 • 43 Belgrave Square London SW1X 8PA
 • Tel: 00 44 20 7393 0202 Fax: 00 44 20 7393 0066

 
Londra Başkonsolosluğu

Manchester Para Birimi

Birleşik Krallık, Avrupa Birliği'ne üye olsa da para birimi sembolü "£" olan “Pound Sterling”dir ve 1 Pound 100 Pence’dir. 

Manchester Resmi Dili

Manchester resmi dili İngilizce’dir.

 • Merhaba!: Hello!
 • Bana yardımcı olur musunuz, lütfen?: Can you help me, please?
 • … nerededir?: Where is the …?
 • Bilmiyorum: I don’t know.
 • Teşekkürler!: Thank you !

Manchester Saat Farkı

Manchester (UTC+1) ile Türkiye (UTC+3) arasında 2 saatlik bir zaman farkı vardır. Buna göre Türkiye’de saat 15.00 iken Manchester’da 13.00’dır. 

Manchester Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5oC
  • Mar 6.5oC
  • Nis 9oC
  • May 12oC
  • Haz 14.5oC
  • Tem 16.5oC
  • Agu 16.5oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 10.5oC
  • Kas 7oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,240,230
Dil: İngilizce
Para Birimi: Pound veya Sterlin
Ortalama kaç günde gezilir: 3
İklim: Ilıman İklim
Big Mac Index: 4.51 $ (Türkiye 3.87 $)