Manchester Gezilecek Yerler


manchesterisace.co.uk

Sanayi Devrimi'nin de etkisiyle bir endüstri şehri olan Manchester’da çok sayıda görülmesi gereken yer mevcut. Sanat, mimari, tarih, kültür, spor ve dolayısıyla turizm bakımından oldukça zengin olan bu şehir her yıl sayısız ziyaretçiyi kendine çekmeye devam ediyor. Yapmanız gereken tek şey, herhangi bir turizm ofisinden haritanızı alıp, görmek istediğiniz yerleri işaretlemek ve derhal yola çıkmak olacaktır.

Manchester gezilecek yerler:

Manchester Müzesi


wefaceforward.org

Manchester Üniversitesi’nin içinde yer alan müze, kampüsün neo-gotik yapılarının merkezinde yer alır ve arkeolojik, antropolojik ve doğa tarihine dair yaklaşık 6 milyon esere ev sahipliği yapmaktadır  ve bu eserler akademik araştırmalar için de oldukça önemli bir kaynaktır.

 • Her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeye giriş ücretsiz.
 • Ulaşım: Müzeye ulaşım için en iyi yol toplu taşıma veya bisiklettir. Pek çok otobüs hattı (yalnızca hafta içi 41,42,43,48,111,85,86,147 hatları) üzerinden müzeye ulaşım imkanı vardır. 
 • Web sitesi

Manchester Katedrali


hollinwoodwelding.co.uk

Irwell kıyılarında bulunan ve büyüleyici gotik bir mimariye sahip olan bu Anglikan Katedrali'nin yapımı 15.yy’a kadar dayanır ancak günümüzdeki halini 1847’de alır ve İngiltere’nin en büyük katedralidir.

 • Ziyaret saatleri Pazartesi-Cuma: 8.30-17.30, Salı-Çarşamba-Perşembe-Cumartesi-Pazar: 8.30-18.30 şeklindedir.
 • Ulaşım: Buraya en yakın istasyon Victoria’dır. İstasyondan ayrılıp Ulusal Futbol Müzesine doğru yürürken Katedrali göreceksiniz. Piccadilly’den ise yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedi.
 • Web sitesi

​Bilim ve Sanayi Müzesi


geograph.org.uk

Bilimin sanayi ile buluştuğu yeri ve modern dünyanın başladığı noktayı keşfetmeyi hedefleyen müze Manchester’ın her birimizin hayatında yer edinmiş olan bilim ve teknolojiye olan katkılarını gözler önüne seriyor. Dünyanın en eski demiryolu istasyonunun yer aldığı bu müze bilim, teknoloji ve endüstrinin kazandırdıklarını etkileyici bir biçimde sergilemektedir. Müzenin özellikle ulaşım (otomobil, uçak vb.) ve enerji (su, elektrik vb.) temalarındaki eserleri kesinlikle görülmeye değer.

 • Her gün 10.00-17.00 saatleri arasında açık olan müzeye giriş ise ücretsiz.
 • Ulaşım: Ana girişi Lower Byrom Street’te bulunan müzeye tren ile ulaşım için en yakın istasyon Deansgate’tir. Müze buradan yürüyüş mesafesindedir. Bunun dışında 2 numaralı ücretsiz Metroshuttle ile müzenin üzerinde bulunduğu Lower Byrom Street’e varabilirsiniz. Tramvay için ise en yakın durak Deansgate-Castlefield’dir.
 • Web sitesi

​Manchester United Old Trafford Stadyumu


kdror.co.il

Old Trafford 1910 tarihinden bu yana Manchester United’ın stadıdır. Önemli karşılaşmalara ev sahipliği yapmış olan muazzam büyüklükteki bu stadyum muhakkak ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Sir Bobby Chorlton tarafından Düşler Tiyatrosu lakabı verilen Old Trafford, Manchester’ın dünyaca tanınmasını sağlayan bir mekan olarak listenizde ilk sıralarda yer almalı.

 • Ulaşım: Old Trafford’a yakın iki tramvay durağı vardır, Exchange Quay ve Old Trafford. Bunun dışında Manchester Piccadilly’den gelen trenle ulaşım çok daha kolaydır fakat tren yalnızca maç günleri bu durakta durmaktadır. 

İnsanlık Tarihi Müzesi


geograph.org.uk

İnsanlık Tarihi Müzesi, İngiliz işçi sınıfının tarihinin siyasal ve sosyal geçmişini etkileyici koleksiyonlarla sergiliyor. “Her zaman uğruna savaşmaya değer fikirler olagelmiştir” sloganıyla ilham vermeyi amaçlayan müze Büyük Britanya’nın ve sıradan halkın ev,iş ve sosyal yaşamınının geçmiş 200 yıllık hikayesinin anlatıyor.

 • Bridge Street ile Water Street’in kesiştiği noktada yer alan müze haftanın her günü 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 • Ulaşım: Tren ile gitmek isteyenler için müze Victoria Station’dan yürüyerek 15 dk veya 1 ve 2 numaralı ücretsiz Metroshuttle ile 8 dk’lık bir mesafededir. Piccadilly’den ise yürüyerek 20 dk’lık bir mesafededir ve yine buradan 1.2 veya 3 numaralı ücretsiz Metroshuttle ile 10 dk’da ulaşabilirsiniz. Oxford Road’dan ise yine 20 dk’lık bir yürüme mesafesinde olup, buradan 2 veya 3 numaralı ücretsiz Metroshutle ile ulaşım mümkündür. Tramvay ile gidecek olursanız müze Deansgate-Castlefield durağına 15 dk’lık yürüme mesafesindedir.

Manchester Yahudi Müzesi


creativetourist.com

Yapımı 1874’te tamamlanan ve 19. yy’da sinagog olarak kullanılan müze, Manchester’da Yahudi popülasyonunun tarihi ve kültürel hikayesini anlatıyor. Bunun yanısıra neo-mağribi mimarisi ile göz kamaştıran müze her yıl sayısız ziyaretçiyi ağırlıyor. Londra’nın dışındaki tek Yahudi müzesidir ve oldukça heyecan verici bir sergi ve etkinlik programına sahiptir.

 • ​Müze Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe ve Pazar günleri 10.00-16.00 ve Cuma günleri 10.00-13.00 saatleri arasında ziyarete açık olup Cumartesi günleri ve Yahudi bayramlarında kapalıdır.
 • Ulaşım: Şehir merkezinden tramvay veya tramvayla ulaşımın oldukça kolay olduğu bu müze Manchester Victoria Station’dan yürüyerek 10 dk’da ulaşabileceğiniz bir mesafede. 
 • Web sitesi

Manchester Sanat Galerisi


eatdrinkmanchester.com

Çin mahallesinin yakınında bulunan Manchester Sanat Galerisi ikisi 1823 yılında Sir Charles Berry tarafından dizayn edilmiş üç binadan oluşur. Fransız empresyonistlerin, Alman sanatçıların ve daha bir çoğunun çalışmalarının yanı sıra özellikle pre-raphaelite tablo koleksiyonları görülmeye değerdir. Yaklaşık 25,000 parçadan oluşan koleksiyonu ile galeri her yıl yarım milyonun üstünde ziyaretçiye kapılarını açar.

 • Haftanın 7 günü açık olan galerinin girişi ise ücretsiz.
 • Ulaşım: En yakın tramvay durakları St Peter’s Square ve Market Street’tir ve her ikisi de Altrincham ve Eccles hatları üzerinde bulunur. Otobüsle ulaşım için ise en yakın duraklar Piccadilly Gardens ve Princess Street’te bulunur.
 • Web sitesi

​Çin Mahallesi


warwick.ac.uk

Burası Birleşik Krallık'ın ikinci, Avrupa’nın üçüncü büyük Çin Mahallesi'dir. Faulkner Street’te bulunan görkemli kemerin yapımı 1987’de tamamlanmıştır. Ardında çok sayıda Çin restoranı ve dükkanları barındıran bu kemer kesinlikle görülmeye değer.

 • Ulaşım: Çin Mahallesi'ne en yakın tren istasyonu Manchester Piccadilly’dir ve Çin mahallesi buradan 15 dk’lık bir yürüme mesafesindedir.İstasyonun dışında taksiler bulabileceğiniz gibi 10 dk’da bir hareket eden Metroshuttle’ı da kullanabilirsiniz. 

John Rynalds Kütüphanesi


deviantart.net

Deansgate’te bulunan kütüphanenin idaresi Manchester Üniversitesi’ne aittir. Yapımı 1900’de tamamlanan kütüphane Yeni Ahitten bilinen en eski fragmanı “Manchester Fragment”ı barındırır. Bunun dışında oldukça eski ve orijinal metinleri bulabileceğiniz milyonlarca kaynağa ev sahipliği yapmaktadır.

 • Ulaşım: Kütüphaneye en yakın tramvay durağı St Peter’s Square ve Victoria’dır. Otobüs ile gidecek olursanız en yakın duraklar St Peter’s Square ve Albert Square’dir. Bunların dışında Piccadilly Station’dan 1 numaralı, Victoria Staion’dan 2 numaralı Metroshuttle ile de ulaşım oldukça kolaydır.
 • Web sitesi

Whitworth Sanat Galerisi


mancunion.com

Whitworth yaklaşık 55,000 parçadan oluşan koleksiyonuyla İngiltere’nin kayda değer galerilerinden biridir. Oxford Road’un güneyinde, Whitworth Park’ta bulunan ve Manchester Üniversitesi’nde yer alan galeri İngiliz çizim, baskı ve duvarkağıdı koleksiyonları ile modern sanat eserleri ve heykelleri ile görülmeye değer.

 • Ulaşım: Galeri trenle Oxford Road’a vardıktan sonra otobüsle 10 dk’da veya yürüyerek 20 dk’da varabileceğiniz bir mesafede. Tramvay ile gidecek olursanız en yakın durak St Peter’s Square’dir (NOT: Durak yapılan çalışmalar nedeniyle 2016 yazına kadar kullanıma kapalıdır.)
 • Web sitesi

Gezilebilecek diğer yerler;

-Savaş Müzesi
-Men Arena
-Şehir Kütüphanesi
-Manchester Polis Müzesi
-Manchester Town Hall
-Ulusal Futbol Müzesi
-St Mary Kilisesi

Manchester gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.