Galler Hakkında Temel Bilgiler

Galler, Britanya'da Birleşik Krallık'a bağlı dört ülkeden biridir. Başkenti ve en büyük şehri Cardiff'tir. Britanya'nın güneybatısında bulunan Galler’in doğusunda Cheshire, Shropshire, Herefordshire ve Gloucestershire kırsal bölgeleri, güneyinde Bristol Kanalı, güneybatısında St. George Kanalı ve batı ve kuzeyinde İrlanda Denizi bulunur.

Galcede "Tywysogaeth Cymru" denilen Galler Prensliği, Galler bölgesinin yönetiminde herhangi bir söz sahibi olmasa da sembolik olarak varlık sürdürmektedir. 1282 yılında İngiltere Kralı I. Edward döneminde Galler Bölgesi, Cilmeri Savaşı ile istila edilmiştir. Bununla birlikte bölgenin kanunları 1535-1542 yılındaki Laws in Wales Acts'e kadar İngiliz kanunlarıyla yer değiştirmemiştir.

Galler, Birleşik Krallığı oluşturan dört ülkeden biridir. Birleşik Krallığın sınırlı olarak tanıdığı hakla, 1999'da yapılan halk oylamasıyla kendi meclisini kurma kararna sahip olmuştur. Buna bağlı olarak 1999 yılında Galler Ulusal Meclisi kurulmuştur. Anayasal olarak tüm adada Birleşik Krallık, egemen devlettir. Tüm adadaki hükümranlık hakları Birleşik Krallık'a aittir. Tüm Krallığı temsil eden, tek bir hükümet ve parlamento bulunmaktadır.

Galler dâhil tüm adada yürütme gücü Kraliyet ailesinin elindedir ve yürütme gücü Westminster'daki Birleşik Krallık Parlamentosu tarafından uygulanmaktadır. 1999 yılıyla birlikte Birleşik Krallık Parlamentosu yetkilerinin bir kısmı Cardiff'teki Galler Ulusal Meclisi'ne devredilmiştir. Ancak Birleşik Krallık Parlamentosu Galler üzerinde, birinci derecede yasa yapma sorumluluğunu yitirmemiştir. Galler Meclisi belirli çerçeve içinde ikinci derecede yasa yapma kabiliyeti ile yetkilendirilmiştir. Ancak Galler Meclisi'nin yasama gücü Galler ülkesini ilgilendiren konuları kapsamaktadır. Galler Meclisi, hükümet kurma ve ülke üzerinde hükümran olma hakkına sahip değildir. Bu hak Birleşik Krallığı'ndır.

Yapılan araştırmalarda ülke nüfusunun yüzde 71'si kendini ulusal kimlik olarak tamamen Gallerli olarak nitelendirmektedir. Gal halkının kökeni Keltlere dayanmaktadır. Ayrıca İskoçlarla, Man Adası sakinleriyle, İrlandalılarla ve Cornwall bölgesi halkıyla akrabadırlar.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, Gallerli insanların yüzde 35'inin Galce kökenli soy isim taşıdığı tespit edilmiştir.

Galler ile İlgili

Galler’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Başkenti ve en büyük kenti Cardiff olan Galler’in başkentiyle beraber altı şehri vardır: Newport, Swansea, Bangor, St Asaph ve St Davids. Yerel yönetimi kolaylaştırmak açısından 1996 yılında Galler 22 adet belediye bölgesine bölünmüştür.

Galler Nerededir?

Britanya'nın güneybatısında bulunan Galler’in doğusunda Cheshire, Shropshire, Herefordshire ve Gloucestershire kırsal bölgeleri, güneyinde Bristol Kanalı, güneybatısında St. George Kanalı ve batı ve kuzeyinde İrlanda Denizi bulunur.

Galler’e Nasıl Gidilir

Başkent Cardiff şehrinde uluslararası bir havalimanı bulunan Galler ülkesine Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. İngiltere’ye uçarak, havayolu ya da asma köprüler üzerine kurulmuş karayolu ya da tren yolu aracılığıyla ülkeye ulaşabilirsiniz.

Galler Ne Zaman Gidilir?

Galler’i gezmek için en uygun ay en sıcak ay olan Temmuz’dur. Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarında da hava ılımandır, ancak yıl boyu yağış görülür.

Galler Kültürü

Ülke adeta kırmızı ejderha ile özdeştirilmiştir. Ülke sanayileşmiş olsa da özellikle kuzey bölgelerde geleneksel hayat korunmuştur. Galler denince akla pırasa gelir. Tüm adada Galler pırasası ün yapmıştır. Bölgede çok bulunan nergis çiçeği ulusal sembollerden biridir. Saint David bayrağı bölgede değer gören bir bayraktır. Gal ulusu açısından kırmızı ejderhalı bayrakla eşdeğer öneme sahiptir. Galler Prensliği Arması da oldukça önemlidir. Galler Prensliğinin kuş tüylü rozeti de kültürel öneme sahiptir. Galler bölgesi geleneksel müzik açısından oldukça zengin bir bölgedir. Bölgenin arpçıları ünlüdür. Galler halkının kültüründe halk dansları büyük bir önem arz eder. Toplumun en sevdiği boş zaman değerlendirme aktivitesi danstır.

Galler Mutfağı

İngiltere'de "kırmızı et" deyince akla Galler gelir. Galler'in koyun eti makbuldür. Bacon ve laverbread ile hazırlanan kahvaltılarına “cockles” denir.

Ülkenin topraklarının yüzde 78’i tarım arazisi olarak ayrılsa da bu alanın çok küçük bir kısmı tarıma uygundur. Ancak topraklarının dağlık olması sebebiyle bölgede büyük ve küçükbaş hayvancılık, dolayısıyla da süt ve süt ürünleri faaliyetleri gelişmiştir. Galler mutfağına has yerel tatların başlıcaları şunlardır; deniz yosunundan yapılan "Laverbread", meyvelerdan yapılan "bara bread", “cawl” isimli kuzu yahnisi, pırasadan yapılan pırasa çorbası "cawl cennin", bölgede sık yapılan tatlı "Welsh cakes", bölgeye has tostlarda kullanılan peynir "Welsh rarebit."
 

Galler’in Festivalleri

Büyük Britanya’da kutlanan dini bayramların tamamına yakınının aynı coşkuyla kutlandığı Galler’in kendine has özel festivalleri de vardır. Bunların en köklü ve eski olanı Mabsant’tır. Bu festival boyunca yerel kiliseler kendi koruyucu azizlerini anarlar. 19. yüzyılda yerini Aziz David Günü’ne bırakan bu festival tüm Galler’de 1 Mart’ta kutlanır. Dostluk ve sevginin koruyucu azizi olan Dydd Santes Dwynwen, 25 Ocak’ta tıpkı Sevgililer Günü’nün kutlandığı gibi kartpostallar hediye edilerek, konserler ve partiler düzenleyerek kutlanmaktadır.

1 Kasım’da kutlanan All Saints Day yerini ve önemini yavaş yavaş Cadılar Bayramı’na kaptırmaktadır. Galler’e özgü diğer festivaller Calan Mai (Mayıs Günü), ki bu günde yazın başlangıcı kutlanır, Calan Awst (Lammas Günü) ve Gŵyl Fair y Canhwyllau’dur (Candlemas Günü).

Galler‘deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Good Friday

Easter Monday

Aziz David Günü (1 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs),

Mayıs Başı resmi tatili

Mayıs sonu resmi tatili

Ağustos resmi tatili

Noel (25 Aralık)

Noel ertesi(26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Galler’de İklim ve Hava Durumu

Galler’de ılıman okyanus iklimi görülür. Sıcaklığın sıfırın altına çok nadir düştüğü kışlar ve 32 derecenin üzerine çok nadir çıktığı yazlar yaşanır. Nem oranı yıl boyunca yüksektir ve genellikle yıl boyu yağış görülür. Hava sıcaklığı ve durumu gün içinde değişkenlik gösterir. En soğuk aylar Ocak ve Şubat, en sıcak ay ise Temmuz ayıdır. Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları da oldukça ılıman geçer.

Galler’in iklimsel özelliklerini belirleyen en önemli etmen enlemsel konumu ve Amerika kıtasından kıyılarına vuran Gulf Stream akıntısıdır.

Galler’in Kısa Tarihi

Britanya'da Roma İmparatorluğu'nun 410 yılındaki düşüşünden sonra Galler birkaç krallığa bölünmüştür. Anglosakson kabilelerin bu krallıkları istila girişimleri yöre halkının direnişi karşısında başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Anglosaksonlar bölgeyi "yabancı" anlamına gelen ve günümüz İngilizcesindeki Wales kelimesinin kökeni olan "Walha" ile isimlendirmişlerdir. Galler kendilerini Cymry veya Cymro teriminin dışında Brythoniaid (Britonlar) olarak da adlandırmışlardır.

Devamını Oku

Galler’in Ekonomisi

 

Geçtiğimiz 250 yıl içinde, Galler ülkesi bir tarım ülkesinden sanayi ülkesine dönüşmüştür. Şu an post-endüstriyel ekonominin hâkim olduğu ülkede, 2. Dünya Savaşı’ndan beri lokomotif sektör hizmetler sektörü olmuştur. 2010 yılı ölçümlerine göre Galler’de toplam gayri safi katma değer, yani GVA, 45.5 milyar sterlindir. Kişi başına düşen GVA ise 15,145 sterlindir. Bu miktar, tüm Birleşik Krallık’ta kişi başına düşen GVA açısından en düşük rakamdır ve ülkenin GVA’sı toplam Birleşik Krallık GVA ortalamasının yüzde 74’üne tekabül eder. İşsizlik oranı tüm Britanya içerisinde en yüksek olan yer Galler’dir.

Galler’de Din ve İnanç

2001 verilerine göre halkın yüzde 72'si kendini Hristiyan olarak tanımlamaktadır. Galler Prespiteryan Kilisesi ülkedeki en yaygın mezheptir. Anglikan Galler Kilisesi ise 2inci büyük kilisedir. Semavi dinler arasında İslam, çoğunluğu göçmen olan 30 binden fazla insan tarafından benimsenmektedir.

Galler’de Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: RUTLAND LODGE, RUTLAND GARDENS, KNGHTSBRIDGE,, LONDON SW7 1BW, UNITED KINGDOM
Telefon: 00 44 20 7591 69 00 Güvenlik birimi:00 44 20 7591 69 01 -02
Faks: 00 44 20 75 91 69 11
[email protected] 
http://londra.bk.mfa.gov.tr

Galler Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -10.8oC
  • Şub -8oC
  • Mar -1.1oC
  • Nis 7.5oC
  • May 14.4oC
  • Haz 19.7oC
  • Tem 22.1oC
  • Agu 20.8oC
  • Eyl 16.1oC
  • Eki 9.4oC
  • Kas 0.4oC
  • Ara -7.6oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 3.004,600 Dili: İngilizce - Galce Para Birimi: Sterlin (GBP) İklim: Okyanus İklimi Big Mac Index: 0,76