Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Pekin veya orjinal adıyla Běijīng, Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Şanghay'dan sonra ülkenin en kalabalık şehridir ve aynı zamanda 25 milyona yaklaşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık üçüncü şehridir. Pekin kelimesi Doğu Asya dillerinde "kuzey başkenti" gelmektedir. Şehir yüzyıllar boyunca tarihin en eski devletinden biri olan Çin'in başkenti olmuştur ve bu sayede dünyanın en eski başkentleri arasında sayılmaktadır. Ülkenin siyasi başkenti olan Pekin aynı zamanda kültür, eğitim ve turizm başkentidir. Şehirde bulunan 91 üniversite Pekin'in eğitim düzeyinin yükselmesine katkı sağlamıştır. Bu üniversitelerden bazıları Çin'in ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında sayılmaktadır. Buna bağlı olarak Çin Devleti'nin inovasyon üzerine yaptığı yatırımların önemli merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Öte yandan 2008 Yaz Olimpiyatları da Pekin'de düzenlenmiştir.


Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Pekin Nerededir?

Pekin, uzakdoğu ülkesi Çin'in başkentidir ve ülkenin kuzeyinde bulunur. Komşu illeri Hebei ve Tianjin'dir.

Pekin'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'den aktarmasız uçuşlarla gitmek mümkündür. Ayrıca bazı havayollarının da aktarmalı olarak uçuşları mevcuttur. İstanbul'dan Pekin'e aktarmasız uçuşlar yaklaşık 9 saat sürmektedir.

Pekin'e Ne Zaman Gidilir?

Pekin'de karasal iklim hakimdir. Ancak kuzeyde Sibirya'dan soğuk hava dalgalarının, Moğolistan'dan gelen çöl ve güneyden gelen muson etkileri de görülmektedir. Pekin yaz döneminde çok yağış alan, kış döneminde ise çok soğuk olan bir Çin şehridir. Kış aylarında sıcaklıklar sıfırın altında seyreder. Kışın en sert geçtiği ay ise Ocak ayıdır. İlkbaharda yoğun yağışlar görülmez ancak rüzgarlar ve gece ile gündüz arası sıcaklık farkları dikkatli olmanızı gerektirebilir. Yaz aylarında güneşli günlerde bile ani yağmur geçişleri görmek mümkündür. Bu nedenle yağışların daha az ve havanın ılık olduğu Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim ayları şehri gezmek için en ideal aylardır. Özellikle Eylül ve Ekim ayları turistlerin tercih ettiği aylardır.

Pekin'de Nerede Kalınır?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pekin, ülkenin kültür, eğitim ve turizm merkezidir. Pekin, kökleri çok eskilere dayanan bir tarihe sahip olması nedeni ile yıl boyunca pek çok kişi tarafından ziyaret edilir. Özellikle Yasak Şehir, Cennet Tapınağı gibi yapılar şehrin en turistik noktalarıdır. Pekin şehrinde lüks otellerden uygun hostellere kadar pek çok seçenek mevcut. Ancak bazı hosteller sadece Çin vatandaşlarını kabul etmektedir. Bu büyük şehri ziyaretiniz öncesinde dikkat etmeniz gereken nokta Pekin otellerini seçerken otobüs ve metro hatlarına yakınlığına göre tercih etmenizdir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Pekin otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Pekin Otelleri

1

Kendine özgü felsefesi, gelenekselliğe sıkı sıkıya bağlı mutfağı ve farklı kültürüyle Uzak Doğu, birçok insan için mistik bir dünya anlamı taşıyor. Işıl ışıl caddelerin ve kalabalık şehir merkezlerinin arasına gizlenmiş olan o ruhani havayı hissetmek ve farklı bir seyahat deneyimlemek isteyenlerin yılın her zamanı tercih ettiği Uzak Doğu denince de akla ilk olarak Çin’in gelmesi tesadüf değil.

Bir buçuk milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, ticari bir merkez olmasının yanı sıra UNESCO korumasına girmiş görkemli  yapılarıyla da adeta bir kültür cenneti. Başkent Pekin (Çince ismiyle Beijing) de, dünyanın en kalabalık ülkesinin başkenti ünvanını hak edecek 21 milyonluk nüfusu ve üç bin yıllık tarihiyle Uzak Doğu’nun önemli metropollerinden biri sayılıyor. Ülkenin kuzeydoğusunda oldukça büyük bir coğrafi alana sahip olan Pekin, kültürünü tanımak isteyen turistlerin dışında ticaret ve alışveriş yapmak için gelenlerin de göz bebeği. Bu nedenle Pekin’de konaklayacağınız alanı seçmeden önce, buraya geliş amacınızı gözden geçirmenizde fayda var. Özellikle de şehrin günün her saati oldukça kalabalık olduğunu ve gününüzün büyük bir bölümünü yollarda geçireceğinizi düşünürsek, toplu taşıma ağına yakın bir yerde ya da alışveriş merkezlerinin yoğun olduğu ünlü mahallelerin birinde konaklamak isteyebilirsiniz.Pekin'e gidecekseniz ve bölgedeki otelleri keşfetmek istiyorsanız Çin otelleri yazımızı okumaya devam etmelisiniz. 

Devamını Oku

Pekin İçi Ulaşım

  Pekin'de tabelalar Çince olduğundan bir rehber eşliğinde yada sözlük bulundurarak gezmeniz gerekmektedir. Otobüs, metro, taksi ve bisiklet gibi ulaşım seçenekleri mevcuttur. Taksiler pahalı değildir fakat şehir büyük olduğundan metro ile ulaşım en uygun seçenektir. Toplu taşıma araçları oldukça kalabalık olduğundan yankesicilik gibi olaylar karşısında dikkatli olmanızı öneririz.

Metro Haritası
Otobüs Hatları

 • Metro

Pekin metrosu her gün 10 milyondan fazla insan taşımaktadır. Birinci, ikinci, onuncu gibi sayı numaralarına sahip düzensiz hatlar bulunmaktadır. Metro hattı, şehir içi ulaşım için sahip olduğu bir çok hat ve aktarma istasyonlarıyla en ideal seçenek gibi görünse de yoğun kalabalık sizi şaşırtabilir. Metro hattında her türlü duruma karşı dikkatli olmalısınız.
Ayrıca metroya dikkat çekici değişik kıyafetler giyip binilmemesi için uyarılar yapılmaktadır. Metro biletinizi alırken, gideceğiniz istasyonu belirtmeniz ve mesafeye göre hesaplanan ücreti ödemeniz gerekmektedir.

 • Otobüs

Şehir içi ulaşımın ucuz olduğu Pekin'de otobüsler sıklıkla tercih edilmektedir. Geniş bir otobüs ağına sahip şehirde otobüs güzergahları numaralar ile belirlenmiştir. Otobüsle ulaşım, metro ile ulaşıma kıyasla çok daha uygun bir seçenektir.  

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım


Havaalanı express trenleri ile - Pekin Uluslararası Havalimanı, kente ulaşımı sağlayan tek uluslararası havaalanıdır. Şehir merkezinden yaklaşık 26 km uzaklıkta bulunmaktadır. Havaalanı express trenleri ile yaklaşık yarım saatte 25 Renminbi karşılığında  şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Shuttle servisleri ile - Bir başka seçenek ise, her 20 - 30 dakikada bir kalkan havalimanı shuttle servisleridir. Shuttle servisleri ile yaklaşık yarım saatte 16 RMB karşılığında şehir merkezine gidebilirsiniz.

Otobüs ile - En ucuz yolla şehre ulaşmak isterseniz 359 numaralı otobüsler ile metroya aktarma yaparak yaklaşık bir saatte şehir merkezine ulaşmak mümkündür.

Taksi ile - Taksiler ile yaklaşık 20 dakikada 70 - 120 RMB arasında değişen bir tutar karşılığında şehre ulaşabilirsiniz.
 

Pekin Mutfağı

  Renk, şekil, koku, tat, beslenme değeri ve duyu olarak altı temel ögeyi esas alan Çin mutfağının ana besin maddesini pirinç oluşturmaktadır. Kırmızı et, balık, tavuk, yumurta  ve sebzeler de yoğun olarak tüketilmektedir. Baharat ve soslar da Çin mutfağının vazgeçilmez unsurlarıdır.

Pekin'in en popüler yemeği ördek kızartmasıdır. Krep, karabiber, erik sosu gibi tatlarla sunulan ördek kızartmasını hemen hemen her restoranda bulabilirsiniz. Ekmek tüketimi yaygın değildir ve noodle çeşitleri, fasulye suyu, sıcak pilav ve Aiwowo kente özgü diğer tatlardandır. Lahana ile yapılan Shandong tavuğu ve kuzu eti ile yapılan Moğol güvecini de deneyebilirsiniz.
Bitki çayları ve özellikle yeşil çay en çok tüketilen içecekler arasında yer almaktadır.

Restoran ve cafelerin en yoğunlaştığı bölgeler arasında Wangfujing, Wudaokou, Dongzhimen sayılabilir. Pekin genelinde pek çok noktada cafe veya restoran bulunmaktadır. Wudaokou, şehrin üniversitelilerinin yoğunlaştığı bir bölge olduğu için fiyatlar genellikle daha uygundur. Pizza, salata, sandviç gibi fast food ürünleri burada yoğunlaşmıştır.

Quanjude restoran zincirleri ve Guolin Home-style Restaurant, ördek kızartması tatmak isteyenler için uygundur. Akşam yemeğinde daha lezzetli bir ördek yemeği isteyenler ise Běijīng Dàdǒng Roast Duck Restaurant'ı mutlaka denemeli. Dongcheng'de bulunan restoran en lezzetli ördek kızartması yapan yerlerden birisidir. Yunnan bölgesinin yemeklerine odaklanan In&Out, Little Yunnan gibi restoranlar çeşitli mantar yemekleri, balık yemekleri gibi yemekler sunmaktadır. Ayrıca yemeğinizin yanında yöresel bira ve şaraplarını da deneyebilirsiniz. Uluslararası mutfakları denemek isteyenler ise 4corners'ı tercih edebilir.

Popüler Restoranlar

Bahşiş
Bahşiş vermek ayıp karşılandığından Pekin'de bahşiş vermemelisiniz.
 

Pekin'de Alışveriş


 

Her ürünün tıpa tıp benzerini yapmakta ustalaşmış olan ülkede her çeşit ve her marka  ürünü kolaylıkla bulabileceğiniz bölgeler ve alışveriş merkezleri mevcuttur. Ancak zincir mağazalar dışındaki dükkanlarda mutlaka pazarlık yapmayı denemelisiniz. Çin porselenleri, çayları, incileri, halıları, ipek kıyafetleri ve masa süsleri dünya çapında ünlüdür. Bu ürünleri genel olarak Pekin'in pek çok noktasında bulabilirsiniz. Ayrıca pazarlar, alışveriş merkezleri ve dükkanlar genellikle sabah 9'dan akşam 9'a kadar açıktır. Bu saatler mevsime ve tatillere bağlı olarak da değişmektedir.

Wangfujing Alışveriş Bölgesi, bilinen en meşhur bölgedir ve trafiğe kapalı bu alanda yerel eşyalardan, ahşap oymalara, antikalardan heykellere pek çok hediyelik eşya seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Xicheng Bölgesi'nde bulunan Xizhimen büyük bir pazardır ve hediyelik eşya veya Çin'de üretilen ürünler için uygun bir noktadır. Panjiayuan, İpek Caddesi ve Hong Qiao Pazarı da alışveriş için tercih edebileceğiniz destinasyonlardır. Antika eşyaları seven turistler ise geleneksel Liulichang Pazarı'nı tercih etmektedir.

Çin Dünyası Alışveriş Merkezi, Lufthansa Alışveriş Merkezi ve Pekin Tek Dünya Alışveriş Merkezi gibi kompleks mağazalarda da aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Bayanlar Caddesi'nde özel moda evleri, Pan Jia Yuan ve Hon Qiao isimli pazarlarda ipek, inci ve mercan satan dükkanlar oldukça yoğundur.

Yiyecek ve içecek için de Pekin'de pek çok seçenek mevcuttur. Çin'in meşhur çayları için Xuanwu Bölgesi'ndeki Çay Caddesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Liubiju Caddesi üzerinde de çeşitli yöresel yiyecekler satan dükkanlar bulunmaktadır.

Pekin Gece Hayatı

Pekin'de hayat gece de çok hareketlidir. Eğlenceli, renkli ve sabaha kadar açık olan birçok mekan bulunmaktadır. Gece dışarı çıkıp eğlenmek için elit mekanları, lüks gece kulüplerini tercih edebileceğiniz gibi, daha çok öğrencilerin yoğunlaştığı Wudaokou bölgesinde de dilediğinizce eğlenebilirsiniz. Ayrıca, şehirde gece pazarları da bulunmaktadır ve buralar da oldukça hareketlidir.

Pekin'de Çin'e özgü bütün alkol çeşitlerini bulabilirsiniz. Baijiu isimle likör, alkol oranı en yüksek likörlerden birisidir. Baijiunun en çok tercih edilen yerel markası Erguotou'dur. Maotai markası ise ülkenin meşhur likörlerinden birisidir ve fiyatı diğer likör çeşitlerine göre daha yüksektir. Daha kolay içim bir baijiu markası ise Wuliangye'dir. İsmini şehrin eski adından alan Yanjing marka bira Pekin'e özgüdür. Şehirde en çok tüketilen bira çeşidi olduğu için her yerde bulmak mümkündür. Tsingtao ve Beijing Beer da diğer meşhur markalardır.

Devamını Oku

Pekin Festivaller


 
 • Bahar Festivali (1-2-3 Ocak / Ay takvimine göre)
 • Tomb Sweeping Festival (4 Nisan)
 • Dragon Boat Festivali (5 Mayıs / Ay takvimine göre)
 • Fener Festivali (15 Ağustos)
 • Güz Ortası Festivali
 • Altın Haftası (Ekim'in ilk haftası)
 • Double Ninth Festival

Pekin Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Gençlik Günü (4 Mayıs)
 • Çocuklar Günü (1 Haziran)
 • Çin Komunist Partisinin Kuruluşu (1 Temmuz)
 • Silahlı Kuvvetler Günü (1 Ağustos)
 • Ulusal Gün (1 Ekim)

Pekin Saat Farkı

Pekin GMT+8 zaman diliminde yer almaktadır ve Türkiye ile arasında 6 saat zaman farkı bulunmaktadır.

Pekin Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -4.6oC
  • Şub -2.5oC
  • Mar 4.1oC
  • Nis 10.9oC
  • May 16.9oC
  • Haz 22.2oC
  • Tem 24.3oC
  • Agu 23.2oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 12.4oC
  • Kas 4.8oC
  • Ara -2oC

Kısa Kısa

Ülke: Çin  Halk Cumhuriyeti
Şehir: Pekin
Nüfus: 17.550.000
Dil: Mandarin Çincesi
Para Birimi: Renminbi (RMB)
İklim: Nemli Karasal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 Gün
Big Mac Index: 2.74 $(Türkiye 3.87 $)
Unesco Dünya Mirası Listesi: Yazlık Saray, Tiananmen Kapısı, Cennet Tapınağı, Ming Mezarları