Google+

Arama formu

Çin’in başkenti Pekin, yıl boyunca pek çok ülkeden ziyaretçi...
Devamı oku
Pekin resmi dili Mandarin'dir. Çince ve Uygurca bölgesel dillerden olup...
Devamı oku
  Pekin'de tabelalar Çince olduğundan bir rehber eşliğinde yada sözlük...
Devamı oku
Pekin veya orjinal adıyla Běijīng, Çin Halk Cumhuriyeti'nin...
Devamı oku
Polis: 110 Ambulans: 120 İtfaiye: 119 Trafik Kazaları: 122
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Dünya Kadınlar Günü (8 Mart) İşçi Bayramı (1 Mayıs)...
Devamı oku
  Bahar Festivali (1-2-3 Ocak / Ay takvimine göre) Tomb Sweeping...
Devamı oku
  Her ürünün tıpa tıp benzerini yapmakta ustalaşmış olan ülkede her...
Devamı oku
Pekin'de hayat gece de çok hareketlidir. Eğlenceli, renkli ve sabaha...
Devamı oku
  Renk, şekil, koku, tat, beslenme değeri ve duyu olarak altı temel...
Devamı oku
​Pekin, UNESCO tarafından koruma altına alınmış Yazlık Saray, Tiananmen...
Devamı oku
Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pekin, ülkenin kültür, eğitim ve...
Devamı oku
Türkiye'den aktarmasız uçuşlarla gitmek mümkündür. Ayrıca bazı ...
Devamı oku
Pekin'de karasal iklim hakimdir. Ancak kuzeyde Sibirya'dan soğuk hava...
Devamı oku
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport  sahibi Türkiye Cumhuriyeti...
Devamı oku
PEKİN BÜYÜKELÇİLİĞİAdres: SAN LI TUN DONG 5 JIE 9 HAO 100600 BEIJING/...
Devamı oku
Pekin GMT+8 zaman diliminde yer almaktadır ve Türkiye ile arasında 6 saat...
Devamı oku
Çin para birimi Renminbi (RMB) dir. Yuan da denilir.
Devamı oku
Pekin, uzakdoğu ülkesi Çin'in başkentidir ve ülkenin kuzeyinde bulunur....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CNY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -4.6℃
Şub -2.5℃
Mar 4.1℃
Nis 10.9℃
May 16.9℃
Haz 22.2℃
Tem 24.3℃
Ağu 23.2℃
Eyl 19℃
Eki 12.4℃
Kas 4.8℃
Ara -2℃
Kısa Kısa...
Ülke: Çin  Halk Cumhuriyeti / Şehir: Pekin / Nüfus: 17.550.000 / Dil: Mandarin Çincesi / Para Birimi: Renminbi (RMB) / İklim: Nemli Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 Gün / Big Mac Index: 2.74 $(Türkiye 3.87 $) / Unesco Dünya Mirası Listesi: Yazlık Saray, Tiananmen Kapısı, Cennet Tapınağı, Ming Mezarları

Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Pekin veya orjinal adıyla Běijīng, Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Şanghay'dan sonra ülkenin en kalabalık şehridir ve aynı zamanda 25 milyona yaklaşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık üçüncü şehridir. Pekin kelimesi Doğu Asya dillerinde "kuzey başkenti" gelmektedir. Şehir yüzyıllar boyunca tarihin en eski devletinden biri olan Çin'in başkenti olmuştur ve bu sayede dünyanın en eski başkentleri arasında sayılmaktadır. Ülkenin siyasi başkenti olan Pekin aynı zamanda kültür, eğitim ve turizm başkentidir. Şehirde bulunan 91 üniversite Pekin'in eğitim düzeyinin yükselmesine katkı sağlamıştır. Bu üniversitelerden bazıları Çin'in ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında sayılmaktadır. Buna bağlı olarak Çin Devleti'nin inovasyon üzerine yaptığı yatırımların önemli merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Öte yandan 2008 Yaz Olimpiyatları da Pekin'de düzenlenmiştir.


Tanıtım Videosu:

Pekin Nerededir?

Pekin, uzakdoğu ülkesi Çin'in başkentidir ve ülkenin kuzeyinde bulunur. Komşu illeri Hebei ve Tianjin'dir.

Pekin Para Birimi

Çin para birimi Renminbi (RMB) dir. Yuan da denilir.

Pekin Saat Farkı

Pekin GMT+8 zaman diliminde yer almaktadır ve Türkiye ile arasında 6 saat zaman farkı bulunmaktadır.

Pekin Türkiye Dış Temsilcilikleri

PEKİN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: SAN LI TUN DONG 5 JIE 9 HAO 100600 BEIJING/ PRC
Telefon: SANTRAL 00 86 10 6532 17 15
Faks: 00 86 10 6532 54 80
embassy.beijing@mfa.gov.tr
http://pekin.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Şanhay, Guanco ve Hong Kong Başkonsoloslukları Görev Çevreleri Hariç Bütün Çin Halk Cumhuriyeti

Pekin'e Ne Zaman Gidilir?

Pekin'de karasal iklim hakimdir. Ancak kuzeyde Sibirya'dan soğuk hava dalgalarının, Moğolistan'dan gelen çöl ve güneyden gelen muson etkileri de görülmektedir. Pekin yaz döneminde çok yağış alan, kış döneminde ise çok soğuk olan bir Çin şehridir. Kış aylarında sıcaklıklar sıfırın altında seyreder. Kışın en sert geçtiği ay ise Ocak ayıdır. İlkbaharda yoğun yağışlar görülmez ancak rüzgarlar ve gece ile gündüz arası sıcaklık farkları dikkatli olmanızı gerektirebilir. Yaz aylarında güneşli günlerde bile ani yağmur geçişleri görmek mümkündür. Bu nedenle yağışların daha az ve havanın ılık olduğu Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim ayları şehri gezmek için en ideal aylardır. Özellikle Eylül ve Ekim ayları turistlerin tercih ettiği aylardır.

Pekin'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'den aktarmasız uçuşlarla gitmek mümkündür. Ayrıca bazı havayollarının da aktarmalı olarak uçuşları mevcuttur. İstanbul'dan Pekin'e aktarmasız uçuşlar yaklaşık 9 saat sürmektedir.

Pekin'de Nerede Kalınır?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pekin, ülkenin kültür, eğitim ve turizm merkezidir. Pekin, kökleri çok eskilere dayanan bir tarihe sahip olması nedeni ile yıl boyunca pek çok kişi tarafından ziyaret edilir. Özellikle Yasak Şehir, Cennet Tapınağı gibi yapılar şehrin en turistik noktalarıdır. Pekin şehrinde lüks otellerden uygun hostellere kadar pek çok seçenek mevcut. Ancak bazı hosteller sadece Çin vatandaşlarını kabul etmektedir. Bu büyük şehri ziyaretiniz öncesinde dikkat etmeniz gereken nokta Pekin otellerini seçerken otobüs ve metro hatlarına yakınlığına göre tercih etmenizdir.


Pekin'de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Pekin otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Pekin pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Pekin Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Pekin Otelleri
En Uygun Fiyatlı Pekin Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Pekin Otelleri
Pekin Ev Kiralama

Pekin Otelleri

Çin’in başkenti Pekin, yıl boyunca pek çok ülkeden ziyaretçi ağırlamaktadır. Yazlık Saray, Tiananmen Kapısı, Cennet Tapınağı ve Çin Seddi’nin bir bölümünü görmek için çıktığınız Pekin seyahatinizde konaklamak için oldukça çeşitli oteller bulabilirsiniz. Çin’in bu büyük kentinde 6.500 civarı otel her kesimden misafirlerini beklemektedir. 


Pekin Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Pekin otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Pekin İçi Ulaşım

Pekin İçi Ulaşım

 
Pekin'de tabelalar Çince olduğundan bir rehber eşliğinde yada sözlük bulundurarak gezmeniz gerekmektedir. Otobüsmetrotaksi ve bisiklet gibi ulaşım seçenekleri mevcuttur. Taksiler pahalı değildir fakat şehir büyük olduğundan metro ile ulaşım en uygun seçenektir. Toplu taşıma araçları oldukça kalabalık olduğundan yankesicilik gibi olaylar karşısında dikkatli olmanızı öneririz.

Metro Haritası
Otobüs Hatları

 • Metro
Pekin metrosu her gün 10 milyondan fazla insan taşımaktadır. Birinci, ikinci, onuncu gibi sayı numaralarına sahip düzensiz hatlar bulunmaktadır. Metro hattı, şehir içi ulaşım için sahip olduğu bir çok hat ve aktarma istasyonlarıyla en ideal seçenek gibi görünse de yoğun kalabalık sizi şaşırtabilir. Metro hattında her türlü duruma karşı dikkatli olmalısınız.
Ayrıca metroya dikkat çekici değişik kıyafetler giyip binilmemesi için uyarılar yapılmaktadır. Metro biletinizi alırken, gideceğiniz istasyonu belirtmeniz ve mesafeye göre hesaplanan ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Pekin Gezilecek Yerler

Pekin Gezilecek Yerler

Pekin, UNESCO tarafından koruma altına alınmış Yazlık Saray, Tiananmen Kapısı ve  Cennet Tapınağı gibi birçok yapısı, Çin Seddi'nin en güzel  bölümü,  modern ve doğal alanları ile gezinizi uzatmanıza sebep olabilecek pek çok yeri içinde barındırıyor.

Pekin Mutfağı

Pekin Mutfağı

 
Renk, şekil, koku, tat, beslenme değeri ve duyu olarak altı temel ögeyi esas alan Çin mutfağının ana besin maddesini pirinç oluşturmaktadır. Kırmızı et, balık, tavuk, yumurta  ve sebzeler de yoğun olarak tüketilmektedir. Baharat ve soslar da Çin mutfağının vazgeçilmez unsurlarıdır.

Pekin'in en popüler yemeği ördek kızartmasıdır. Krep, karabiber, erik sosu gibi tatlarla sunulan ördek kızartmasını hemen hemen her restoranda bulabilirsiniz. Ekmek tüketimi yaygın değildir ve noodle çeşitleri, fasulye suyu, sıcak pilav ve Aiwowo kente özgü diğer tatlardandır. Lahana ile yapılan Shandong tavuğu ve kuzu eti ile yapılan Moğol güvecini de deneyebilirsiniz.
Bitki çayları ve özellikle yeşil çay en çok tüketilen içecekler arasında yer almaktadır.

Pekin Gece Hayatı

Pekin Gece Hayatı

Pekin'de hayat gece de çok hareketlidir. Eğlenceli, renkli ve sabaha kadar açık olan birçok mekan bulunmaktadır. Gece dışarı çıkıp eğlenmek için elit mekanları, lüks gece kulüplerini tercih edebileceğiniz gibi, daha çok öğrencilerin yoğunlaştığı Wudaokou bölgesinde de dilediğinizce eğlenebilirsiniz. Ayrıca, şehirde gece pazarları da bulunmaktadır ve buralar da oldukça hareketlidir.

Pekin'de Çin'e özgü bütün alkol çeşitlerini bulabilirsiniz. Baijiu isimle likör, alkol oranı en yüksek likörlerden birisidir. Baijiunun en çok tercih edilen yerel markası Erguotou'dur. Maotai markası ise ülkenin meşhur likörlerinden birisidir ve fiyatı diğer likör çeşitlerine göre daha yüksektir. Daha kolay içim bir baijiu markası ise Wuliangye'dir. İsmini şehrin eski adından alan Yanjing marka bira Pekin'e özgüdür. Şehirde en çok tüketilen bira çeşidi olduğu için her yerde bulmak mümkündür. Tsingtao ve Beijing Beer da diğer meşhur markalardır.

Pekin'de Alışveriş


 

Her ürünün tıpa tıp benzerini yapmakta ustalaşmış olan ülkede her çeşit ve her marka  ürünü kolaylıkla bulabileceğiniz bölgeler ve alışveriş merkezleri mevcuttur. Ancak zincir mağazalar dışındaki dükkanlarda mutlaka pazarlık yapmayı denemelisiniz. Çin porselenleri, çayları, incileri, halıları, ipek kıyafetleri ve masa süsleri dünya çapında ünlüdür. Bu ürünleri genel olarak Pekin'in pek çok noktasında bulabilirsiniz. Ayrıca pazarlar, alışveriş merkezleri ve dükkanlar genellikle sabah 9'dan akşam 9'a kadar açıktır. Bu saatler mevsime ve tatillere bağlı olarak da değişmektedir.

Wangfujing Alışveriş Bölgesi, bilinen en meşhur bölgedir ve trafiğe kapalı bu alanda yerel eşyalardan, ahşap oymalara, antikalardan heykellere pek çok hediyelik eşya seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Xicheng Bölgesi'nde bulunan Xizhimen büyük bir pazardır ve hediyelik eşya veya Çin'de üretilen ürünler için uygun bir noktadır. Panjiayuan, İpek Caddesi ve Hong Qiao Pazarı da alışveriş için tercih edebileceğiniz destinasyonlardır. Antika eşyaları seven turistler ise geleneksel Liulichang Pazarı'nı tercih etmektedir.

Çin Dünyası Alışveriş Merkezi, Lufthansa Alışveriş Merkezi ve Pekin Tek Dünya Alışveriş Merkezi gibi kompleks mağazalarda da aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Bayanlar Caddesi'nde özel moda evleri, Pan Jia Yuan ve Hon Qiao isimli pazarlarda ipek, inci ve mercan satan dükkanlar oldukça yoğundur.

Yiyecek ve içecek için de Pekin'de pek çok seçenek mevcuttur. Çin'in meşhur çayları için Xuanwu Bölgesi'ndeki Çay Caddesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Liubiju Caddesi üzerinde de çeşitli yöresel yiyecekler satan dükkanlar bulunmaktadır.

Pekin Festivaller


 
 • Bahar Festivali (1-2-3 Ocak / Ay takvimine göre)
 • Tomb Sweeping Festival (4 Nisan)
 • Dragon Boat Festivali (5 Mayıs / Ay takvimine göre)
 • Fener Festivali (15 Ağustos)
 • Güz Ortası Festivali
 • Altın Haftası (Ekim'in ilk haftası)
 • Double Ninth Festival

Pekin Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Gençlik Günü (4 Mayıs)
 • Çocuklar Günü (1 Haziran)
 • Çin Komunist Partisinin Kuruluşu (1 Temmuz)
 • Silahlı Kuvvetler Günü (1 Ağustos)
 • Ulusal Gün (1 Ekim)

Pekin Pratik Bilgiler

 • Polis: 110
 • Ambulans: 120
 • İtfaiye: 119
 • Trafik Kazaları: 122

Çin Vizesi

 • İstanbul Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında yeni çıkan bordo renkli pasaportları kabul edeceğini, eski tip lacivert pasaportları işleme almayacağını beyan etmiştir.
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.