Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Pekin veya orjinal adıyla Běijīng, Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Şanghay'dan sonra ülkenin en kalabalık şehridir ve aynı zamanda 25 milyona yaklaşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık üçüncü şehridir. Pekin kelimesi Doğu Asya dillerinde "kuzey başkenti" gelmektedir. Şehir yüzyıllar boyunca tarihin en eski devletinden biri olan Çin'in başkenti olmuştur ve bu sayede dünyanın en eski başkentleri arasında sayılmaktadır. Ülkenin siyasi başkenti olan Pekin aynı zamanda kültür, eğitim ve turizm başkentidir. Şehirde bulunan 91 üniversite Pekin'in eğitim düzeyinin yükselmesine katkı sağlamıştır. Bu üniversitelerden bazıları Çin'in ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında sayılmaktadır. Buna bağlı olarak Çin Devleti'nin inovasyon üzerine yaptığı yatırımların önemli merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Öte yandan 2008 Yaz Olimpiyatları da Pekin'de düzenlenmiştir.

Pekin'de yerleşimin tarihi çok eskilere dayanmaktadır ve dünyanın en eski yerleşim yerlerini de barındırmaktadır. Şehrin çevresinde 250,000 yıl öncesine dayanan homo erectuslara ait fosiller bulunmuştur. Bölgede yaşamış homo sapienslerin fosilleri ise 27,000 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk devlet kalıntıları ise M.Ö. 11. yüzyıla, Ji Devleti'ne aittir. Bu devletin başkentliğini yapmış olan antik Jicheng şehri ise bugün Pekin'in sınırları içerisindedir. Daha sonra Yan Devleti burayı ele geçirmiştir ve böylece Çin topraklarının başkenti olarak Pekin günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca şehir defalarca, çoğu Çin devletleri olmak üzere, farklı devletlerin istilasına uğramıştır. Bunlardan en ağırı 1213 yılında Cengiz Han önderliğindeki Moğol istilası olmuştur. Birkaç sene içerisinde şehir adeta harabeye dönmüştür. Daha sonra Çinliler hakimiyeti tekrar kazanmıştır ve tarihte önemli yer edinen Han, Ming gibi pek çok hanedanlar şehrin kontrolünü bir biri ardına ele geçirmiştir. Yasak Şehir, Cennet Tapınağı gibi pek çok yapı bu dönemlerde inşa edilmiştir. Şehir, ilerleyen yıllarda Afyon Savaşları, devrimler gibi pek çok önemli olaya da şahit olmuştur.

Pekin, coğrafi olarak çok düz ve kurak bir yapıya sahiptir. Şehirde fazla tepe bulunmaz ve iklimi de pek çok iklimin etkisinde kalmaktadır. Ayrıca fazla sanayileşme yüzünden şehrin havası yıllar geçtikçe kirlenmiştir. Hava kalitesi dünya standardlarının oldukça altındadır. Pekin, ekonomik açıdan da gelişmiş bir şehirdir ancak ülkenin Şanghay ve Hong Kong şehirlerinin gerisindedir. Ayrıca kalabalık bir şehir olmasına rağmen yüksek yaşam standartlarına sahiptir. Buna paralel olarak şehir içi ulaşım da gelişmiştir. Özellikle geniş metro ağı sayesinde pek çok noktaya rahatlıkla ulaşılabilir.

Kent uzaydan görülebilen tek yapı olan Çin Seddi'nin en güzel bölümünü, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde olan birçok yeri, çok sayıda tarihi tapınak ve sanat galerisini içinde barındırmaktadır. Modern yapılara da ev sahipliği yapan kent, parklar, botanik bahçeleri ve hayvanat bahçesi gibi doğal alanlara da sahiptir. Şehrin modern ve aynı zamanda geleneksel yapısı, şehri kültür açısından zenginleştirmektedir. Her yönüyle keşfedilmeye değer şehir Pekin, size keyifli bir seyahat sunacak ve Çin Halk Cumhuriyeti başkenti olarak Uzakdoğu geleneklerini, dünyaca ünlü Çin mutfağını ve dünya tarihini belirgin şekilde gözleriniz önüne serecektir.


Tanıtım Videosu: