Google+

Arama formu

Pekin İçi Ulaşım

Pekin İçi Ulaşım

 
Pekin'de tabelalar Çince olduğundan bir rehber eşliğinde yada sözlük bulundurarak gezmeniz gerekmektedir. Otobüs, metro, taksi ve bisiklet gibi ulaşım seçenekleri mevcuttur. Taksiler pahalı değildir fakat şehir büyük olduğundan metro ile ulaşım en uygun seçenektir. Toplu taşıma araçları oldukça kalabalık olduğundan yankesicilik gibi olaylar karşısında dikkatli olmanızı öneririz.

Metro Haritası
Otobüs Hatları

  • Metro
Pekin metrosu her gün 10 milyondan fazla insan taşımaktadır. Birinci, ikinci, onuncu gibi sayı numaralarına sahip düzensiz hatlar bulunmaktadır. Metro hattı, şehir içi ulaşım için sahip olduğu bir çok hat ve aktarma istasyonlarıyla en ideal seçenek gibi görünse de yoğun kalabalık sizi şaşırtabilir. Metro hattında her türlü duruma karşı dikkatli olmalısınız.
Ayrıca metroya dikkat çekici değişik kıyafetler giyip binilmemesi için uyarılar yapılmaktadır. Metro biletinizi alırken, gideceğiniz istasyonu belirtmeniz ve mesafeye göre hesaplanan ücreti ödemeniz gerekmektedir.
  • Otobüs
Şehir içi ulaşımın ucuz olduğu Pekin'de otobüsler sıklıkla tercih edilmektedir. Geniş bir otobüs ağına sahip şehirde otobüs güzergahları numaralar ile belirlenmiştir. Otobüsle ulaşım, metro ile ulaşıma kıyasla çok daha uygun bir seçenektir.
 

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım


Havaalanı express trenleri ile - Pekin Uluslararası Havalimanı, kente ulaşımı sağlayan tek uluslararası havaalanıdır. Şehir merkezinden yaklaşık 26 km uzaklıkta bulunmaktadır. Havaalanı express trenleri ile yaklaşık yarım saatte 25 Renminbi karşılığında  şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Shuttle servisleri ile - Bir başka seçenek ise, her 20 - 30 dakikada bir kalkan havalimanı shuttle servisleridir. Shuttle servisleri ile yaklaşık yarım saatte 16 RMB karşılığında şehir merkezine gidebilirsiniz.

Otobüs ile - En ucuz yolla şehre ulaşmak isterseniz 359 numaralı otobüsler ile metroya aktarma yaparak yaklaşık bir saatte şehir merkezine ulaşmak mümkündür.

Taksi ile - Taksiler ile yaklaşık 20 dakikada 70 - 120 RMB arasında değişen bir tutar karşılığında şehre ulaşabilirsiniz.