New York Hakkında Temel Bilgiler

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda yer alan bir eyalet olan New York, yaklaşık olarak 20 milyonluk bir nüfus ile en kalabalık dördüncü eyalettir. Birçok tarihî döneme sahne olmuş ve çok sayıda etnik grubu bünyesinde barındırmıştır. Günümüzde ise hala çok farklı etnik grupların bir arada yaşadığı, hatta dünyada en çok farklı etnik gruba ev sahipliği yapan bölgedir. Çoğu Amerikan eyaletinde olduğu gibi New York Eyaleti’nin kültürü de çoğunlukla Avrupa’dan göç etmiş toplulukların getirdiği kültürel alışkanlıklarla harmanlanarak oluşmuştur. Eyaletin en büyük şehri olan New York City, eyalet nüfusunun yüzde kırkından fazlasını oluşturmaktadır. Dünyanın en kalabalık kentlerinden de biri olan New York, küresel bir kent ve Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ne ev sahipliği yapmakta, dünyanın da ekonomik olarak en güçlü şehridir.

New York Eyaleti’nin turistik bölgeleri arasındaki Niagara Şelaleleri, Kuzey Amerika’nın en önemli doğal güzelliklerinden biridir. Her yıl milyonlarca ziyaretçi çekmektedir. Finger Lakes, yine bu bölgede bulunan bir başka doğal güzelliktir. Bu göllerin ince uzun yapısıyla parmağa benzetildiği için böyle bir adı olduğu efsaneler arasındadır. Lake Placid, Whiteface Dağı’nın eteğinde yer almaktadır ve dünyaca ünlü bir kış sporu merkezidir. Hatta iki kez Dünya Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Lake George, Watkins Glen Eyalet Parkı, Letchworth Eyalet Parkı diğer doğal güzelliklerdendir. Dünyaca ünlü mimar Frank Lloyd Wright’ın Darwin D. Martin Evi Kompleksi de kesinlikle unutulmaması gereken bir noktadır.

Devamını Oku

New York ile İlgili

New York Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde yer alan eyalet,141.300 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Eyaletteki en yüksek nokta, deniz seviyesinden 1.629 metre yüksekte olan Marcy Dağı’dır. En alçak nokta ise Atlantik Okyanusu’dur. Güney kesiminde Allenghy Yaylası bulunmaktadır. Adirondack Dağları ve Champlain Gölü eyaletin doğusunda yer alır. Ontorio Gölü batı bölgesinde bulunmakta, Kanada’daki Toronto ile sınır oluşturmaktadır. New York Eyaleti, doğuda Vermont, New Hampshire, Massachusetts ve Connecticut ile komşudur.

New York’a Ne Zaman Gidilir?

new-york-city-336475__340.jpg

Özellikle New York City’den kaynaklı olarak bölge her daim oldukça fazla turist çekmektedir. Ancak en yoğun dönemi yaz ayları olan haziran, temmuz, ağustostur. Bu dönemlerde o kadar kalabalık olur ki zaten yeterince yoğun olan bu kente akın olması sebebiyle iğne atılsa yere düşürmeyecek kalabalık ve uzun kuyruklar oldukça sıcak olan havada çekilmeyen bir hal alır. Bu sebeple New York City farklı dönemlerde ziyaret edilmelidir. Eyaletin geri kalan kesimleri daha az bir yoğunluğa sahip olduğu için yaz aylarında tercih edilebilir. Kış ayları soğuk geçmesine rağmen New York City için en büyüleyici zaman kesinlikle Noel zamanlarıdır. Şehir farklı bir kutlama havasına bürünür ve yer yer açılan stantlar ve mistik havası ile değişik bir deneyim yaşamanızı sağlayabilir. İlkbahar ve sonbahar ayları ise az turist ve serin hava, ayrıca muhteşem şehir manzarası açısından ideal zamanlardır.

New York’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan New York’a ulaşmak için Newark, New York JFK veya La Guardia’ya yaklaşık 16-17 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır. Başka seçenekler arıyorsanız, Boston’a uçabilir ve buradan tren ile New York eyaletine gidebilirsiniz.

New York Mutfağı

FN_New-York-City-Hot-Dog-Spots-DBGB_s4x3.jpg.rend.hgtvcom.966.725.jpeg

 

New York’ta çok fazla yemek seçeneği bulunmaktadır. Hem çok farklı göçmen grubunun gelmesiyle hem de New York City’nin sürekli büyüyen nüfusu ve yeni şeylerin denenmesiyle dünyanın her mutfağının barındığı bir kültürü vardır.

Pastırmanın tuz ve baharatlarla tütsülenerek yapılmasıyla elde edilen etin bir çavdar ekmeği içine konularak oluşturan sandviçi mutlaka deneyin. Doğu Avrupa göçünün sonuncunda eyalete gelen Romen Museviler tarafından bu mutfağa kazandırılmış bir lezzettir.

Devamını Oku

New York Otelleri

New York Otelleri

Dünyanın her yerinden yılda 50 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlayan şehir New York göz alıcı zenginliğe sahip yapıları, gökdelenleri, müzeleri ve bitmek bilmeyen gece hayatıyla muhteşem tatil destinasyonlarından bir tanesidir. New York’ta yapılacak aktivitelerin, görülecek yerlerin sayısı öylesine fazla ki şehrin küçük bir bölgesine ‘işte burası şehrin kalbi’ demek pek belirleyici olmuyor. Çünkü New York’un her köşesinde ziyaretçileri heyecanlandıran bir şeye rastlamak, görülecek bir manzara yakalamak mümkündür. Durum böyle olunca New York otelleri için de uçsuz bucaksız bir alternatif listesi oluşmuş durumdadır. Ziyaretçi sayısı çok fazla olduğundan New York otelleri arasından seçim ve rezervasyon yapmak için erken davranmak gerekiyor.

Hemen her şehirde olduğu gibi New York otel seçenekleri içinde her bütçeye uygun tesisler bulmak mümkündür. Fakat bu şehrin bir dünya metropolü olduğu düşünüldüğünde konaklama için tercih edilecek bölgenin otel fiyatlarına doğrudan etki edeceği de göz ardı edilmemelidir. Uygun fiyatlı konaklama arayan ziyaretçiler New York’taki hostellerden, kalabalık seyahat eden aile veya arkadaş grupları apart otel veya daire seçeneklerinden yararlanabilir. Eğer balayı veya bunun gibi özel bir tatil amacıyla New York’a gidecekseniz otelinizi lüks ve nispeten pahalı oteller arasından seçmeyi tercih edebilirsiniz.

Devamını Oku

New York'ta Nerede Kalınır?

New York, ABD’nin en kalabalık metropollerindendir. ABD’de New York adında başka bir eyalet de olduğu için karıştırılmaması için İngilizcede New York City olarak, kısaca da NYC olarak geçer. New York; ticaret, sanat, kültür, moda, eğitim ve daha sayamadığımız pek çok alanda önemli bir yere sahiptir, bu nedenle bir dünya başkenti olarak görülür. New York pek çok millet ve kültüre ev sahipliği yapar. Bu kentte pek çok din, dil, ırk ve renkten insan yaşar. Böylesine renkli ve çeşitliliği barındıran bir kentte mahalleler ve semtler de bu renklere ve farklılıklara paralel olarak farklı gelişim göstermişlerdir. Çin Mahallesi, İtalyan Mahallesi, bohem mahalleler, zengin mahalleler, Harlem gibi kendine has dokusu olan mahalleler New York’u gerçek manada anlamak ve deneyimlemek için konaklama açısından oldukça farklı olacaktır.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca New York otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

New York’ta Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizcedir. Toplam nüfusun yaklaşık yüzde 30’u İngilizce’den farklı diller konuşmaktadır. Örneğin New York’ta nüfusun yüzde 15’i İspanyolca, 2,5’i ise Çince konuşmaktadır. Diğer diller ise yüzde 12,5 oranında konuşulmaktadır.

New York’taki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr’ın Doğum Günü:16 Ocak

· Başkanlık Günü: 20 Şubat

· Anma Günü: 29 Mayıs

· Bağımsızlık Günü:4 Temmuz

· İşçi Bayramı: 4 Eylül

· Kolomb Günü: 9 Ekim

· Şükran Günü: 23 Kasım

· Noel: 25–26 Aralık

New York’un Ekonomisi

new-york-1587558__340.jpg

New York eyaleti oldukça iyi bir ekonomiye sahiptir. Hatta eğer bağımsız bir devlet olsaydı dünyanın en büyük 12. veya 13. ekonomisine sahip olurdu. New York eyaletinin en önemli gelir kaynağı borsadır. Tabi ki dünya üzerinde en bilinen bu konuda en çok piyasa değeri olan yer de New York City’de bulunan Wall Street’tir. Burası New York City’yi ekonomik olarak en güçlü şehir ve dünyanın en önde gelen finans merkezi yapmaktadır. Ülkenin en önemli yatırım merkezi ve ticari bankacılık merkezidir. Önde gelen finans merkezlerinin yanı sıra, dünyanın en büyük medya holdinglerine ev sahipliği yapan Manhattan da ekonomi için oldukça önemli bir bölgedir. Hem medya holdingleri hem büyük ofisler ve iş merkezleri, dünya çapındaki kuruluşların merkezleri ya da önemli bir ayakları mutlaka bu bölgede bir yere sahiplerdir. Film sektörü, medya, eğlence, mimarlık, reklamcılık, moda, tasarım gibi bilgi ve bilgilerinin üretilmesi ve dağılması ile ilgilenen yaratıcı endüstriler New York City’de büyük yer kaplamaktadır. Eğlence endüstrisi o kadar güçlü bir kaynaktır ki, 2015’ten itibaren tek başına New York City ekonomisine 9 milyar dolar katkı sağlamıştır. New York’un bir başka önemli sektörü ise turizmdir. Dünya başkenti olarak geçmesinin ve birçok endüstrinin en güçlü yanlarını içinde barındırmasından ötürü oldukça fazla ziyaretçiye sahiptir. Burada, 1977 yılından itibaren “I love NY” baskılı tişört, çanta ve hediyelik eşyaların satılmasıyla da büyük bir katkı sağlamıştır.

New York’un Kısa Tarihi

Avrupalılar New York bölgesine ulaşmadan önce, araziye yerli Amerikalılar yerleşmişti. Iroquois ve Algonquian iki ana kabildir. Iroquois, Mohawk, Oneida, Cayuga, Onondaga ve Seneca’nın yer aldığı Beş Milletler adlı bir kabile birliği kurulmuştur. Daha sonra bu birlik Amerika’daki ilk demokrasiyi oluşturan ittifak taraflarından biri olmuştur. 1609’da İngiliz araştırmacılar Hollandalıları keşfederken New York Körfezi’ni ve Hudson Nehri’ni buldular. Daha sonra Hollandalıların yanındaki araziye yerleşerek kürk ticaretine başladılar. İlk başta Hollanda kolonisi olarak büyümeye devam eden bölge New Amsterdam şehri halini almaya başladı. 1664’te bölgeye gelen İngilizler New Amsterdam’ı ele geçirerek kolonileri yaptılar. Hem sömürgeleri hem de şehri New York olarak adlandırdılar. 1754’te Fransa ve İngiltere savaşa başladı. 9 yıl süren savaşların birçoğu New York’ta gerçekleşti. Sonunda İngilizler kazandı ve koloni onlara ait olarak kaldı. Bölge ünlü On Üç Koloni’den birini oluşturan koloni tarafından kullanılmaktaydı. Bu On Üç Koloni bağımsızlıklarını ilan etmeye karar verdiklerinde, New York bu eylemin tam ortasında kalan merkezdi. 1788 yılında yeni anayasayı onaylayarak birliğe 11. olarak katıldı. Amerikan tarihindeki en önemli ve en kanlı terörist saldırısı 9 Eylül 2011 yılında New York City’de gerçekleşen 9/11 terör saldırısıdır. 2 uçağın kaçırılarak Dünya Ticaret Merkezi İkiz Kuleleri’ne çarpmasıyla yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne sebep olunmuştur. Bu iki bina da çökmüştür ve şu an yerinde 9/11 Anıtı yer almaktadır. Bu anıt ünlü mimarlar olan Michael Arad ve Daniel Libeskind tarafından tasarlanmıştır.

New York’ta İklim ve Hava Durumu

lake-2294485__340.jpg

Nemli bir kıtasal iklime sahip olan New York Eyaleti, iki hava kıtasından oldukça etkilenmektedir. Güneybatıdan sıcak, nemli ve kuzeybatıdan soğuk ve kuru bir hava kütlesi eyaleti etki altına almaktadır. Batı New York kar yağışını yoğun bir şekilde almaktadır. Eyalet genelinde yaz sıcaklıkları 25-30 derece arasında değişmektedir.

New York’ta Din ve İnanç

New York Eyaleti’nin yüzde 74’ünü Hristiyanlar oluşturmaktadır. Katoliklerin ağırlıkta olduğu coğrafyada yüzde 10 oranında Musevi, yüzde 3 oranında Müslüman, yüzde 1 oranında ise Budist yaşamaktadır. Diğer dinler nüfusun yüzde 1’ini; Ateist, Deist, Agnostik ve inançsız kişiler ise nüfusun yüzde 17’sini oluşturmaktadır.

New York’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

manhattan-336708__340.jpg

 

New York Eyaleti’nde 62 şehir vardır. Ülkenin dolayısıyla da en büyük ve en kalabalık şehri New York City bu eyalette yer almaktadır. Eyaletin beşte ikisinden fazlası bu şehirde yaşamaktadır. Eyalet başkenti Albany’dir. En bilinen şehir ise New York’tur. Bunlar dışında eyaletin önemli şehirleri arasında Buffalo, Rochester ve Yonkers’tır.

Albany özellikle mimarî açıdan çok zengin bir kenttir. Hem farklı grupların yaşadığı zengin tarihi hem de farklı tarzdaki mimari eserleriyle gezilecek çok fazla turistik noktaya sahiptir.

Devamını Oku

New York Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

 
Nüfus:  8,175,133
Dili: İngilizce
Para Birimi: USD İklim: Nemli subtropikal iklim